Gabriela555
27.05.08,14:38
Poprosím o radu, som nezamestnaná a mám 54 rokov. V mojom veku sa asi ťažko zamestnám. Ako sa mi bude počítať do dôchodku obdobie nezamestnanosti. Na dôchodok mám nárok vo veku 59 rokov a 6 mesiacov. Mám odpracovaných 35 rokov.
veronikasad
27.05.08,13:11
Poprosím o radu, som nezamestnaná a mám 54 rokov. V mojom veku sa asi ťažko zamestnám. Ako sa mi bude počítať do dôchodku obdobie nezamestnanosti. Na dôchodok mám nárok vo veku 59 rokov a 6 mesiacov. Mám odpracovaných 35 rokov.
Obdobie nezamestnanosti sa nezapočítava do "odpracovaných" rokov pre nárok na dôchodok.
Martin Mocko
27.05.08,13:30
Obdobie nezamestnanosti sa nezapočítava do "odpracovaných" rokov pre nárok na dôchodok.
Mám pocit, že do určitého dátumu sa poučítala i doba evidencie na vtedajšom UP do "odpracovaných rokov" pre účely výpočtu dôchodku. Ale teraz sa už myslím nepočíta dôchodok podľa odpracovaných rokov. Povedal by som, že z posledných 10 rokov sa berie do úvahy najlepších 5 a z toho sa vypočíta dôchodok. Za každý mesiac "predčasného" dôchodku sa táto suma potom kráti. A pokiaľ nedosiahne minimálnu hranicu - tak nie je možné ísť na dôchodok. Odporúčam ísť na sociálnu poisťovňu a nechať si dôchodok prepočítať.
veronikasad
27.05.08,13:40
Mám pocit, že do určitého dátumu sa poučítala i doba evidencie na vtedajšom UP do "odpracovaných rokov" pre účely výpočtu dôchodku. Ale teraz sa už myslím nepočíta dôchodok podľa odpracovaných rokov. Povedal by som, že z posledných 10 rokov sa berie do úvahy najlepších 5 a z toho sa vypočíta dôchodok. Za každý mesiac "predčasného" dôchodku sa táto suma potom kráti. A pokiaľ nedosiahne minimálnu hranicu - tak nie je možné ísť na dôchodok. Odporúčam ísť na sociálnu poisťovňu a nechať si dôchodok prepočítať.
Tak to už dávno neplatí. Výška dôchodku sa počíta ako súčin odpracovaných rokov, priemerného osobného bodu a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.
---------
Veronika
Martin Mocko
27.05.08,13:50
Tak to už dávno neplatí. Výška dôchodku sa počíta ako súčin odpracovaných rokov, priemerného osobného bodu a aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Minimálna hranica sa sleduje len pri odchode do predčasného starobného dôchodku.

---------
Veronika

Treba citat otazku.. Ako sa zaratavaju roky "nezamestnanosti"

http://www.socpoist.sk/486/1209s?prm2=14366

1. po 31. decembri 2003 sa doba nezamestnanosti neberie do uvahy pri vypocte dochodku

2. od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003 sa berie do uvahy pre vypocet iba doba, kedy nezamestnany pobera podporu

3. pred 1. januárom 2001 sa berie do uvahy i doba evidencie na UP ;)
veronikasad
27.05.08,13:54
Treba citat otazku.. Ako sa zaratavaju roky "nezamestnanosti"

http://www.socpoist.sk/486/1209s?prm2=14366

1. po 31. decembri 2003 sa doba nezamestnanosti neberie do uvahy pri vypocte dochodku

2. od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003 sa berie do uvahy pre vypocet iba doba, kedy nezamestnany pobera podporu

3. pred 1. januárom 2001 sa berie do uvahy i doba evidencie na UP ;)
Súhlasím, Gabriela však v príspevku píše, že je nezamestnaná teraz, do dôchodku má viac ako 9 rokov a nie je predpoklad, že sa už zamestná.
/Ak má odpracovaných 35 rokov, v predch.období na ÚP asi veľa nepobudla/.