ludvik
27.05.08,08:47
Na jar sme kúpili ruže a jedna s nich začala namiesto pekných výhonkov na koncoch tvoriť zhluk krátkych výhonkov s malými lístočkami. Pozreli sme ju či náhodou výhonky sú nie ešte pre štepom ale nič také sme nezistili. Čo to môže byť?
arizona
27.05.08,14:17
Nuž, pozerám na ten obrázok, ale mne sa zdá tá ruža "normálna".
Je prirodzené, že ruža sa zastrihuje(3-5očko) , aby tvorila hustejší krík.:)
Ale záleží aj od druhu. Vyššie a ťahavé sa rozvetvujú viac,ušlachtilé odrody sa majú zostrihávať napr. na 5 výhonov, aby živiny šli do jednotlivých kvetov.Ja by som na vašom mieste nechala ružu rásť(je to mladý krík) a tvarovala by som ju až na jeseň a potom na jar. Slabé výhony vystrihať a ponechať iba najpevnejšie.:)
Chokma
05.10.12,17:07
co s ruzovym krikom, ktory mi zacal tento rok vyhanat neskutocne vela bocnych planych vyhonkov od korena? da sa to nejako natrvalo vyriesit?
arizona
05.10.12,20:02
co s ruzovym krikom, ktory mi zacal tento rok vyhanat neskutocne vela bocnych planych vyhonkov od korena? da sa to nejako natrvalo vyriesit?
Aky je stary krik?
Ak sa ti to stalo pri mladom kriku,je mozne , ze je zasadeny moc hlboko.
Valcake
05.10.12,23:34
Žofka, keď myslíš divé výhonky tak čítaj tu : inak aj na mojich býva, ale odrežem hneď...

Pri ružiach krížených z divých a záhradných odrôd vzniká divý výhonok, ktorý odoberá rastlinám šťavu a silu. Odlišuje sa od ostatných tým, že má svetlé a malé listy. Aj tŕne sú iné než u ušľachtilých odrôd. Tieto sa musia odstrániť na mieste, kde vyrastajú. Nájsť ho môžete i u kmienikových ruží - jeho vznik podporujú slnečné lúče.
Chokma
06.10.12,04:47
praveze uz ma nejakych 10 rokov a nikdy to nerobil, len tento rok akoby sa zblaznil a zenie vselikolko vyhonov a aj daleko od pna, teda od korenov... neviem, ci staci zostrihnut nad zemou, vobec neviem ako sa dostanem uplne ku korenu, to musim rozkopat cely teren, ty kokso.
Valcake
06.10.12,20:41
..ja mám veľa ruží a nechápem prečo mi vyháňa iba pri jednej, ale práve dnes som si všimla, že jedna mi asi odchádza, ale výhonok divý má taký maličký...tak som to zlikvidovala...no:rolleyes: samozr. nad zemou:)