Evina648
28.05.08,04:33
Ahojte,
robím teraz prvýkrát RZZP a neviem si rady. Mám zamestnanca, ktorý je u nás zamestnaný od 10/2007. Predchádzajúci prac. pomer ukončil 06/2007. Od 6.7.2007 je poberateľom predčasného starobného dôchodku. Bývalý zamestnávateľ mu vyplatil odchodné až v 09/2007, kedy už nebol u neho v prac. pomere. V 11/2007 mu vyplatil motivačné (to už bol zamestnaný u nás). Otázka: Je zamestnanec povinný urobiť si sám RZZP z titulu, že v období, kedy bol len poistencom štátu (dôchodca) mal príjem vyšší ako 4.936 Sk, lebo mal vyplatené odchodné?
Ďakujem. Eva
Andyke
28.05.08,05:33
Evina 648 pozri: (prísp. od Janky Motyčkovej)
http://www.porada.sk/t79939-p2-keby-sa-este-niekto-pytal-rzzp-za-rok-2007-a.html#post733626
Musí urobiť RZZP.
Evina648
28.05.08,05:37
Nie kolísavé príjmy nemal, ide mi len o to že odchodné mal vyplatené až po ukončení prac. pomeru a bol vtedy dôchodca. bola som na školení, kde som sa dozvedela, že takýto príjem sa zahrňa do RZZP. som z toho zmatená. Možno som to len zle pochopila.:mee: Ďakujem.
Jozef Mihál
28.05.08,05:47
Ak mal v čase, kedy bol len a len na dôchodku a nemal zamestnanie, príjem od bývalého zamestnávateľa a bolo to viac ako úhrn min. základov poistenca štátu, musí podať RZZP.


úhrn min. základov poistenca štátu = suma 4936 Sk za každý mesiac, kedy bol dôchodca bez zamestnania, ak to boli 3 mesiace, je to 3 x 4936.
Evina648
28.05.08,06:03
Takže záver: v období 7-9,kedy bol len dôchodca, mal aj nejaký príjem na DoVP,ale ten do RZZP nezahrnie. Započíta len odchodné. A motivačné, ktoré mal vyplatené od bývalého zamestnávateľa v čase, keď bol už našim zamestnancom do RZZP nezahrnie. Tak som to pochopila správne?
Jana Motyčková
28.05.08,10:28
Správne .
Evina648
28.05.08,10:33
Ďakujem Vám za radu.
Beatrice
18.06.08,11:00
Prosím Vás, dôchodca celý rok 2007 a SZČO 22 dní v decembri 2007.
Na 22 dní si musí SZČO zaplatiť zdrav. poist, alebo nie, lebo platí zaňho štát.
Ak je to tak, v tlačive B kde to mám zohľadniť. Ďakujem za odpoveď.
Beatrice
18.06.08,11:12
prosím poraďte mi.
Jozef Mihál
18.06.08,20:55
Prosím Vás, dôchodca celý rok 2007 a SZČO 22 dní v decembri 2007.
Na 22 dní si musí SZČO zaplatiť zdrav. poist, alebo nie, lebo platí zaňho štát.
Ak je to tak, v tlačive B kde to mám zohľadniť. Ďakujem za odpoveď.

Zaplatiť si bude musieť vtedy, ak mu vychádza VZ v riadku 29 vyšší ako suma (4936/31)*22 = 3503 Sk.

Ak jeho VZ v riadku 29 je 3503 Sk a menej, vyplňte IV. oddiel, vyjde, že poistné platiť nebude, lebo skutočne zostáva poistencom štátu aj za dni, kedy bol SZČO.

Ak jeho VZ v riadku 29 je vyšší ako 3503 Sk, platí ako každý iný SZČO.
AdrianaA
19.06.08,06:58
Nie kolísavé príjmy nemal, ide mi len o to že odchodné mal vyplatené až po ukončení prac. pomeru a bol vtedy dôchodca. bola som na školení, kde som sa dozvedela, že takýto príjem sa zahrňa do RZZP. som z toho zmatená. Možno som to len zle pochopila.:mee: Ďakujem.
A čo § 13 ods.4, kde sa hovorí, že do vymeriavaceho základu sa nezapočítava odstupné a odchodné ?
Jana Motyčková
19.06.08,11:07
A čo § 13 ods.4, kde sa hovorí, že do vymeriavaceho základu sa nezapočítava odstupné a odchodné ?
§ 13 ods.4 sa týka iba zamestnancov, podrobné vysvetlenie pozri tu :
http://www.porada.sk/733785-post14.html
AdrianaA
19.06.08,11:22
§ 13 ods.4 sa týka iba zamestnancov, podrobné vysvetlenie pozri tu :
http://www.porada.sk/733785-post14.html
To znamená, že keď sa odchodné vyplatí v mzde za posledný mesiac, tak len vtedy sa použije §13 ods.4 .
SILVIA54
17.08.10,10:41
Ahojte, ja som mala zamestnanca,ktorý u nás skončil pracovný pomer k 31.12.2009 a následne požiadal o predčasný starobný dôchodok.V 04/2010 sa mu vyplatilo odchodné.Ak som tomu správne pochopila tak si musí podať RZZP za rok 2010? A ešte jednu zamestnankyňu ktorá u nás skončila pracovný pomer k 30.4.2010 a prekročila v jednom mesiaci maximum,ale poberala starobný dôchodok ešte keď u nás pracovala.
Jana Motyčková
23.08.10,06:04
1.-ak odchodné je vyššie ako 2479,20, mal by si podať rzzp.
2. musí podať rzzp.
SILVIA54
24.08.10,05:19
Ďakujem pekne :-)