pipo21
27.05.08,23:26
Zdravím všetkých poradákov.

Zaujímalo ma či má niekto z Vás skúsenosť s Polským porobetónom Solbet a hlavne aké. Jedná sa o biely porobetón obdoba Ytongu. Dakujem.
Zypsik
28.05.08,04:13
Mame z neho postaveny dom. Porovnat nemam s cim, ale zatial je OK.
vladdrakul
05.03.09,11:38
Nikto s poraďákov nevie nič bližšie o tomto druhu pórobetónu? Veľmi by mi pomohla nejaká informácia, ktorá nepochádza od samotného výrobcu.
220870
05.03.09,16:05
Mám jednu veľmi zlú skúsenosť s PL tehlami obdoba našeho PORFIXU ( šedé).Vystríham všetkých potencionálnych kupcov nekupujte to ani zadrarmo.Počas schnutia sa z toho začala vyplavovať soľ.
Túto konkrétnu značku nepoznám.Ale v každom prípade si dajte obrovský pozor, Poliaci sú školený podvodníci.Ten materiál môže mať skryté vady , slabá pevnosť v tlaku, vysoká radioaktivita , nepresné rozmery atd.V Poľsku bol v posledných dvoch -troch rokoch stavebný boom takže ich stavebné materiály šli s cenou hore a už sa neoplatilo ich dovážať na Slovensko. Takže pri kúpe podozrivo lacných stavebných materiálov z PL treba mať oči na stopkách.
pivko
28.07.09,04:14
Obnovujem otázku v zadaní témy, nakoľko ma včera prehováral majiteľ stavebnín aby som staval zo SOLBETU že aj on má vlastný dom z toho postavený hr.42 obvodové múry.
Ma niekto ešte skúsenosti so SOLBETOM?
pivko
28.07.09,14:26
Obnovujem otázku v zadaní témy, nakoľko ma včera prehováral majiteľ stavebnín aby som staval zo SOLBETU že aj on má vlastný dom z toho postavený hr.42 obvodové múry.
Ma niekto ešte skúsenosti so SOLBETOM?
Nikto z tohoto materialu nemá dom?:mee:
Ľuboš Holička
07.02.10,10:36
Mame z toho vytiahnute mury, je to 300 mm, hustota je 550kg/m3
tvarnice su tazke, ked zmoknu je to fuska.Inak v pohode. Aj ked Ytong je kvalitnejsi, rovnejsi, Solbet je OK za tu cenu. Prieckovky byvaju dost poskodene, lebo su prepravovane na lacnych jednorazovych paletach, ktore sa napr. nedaju zdvihnut z obycajnym rucnym vozikom. Solbet staci murovat na obycajny mrazuvzdorny kleber, 5mm spara, alebo na 2,5mm sparu ale tu uz treba pouzit hoblik na zarovnanie tvarnic. Tvarnice mavaju niekedy z jednej strany 2mm "vlnku", tu treba zrazit hoblikom. Bohvieko presne sme nemurovali. Tepelne mosty su vyriesene 150mm izolaciou zvonka. Pozri si prilohy. Na snimku 3729, v tom vedre je odpad z prveho dna murovania.

Kupovali sme ho v Hlohovci, 900 tvarnic a kleber za 3500 €, icmarket.pl ma ceny aj v eurach, tam stoji Solbet optimal 500 šírka 300mm 2,77 €, takze este o cca tretinu menej.
220870
07.02.10,11:15
Neviem ,ako to vyrábajú a skladujú v Poľsku ,výrobu som nevidel ,len pošpekulujem.
Pórobetónová tvárnica sa vyrába, tak ,že sa pomieša piesok,voda ,vápno ,cement,+ AL prísada na" kysnutie".Potom sa to nareže vysuší na 50% a uskladní., a v tejto zvýraznenej vete vidím problém .Mokrý kváder s obsahom 50% vody v kombinácii minulotýždňovými mrazmi+ nábeh výroby.Ak Poľský súdruhovia nemajú potrebné skladovacie priestory ,ktoré zabránia tomu ,aby im tie kvádre pomrzli a vzhľadom na krátku dobu výroby tvárnice cca 5 min od naplnenia formy, až po paletovanie cement nevyzreje natoľko ,aby bol odolný voči mrazom presahujúcim -20°C.Čo môže mať veľký význam na kvalitu tvárnic.
Takže ak to "švácali hlava-nehlava" aj v tých mrazoch a nemali to v krytom sklade , tak by som mal pri kúpe týchto tvárnic "oči na stopkách". :eek:
Ľuboš Holička
07.02.10,14:50
Mrazy by nemali ovplyvnit kvalitu uskladnenych plynosilikatov - aj ked obsahuju cca 50% vody. Xella aj Porfix ma balene vyrobky v igelite vonku, predpokladam ze obsahuju aspon 30% vody. Erozia vplyvom opakovanych cyklov mrznutia by skorej mohla poskodit povrch tvarnic postupne sa budu drolit - otazka je kolko tych cyklov musi byt. Asi preto sa porobeton musi omietnut, aby rokmi nezvetraval.
Ľuboš Holička
07.02.10,15:01
Potichu predpokladam ze vyroba betonovych vyrobkov hocikde - v tychto mrazoch - a mimo stavebnej sezony nebezi.
day
11.06.10,16:18
je tam "zaujimava" cena, podla mna plati, nieco za nieco, vychadzaju o cca 50% lacncejsie ako nas biely porobeton, podla poslednych INFO, isla kvalita hore (ale kazdy predajca chvali svoje)
lapejko
13.06.10,19:24
je tu nová alternatíva z PL:Termalica od Bruk-Bet.
sumo22
06.11.10,05:08
Ja mám dokončenú hrubú stvbu zo Solbetu a som spokojný ( majstrov som mal lepších ). Cena neporovnatelná, kvalita pri spracovaní výborná ( odpadu minimum ), balenie perfektné z 1440 ks bolo poškodených asi 5 ks. Palety v cene materiálu ( ešte k nim asi nedorazil mýtus paletového biznisu slovenských stavebnín ). Neviem ako sa ten materiál bude správať v budúcnosti ale zatial môžem len doporučiť.