jarkra
11.04.05,15:02
Prosim Vás o radu pri tom mojom probleme:

Ako novoregistrovany platca DPH v minulom roku sme si uplatnili odpocet DPH zo zásob. Ja som to vsak zabudla oductovat z uctu 343 a neznizila som si obst.cenu zasob. Zle som si totiz precitala zakon a odpočet DPH pri registracii som zaradila do pripocitatelnych poloziek v daňovom priznani. V podstate mi to nezmeni daňový základ, len mám veľký zostatok na účte 343. Prisla som na to až dnes. Môžem túto DPH odúčtovať v roku 2005 z 343 tým, že znížim obst. cenu tovaru na 132 (343/132) alebo mám podávať opravné výkazy za rok 2004? :(
soske
20.05.05,05:39
Ahoj Jarka!!

Ja by som asi urobila opravne danove, aj tak sa HV nezmeni, len Suvaha a VzS, a mas to v pohode a v poriadku a nic sa nedeje, len trosku casu clovek strati, no budes v klude spavat!
Janiča
29.10.07,12:08
Prosím o radu k zaúčtovaniu odpočtu DPH pri registrácii.
Dlhodobý hmotný majetok mi je jasný. Zaúčtujem 343/022.
Ale čo s odpočtom DPH z drobného majetku a zo zásob materiálu a tovaru, ktoré boli pri nákupe účtované priamo do spotreby? Cenigová uvádza iba predkontáciu 343/01., 02.,04., 1.. Ale to sa, podľa mňa, netýka zásob účtovaných do spotreby. Ako by ste to zúčtovali, aby sedel zostatok na účte 343???

Nesúvisí spôsob zúčtovania odpočtu DPH s nasledujúcimi paragrafmi Z o DzP?

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
d) daň z pridanej hodnoty vzťahujúca sa na hmotný majetok a nehmotný majetok,
1. na ktorú si platiteľ dane z pridanej hodnoty6) uplatnil nárok na odpočet pri registrácii podľa osobitného predpisu, pričom o daň z pridanej hodnoty6) je daňovník povinný znížiť vstupnú cenu hmotného majetku a nehmotného majetku,
2. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu, 6) o ktorú upraví vstupnú cenu hmotného majetku a nehmotného majetku,

20) Súčasťou základu dane je aj daň z pridanej hodnoty,
a) na ktorú si platiteľ dane z pridanej hodnoty uplatnil nárok na odpočítanie pri registrácii podľa osobitného predpisu6) s výnimkou podľa odseku 3 písm. d),

Ďakujem za radu, lebo nikde na porade som o tom nič nenašla a hľadám už od rána.
Janiča
30.10.07,07:14
Neporadí nikto, kto robil odpočet DPH pri registrácii z drobného majetku a zásob tovaru a materiálu účtovaných pri nákupe do spotreby?
Rozalka
30.10.07,09:06
Neporadí nikto, kto robil odpočet DPH pri registrácii z drobného majetku a zásob tovaru a materiálu účtovaných pri nákupe do spotreby?
Zo zásob, ktoré boli spotrebované, nie je možné uplatniť DPH. Iba z toho, čo sa nachádza podľa inventarizácie v deň pred registráciou na sklade (343/112,132)
Janiča
30.10.07,14:03
Zásoby neboli spotrebované, boli v deň pred registráciou na sklade a zinventarizované, ale boli účtované spôsobom B, čiže do spotreby.
JAJA11
30.10.07,14:34
Zásoby neboli spotrebované, boli v deň pred registráciou na sklade a zinventarizované, ale boli účtované spôsobom B, čiže do spotreby.

Bolo by dobré spraviť ku dňu registrácie inventúru a z týchto zásob si môžete uplatniť odpočet DPH. :rolleyes:
Marianna01
30.10.07,15:23
Neporadí nikto, kto robil odpočet DPH pri registrácii z drobného majetku a zásob tovaru a materiálu účtovaných pri nákupe do spotreby?

