vegoska
11.04.05,12:45
ja neviem co do to tych koloniek pisat.. co je prijem? ktory riadok z danoveho priznania? to cislo co je akoze zaklad dane ci co teda co som pisala aj na vypis z daveho priznania? presne tie cisla len sctat ich?


moze prist niekto na pokec ci icq poradit? je to rychlejsie.
vegoska
11.04.05,10:48
a co su platby do fondov? odvody? potrebujem niekoho na chat lebo takto sa tu neda.... ja potrebujem maximalne vsetko dopodrobna poradit...
Zita5
11.04.05,10:49
To z DP nevypíšeš. Musíš ísť podľa peňažného denníka , inv.záväzkov,pohľadávok,HIM ,skladových zásob, zostatky na BÚ a v pokladni k 31.12.2004 . Z toho budeš vychádzať . Ak robíš účto SW , tak Ti to aj pekne všetko vypočíta . Treba vytlačiť všetky horemenované zostavy . Okrem iného by si ich mala mať vytlačené k uzávierke ku koncu roka .
Zita5
11.04.05,10:53
Platby do fondov = platby do ZP a SP za SZČO a zamestnancov .
vegoska
11.04.05,10:54
ale ved ja si nic nevediem....... nie som povinna si viest uctovnictvo tak si nevediem.. tak teda ako to mam vediet vyplnit?
vegoska
11.04.05,10:56
somobycjany maly cloviecik smalymi prijamai ako slobodny umelec a par prijmov mam na zivnostenskylist... dan 0 vratia mi preddavky... takze nic mi nepomoze z toh oplis potrebujem ta na chat§ tut oje to na dlho
anto
11.04.05,10:56
neviem prečo potom potrebuješ vystaviť výkaz o príjmoch a výdavkoch?
Zita5
11.04.05,10:57
Tak pekne po poriadku , napíš prečo nevedieš, a konkrétne z čoho máš teda príjmy ? Inak neviem zodpovedať na Tvoju otázku .Keď povieš a/ musíš aj b/.Nič v zlom .
vegoska
11.04.05,11:02
DANOVY URAD CHCE ODO MNA TIE PAPIERE, ALE JA SOM AKOZE SINEVIEDLA UCOTVNICTVO AKOZE PLATIM TU PAUSALNU DAN 25% VYDAVKY,LENZE KED MI VYSLA 0 NACO BDUEM Z TOH ESTE RATAT 25%???


PODTE NA CHAT! TUTO VELA NEPORIASIME MAM ASI 30 OTAZOK A BUDE TO TRVAT 2 HODINY!:-))))

pokec vegoska
icq 235 465 277
yahoo vegooska
Zita5
11.04.05,11:30
DANOVY URAD CHCE ODO MNA TIE PAPIERE, ALE JA SOM AKOZE SINEVIEDLA UCOTVNICTVO AKOZE PLATIM TU PAUSALNU DAN 25% VYDAVKY,LENZE KED MI VYSLA 0 NACO BDUEM Z TOH ESTE RATAT 25%???


PODTE NA CHAT! TUTO VELA NEPORIASIME MAM ASI 30 OTAZOK A BUDE TO TRVAT 2 HODINY!:-))))

pokec vegoska
icq 235 465 277
yahoo vegooska

Od 1.1.2004 sa paušálna daň už neplatí . Všetci paušálnici za rok 2004 museli podávať DP za dosahované príjmy v uvedenom roku mínus preukázateľné výdavky . Pokiaľ nevedieš účto tak sleduješ dosahované príjmy v tom roku a uplatníš si 25% paušálne výdavky + odvody do fondov . K tomu všetkému ešte musíš odovzdať výkaz o príjmoch a výdavkoch a majetku a závazkoch . To je príloha k daňovému priznaniu za rok 2004 . Tak prečo spomínaš paušálnu daň ?
vegoska
11.04.05,11:40
ok ok ale ak nemozes prist na chat takto mi nepomozes:-) ja potrbeujem vypnit tlacivo a neviem ako:-(
Zita5
11.04.05,11:45
Bohužial , nemôžem lebo ICQ nemám . Ale keď som pozerala príspevky , tak Ty stále , len okolo tejto témy máš určité nejasno a už dosť Ti bolo poradené v tejto oblasti od porďakov , tak já tomu už prestávam rozumieť .:eek:
bea
11.04.05,11:50
Neviem, či musí mať vyplnené výkazy, ak uplatňuje výdavky %. Veď vtedy nemusí viesť účtovníctvo.
Zita5
11.04.05,11:51
Ale ju vyzval daňový úrad , aby ich predložila .
miriza
11.04.05,11:53
Sledujem, no akosi sa mi to nepozdáva ???!!!!!!
evina
11.04.05,11:56
Je možné, že si na zadnej strane neoznačila krížikom, že si si uplatňovala výdavky percentom a vo výdavkoch si všade uviedla v sume aj platby do fondov, tak na to neprišli, že je tam percentuálne uplatňovanie výdavkov.. Možno stačí zájsť na DÚ a dohodnúť sa prečo to pýtajú. Ak si neviedla účtovníctvo nemajú to prečo pýtať.
vegoska
11.04.05,11:59
neuplatnila som si % lebo aj tak som mala 0 ked som dala vydavky len odvody je to chyba? hrozi mi pokuta??
bea
11.04.05,11:59
Asi to bude tak, ako píše evina. Treba zájsť na DÚ.
Zita5
11.04.05,12:02
Evina , pozrela som si vegoškine otázky v porade , ale ona tento problém tu riešila už v marci . Stále chúďa nemá jasno . Já som napísala , že výkazy .... musia tvoriť prílohu k DP , ale nie je všetko jasné z jej otázok , ona akoby to hlavné stále obchádzala .
vegoska
11.04.05,12:05
ja sa do toho aboslutne nerozumiem a danove priznanie mi pomahala cez chat urobit tuto jedna dobra dusa z porady....
evina
11.04.05,12:07
neuplatnila som si % lebo aj tak som mala 0 ked som dala vydavky len odvody je to chyba? hrozi mi pokuta??Nehrozí Ti pokuta, ak si si dobrovoľne neuplatnila výdavky. Ale potom je problém v tom, čo píšem vyššie - suma odvodov im nedáva 25%, tak sa domnievajú, že si robila účtovníctvo a pýtajú od teba výkazy. Asi si ani nezačiarkla na poslednej strane /tam trebalo začiarknuť, či si výdavky uplatňuješ percentom, alebo preukazateľne/ Riešila by som to nasledovne- napíš list na DÚ, že si nepriložila výkazy k DP, nakoľko si neviedla účtovníctvo a vo výdavkoch si si uplatnila iba odvody do poisťovní. Oni Ťa vyzvali Výzvou, na ktorú máš právo vzniesť námietku. Napíš Vec. námietka a do textu to čo píšem vyššie. Môžeš to tam zaniesť osobne /najlepšie/ a som presvedčená, že máš po probléme.
ondrejvla
11.04.05,14:04
Nehrozí Ti pokuta, ak si si dobrovoľne neuplatnila výdavky. Ale potom je problém v tom, čo píšem vyššie - suma odvodov im nedáva 25%, tak sa domnievajú, že si robila účtovníctvo a pýtajú od teba výkazy. Asi si ani nezačiarkla na poslednej strane /tam trebalo začiarknuť, či si výdavky uplatňuješ percentom, alebo preukazateľne/ Riešila by som to nasledovne- napíš list na DÚ, že si nepriložila výkazy k DP, nakoľko si neviedla účtovníctvo a vo výdavkoch si si uplatnila iba odvody do poisťovní. Oni Ťa vyzvali Výzvou, na ktorú máš právo vzniesť námietku. Napíš Vec. námietka a do textu to čo píšem vyššie. Môžeš to tam zaniesť osobne /najlepšie/ a som presvedčená, že máš po probléme.Evina, mám pichľavý pocit, že DÚ od nej právom žiada tie výkazy, nakoľko suma platieb do fondov nezodpovedá 25% výdavkom.
