Beata60
27.05.08,21:22
Dobry den, chcem sa poradit s takymto problemom. Som plne kvalifikovany specialny pedagog. Z organizacnych dôvodov (znizovanie poctu pracovnikov) som dostala vypoved, napriek tomu ze 2/3 pedagogickych pracovnikov nema kvalifikaciu. Je mozne v tejto veci nieco podniknut? Napriek tomu, ze sme pravny subjekt, moze riaditel takto rozhodnut?
Braňo
28.05.08,05:22
Ruší sa Tvoje pracovné miesto?
judita1971
28.05.08,06:14
riaditeľ môže takto rozhodnúť. nedáva ti výpoveď z dôvodu, že nesplňaš kvalifikačné predpoklady, ale z dôvodu, že si sa stala nadbytočnou. Ak chceš s tým niečo robiť, prever, si či je výpoveď platná. či sa postupovalo všetko v zmysle zákonníka práce.
Chobot
28.05.08,06:44
Dobry den, chcem sa poradit s takymto problemom. Som plne kvalifikovany specialny pedagog. Z organizacnych dôvodov (znizovanie poctu pracovnikov) som dostala vypoved, napriek tomu ze 2/3 pedagogickych pracovnikov nema kvalifikaciu. Je mozne v tejto veci nieco podniknut? Napriek tomu, ze sme pravny subjekt, moze riaditel takto rozhodnut?

Je plne v kompetencii zamestnávateľa rozhodnúť, resp. vybrať zamestnanca, ktorý bude z dôvodu nadbytočnosti prepustený. Súd by neuznal argumenty, že ty máš na to väčšiu kvalifikáciu ako iný kolega a predsa prepustili teba.

Jedine keby si našla vo výpovedi iný nedostatok, ktorý by ju robil neplatnou.
legolas
28.05.08,18:15
Je to možné, ale sama to nezvládneš, daj to dobrému právnikovi a ten Ti pomôže. Prever si, či o Tvojom prepustení boli písomne upovedomené odbory, ak nie tak Ťa na 100% príjmu naspäť do práce ale musíš to urobiť súdnou cestou, čiže odvolať sa cestou súdu. Maj sa, držím palce.Ty píšeš,že si[B] plne kvalifikovaný špeciálny pedagóg, to znamená, že máš urobenú špeciálnu pedagogiku? alebo máš aj ukončenú VŠ s aprobáciou, lebo to je veľký rozdiel, totižto špeciálnu pedagogiku si môže urobiť každý vysokoškolák popri zamestnaní rôznej odbornosti a to je potom asi dôvod, že Ťa chcú prepustiť.
Beata60
28.05.08,19:36
Dakujem za Vase rady.
chcela by som este doplnit:Ako je to v takom pripade,ked cca 5 rokov je situacia taka,ze sa znizuju pocty ziakov na nasej skole,ale pani riaditelka
prijala 3 nekvalifikovane pracovnicky,z toho 2 so stredoskolskym vzdelanim.
Nie je potrebne,aby nekvalifikovani pracovnici splnili podmienky vyhlasky
o pedagogickej a odbornej sposobilosti?
Ja som bola vyzvana este predchadzajucim riaditelom,ze v pripade nesplnenia
tejto podmienky(do 4 rokov zacat a do7 rokov nadobudnut potrebnu kvalifikaciu) bude postupovat podla Zak.prace-vypoved.
Chobot
28.05.08,20:26
Dakujem za Vase rady.
chcela by som este doplnit:Ako je to v takom pripade,ked cca 5 rokov je situacia taka,ze sa znizuju pocty ziakov na nasej skole,ale pani riaditelka
prijala 3 nekvalifikovane pracovnicky,z toho 2 so stredoskolskym vzdelanim.
Nie je potrebne,aby nekvalifikovani pracovnici splnili podmienky vyhlasky
o pedagogickej a odbornej sposobilosti?
Ja som bola vyzvana este predchadzajucim riaditelom,ze v pripade nesplnenia
tejto podmienky(do 4 rokov zacat a do7 rokov nadobudnut potrebnu kvalifikaciu) bude postupovat podla Zak.prace-vypoved.

To síce neviem, či je to v súlade s vyhláškami v školstve, ale s tvojou výpoveďou to nemá absolútne žiadny súvis.
alaya1
30.05.08,18:56
Mam podobny problem ako ty. Vies, ak ta chce vedenie skoly vyhodit, tak to urobi, aj ked budes mat 3 VS a ina uc.ani jednu. Ja ovladam 41tku uz naspamat, argumentujem, vsetko jedno, no rozhodla som sa, ze keby mi vypoved dala, nepodpisem ju a napisem ministrovi...
legolas
03.06.08,17:35
Mam podobny problem ako ty. Vies, ak ta chce vedenie skoly vyhodit, tak to urobi, aj ked budes mat 3 VS a ina uc.ani jednu. Ja ovladam 41tku uz naspamat, argumentujem, vsetko jedno, no rozhodla som
sa, ze keby mi vypoved dala, nepodpisem ju a napisem ministrovi...

Prepáč, ale nesúhlasím s Tebou pretože na všetkých nekvalifikovaných učiteľov sa vzťahuje výnimka s tým, že do roku 2010 nadobudnú príslušné vzdelanie. Totižto Ty sa nikomu nemusiš preukázať, že si započala štúdium, ale v hore uvedenom roku ak sa nim nepreukážeš tak sa so školou rozlúčiš.
niko.presov
04.06.08,02:49
legolas, tak ako vlastne mam postupovat? je to silny psychicky tlak na moju osobu, som z toho uz dost unavena, inak som aj chora a TZP, co mi vsak nebrani vykonavat moju pracu. Argumentuje tym, ze som este neukoncila potrebne rozsirujuce vzdelanie a ze ani ked ho ukoncim, nemam tam co hladat, je to neuveritelne zla zena. Tak bojujem, kym vladyem, neviem co bude, ak nepodpisem vypoved.
judita1971
04.06.08,03:21
asi ťa nepoteším, ale toto platí pre doručovanie v zmysle zákonníka práce. z toho výplýva, že ak nepodpíšeš výpoveď, je to odmietnutie doručenia.
§ 38
Doručovanie


(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.

(2) Písomnosti doručované poštou zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk".

(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
Daniela 1
04.06.08,08:46
pracovala som vela rokov na personalnom oddeleni, ak raz rozhodne riaditel, ze sa stanes nadbytocnou, podpis to a s vyplatenim odstupnym odid - usetris si nervy . Ver mi, ze nic nevysudis, oni si to vzdy dokazu obhajit.
Daniela 1
GABAZ
04.06.08,10:09
pracovala som vela rokov na personalnom oddeleni, ak raz rozhodne riaditel, ze sa stanes nadbytocnou, podpis to a s vyplatenim odstupnym odid - usetris si nervy . Ver mi, ze nic nevysudis, oni si to vzdy dokazu obhajit.
Daniela 1

Poznám osobne zenu, ktore dlhe roky robila v jednej velkej banke. Par rokov pred dochodkom dostala vypoved z organizacnych dovodov - islo o hromadne prepustanie. Odist sice musela, ale rozhodla sa sudit a spor vyhrala. Trvalo to ale niekolko rokov a vysudila si peknu kopku penazi. Podotykam, ze islo o velku banku a preto ma velmi prekvapilo, ze tam jej pravnik nasiel nieco, na zaklade coho bola vypoved neplatna.

Ale tiez si myslim, ze ked raz chcu cloveka vyhodit, tak je lepsie odist kvoli zachovaniu dusevneho zdravia.
niko.presov
04.06.08,10:35
mna pre nadbytocnost nemoze prepustit,ankolko len tento rok prijalaviacerych ucitelov, lebo je vela deti, no tvrdi, ze koli kvalifikacii, aj ked argumentujem,ze do 2O1O to ukoncim, no ona stale svoje, ze som nezacala studovat rozsirujuce studium,ked som mala, ini tiez nezacali a su v poho...som ZTP, neviem, ako to je s takymi lidmi, ci to moze len tak dat vypoved, sudit sa iste budem, lebo som necakala taky pristup....hladanie samych vyhovoriek, nereflektuje ani na vyjadrenie MSSR, ktore mam.
alaya1
08.06.08,04:21
Dakujem za odpovede...
tinka464
08.06.08,07:50
Zákon plati pre každého, či je TZP alebo nie je, myslím si, že argumentovať tým, že si TZP nepomôže a dokonca dnes asi nevyvoláš lútosť nad tvojou situáciou, ak keď je bezútešná. Ale ak aj nepodpíšeš výpoveď, pošlú ti ju poštou, jednoducho aj keď nepreberieš, je platná. Skôr by som hladala vo výpovedi čokoľvek - akýkoľvek nedostatok, ktorý ju robí neplatnou. Veľa šťastia.
kunkelovaa
11.06.08,16:44
Riešila som tento problém, len z opačnej strany spolu s našou riaditeľkou s právničkou. V podstate povedala to, čo tu už odznelo, že ak sú splnené základné náležitosti (odbory, lehoty,...), nič s tým nikto neurobí. Otázkou je už len odstupné.
legolas
20.06.08,16:08
pracovala som vela rokov na personalnom oddeleni, ak raz rozhodne riaditel, ze sa stanes nadbytocnou, podpis to a s vyplatenim odstupnym odid - usetris si nervy . Ver mi, ze nic nevysudis, oni si to vzdy dokazu obhajit.
Daniela 1

Prepáč, ale nemáš pravdu:---
legolas
20.06.08,16:14
mna pre nadbytocnost nemoze prepustit,ankolko len tento rok prijalaviacerych ucitelov, lebo je vela deti, no tvrdi, ze koli kvalifikacii, aj ked argumentujem,ze do 2O1O to ukoncim, no ona stale svoje, ze som nezacala studovat rozsirujuce studium,ked som mala, ini tiez nezacali a su v poho...som ZTP, neviem, ako to je s takymi lidmi, ci to moze len tak dat vypoved, sudit sa iste budem, lebo som necakala taky pristup....hladanie samych vyhovoriek, nereflektuje ani na vyjadrenie MSSR, ktore mam.

Ak si započala štúdium do 1.4.2004 tak s Tebou nehne;)