dr.sialenec
27.05.08,14:50
Dobry den,

prosim o radu.Zamestnavatel mi navrhol 2 varianty: bud dohodu o brigadnickej praci na 2 mesiace(jun,jul) alebo dohodu o vykonani prace.Odmena je 100SK/hod. Ktory z tychto variantov je pre mna ako studenta vyhodnejsi, z hladiska odvodov a podobne. Budem vobec nieco odvadzat do ZP alebo SP?

dakujem
Tweety
27.05.08,12:51
Dobry den,

prosim o radu.Zamestnavatel mi navrhol 2 varianty: bud dohodu o brigadnickej praci na 2 mesiace(jun,jul) alebo dohodu o vykonani prace.Odmena je 100SK/hod. Ktory z tychto variantov je pre mna ako studenta vyhodnejsi, z hladiska odvodov a podobne. Budem vobec nieco odvadzat do ZP alebo SP?

dakujem
Výhodnejší je prvý, ale nie z hľadiska odvodov, pretože z dohody neodvádzaš žiadne.
horka
27.05.08,12:53
Z hladiska odvodov je to uplne jedno. Dan zaplatíš z hrubého príjmu a odvody do SP platí len zam-teľ. Dohoda o pracovnej činnosti znamená prácu max na 10 hodín týždenne, môže to byť opakovaná činnosť a dohoda o vykonaní práce je limitovaná rozsahom práce
dr.sialenec
27.05.08,13:04
a ak si vyberiem dohodu o vyk.prace a odpracujem tych 300 h, mozem potom este u toho isteho zamestnavatela pracovat na nejaku inu, na tu istu asi uz nie?
Tweety
27.05.08,13:06
a ak si vyberiem dohodu o vyk.prace a odpracujem tych 300 h, mozem potom este u toho isteho zamestnavatela pracovat na nejaku inu, na tu istu asi uz nie?
Na DoVP môžeš odpracov. 350 hod. ročne. Do tohto limitu sa započítajú sa aj iné dohody.
dr.sialenec
27.05.08,13:50
teda aj dohoda o brig.praci?
Tweety
27.05.08,15:47
teda aj dohoda o brig.praci?
Nie, tá je obmedzená na priemerne 1/2 týžd.pracovného času.
dencika
15.07.08,09:45
Dobrý deň! BRIGÁDA alebo DOHODA.
- Ja vie že sa tu o tom už určite napísalo všetko a čo to som aj prečítala, ale opakovanie neškodí :D.
- Z manželom máme obchod, teraz som na materskej dovolenka. Švagriná by nám chcela pomôcť predávať. Je študentkou VŠ. Čo by je aj mám bolo výhodnejšie dohoda alebo brigáda. PS jednalo by sa asi o rok. Čo všetko treba vybaviť a s akým časovým predstihom, alebo to ide zo dna na deň.
Tweety
15.07.08,09:50
Dobrý deň! BRIGÁDA alebo DOHODA.
- Ja vie že sa tu o tom už určite napísalo všetko a čo to som aj prečítala, ale opakovanie neškodí :D.
- Z manželom máme obchod, teraz som na materskej dovolenka. Švagriná by nám chcela pomôcť predávať. Je študentkou VŠ. Čo by je aj mám bolo výhodnejšie dohoda alebo brigáda. PS jednalo by sa asi o rok. Čo všetko treba vybaviť a s akým časovým predstihom, alebo to ide zo dna na deň.
Ak je študentkou, tak práca na DoBPŠ, potvrdenie o návšt. školy je povinnou prílohou dohody. Pred nástupom do práce ju treba prihlásiť cez RLFO do SP ako Dohodára. Odvádzať bude zamestnáv. GP 0,25% a ÚP 0,8%. VZ bude výška jej odmeny.
dencika
15.07.08,09:57
Ďakujem za skorú odpoveď. Teraz ma ešte napadlo. Nebude problém ak už takto pracuje inde v Pon.a Ut. u nás by bola od Str. do Piat.
Tweety
15.07.08,10:03
Ďakujem za skorú odpoveď. Teraz ma ešte napadlo. Nebude problém ak už takto pracuje inde v Pon.a Ut. u nás by bola od Str. do Piat.
Nie.
dencika
15.07.08,10:10
Ďakujem a prajem pekný deň.:)
Zuzka2510
22.07.08,08:52
Dobrý deň. ja by som sa chcela opýtať môžem uzatvoriť zo žiakom zákl. školy (má už 15 rokov) dohodu o prac. činn.? Potvrdenie zo školy mi nedonesie takže to nemôže byť DoBPŠ. ďakujem pekne
ZuzanaP
22.07.08,09:02
Dobrý deň. ja by som sa chcela opýtať môžem uzatvoriť zo žiakom zákl. školy (má už 15 rokov) dohodu o prac. činn.? Potvrdenie zo školy mi nedonesie takže to nemôže byť DoBPŠ. ďakujem pekne

Zákonník práce
§ 11
(4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,

b) športových podujatiach,

c) reklamných činnostiach.
Zuzka2510
22.07.08,09:41
Ďakujem. A ešte jedna otázka, ak nemá študent 18 rokov ale je predpokladám už na strednej, tak môže vykonávať napr. pomocné stavebné práce? Ďakujem
Zuzka2510
28.07.08,10:54
Dobrý deň. Už som sa tu pýtala či môže pracovať na doh. o prac. čin. žiak základnej školy a samozrejme má už 15 rokov. Sme stavebná firma a prijali sme takýchto žiakov na dohodu na upratovacie práce napr. zametanie, čistenie stavieb . Nijako to neohrozuje ich bezpečnosť, zdravie a vývoj. Chcem sa spýtať či to takto môže byť. Ak nie poradíte mi? Ďakujem
Zoltán Kovács
28.07.08,11:15
Dobrý deň. Už som sa tu pýtala či môže pracovať na doh. o prac. čin. žiak základnej školy a samozrejme má už 15 rokov. Sme stavebná firma a prijali sme takýchto žiakov na dohodu na upratovacie práce napr. zametanie, čistenie stavieb . Nijako to neohrozuje ich bezpečnosť, zdravie a vývoj. Chcem sa spýtať či to takto môže byť. Ak nie poradíte mi? Ďakujem

Lenže nemajú za sebou povinnú školskú dochádzku. a čo prašnosť?
Zuzka2510
28.07.08,11:18
No budú si musieť dávať pozor. Ja som len tá čo dáva dokopy papiere a chcem, aby to všetko bolo správne. Azda šéf vie čo majú zamestnanci robiť a čo nie.
Zoltán Kovács
28.07.08,11:21
No budú si musieť dávať pozor. Ja som len tá čo dáva dokopy papiere a chcem, aby to všetko bolo správne. Azda šéf vie čo majú zamestnanci robiť a čo nie.

Pozri príspevok č.14, na aké práce sa môžu zamestnať mladiství od 15 rokov, ktorí ešte neskončili povinnú školskú dochádzku.
Zuzka2510
28.07.08,11:33
No ja viem že by nemali robiť takúto prácu, ale každý si chce zarobiť nejaké korunky a ja teraz mám ten problém s dohodou.