Skúsme jej poradiť ako má tie tlačivá vyplniť:
- ak si nemala žiaden príjem, tak vyplníš len Výkaz o príjmoch a výdavkoch,
- riadok 4 0
- riadok 98 0
- riadok 08 suma , ktorú si zaplatila do fondov
- riadok 10 tá istá suma
- riadok 11 0 mínus suma z riadku 10,tzn.,že bude mínusová
- riadok 99 mala by ti vyjsť suma, ktorú máš na riadku 08, čiže - všetky plusové položky a mínusové, mala by si dostať tú sumu z riadku 08 ( iba v tom prípade, ak skutočne si nemala iné výdavky len platby do fondov!)
Výkaz o majetku a záväzkoch,
- riadok 15 0
- riadok 98 0
- riadky20,21,99 tiež 0.
Vypĺňaš len za bežné účtovné obdobie.
Vlasta
evina
11.04.05,16:47
Ondrejvla viem kam mieriš, ale mne sa zdá, že to by bolo trocha pritiahnuté za vlasy, robiť tie výkazy, keĎ nerobila účtovníctvo. Preto som poradila to čo som poradila DÚ si myslí, že uplatňovala podľa mňa tie preukazateľné výdavky, lebo výdavky do fondov uviedla vo všetkých riadkoch tab. podľa §6. BuĎ mala dať do výdavkov O a potom na súčtovom riadku len fondy a označiť, že neuplatňovala preukazateľné výdavky, alebo v DP uplatniť aj tých 25% a fondy a nepriložiť výkazy. Preto som odporúčala osobnú návštevu na DÚ. Ale ja osobne by som výkazy nevyplňovala, keď som neviedla účtovníctvo.
evina
11.04.05,16:49
Ešte ma k tomu napadlo, že nikomu, kto si uplatňoval paušálne výdavky tá suma v poslednom riadku tab 2 /neviem teraz z hlavy, ktorý to bol nesedela predsa s 25%. Ona proste má zle vyplnenú tabuľku k § 6 v DP podľa mojej mienky.
ondrejvla
11.04.05,16:53
Samozrejme, myslela som aj zaúčtovať platby do fondov. Veď sa to jedná o pár položiek. Pochybujem, že zadávateľka témy nemá nikoho, kto by jej to urobil?! Ale ak skutočne nie, tak nech mi na moju e-mailovú adresu zašle naskenované položky za platby, a ja jej to urobím ,ochotná som aj zaslať na vlastné náklady kompletne urobené výkazy, bez nároku na odmenu-veď to skutočne musí byť len tých pár položiek!
evina
11.04.05,17:03
Samozrejme, myslela som aj zaúčtovať platby do fondov. Veď sa to jedná o pár položiek. Pochybujem, že zadávateľka témy nemá nikoho, kto by jej to urobil?! Ale ak skutočne nie, tak nech mi na moju e-mailovú adresu zašle naskenované položky za platby, a ja jej to urobím ,ochotná som aj zaslať na vlastné náklady kompletne urobené výkazy, bez nároku na odmenu-veď to skutočne musí byť len tých pár položiek!
Ja si matne pamätám, že ona dávala už otázky k tejto téme pred DP ako píše Zita, pozerala som to ona akože uplatňovala 25% /ale do DP to nedala/ s tým, že výsledok čo sa týka daňového základu bol O tak či tak.. Ja som si už našla tú tabuľku v oddieli 6 DP, ona mala uviesť v riadkoch 2, 8 nulu a na riadku 10 len tie fondy a nebol by problém. Ja pochybujem, že má vôbec zavedený podnikateľský účet, t.j. tie platby do fondov by sa museli viesť cez pokladňu, riešiť pôžičkou atď. atď. , takže preto sá mi dá schodnejšia dohoda s DÚ, t.j. alebo dať dodatočné DP, alebo ak pristúpia vysvetliť situáciu listom. Musí sa rozhodnúť, čo je pre ňu jednoduchšie.
ondrejvla
11.04.05,17:06
Jaj, či takto?! No ale keď chcem v niečom podnikať, musím aj trošku, aspoň malú trošku poznať zákony. No a samozrejme, že podľa zákona musím aj mať doklady.
Vlasta
Evanka
11.04.05,17:18
Ja si matne pamätám, že ona dávala už otázky k tejto téme pred DP ako píše Zita, pozerala som to ona akože uplatňovala 25% /ale do DP to nedala/ s tým, že výsledok čo sa týka daňového základu bol O tak či tak.. Ja som si už našla tú tabuľku v oddieli 6 DP, ona mala uviesť v riadkoch 2, 8 nulu a na riadku 10 len tie fondy a nebol by problém. Ja pochybujem, že má vôbec zavedený podnikateľský účet, t.j. tie platby do fondov by sa museli viesť cez pokladňu, riešiť pôžičkou atď. atď. , takže preto sá mi dá schodnejšia dohoda s DÚ, t.j. alebo dať dodatočné DP, alebo ak pristúpia vysvetliť situáciu listom. Musí sa rozhodnúť, čo je pre ňu jednoduchšie.Ja si skor myslim, ze kedze vydavky boli nizsie ako 25 % (lebo uviedla len poistne), tak na DU usudili, ze neuplatnovala pausal, ale skutocne vydavky (aj ked to by asi malokto urobil, lebo uplatni to, co je pre neho vyhodnejsie). Preto ju vyzvali, aby priniesla aj vykazy. Ale je tazke sa k tomu vyjadrovat, ked je jasne ake sumy a kde konkretne uviedla. Co sa tyka tych koloniek. r.10 musi byt suctom r.8 a r.9 takze nemyslim, ze mas pravdu v tom, ze "ona mala uviesť v riadkoch 2, 8 nulu a na riadku 10 len tie fondy a nebol by problém."
evina
11.04.05,18:00
Ja si skor myslim, ze kedze vydavky boli nizsie ako 25 % (lebo uviedla len poistne), tak na DU usudili, ze neuplatnovala pausal, ale skutocne vydavky (aj ked to by asi malokto urobil, lebo uplatni to, co je pre neho vyhodnejsie). Preto ju vyzvali, aby priniesla aj vykazy. Ale je tazke sa k tomu vyjadrovat, ked je jasne ake sumy a kde konkretne uviedla. Co sa tyka tych koloniek. r.10 musi byt suctom r.8 a r.9 takze nemyslim, ze mas pravdu v tom, ze "ona mala uviesť v riadkoch 2, 8 nulu a na riadku 10 len tie fondy a nebol by problém."No veď práve to si myslím aj ja, že nevedeli z toho zistiť. že si paušál neuplatňovala , resp. uplatňovala- tvrdím to isté. A tie riadky - to je problém, ktorý tu bol už viackrát rozoberaný, či fondy uvádzať v riadku 2, 8 spolu s paušálom alebo nie. Podľa mojej mienky a vysvetlenia k vyplneniu DP riadok 2, a súčtový 8 nula - lebo si ten paušál neuplatnila a riadok 10 je súčet paušál, /ktorý neuplatnila/ plus fondy. Tie fondy sa podľa mojej mienky /aj vyjadrenia daň. poradkyne/ uvádzali iba v riadku 10 aj keď súčet nesedel, ale je zrejmé potom, že ten rozdiel sú práve fondy.
sway
11.04.05,18:03
No veď práve to si myslím aj ja, že nevedeli z toho zistiť. že si paušál neuplatňovala - tvrdím to isté. A tie riadky - to je problém, ktorý tu bol už viackrát rozoberaný, či fondy uvádzať v riadku 2, 8 spolu s paušálom alebo nie. Podľa mojej mienky a vysvetlenia k vyplneniu DP riadok 2, a súčtový 8 nula - lebo si ten paušál neuplatnila a riadok 10 je súčet paušál, /ktorý neuplatnila/ plus fondy. Tie fondy sa podľa mojej mienky /aj vyjadrenia daň. poradkyne/ uvádzali iba v riadku 10 aj keď súčet nesedel, ale je zrejmé potom, že ten rozdiel sú práve fondy.
ja som to spravila tak, že som klientovi dala paušál z toho čo mu vyšlo po odpočítaní fonou a uviedla som to na zadnú stranu DP do osobitných záznamou celý výpočet....:confused:
evina
11.04.05,18:05
ja som to spravila tak, že som klientovi dala paušál z toho čo mu vyšlo po odpočítaní fonou a uviedla som to na zadnú stranu DP do osobitných záznamou celý výpočet....:confused:
neviem, či celkom dobre rozumiem ako myslíš to po odpočítaní fondov?
dara
11.04.05,18:18
Prosím súrne poradte.

Za rok 2004 podáva dodatočné daňové priznanie, z dôvodu, že podnikateľ neodovzdal pred termínom na podanie DP všetky doklady súvisiace s rokom 2004.
To by ale nebol problém ale problém je a to prosím poradte ako vypracovať dodatočné daňové priznanie.
Podnikateľ mal totiž daňový základ vo výške cca 400 tis a od tohto som mu odpoíčtala daňovú stratu, ktorá vznikla v roku 2003 už v zmysle nového zákona. Stratu som odpočítala do plnej výšky základu dane. Lenže tým pre účely dane y príjmu mal 0 ZD a tak nevznikla povinnosť platiť daň ale DZ pre poistné sa berie ten 400 tis a tým mu vzniklo platiť vysoké odvody.
FO tomu neverí a myslí, že som chybila.

A teraz otázka.

Môžem mu pri podaní DDP vystaviť nasledovne:

Základ dane bude cca 350 tis.
Od neho neodpočítam do plnej výšky daň stratu z roku 2003 ale len do výškz 150000 tis. DAŇ základ potom bude 200 tis. odpočítam nezdaniteľnú čiastku 80.832,-- Sk a daň ktorá mu výde doplatí 22,642 Sk doplatí.

Jedná sa mi o to či je správne chápem, že si môžem odpočítať toľko koľko je potrebné čiže ak uznám, že je výhodnejšie odpočítať si len časť, nemusím odpočítať až do kladného základu dane ?
Evanka
11.04.05,18:24
ja som to spravila tak, že som klientovi dala paušál z toho čo mu vyšlo po odpočítaní fonou a uviedla som to na zadnú stranu DP do osobitných záznamou celý výpočet....:confused: Urobila si to dobre. Bolo treba vypocitat 25% z prijmov k tomu pripocitat povinne poistne a uviest to ako vydavok na riadku 2, 8 a 10. V odd XIII zakrizikovat uplatnovanie 25% pausalu a do osobitnych zaznamov vpisat vysku poistneho. Takto mi to povedala pracovnicka DU v Ziline.
evina
11.04.05,18:36
Urobila si to dobre. Bolo treba vypocitat 25% z prijmov k tomu pripocitat povinne poistne a uviest to ako vydavok na riadku 2, 8 a 10. V odd XIII zakrizikovat uplatnovanie 25% pausalu a do osobitnych zaznamov vpisat vysku poistneho. Takto mi to povedala pracovnicka DU v Ziline.
Evanka to je práve ten tolko diskutovaný problém a problém aj toho, že veci nejednoznačne definujú tvorcovia a potom každý tvrdí iné /viď napr. aj teraz ZP/.

Na DÚ v Bratislave zas tvrdili to, čo píšem vyššie, t.j. 2, 8, len paušál a v riadku 10 plus k tomu fondy a samozrejme zakrížikovať v odd. XIII.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif