veronikasad
27.05.08,11:50
Ahojte poraďáci,

najskôr citácia z § 6 odst. 2 písm.d) Zák. č. 139/2008 o službách zamestnanosti :
"...uchádzač o zamestnanie je občan ..., ktorý

d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65% zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kal. mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o prísl. úhrady preddavku na zdr.poist. a poistného na soc.poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov. Pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činnosti na základe prac.-práv.vzťahu podľa osobitného predpisu.

Toľko zo zákona. Pretože som sa u klientov stretla s rôznym výkladom zákona, čo sa týka výšky príjmu, obrátila som sa dnes tlf. na centrum služieb nášho ˇUPSVaR s otázkou, koľko môže evidovaný nezamestnaný zarobiť na dohodu o vykonaní práce a aký rozsah prac.času mesačne.

Ich odpoveď : rozsah práce nie je stanovený, výška príjmu 3785,-sk mesačne.
Moja otázka : Ako k tej sume dospeli ?
Odpoveď : 65 % zo živ.minima /5130/ + zrazené odvody zamestnancovi 13.4%. Na môj argument, že z dohod sa odvody zamestnancovi nestrhávajú, nemali odpoveď.

Aké máte skúsenosti s výkladom zákona, koľko teda evidovaný uchádzač môže zarobiť a či sa jedná o hrubý alebo čistý príjem ?
Dada
27.05.08,09:52
To by zaujímalo aj mňa, tiež sa neviem k tomu dopátrať. U nás na Úrade práce hovoria čiastku 3.200,- Sk :-) . Super, že?
ajobs
28.05.08,08:04
Ahojte poraďáci,

najskôr citácia z § 6 odst. 2 písm.d) Zák. č. 139/2008 o službách zamestnanosti :
"...uchádzač o zamestnanie je občan ..., ktorý

d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65% zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kal. mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o prísl. úhrady preddavku na zdr.poist. a poistného na soc.poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov. Pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činnosti na základe prac.-práv.vzťahu podľa osobitného predpisu.

Toľko zo zákona. Pretože som sa u klientov stretla s rôznym výkladom zákona, čo sa týka výšky príjmu, obrátila som sa dnes tlf. na centrum služieb nášho ˇUPSVaR s otázkou, koľko môže evidovaný nezamestnaný zarobiť na dohodu o vykonaní práce a aký rozsah prac.času mesačne.

Ich odpoveď : rozsah práce nie je stanovený, výška príjmu 3785,-sk mesačne.
Moja otázka : Ako k tej sume dospeli ?
Odpoveď : 65 % zo živ.minima /5130/ + zrazené odvody zamestnancovi 13.4%. Na môj argument, že z dohod sa odvody zamestnancovi nestrhávajú, nemali odpoveď.

Aké máte skúsenosti s výkladom zákona, koľko teda evidovaný uchádzač môže zarobiť a či sa jedná o hrubý alebo čistý príjem ?

Myslím, že nie je dôvod na špekuláciu, zákon hovorí jasne:
1. pracovné pomery (teda s odvodmi) - 3335 Sk+450 Sk (odvody)=3785 SK
2. dohody (bez odvodov) - 3335 Sk.

To sú sumy, ktoré maximálne môže zarobiť evidovaný uchádzač o zamestnanie, rozsah práce nie je stanovený.
veronikasad
28.05.08,13:56
Myslím, že nie je dôvod na špekuláciu, zákon hovorí jasne:
1. pracovné pomery (teda s odvodmi) - 3335 Sk+450 Sk (odvody)=3785 SK
2. dohody (bez odvodov) - 3335 Sk.

To sú sumy, ktoré maximálne môže zarobiť evidovaný uchádzač o zamestnanie, rozsah práce nie je stanovený.
ajobs, ďakujem. Toto isté som jej tvrdila aj ja. Lenže na našom ÚP dávajú každému informáciu, že aj na dohodu môže zarobiť 3785sk. Som zvedavá čo potom budú robiť s nezamestnanými, keď prekročia príjem a budú si musieť zaplatiť zdr.poistenie ako samoplatiteľ.

-------
Veronika
veronikasad
28.05.08,14:02
Ešte ma napadla jedna vec. Ak dohodár nebude mať podpísané vyhlásenie , suma 3335,-sk je zrejme v čistom. Hrubá mzda by mohla byť zvýšená o daň ?

------
Veronika
ajobs
29.05.08,18:51
Ešte ma napadla jedna vec. Ak dohodár nebude mať podpísané vyhlásenie , suma 3335,-sk je zrejme v čistom. Hrubá mzda by mohla byť zvýšená o daň ?

------
Veronika

Áno, máš pravdu, je to tak.
P.S. Na ÚP sa netreba spoliehať, oni ešte po zmenách po 1.5.2008 nezistili, kde je sever.
marek32
05.06.08,12:08
Myslím, že nie je dôvod na špekuláciu, zákon hovorí jasne:
1. pracovné pomery (teda s odvodmi) - 3335 Sk+450 Sk (odvody)=3785 SK
2. dohody (bez odvodov) - 3335 Sk.

To sú sumy, ktoré maximálne môže zarobiť evidovaný uchádzač o zamestnanie, rozsah práce nie je stanovený.
Ak nie je podpísané vyhlásenie:

1. pracovné pomery (teda s odvodmi) - 3335 Sk + 640 Sk (odvody) + 782 (daň) = 4 757 SK
2. dohody (bez odvodov) - 3335 Sk + 782 (daň) = 4 117 Sk

Sú uvedené sumy správne ?
veronikasad
05.06.08,12:59
Myslím, že nie je dôvod na špekuláciu, zákon hovorí jasne:
1. pracovné pomery (teda s odvodmi) - 3335 Sk+450 Sk (odvody)=3785 SK
2. dohody (bez odvodov) - 3335 Sk.

To sú sumy, ktoré maximálne môže zarobiť evidovaný uchádzač o zamestnanie, rozsah práce nie je stanovený.
Vrátim sa ešte k výpočtu odvodov pri prac.pomere. Ako sa Úrad práce dostal k čiastke 3785,-sk a výške odvodov 450,-sk, keď odvody sa zrážajú z hrubej mzdy ?

Inak písala som minulý týždeň meilový dotaz do ich časopisu Sociálna politika a zamestnanosť. Ak dostanem odpoveď, ozvem sa.

--------
Veronika
Dada
12.06.08,08:08
Ak nie je podpísané vyhlásenie:

1. pracovné pomery (teda s odvodmi) - 3335 Sk + 640 Sk (odvody) + 782 (daň) = 4 757 SK
2. dohody (bez odvodov) - 3335 Sk + 782 (daň) = 4 117 Sk

Sú uvedené sumy správne ?

Čiže nezamestnaný evidovaný na úrade práce môže na dohodu zarobiť 4.117,- Sk hrubého? No super, u nás na úrade je to furt 3.200,- Sk.
Jana Motyčková
12.06.08,08:16
No s tou daňou - pripočítať možno podla zákona iba preddavkovú daň, nie zrážkovú + súhlas s príspevkom 8.
A pozor na invalidov, tí majú pri pracovnom pomere iné % odvodov.
brčko
12.06.08,13:55
Už tu niekto uverejnil stanovistko MPSVR SR - vid tento príspevok:
http://www.porada.sk/732339-post6.html

spôsob výpočtu ale opačný ako v praxi!
alaya1
07.11.11,08:22
Dievcatka, potrebujem opat poradit.
Manzel je evidovany nezamestnany, bez podpory v nezamestnanosti a pobera aj ciastocny ID.
Vyskytla sa mu ponuka brigadydo konca roka za 360 eur cisteho.
ked by tu brigadu zobral, musi sa odhlasit na UP? Platit si sam odvody do SP a ZP?
Dakujem.
Mila123
07.11.11,08:25
Dievcatka, potrebujem opat poradit.
Manzel je evidovany nezamestnany, bez podpory v nezamestnanosti a pobera aj ciastocny ID.
Vyskytla sa mu ponuka brigadydo konca roka za 360 eur cisteho.
ked by tu brigadu zobral, musi sa odhlasit na UP? Platit si sam odvody do SP a ZP?
Dakujem.
tým, že je poberateľom ID nemusí sa chodiť hlásiť na UP aby mal zaplatené ZP.....SP mu nik neplatí.....
alaya1
07.11.11,08:27
tým, že je poberateľom ID nemusí sa chodiť hlásiť na UP aby mal zaplatené ZP.....SP mu nik neplatí.....

Je poberatelom ID nizsim ako je 70%. tak musi, lebo sa chce zamestnat. Ja by som potrebovala odpoved na moju otazku. dakujem.
katka50
07.11.11,08:32
Dievcatka, potrebujem opat poradit.
Manzel je evidovany nezamestnany, bez podpory v nezamestnanosti a pobera aj ciastocny ID.
Vyskytla sa mu ponuka brigadydo konca roka za 360 eur cisteho.
ked by tu brigadu zobral, musi sa odhlasit na UP? Platit si sam odvody do SP a ZP?
Dakujem.

Tak sa odhlási z ÚP a zaplatí si poistné len do ZP ako dobrovoľný platca.
Mila123
07.11.11,08:33
Je poberatelom ID nizsim ako je 70%. tak musi, lebo sa chce zamestnat. Ja by som potrebovala odpoved na moju otazku. dakujem.
evidovaný nezamestnaný môže zarobiť 139,90 € mesačne v hrubom.....
Mila123
07.11.11,08:38
Tak sa odhlási z ÚP a zaplatí si poistné len do ZP ako dobrovoľný platca.
chce ostať v evidencii.....ak by v nej nebol, nemusel by si vôbec platiť ZP, platiteľom v tomto prípade je štát a mohol by zarobiť viac ako je dovolené pre nezamestnaných....
alaya1
07.11.11,08:42
Dievcata- ide o to,ze na UP mu "odbornicka" povedala, ze moze ostat evidovany a moze aj poberat 360 euro mzdu na dohodu, len si musi platit zdravotne poistenie.Poistenia do SP bude za neho platit stat, lebo ostane evidovany.
Mne to neide do hlavy, ved potom by kazdy robil a bol aj evidovany.

Katka- ak sa odhlasi, plati aj pre neho, ze sa moze potom evidovat az o 3 mesiace od konca dohody, ze?

Kto bude za neho platit odvody do SP/ dochodkove, fond zamestnanosti a nemocenske? Nikto? On nema ID nad 70%,.Tak neplati to za neho stat nie?Mne v zdrav.poistovni povedali, ze platcom je stat az na ID nad 70%.
katka50
07.11.11,08:47
chce ostať v evidencii.....ak by v nej nebol, nemusel by si vôbec platiť ZP, platiteľom v tomto prípade je štát a mohol by zarobiť viac ako je dovolené pre nezamestnaných....
Mila 123-nerozumiem.
Mila123
07.11.11,08:51
Mila 123-nerozumiem.
ak sa odhlási z UP nemusí si platiť ZP, tým, že je invalidný platiteľom je štát.....
Xanti
07.11.11,09:03
Je poberatelom ID nizsim ako je 70%. tak musi, lebo sa chce zamestnat. Ja by som potrebovala odpoved na moju otazku. dakujem. Nemusí byť evidovaný na UP , prácu si môže hladať aj bez. A SP mu naozaj nikto neplatí.


Dievcata- ide o to,ze na UP mu "odbornicka" povedala, ze moze ostat evidovany a moze aj poberat 360 euro mzdu na dohodu, len si musi platit zdravotne poistenie. A týmto možno pracovníčka myslela, že môže byť záujemcom o zamestnanie

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/informacie-pre-obcanov-pri-evidovani-sa-na-urade-psvr/evidencia-obcana-ako-zaujemcu-o-zamestnanie.html?page_id=12941
ten nemá žiadne povinnosti voči UP ako uchádzač o zamestnanie. Poistenia do SP bude za neho platit stat, lebo ostane evidovany.
Mne to neide do hlavy, ved potom by kazdy robil a bol aj evidovany.

Katka- ak sa odhlasi, plati aj pre neho, ze sa moze potom evidovat az o 3 mesiace od konca dohody, ze? Nie 3 mesiace od konca dohody, ale od vyradenia. No tvojho mng. by nič nesúrilo, lebo nemusí platiť odvody do ZP ako dobrovolne nezamestnaný.

Kto bude za neho platit odvody do SP/ dochodkove, fond zamestnanosti a nemocenske? Nikto? Ani teraz za neho nikto toto neplatí .... On nema ID nad 70%,.Tak neplati to za neho stat nie?Mne v zdrav.poistovni povedali, ze platcom je stat az na ID nad 70%.
No na mieste tvojho mng. vezmem tú dohodu, odhlásim sa s evidencie UP a pôjdem na ZP nahlásiť sa ako dobrovolne nezamestnaný, s tým že im treba pripomenúť že je invalidný dôchodca. Takže mu nevýjde platiť odvody do ZP.
alaya1
07.11.11,09:17
Teda som z toho jelen. Inak nam povedali na UP, Inak v ZP a inak vy tu.
UP- pracovnicka povedala, ze moze ostat evidovany, kym bude na dohode, len si musi platit ZP-40 euro.Akj ked zarobi 350 euro v cistom.
ZP- infolinka- ze musi doniest doklad o vyradeni, plus rozhodnutie o priznani CID a oni potom budu skumat na zaklade jeho % a diagnoz, ci je CID a ze nevie ci budu platit odvody.
Vy tu pisete, ze nebude platit nic ani do SP, ani do ZP. tak teda neviem.
Potrebujem to dnes doriesit.
na UP chce byt evidovany, lebo ak sa vyskytne moznost zamestnania na TPP u nas beru len evidovanych.
alaya1
07.11.11,09:18
Teda som z toho jelen. Inak nam povedali na UP, Inak v ZP a inak vy tu.
UP- pracovnicka povedala, ze moze ostat evidovany, kym bude na dohode, len si musi platit ZP-40 euro.Akj ked zarobi 350 euro v cistom.
ZP- infolinka- ze musi doniest doklad o vyradeni, plus rozhodnutie o priznani CID a oni potom budu skumat na zaklade jeho % a diagnoz, ci je CID a ze nevie ci budu platit odvody.

Mna zaujimaju aj odvody do SDP a ZP- on na CID 60%.
Vy tu pisete, ze nebude platit nic ani do SP, ani do ZP. tak teda neviem.
Potrebujem to dnes doriesit.
na UP chce byt evidovany, lebo ak sa vyskytne moznost zamestnania na TPP u nas beru len evidovanych.
Xanti
07.11.11,09:25
Teda som z toho jelen. Inak nam povedali na UP, Inak v ZP a inak vy tu.
UP- pracovnicka povedala, ze moze ostat evidovany, kym bude na dohode, len si musi platit ZP-40 euro.Akj ked zarobi 350 euro v cistom.
ZP- infolinka- ze musi doniest doklad o vyradeni, plus rozhodnutie o priznani CID a oni potom budu skumat na zaklade jeho % a diagnoz, ci je CID a ze nevie ci budu platit odvody.
Vy tu pisete, ze nebude platit nic ani do SP, ani do ZP. tak teda neviem.
Potrebujem to dnes doriesit.
na UP chce byt evidovany, lebo ak sa vyskytne moznost zamestnania na TPP u nas beru len evidovanych.
Alaya a to si doteraz neprišla na to, že úradníci sa len tomu svojmu vyznajú aj to nie všetci? :(

Takže ešte raz kašli na to čo Ti hovoria kde,
ak manžel podpíše dohodu kde zarobí 390 eur či 350 eur v čistom tak ho nasledujúci mesiac vyradia z UP. Preto môže požiadať o vyradenie sám.
Ak sa nechá vyradiť z UP, k napr. 8.11.2011 tak musí do 8 dní ísť na ZP a odniesť tam papiere o tom, že poberá ČID a že sa odhlásil z UP, ale papiere o vyradení doplní až ked ich bude mať. ZP ho zaeviduje ako poistenca štátu, na základe ČID.

A manžel môže kludne robiť na dohodu, ZP si platiť nebude tých 46,06 eur, lebo je invalidný. A invalidný občania môžu byť dobrovolne nezamestnaný, a nemajú povinnosť platiť odvody do ZP.
Do SP mu ani teraz nikto nič neplatí.

Ak chce ostať evidovaný, tak bohužial nemôže prijať dohodu ktorú mu núkajú. Ale po skončení dohody mu nič nebráni sa opäť ísť zaevidovať na UP aby mal väčšie šance získať zamestnanie.
Mila123
07.11.11,09:27
je to tak, je rozdiel medzi evidovaným nezamestnaným a záujemcom o zamestnanie ......a predpokladám, že u vás sa nezamestnávajú prednostne záujemcov.....
Xanti má úplnú pravdu.....(môj názor)
alaya1
07.11.11,09:30
Dakujem vam dievcata, teraz to rozumiem, len este poznamocka- na UP mu povedali, ze kym je evidobvany nezamestnany- tak za neho plati odvody do SP stat, aj ked ma len 60%.
Xanti
07.11.11,09:31
Ano odvody do ZP platí štát za všetkých nezamestnaných. Iné odvody neplatí.
A štát platí za invalidov odvody do ZP aj ked nie sú evidovaný na UP. :D

Vieš Alaya najhoršie na tom všetkom, je tá nekompetentnosť úradníkov. Nemajú šajnu a poňatie o iných veciach tak ľudí presviedčajú o hlúpostiach. :( Stretla som sa s tým pred mesiacom, v rodine kde som až krikom donútila počúvnuť novo evidovaného na UP mňa a nie úradníkov. A zistil, že pravdu som mala ja a nie úradníci.
alaya1
07.11.11,09:33
Dakujem pekne. Pomohli ste mi.

Tak uvidim, co si vyberie, len som v tom chcela mat jasno. No teda, poviem vam na tych uradoch robia teda hlupaci- cest vynimkam...Porada je na nezaplatenie.
Mila123
07.11.11,09:40
Dakujem vam dievcata, teraz to rozumiem, len este poznamocka- na UP mu povedali, ze kym je evidobvany nezamestnany- tak za neho plati odvody do SP stat, aj ked ma len 60%.
nechcem a ani nezvyknem urážať, ale u nás na UPSVaR som zažila odborníčky, na slovo vzaté.....
chceš príklad ? doniesla som potvrdenie o návšteve VŠ dcére, bola tam adresa školy aj odbor, kt. študuje.....UPJŠ KE, LF, odbor vš. lekárstvo aj s poznámkou , že je to denné štúdium, pani- odborníčka, kt. celých cca 10 rokov pracuje s PnD (pred tým, PnD vyplácala SP a ešte pred tým VZ....) sa ma s úsmevom na tvári opýtala, že je to externé štúdium? mne vyrazila dychm odpoveď bola iba taká, že ja by som sa nedara operovať od lekára, kt. viem , že študoval popri zamestnaní......!!!!! to bola taká hlúposť, do neba volajúca !!!!! pani nemala a ani nebude mať všeobecný prehľad....

neviem ako u Vás ale u nás tie dámy vyštudovali Mgr. (odbor majster odb. výcviku) .....ale česť výnimkám....nehádžem všetky dfo jedného koša....(nezmestili by sa tam...) mimotemy
Jana Motyčková
07.11.11,10:54
Teda som z toho jelen. Inak nam povedali na UP, Inak v ZP a inak vy tu.
UP- pracovnicka povedala, ze moze ostat evidovany, kym bude na dohode, len si musi platit ZP-40 euro.Akj ked zarobi 350 euro v cistom.
ZP- infolinka- ze musi doniest doklad o vyradeni, plus rozhodnutie o priznani CID a oni potom budu skumat na zaklade jeho % a diagnoz, ci je CID a ze nevie ci budu platit odvody.
Vy tu pisete, ze nebude platit nic ani do SP, ani do ZP. tak teda neviem.
Potrebujem to dnes doriesit.
na UP chce byt evidovany, lebo ak sa vyskytne moznost zamestnania na TPP u nas beru len evidovanych.
Keď zarobí na dohodu 350, nemôže ostať evidovaný na ÚP. Tento príjem musí oznámiť ÚP a oni ho vyradia z evidencie. Keby to neoznámil, vyradia ho tiež ale mohol by mať z toho určité problémy. Po skončení dohody sa pôjde opäť zaevidovať na ÚP. Akonáhle ho vyradia z evidencie, musí riešiť zdravotné poistenie - ale keďže poberá ID, tak len treba doniesť do ZP rozhodnutie o priznaní ID a štát za neho bude platiť poistné. Po správnosti rozhodnutie o ID mal do ZP doniesť už vtedy, kedy mu bol ID priznaný.
K odovodm štátu - kým poberá ID, štát za neho platí zdravotné poistenie, ostatné poistenia nie. Doba pobernia ID sa mu ale započíta ako doba poistenia pri výpočte starobného dôchodku.
alaya1
07.11.11,17:35
Keď zarobí na dohodu 350, nemôže ostať evidovaný na ÚP. Tento príjem musí oznámiť ÚP a oni ho vyradia z evidencie. Keby to neoznámil, vyradia ho tiež ale mohol by mať z toho určité problémy. Po skončení dohody sa pôjde opäť zaevidovať na ÚP. Akonáhle ho vyradia z evidencie, musí riešiť zdravotné poistenie - ale keďže poberá ID, tak len treba doniesť do ZP rozhodnutie o priznaní ID a štát za neho bude platiť poistné. Po správnosti rozhodnutie o ID mal do ZP doniesť už vtedy, kedy mu bol ID priznaný.
K odovodm štátu - kým poberá ID, štát za neho platí zdravotné poistenie, ostatné poistenia nie. Doba pobernia ID sa mu ale započíta ako doba poistenia pri výpočte starobného dôchodku.

velmi pekne dakujem.
angela85
20.01.12,09:33
chcem sa aj ja spytat, teraz od februara budem na UP a mam aj narok na davku v nezamestnanosti, mozem popri tom aj brigadovat? kolko mozem za mesiac odrobit a zmeni sa mi dohoda o brigade, ktoru som mala ako student? mam to hned aj nahlasit na urad prace a zamestnavatelovi? co sa zmeni pre zamestnavatela? ten u ktoreho brigadujem na dohodu.
veronikasad
20.01.12,09:38
chcem sa aj ja spytat, teraz od februara budem na UP a mam aj narok na davku v nezamestnanosti, mozem popri tom aj brigadovat? kolko mozem za mesiac odrobit a zmeni sa mi dohoda o brigade, ktoru som mala ako student? mam to hned aj nahlasit na urad prace a zamestnavatelovi? co sa zmeni pre zamestnavatela? ten u ktoreho brigadujem na dohodu.
Počas evidencie na UP môžeš pracovať na dohodu o vykonaní práce, alebo dohodu o pracovnej činnosti. mesačný príjem nesmie presiahnuť 139,90€. Dohodu treba odovzdať na UP pred začiatkom výkonu práce (najskôr sa zaeviduj, potom uzatvor dohodu a odnes ju na UP). Mesačne treba tiež predkladať potvrdenie o príjme na predpísanom tlačive UPSVaR.
angela85
20.01.12,10:02
ok dakujem, dufam, ze tam budem moct brigadovat aj ako nezamestnana, lebo viem, ze vo vacsine zamestnavaju skor iba studentov, tak uvidim co na to povedia
veronikasad
20.01.12,10:02
ok dakujem, dufam, ze tam budem moct brigadovat aj ako nezamestnana, lebo viem, ze vo vacsine zamestnavaju skor iba studentov, tak uvidim co na to povedia
do 31.1.2012 si bola študentka ?

Musí isť o novú dohodu, ktorú odovzdáš na UP skôr, ako prvý raz nastúpiš na pracovisko.