To znamená, že boli spotrebované... čo sa týka drobného majetku. Zo zásob si uplatníte odpočet na základe inventarizácie, rovnako z IM, alebo z dlhodobého majetku, ktorého OC bola nižšia ako 30tis, ale účt. jednotka sa rozhodla (v smernici), že ju bude považovať za dlhodobú vzhľadom na dobu použiteľnosti dlhšiu, ako 1 rok, zaradí ju medzi IM a bude odpisovať. To znamená, že nebol účtovaný do spotreby.
Janiča
30.10.07,17:00
Nejako si nerozumieme. Vo vypracovaných otázkach k DPH som našla príspevok od Ing. Acsovej, ktorý prikladám:


Re: Uplatnenie práva na odpočítanie dane pri registrácii podľa § 55
________________________________________
Zhrnutie:

Právo na odpočítanie dane je možné uplatniť v prvom zdaňovacom období platiteľa a to na riadku 21 daňového priznania nasledovne:

- zo zásob vo výške obsiahnutej v ich obstarávacej cene (stav zásob účtovná jednotka a daňový subjekt preukazuje operatívnou evidenciou a inventúrou),
- z krátkodobého majetku vo výške obsiahnutej v jeho obstaravácej cene ak bol nadobudnutý v roku registrácie platiteľa,
- z majetku odpisovaného v súlade so zákonom o daniach z príjmov vo výške viažúcej sa k jeho zostatkovej cene (okrem výnimiek podľa § 49 napr. osobný automobil s príslušenstvom ak je platiteľ jeho konečným užívateľom),
- zo služieb vo výške obsiahnutej v ich cene ak sa tieto viažu k hnuteľnému a nehnuteľnému majetku a sú súčasťou jeho obstarávacej ceny ako výdavky súvisiace s obstaraním majetku,
- a na doplnenie podľa môjho názoru aj z drobného dlhodobého majetku a to vo výške, ktorá nebola premietnutá do daňových výdavkov v rokoch predchádzajúcich registrácii, čiže zo zostatkovej ceny k 31.12. roka predchádzajúceho registrácii platiteľa.

Drobným dlhodobým majetkom pre účely tohto príspevku rozumieme majetok účtovaný v podvojnom účtovníctve na účtoch účtovej triedy 0, u ktorého sa opotrebenie premieta do nákladov cez odpisy na účte 551.
________________________________________
Naposledy upravil Jana Acsová : 24-04-06 at 05:55 PM.

Moja otázka znie, ako zaúčtujeme odpočet DPH pri registrácií z jednotlivých položiek podľa príspevku Ing. Acsovej pri účtovaní zásob spôsobom B? Odpisovaný majetok je jasný (343/022). Ale ako zásoby a krátkodobý majetok? (343/501???) Takú súvzťažnosť neuvádza ani Ing. Cenigová. Poradí, prosím, niekto?
bea
31.10.07,06:55
Ja by som účtovala 343/501, resp. ak neúčtuješ na 5-kové účty na stranu Dal, tak mínusom na MD 501.
Janiča
31.10.07,07:07
Logicky to aj mne tak vychádza, ale podobnú predkontáciu k odpočtu DPH pri registrácii som v odbornej literatúre nenašla. Vďaka za názor. Možno nám ho ešte niekto potvrdí alebo vyvráti.
bea
31.10.07,07:34
Neviem si predstaviť iný spôsob účtovania, ale to neznamená, že neexistuje.:)
Janiča
31.10.07,15:29
Súhlasím, ale nechápem, prečo takáto predkontácia, ak je správna, nie je spomenutá v príručke od Ing. Cenigovej.
Zoltán Kovács
31.10.07,16:06
Súhlasím, ale nechápem, prečo takáto predkontácia, ak je správna, nie je spomenutá v príručke od Ing. Cenigovej.

Predkontácia 343/501, alebo 501/343 s mínusom je správna, ak ide o DPH pri registrácii. Ak si uplatníš tak treba znížiť náklady o tú položku, nakoľko v období neplatiteľa dph bola účtovaná ako náklad.
Eva Hrubá
08.11.07,10:09
Sme firma registrovaná na DPH v CZK . Faktúru rozúčtovávam:

518/321
343.CZK/321
*alebo
311/601
311/343.CZK
*vrátenie DPH
221/343.CZK
a tady mi vznikne KR alebo KS/563,663/
Mám to správne?

V minulom roku sme si žiadali vrátiť české DPH/ neboli sme ešte registrovaný / a všetky náklady som mala zaúčtované:
501./211
395/211

Viete mi niekto prosím poradiť, ako to mám správne účtovať, aby to bolo správne aj na Slovensku a aby som mala prehľad aj o českej DPH???:confused::confused::confused: