albin
27.05.08,13:11
Som vlastníkom bytu, pri uzavretí zmluvy o prevode vlastníctva družstevného bytu som zaplatila zákl. členský vklad 3000,-Sk. Teraz od nás požadujú zaplatiť ďalší členský vklad, aby hodnota nášho členského podielu dosahovala výšku participačného podielu všetkých členov bytového domu ku dňu dokončenia výstavby ( v našom prípade ide o cca 30000,- Sk). Vo vchode nie sme nadpolovičná väčšina vlastníkov, t.z. že správu nám robí družstvo naďalej. Vie mi niekto poradiť, čo mám urobiť ? Môžem aj nezaplatiť a tým prídem o členstvo v družstve. A ak by som zaplatila, môžem prísť o tento vklad (napr. pri nepriaznivom hosp. výsledku družstva)?
IVEB
27.05.08,13:49
Táto otázka je rozobratá v téme Prístup bytového družstva k vlastníkom . Pozri sa na to .
albin
28.05.08,05:04
Díky, našla som presne to a ako vidím, máte ten istý problém. Smiem sa spýtať ako ste sa rozhodli vy ?
Baf
29.05.08,06:41
Ďalší členský vklad
Základný členský vklad členov družstva je 3.000,- Sk.
Ďalší členský vklad je majetková účasť člena na výstavbe družstevného bytu a jeho minimálna výška je vyjadrená výškou participačného podielu bytu k členským vkladom všetkých členov bytového domu ku dňu ukončenia výstavby.
S rozdelením nákladov a zdrojov financovania na byty s rozhodnutím o konečnej výške členského podielu oboznámi družstvo člena najneskôr do šiestich mesiacov od finančného uzavretia stavby.
Ďalší členský vklad ktorý požaduje UBD niekoľko rokov po ukončení výstavby od vlastníkov bytov je duplicitná platba ,ktorá nespľňa účel ktorý zo zákona má - t.j. je pochybné že ustanovenie Stanov na základe ktorého si UBD na túto platbu nárokuje je v súlade s platnými zákonmi SR a je hlavne otázne , čo s týmito prostriedkami chce družstvo robiť.
T.j. celá táto akcia UBD je podozrivá.