seam
27.05.08,18:17
Zdravím,

potrebujem poradiť, určite sa s tým už niekto stretol. Ide o predaj bytu v OV, ale byt je voľný až od septembra 2008, ale kupujúci potrebuje pre vybavenie úveru podaný návrh na vklad do katastra, čím by sa stal vlastníkom bytu hneď. Čo v tomto prípade, ako ošetriť tu dobu do septembra 2008. Kupujúci s tým súhlasí. Bude spísaná aj zmluva o budúcej kúpnej zmluve, kde tento dátum bude figurovať. Viete poradiť ako sa v tomto prípade postupuje?
svojar
27.05.08,17:33
Na dobu dokedy tam bude ešte niekto bývať spíšte nájomnú zmluvu. Predávajúci Vám bude teda platiť nájom. Aj keď si myslím, že len ako že. Ide len o to aby sa skutočne v dohodnutom termíne vysťahoval.
Zrovna tak ide kupovať byt môj syn. Ibaže on je právnik tak si to v kúpnej zmluve náležie ošetrí. Ja som len laik a nebývame spolu aby som vedel viac poradiť.
Petra Nová
28.05.08,17:25
Zdravím, potrebujem poradiť, určite sa s tým už niekto stretol. Ide o predaj bytu v OV, ale byt je voľný až od septembra 2008, ale kupujúci potrebuje pre vybavenie úveru podaný návrh na vklad do katastra, čím by sa stal vlastníkom bytu hneď. Čo v tomto prípade, ako ošetriť tu dobu do septembra 2008. Kupujúci s tým súhlasí. Bude spísaná aj zmluva o budúcej kúpnej zmluve, kde tento dátum bude figurovať. Viete poradiť ako sa v tomto prípade postupuje?
Ak by som bola presvedčená o tom, že ten byt chcem predať práve tomuto kupujúcemu , s vedomím , že na základe vkladu do katastra nadobudne kupujúci vlastníctvo k bytu a že na byt bude zriadené aj záložné právo, ako predávajúca by som to urobila takto:
1. V prvom rade by som sa v kúpnej zmluve snažila ošetriť tú najpodstatnejšiu vec - zaplatenie kúpnej ceny. Pretože v čase, keď kúpnu zmluvu uzatváram nie je isté , či kupujúci skutočne získa úver od banky na zaplatenie kúpnej ceny, v zmluve by som dohodla presný deň, kedy najneskôr je kupujúci povinný zaplatiť celú kúpnu cenu.
2. Do kúpnej zmluvy by som zakotvila právo predávajúceho odstúpiť od zmluvy pre prípad, žeby kupujúci nezaplatil celú kúpnu cenu do dohodnutého termínu.
3. Pretože byt bude volný až od septembra, uviedla by som to v zmluve, s tým, že kupujúci si je toho vedomý, že s tým súhlasí, pričom by som dohodla, že predávajúci je povinný byt uvolniť a vyprataný kupujúcemu odovzdať k určitému konkrétnemu dátumu. Tento dátum by som určila tak, aby nebol skorší ako je povinnosť kupujúce zaplatiť kúpnu cenu za byt.
4. Tiež by som s kupujúcim dohodla, že za čas od prevodu vlastníctva bytu na kupujúceho do doby, keď je predávajúci povinný byt vypratať, kupujúci nepožaduje žiadnu odplatu, pričom ako predávajúca by som bola povinná platiť všetky plnenia súvisiace s užívaním bytu, t.j. príspevok do fondu opráv a preddavky za dodávky a služby.
5. Zároveň by som sa dohodla s kupujúcim na spôsobe, ako vysporiadame vyúčtovanie nákladov na byt, ktoré kupujúci obdrží na budúci rok..

Potom by som si držala palce, aby si kupujúci dostal úver a cenu za byt mi riadne a včas zaplatil.
svojar
28.05.08,18:06
Prečo by mal predávajúci dostať úver? A je to v predchádzajúcpm príspevku uvedené až 2x.
Petra Nová
29.05.08,03:20
Prečo by mal predávajúci dostať úver? A je to v predchádzajúcpm príspevku uvedené až 2x.
Áno, je to absolútna zámena v osobe. Asi som sa príliš vžila do úlohy predávajúceho. Svojar, ďakujem za taktné upozornenie na chybu. V pôvodnom príspevku som to už opravila. Dúfam, že tam už ďalšie chyby nie sú ? :D:D
Karas Milan
29.05.08,03:26
1, ..Ide o predaj bytu v OV, ale byt je voľný až od septembra 2008 ...
2, ..kupujúci potrebuje pre vybavenie úveru podaný návrh na vklad do katastra, čím by sa stal vlastníkom bytu hneď ...
3, ..Bude spísaná aj zmluva o budúcej kúpnej zmluve..


Ak predávajúci aj kupujúci myslia touto transakciou to isté , nech si dajú ,najlepšie právnikom , vypracovať zmluvu (minimálne dávať pozor podľa Petry).
Tým vybavia 1, a 2, ale čo myslel básnik 3, - neviem.

Ahoj
Ka Mil
Petra Nová
29.05.08,03:32
... Tým vybavia 1, a 2, ale čo myslel básnik 3, - neviem. ...

Ahoj
Ka Mil

A čo myslíš,že asi myslel tým bodom 3 ?
vieroslava
29.05.08,04:57
Stretla som sa s nasledovným postupom:
1./ Spíše sa zmluva o budúcej kúpnej zmluve, kde sa dohodnú termíny, cena a ostatné podstatné náležitosti.
2./ Kupujúci si vybaví úver na byt vo vlastníctve predávajúceho (so súhlasom predávajúceho), pričom financie z úveru budú poukázané na účet predávajúceho za podmienok určených bankou.
3./ Predávajúci spíše s kupujúcim kúpnu zmluvu na byt zaťažený záložným právom a predá ho aj s touto ťarchou kupujúcemu.
Petra Nová
29.05.08,12:24
Stretla som sa s nasledovným postupom:
1./ Spíše sa zmluva o budúcej kúpnej zmluve, kde sa dohodnú termíny, cena a ostatné podstatné náležitosti.
2./ Kupujúci si vybaví úver na byt vo vlastníctve predávajúceho (so súhlasom predávajúceho), pričom financie z úveru budú poukázané na účet predávajúceho za podmienok určených bankou.
3./ Predávajúci spíše s kupujúcim kúpnu zmluvu na byt zaťažený záložným právom a predá ho aj s touto ťarchou kupujúcemu.
Súhlasím s Vieroslavou, je to jedno z riešení a našli by sa aj ďalšie. No banky sa dosť ošívajú, ak majú poskytnúť úver na základe zmluvy o budúcej zmluve.
robin78
29.05.08,12:37
Súhlasím s Vieroslavou, je to jedno z riešení a našli by sa aj ďalšie. No banky sa dosť ošívajú, ak majú poskytnúť úver na základe zmluvy o budúcej zmluve.

Preco by sa mali banky osivat? Zmluva o buducej zmluve byva vacsinou len podkladom pre schvalenie hypoteky. Banka skor peniaze neuvolni, pokial kupujuci nepredlozi riadnu kupnu zmluvu.
robin78
29.05.08,12:40
Seam o aku banku sa jedna? Podla mna nie je dovod, aby sa kupujuci hned stal vlastnikom za ucelom vybavenia uveru. (Nechce ta nahodou osmeknut?)
seam
29.05.08,13:51
Zdravím,
ďakujem za všetky príspevky, veľmi pomohli.

Čo sa týka kupujúcich, tiež zisťujú, čo potrebujú k úveru, neviem však v akej banke im povedali, že návrh na vklad do katastra.
Karas Milan
29.05.08,15:37
A čo myslíš,že asi myslel tým bodom 3 ?


Ahoj Nová Petra.

Ako optimista dúfam ,že si iba poplietol chronológiu (kto by už po
podpise kúpnej zmluvy a jej vklade potreboval zmluvu o budúcej zmluve (3,).
Normálny postup je dostatočne popísaný v 3 a 8.

Ahoj
Ka Mil
Petra Nová
29.05.08,16:49
Preco by sa mali banky osivat ? Zmluva o buducej zmluve byva vacsinou len podkladom pre schvalenie hypoteky. Banka skor peniaze neuvolni, pokial kupujuci nepredlozi riadnu kupnu zmluvu.


Seam o aku banku sa jedna? Podla mna nie je dovod, aby sa kupujuci hned stal vlastnikom za ucelom vybavenia uveru. (Nechce ta nahodou osmeknut?)


.... čo potrebujú k úveru, neviem však v akej banke im povedali, že návrh na vklad do katastra.

Mám zato, že za každú cenu chceš sekerou vylomiť otvorené dvere. O ošívaní hovorím z vlastnej skúsenosti a tuším, že aj SEAM čosi naznačil v reakcii na Tvoj príspevok. Ja som reagovala na informácie, ktoré poskytol SEAM vo svojom zadaní. O možnosti predať byt s úhradou kúpnej ceny prostredníctvom úveru zrejme každý vieme svoje a existuje viacero možností, ako to technicky urobiť. Dá sa to urobiť variantne tak, aby vždy bola rovnocenne zabezpečená ochrana tak predávajúceho , ako aj kupujúceho. Riešenie záleží od banky poskytujúcej úver a predávajúceho, či chce za takých podmienok byt predať. Neexistuje len jediné možné riešenie. A keď si myslíš opak, potom mi prepáč, ale nevieš o čom hovoríš.
Pre predávajúceho by iste bolo najvhodnejšie, aby sa poradil s právnikom o otázkach konkrétneho predaja bytu a uzavretia konkrétnej kúpnej zmluvy.
robin78
29.05.08,19:15
Mám zato, že za každú cenu chceš sekerou vylomiť otvorené dvere. O ošívaní hovorím z vlastnej skúsenosti a tuším, že aj SEAM čosi naznačil v reakcii na Tvoj príspevok. Ja som reagovala na informácie, ktoré poskytol SEAM vo svojom zadaní. O možnosti predať byt s úhradou kúpnej ceny prostredníctvom úveru zrejme každý vieme svoje a existuje viacero možností, ako to technicky urobiť. Dá sa to urobiť variantne tak, aby vždy bola rovnocenne zabezpečená ochrana tak predávajúceho , ako aj kupujúceho. Riešenie záleží od banky poskytujúcej úver a predávajúceho, či chce za takých podmienok byt predať. Neexistuje len jediné možné riešenie. A keď si myslíš opak, potom mi prepáč, ale nevieš o čom hovoríš.
Pre predávajúceho by iste bolo najvhodnejšie, aby sa poradil s právnikom o otázkach konkrétneho predaja bytu a uzavretia konkrétnej kúpnej zmluvy.


Mila Petra, polozil som uplne jednoduchu otazku, ze preco sa banky osivaju, cim som reagoval na tvoj prispevok. Namiesto odpovede som sa tu dockal len niekolkych vytrhnutych citacii, vlozila si mi do ruky sekeru, ktorou chcem silou mocou vylomit nejake dvere, potom, ze mi seam nieco vo svojom prispevku naznacuje (pritom len skonstatoval fakt, ze informaciu na ktoru som sa pytal nepozna), a na dovazok zacnes rozoberat, ze co si vsetko mozem mysliet a ked si to myslim, tak neviem o com hovoris. Dakujem za odpoved :rolleyes:

Rieseni ako zrealizovat predaj je iste viac (nikde som ine ani netvrdil), ale realizovat to sposobom, ze po podpisani kupnej zmluvy sa zrealizuje najprv vklad vlastnickeho prava na katastri a potom si kupujuci zacne vybavovat uver je dost nebezpecne i ked by zmluva by bola pripravena pravnikom. Uver kupujuci nemusi vobec dostat a po prevode si s bytom moze robit co chce, teda hned predat niekomu tretiemu bez toho aby zaplatil kupnu cenu. Nasledne ziskanie bytu spat bude velmi problematicke, nehovoriac tie dlhocizne tahanice po sudoch. Darmo budes mat vysperkovanu zmluvu do najmensich detailov.

Takze ked niekto tvrdi, ze je potrebny mat podany navrh na vklad pre vybavenie uveru, tak tu najskor nieco nehra. K vybaveniu uveru staci aj zmluva o buducej zmluve a ked maju s tym nejake banky problem, tak prosim skus sa vyjadrit konkretnejsie, rad sa necham poucit. Pre uvolnenie penazi ako som uz pisal vyssie postacuje kupna zmluva a podanie navrhu na zapisanie zalozneho prava banky. Jedina banka, ktora chce mat to pravo aj realne zapisane kym uvolni peniaze je Ludova banka (aspon bola donedavno).
Orim
29.05.08,20:37
Banky to majú rozne spravené. V každej ti povedia čo chcú aby ti dali úver. Niekde chcú napr. výpis z katastra aj s kolkom za 250.- Sk iným stačí, že si to nájdu na internete, že si podľa katastra majiteľom, ale chcú zase niečo iné. Dá sa to však dohodnúť podľa tvojich predstáv, ktoré im však musíš presne vysvetliť a keď to nejde v jednej skús inú. Ja som pri vybavovačkách obehol všetky čo tu u nás máme.
:)
Karas Milan
30.05.08,01:56
Úplne mimotemy . Výnimočne by som povedal : napísať viac - zadávateľ , menej by sme si museli domýšľať.

Ale radšej skús Peťka trochu stručnejšie (aj keď ťa chválim , že tam máš skoro všetko ) a možno potom nebudete s Robinom na základe (skoro) jednej formulácie vypisovať tirády - pozor je to snehová guľa.

Ahoj
Ka Mil
Petra Nová
30.05.08,05:06
Mila Petra, polozil som uplne jednoduchu otazku, ze preco sa banky osivaju, cim som reagoval na tvoj prispevok. Namiesto odpovede som sa tu dockal len niekolkych vytrhnutych citacii, vlozila si mi do ruky sekeru, ktorou chcem silou mocou vylomit nejake dvere, potom, ze mi seam nieco vo svojom prispevku naznacuje (pritom len skonstatoval fakt, ze informaciu na ktoru som sa pytal nepozna), a na dovazok zacnes rozoberat, ze co si vsetko mozem mysliet a ked si to myslim, tak neviem o com hovoris. Dakujem za odpoved :rolleyes:

Rieseni ako zrealizovat predaj je iste viac (nikde som ine ani netvrdil), ale realizovat to sposobom, ze po podpisani kupnej zmluvy sa zrealizuje najprv vklad vlastnickeho prava na katastri a potom si kupujuci zacne vybavovat uver je dost nebezpecne i ked by zmluva by bola pripravena pravnikom. Uver kupujuci nemusi vobec dostat a po prevode si s bytom moze robit co chce, teda hned predat niekomu tretiemu bez toho aby zaplatil kupnu cenu. Nasledne ziskanie bytu spat bude velmi problematicke, nehovoriac tie dlhocizne tahanice po sudoch. Darmo budes mat vysperkovanu zmluvu do najmensich detailov.

Takze ked niekto tvrdi, ze je potrebny mat podany navrh na vklad pre vybavenie uveru, tak tu najskor nieco nehra. K vybaveniu uveru staci aj zmluva o buducej zmluve a ked maju s tym nejake banky problem, tak prosim skus sa vyjadrit konkretnejsie, rad sa necham poucit. Pre uvolnenie penazi ako som uz pisal vyssie postacuje kupna zmluva a podanie navrhu na zapisanie zalozneho prava banky. Jedina banka, ktora chce mat to pravo aj realne zapisane kym uvolni peniaze je Ludova banka (aspon bola donedavno).
Mňa nemusíš presviedčať o svojej pravde. Ja som presvedčená. Ak chceš iných, nič Ti v tom nebráni. No bez mojej účasti.
Petra Nová
30.05.08,05:08
Úplne mimotemy . Výnimočne by som povedal : napísať viac - zadávateľ , menej by sme si museli domýšľať.

Ale radšej skús Peťka trochu stručnejšie (aj keď ťa chválim , že tam máš skoro všetko ) a možno potom nebudete s Robinom na základe (skoro) jednej formulácie vypisovať tirády - pozor je to snehová guľa.

Ahoj
Ka Mil
Tak si si to predstavoval ? :):):)
robin78
30.05.08,05:56
Mňa nemusíš presviedčať o svojej pravde. Ja som presvedčená. Ak chceš iných, nič Ti v tom nebráni. No bez mojej účasti.

Nemam potrebu nikoho presviedcat o svojej "pravde", toboz teba nie. Vypisovat tu s cim vsetkym mas skusenost, ktoru nevies podlozit ziadnymi informaciami hovori samo za seba. Argumentovat tu, ze na nejaky ukon existuje viacero moznosti, to je fakt genialne.

Len som chcel upozornit inych ktori by sa chceli riadit podla tvojej rady do akych problemov sa mozu dostat.