lumich
28.05.08,06:33
mám rodinný dom skolaudovaný v 9/2006 prosím o radu
som vlastník domu ale nemám v ňom trvalý pobyt,dom chcem predať budem platiť daň z predaja ak ho predám po dvoch rokoch od kolaudácie alebo budem od daňe oslobodená,obdobie dvoch rokov sa započítava od začatia výstavby rodinného domu alebo od kolaudácie,začiatok stavby bol v roku 2004
ďakujem veľmi pekne
lumich
28.05.08,06:38
na daňovom úrade mi tvrdili že musím zaplatiť daň ak nie som vlastník 5 rokov a právnik zas oponoval že ak je to rodinný dom typu jednej bytovej jednotky je tam lehota ako na byt /to je 2 roky/
Zoltán Kovács
28.05.08,06:40
na daňovom úrade mi tvrdili že musím zaplatiť daň ak nie som vlastník 5 rokov a právnik zas oponoval že ak je to rodinný dom typu jednej bytovej jednotky je tam lehota ako na byt /to je 2 roky/

Tie 2 roky sa vzťahujú na trvalý pobyt a nie vlastníctvo. Myslím si, že DÚ má pravdu. Totiž do momentu kolaudácie budova sa nepovažuje za obytný dom s jednou bytovou jednotkou (ako definuje zákon).
lumich
02.06.08,08:14
prosím neviete mi ešte niekto poradiť ako je to s platením tej daňe?
thambu
02.06.08,09:03
Pri posudzovaní momentu nadobudnutia nehnuteľnosti treba vychádzať z kolaudačného rozhodnutia.

Podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona 595/2003 o dani z príjmov je od 1.1.2005 oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu najviac s dvoma bytmi (ide o rodinný dom, ktorý má maximálne dva byty) vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu 2 rokov bezprostredne pred jeho predajom (predávajúci mal v byte alebo obytnom dome najviac s dvoma bytmi trvalý pobyt dva roky alebo viac ako dva roky bezprostredne pred predajom).
Podľa môjho názoru nespĺňate podmienky oslobodenia a musíte zaplatiť 19% daň.
lumich
02.06.08,09:54
díky moc škoda že som si tam nedal trvalý pobyt ani vo sne ma to nenapadlo že budem mať takéto problémy s predajom
lumich
03.06.08,07:43
ešte mi napadlo či neexistuje nejaká výnimka to je neskutočné aby som zbytočne platila štátu toľko peňazí za nič
díky moc
Chobot
03.06.08,08:36
ešte mi napadlo či neexistuje nejaká výnimka to je neskutočné aby som zbytočne platila štátu toľko peňazí za nič
díky moc

Výnimka neexistuje. Ale z príjmu si môžeš odpočítať náklady na nadobudnutie domu a na jeho prípadné úpravy a dodaníš len ten rozdiel. Musíš to mať ale doložené dokladmi.
lumich
03.06.08,11:47
no to je práve ten problém 80 % som platila bez dokladu,je to nespravodlivé načo sú tam nejaké podmienky keď niekto chce niečo predať, vyšiel zákon na oslobodenie od daňovej povinnostia nemá tam byť žiadna podmienka trvalého bydliska,ako môžem mať tam trvalé bydlisko keď už jedno mám.
Ešte jedna možnosť by tu možno prichádzala do úvahy a to darovacia zmluva len ta tú nikto nepristúpi nakoľko darovacia zmluva je kedykoľvek napadnuteľná a kto chce kúpiť dom potrebuje úver a ten by mu asi nedali len pri darovaní nehnuteľnosti
Chobot
03.06.08,12:04
no to je práve ten problém 80 % som platila bez dokladu,je to nespravodlivé načo sú tam nejaké podmienky keď niekto chce niečo predať, vyšiel zákon na oslobodenie od daňovej povinnostia nemá tam byť žiadna podmienka trvalého bydliska,ako môžem mať tam trvalé bydlisko keď už jedno mám.
Ešte jedna možnosť by tu možno prichádzala do úvahy a to darovacia zmluva len ta tú nikto nepristúpi nakoľko darovacia zmluva je kedykoľvek napadnuteľná a kto chce kúpiť dom potrebuje úver a ten by mu asi nedali len pri darovaní nehnuteľnosti

K tomu zvýraznenému - aký zákon máš na mysli? Žiadny zákon všeobecne neoslobodzuje od daňovej povinnosti.

K červenému - ty si nejaký frajer, keď takto zahlásiš, že tam nemá byť žiadna podmienka...:rolleyes::rolleyes::cool::cool: Povedz to poslancom, čo schvaľovali zákon.:D:D

Ak tam nemáš trvalé bydlisko, tak kde si býval? V inom dome/byte? Tak potom tento dom máš na kšeftovanie, nie na bývanie, preto nevidím dôvod, prečo by to nemalo byť zdanené.

Inak, prečítaj si túto diskusiu:

http://www.porada.sk/t78265-predaj-bytu.html
lumich
03.06.08,12:33
na žiadne kšeftovanie ho nemám, dom som staval s tým úmyslom že tam pôjdeme bývať no mám deti v dospievajúcom veku ktoré tam nechcú ísť bývať takže byt nemôžem predať a prevádzkovať dva je finančne náročné
Chobot
03.06.08,12:42
na žiadne kšeftovanie ho nemám, dom som staval s tým úmyslom že tam pôjdeme bývať no mám deti v dospievajúcom veku ktoré tam nechcú ísť bývať takže byt nemôžem predať a prevádzkovať dva je finančne náročné

Veď presne, nepostavil si ho preto, aby si v ňom býval, ale ho predávaš. Takže vlastne na ňom zarobíš. Takže na kšeft.;)
lumich
03.06.08,13:05
čo tu stále splietate kšeftovanie každý nie je taký nemôžeš hádzať všetkých do jedného vreca,byt mám v meste,dom na dedine,staval som ho na trvalé bývanie no nemohol som tušiť že deti zmenia názor tak že oni na dedinu bývať nepôjdu
Zoltán Kovács
03.06.08,13:06
čo tu stále splietate kšeftovanie každý nie je taký nemôžeš hádzať všetkých do jedného vreca,byt mám v meste,dom na dedine,staval som ho na trvalé bývanie no nemohol som tušiť že deti zmenia názor tak že oni na dedinu bývať nepôjdu

Pri predaji zarobíš? Zarobíš. Každý príjem sa má zdaňovať. Smola, že z predajnej ceny nevieš odrátať (preukázať) svoje výdavky na obstaranie.
Chobot
03.06.08,13:16
čo tu stále splietate kšeftovanie každý nie je taký nemôžeš hádzať všetkých do jedného vreca,byt mám v meste,dom na dedine,staval som ho na trvalé bývanie no nemohol som tušiť že deti zmenia názor tak že oni na dedinu bývať nepôjdu


To tvrdíš ty. Z pohľadu zákona je to typická podnikateľská činnosť - postavíš nový dom a po dostavaní ho predáš - ani v ňom nemáš trvalé bydlisko. V čom sa líšiš od podnikateľa, ktorý vyrobí výrobok a predá ho? Aj on odvádza dane z príjmu. Prečo by si nemal ty?