Ester plus
28.05.08,07:42
Zamestnanec písomne požiadal o ukončenie pracovného pomeru k určitému dňu. Mali by sme mu na to odpovedať, že mu PP skončí uplynutím dvojmesačnej výpovednej lehoty. O aký paragraf výpovede v tomto prípade pôjde, ak mu to takto písomne oznámime.
ekopo
28.05.08,05:50
Stačí nalistovať zákonník práce od §59. Napr. v § 60 je opísaná dohoda o skončení, v § 61 je výpoveď , v § 62 je uvedená výpovedná doba.....
Tweety
28.05.08,05:51
Zamestnanec písomne požiadal o ukončenie pracovného pomeru k určitému dňu. Mali by sme mu na to odpovedať, že mu PP skončí uplynutím dvojmesačnej výpovednej lehoty. O aký paragraf výpovede v tomto prípade pôjde, ak mu to takto písomne oznámime.
Zrejme požiadal o skončenie PP dohodou podľa §60, ak s ňou súhlasíte, PP končí dátumom na dohode.
Ester plus
28.05.08,05:54
Súhlasíme s ukončením PP ale s dojmesačnou výpovednou lehotou a nie ku dňu ku ktorému on požiadal.
Tweety
28.05.08,05:55
Súhlasíme s ukončením PP ale s dojmesačnou výpovednou lehotou a nie ku dňu ku ktorému on požiadal.
Tak to treba oznámiť zamestnancovi, že jeho dohodu neakceptujete, môže podať výpoveď, iba tá je s VD. Tá začne plynúť od prvého dňa v mesiaci po podaní výpovede. V tomto prípade je dvojmesačná.
Ester plus
28.05.08,06:08
Ďakujem. Takže ak by sme sa dohodli na dni ku ktorému zamestnanec žiadal ukončenie PP tak tam ta výpovedná lehota nemusí byť?
Tweety
28.05.08,06:10
Ďakujem. Takže ak by sme sa dohodli na dni ku ktorému zamestnanec žiadal ukončenie PP tak tam ta výpovedná lehota nemusí byť?
NIe, pri skončení PP dohodou nie je VD. Napísala som to v prísp. 5.
jankasm
28.05.08,06:12
Ďakujem. Takže ak by sme sa dohodli na dni ku ktorému zamestnanec žiadal ukončenie PP tak tam ta výpovedná lehota nemusí byť?

Áno, ak sa dohodnete na ukončení PP dňom, ku ktorému žiada zamestnanec, tak je to ukončenie PP dohodou, § 60, a vtedy žiadna výpovedná lehota nie je. Proste PP skončí dohodnutým dňom, bez výpovednej lehoty aj bez odstupného. :o
jana32
03.06.08,07:01
Prosím, ak dostane zamestnanec výpoveď z organizačných dôvodov a počas výpovednej doby začne marodovať, predlžuje sa mu táto výpovedná doba o dni PN? Ďakujem
Tweety
03.06.08,07:07
Prosím, ak dostane zamestnanec výpoveď z organizačných dôvodov a počas výpovednej doby začne marodovať, predlžuje sa mu táto výpovedná doba o dni PN? Ďakujem
PP sa skončí uplynutím ochrannej doby- t.j. skončením PN- ak by trvala dlhšie ako VD, ale ak neoznámi, že trvá na predlž. PP, PP skončí uplynutím VD.
jana32
03.06.08,07:31
PP sa skončí uplynutím ochrannej doby- t.j. skončením PN- ak by trvala dlhšie ako VD, ale ak neoznámi, že trvá na predlž. PP, PP skončí uplynutím VD.

Tweety, prepáč neviem či som to pochopila správne, to znamená, že zamestnankyni plynie VD od 1.5. do 31.7.keďže zamestnankyňa začala marodovať 15.5. - počas výpovednej doby, tak jej pracovný pomer nebude končiť s istotou toho 31.7. ale ak by marodovala napríklad do 30.9. tak PP skončí až 30.9., áno? Tweety prosím ťa nemôžeš mi napísať v ktorom paragrafe ZP to nájdem?
Tweety
03.06.08,07:33
Tweety, prepáč neviem či som to pochopila správne, to znamená, že zamestnankyni plynie VD od 1.5. do 31.7.keďže zamestnankyňa začala marodovať 15.5. - počas výpovednej doby, tak jej pracovný pomer nebude končiť s istotou toho 31.7. ale ak by marodovala napríklad do 30.9. tak PP skončí až 30.9., áno? Tweety prosím ťa nemôžeš mi napísať v ktorom paragrafe ZP to nájdem?
Pochopila si to správne, áno, ak bude marodovať do 30.9. a bude trvať na pokračovaní PP -predlžení PP počas ochrannej doby, tak skončí týmto dátumom. Je to § 64 odst.2 ZP. Ak oznámi, že na predlžení PP netrvá, skončí 31.7.08- t.j. uplynutím VD.
Chobot
03.06.08,07:36
Tweety, prepáč neviem či som to pochopila správne, to znamená, že zamestnankyni plynie VD od 1.5. do 31.7.keďže zamestnankyňa začala marodovať 15.5. - počas výpovednej doby, tak jej pracovný pomer nebude končiť s istotou toho 31.7. ale ak by marodovala napríklad do 30.9. tak PP skončí až 30.9., áno? Tweety prosím ťa nemôžeš mi napísať v ktorom paragrafe ZP to nájdem?

ZP § 64 ods. 2:

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
Tweety
03.06.08,07:39
ZP § 654 ods. 2:

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
654? toľko tam ich ani nie je.:---
Iwett
17.06.08,16:53
Dobrý večer, chcem si overiť, keď zamestnanec dá výpoveď a odpracoval vo firme 15 rokov:
1. nemusí v nej byť dôvod
2. nemá nárok na odstupná a
3.výpovedná lehota je 2 mesiace nie 3? Tri by boli len keby organizácia dala výpoved zamestnancovi po 15 rokoch?
Alebo tam mám nejakú chybičku?
Ďakujem
Tweety
17.06.08,17:02
Dobrý večer, chcem si overiť, keď zamestnanec dá výpoveď a odpracoval vo firme 15 rokov:
1. nemusí v nej byť dôvod
2. nemá nárok na odstupná a
3.výpovedná lehota je 2 mesiace nie 3? Tri by boli len keby organizácia dala výpoved zamestnancovi po 15 rokoch?
Alebo tam mám nejakú chybičku?
Ďakujem
1. nemusí
2. Nemá
3. 2 mesiace je VD. Tri by boli, ak by dostal výpoveď od zamestnáv. a kedže odpracoval viac ako 5 r., tak VD by bola trojmesačná.
Iwett
17.06.08,17:09
1. nemusí
2. Nemá
3. 2 mesiace je VD. Tri by boli, ak by dostal výpoveď od zamestnáv. a kedže odpracoval viac ako 5 r., tak VD by bola trojmesačná.
Takže som sa nemýlila, škoda.:mee:Ďakujem:)
dada 1
27.06.08,11:27
Zamestnankyna dala vypoved s 2 mesacnou vypovednou lehotou. Pocas vypovednej lehoty chcela stiahnut vypoved zamestnavatel nesuhlasil, dala sa na PN. Moze sa pracovný pomer ukoncit po uplynuti vypovednej doby ked je na PN. Ďakujem
Tweety
27.06.08,15:39
Zamestnankyna dala vypoved s 2 mesacnou vypovednou lehotou. Pocas vypovednej lehoty chcela stiahnut vypoved zamestnavatel nesuhlasil, dala sa na PN. Moze sa pracovný pomer ukoncit po uplynuti vypovednej doby ked je na PN. Ďakujem
PP sa skončí uplynutím výpovednej doby.
mapope
29.06.08,17:21
Dobry den, potrebujem poradit... zamestnavatel rozviazal pracovny pomer so zamestnancom dohodou, k 30.6. 2008. Zamestnanec doniesol zaciatok PN od 27.6.2008. Nema ziadnu vypovednu lehotu, takze mozem pracovny pomer ukoncit k 30.6.? K tomuto datumu ho odhlasim aj so SP a PN budem platit iba prve styri dni a posuniem to SP? Je to takto spravne? Dakujem za radu
Tweety
30.06.08,04:43
Dobry den, potrebujem poradit... zamestnavatel rozviazal pracovny pomer so zamestnancom dohodou, k 30.6. 2008. Zamestnanec doniesol zaciatok PN od 27.6.2008. Nema ziadnu vypovednu lehotu, takze mozem pracovny pomer ukoncit k 30.6.? K tomuto datumu ho odhlasim aj so SP a PN budem platit iba prve styri dni a posuniem to SP? Je to takto spravne? Dakujem za radu
Áno, dostane zaplatenú náhradu za DPN,( od 27.-30.6.08), ak toho 30.6. ešte DPN nekončí, odstúpite tlačivo SP, ktorá bude vyplácať nemocenské. Dátumom skončenia PP- 30.6. ho odhlásite z poisťovní.
mapope
30.06.08,04:45
velmi pekne dakujem :)
Lubica H
30.06.08,05:33
dobrý deň, potrebovala by som poradiť:
chceme rozviazať pracovný pomer so zamestnankyňou - je momentálne na RD a RD jej končí k 27.9.2008 - dohodou o skončení prac. pomeru (§ 60 ZP) z dôvodov organizačných zmien (predpokladáme, že zamestnankyňa bude súhlasiť). zamestnávateľ jej chce vyplatiť odstupné za 3 mesiace (zamestnankyňa je zamestnaná viac ako 5 rokov) - bude odstupné ako daňový náklad? v § 76 ZP som našla, že odstupné sa vypláca pri výpovedi danej zamestnávateľom. Kedy by najskôr mohla dostať zamestnankyňa výpoveď? až 28.9.2008? (predpokladám, že ak je teraz RD, je stále v ochrannnej lehote a ak by jej zamestnávateľ teraz dal výpoveď s výpovendou lehotou 3 mesiace a ukončením k 1.10.2008, nebolo by to porušenie ochrannej lehoty?)
Dúfam, že som uviedla všetky dôležité informácie. dopredu ďakujem za radu.
Tweety
30.06.08,05:43
dobrý deň, potrebovala by som poradiť:
chceme rozviazať pracovný pomer so zamestnankyňou - je momentálne na RD a RD jej končí k 27.9.2008 - dohodou o skončení prac. pomeru (§ 60 ZP) z dôvodov organizačných zmien (predpokladáme, že zamestnankyňa bude súhlasiť). zamestnávateľ jej chce vyplatiť odstupné za 3 mesiace (zamestnankyňa je zamestnaná viac ako 5 rokov) - bude odstupné ako daňový náklad? v § 76 ZP som našla, že odstupné sa vypláca pri výpovedi danej zamestnávateľom. Kedy by najskôr mohla dostať zamestnankyňa výpoveď? až 28.9.2008? (predpokladám, že ak je teraz RD, je stále v ochrannnej lehote a ak by jej zamestnávateľ teraz dal výpoveď s výpovendou lehotou 3 mesiace a ukončením k 1.10.2008, nebolo by to porušenie ochrannej lehoty?)
Dúfam, že som uviedla všetky dôležité informácie. dopredu ďakujem za radu.
Výpoveď z organiz. dôvodov jej môžete dať 27.9.,( dátumom ukončenia RD) ak to je výpoveď podľa § 63 odst. l, písm. a, tak aj počas RD- neviem, či to je ten prípad.
Nárok na odstupné jej vzniká- je to daňovo uznaný náklad. VD je trojmesačná, ale ak dôjde k dohode, môže PP ukončiť aj skôr.
Lubica H
30.06.08,05:57
prevádzka sa nepremiestnila - zmenilo sa iba miesto (je to rozdiel cca 60km), kde sa vykonáva účtovníctvo (pani na RD je účtovníčka), a to momentálne vediem ja. Konateľ neuvažuje o ďalšej účtovníčke a preto chce dať pani výpoveď, resp. chce s ňou skončiť pracovný pomer (ona sa už aj sama informovala, či sa s ňou ráta po skončení RD, či si má hľadať nové miesto - tak je možné, že dohoda by sa s ňou uzavrela v termíne do skončenia RD vtedy, ak oznámi, že už má nové miesto).

ale znovu sa pýtam:
ak sa uzavrie dohoda o skončení prac. pomeru z organizačných zmien (ráta sa za to aj zmena miesta vedenia účtovníctva? lebo sídlo spoločnosti v OR, resp. prevádzky ostalo nezmenené) zo strany zamestnávateľa (za predpokladu, že s ňou zamestnankyňa písomne súhlasí) - môže byť vyplatenie odstupného daňovým nákladom?
jessica
30.06.08,15:59
Dobrý večer,
prosím o uistenie, pri pracovnom pomere dohodnutom na dobu určitú nevzniká zamestnancovi nárok na odstupné, však ?
Ďakujem
Tweety
30.06.08,16:20
Dobrý večer,
prosím o uistenie, pri pracovnom pomere dohodnutom na dobu určitú nevzniká zamestnancovi nárok na odstupné, však ?
Ďakujem
Nie, nevzniká.
jessica
30.06.08,16:22
Nie, nevzniká.
Dakujem krasne za rychlu odpoved.
Pekny vecer. :)
Lubica H
04.07.08,08:25
dobrý deň, ešte by som si potrebovala potvrdiť k tej mojej zamestnankyni, ktorá je momentálne na RD, RD končí 27.9.2008:

ak zamestnankyni odošle zamestnávateľ výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm. a/ v mesiaci júl, výpovedná lehota začína plynúť od 1.8.2008, zamestnankyňa je u neho zamestnaná viac ako 5 rokov,t.j. výpovedná doba je 3 mesiace v trvaní od 1.8 - 31.10.08 (deň výpovede je 31.10. alebo až 1.11?), má nárok na odstupné (podľa mňa zmena miesta, kde sa vedie všetka firemná agenda spadá pod § 63 odst.1 písm. a/ ZP) v sume trojnásobku jej priemerného mesačného zárobku (rozhodujúce obdobie je 3Q/2008).

Čo v období od 27.9.2008 - 31.10.08? To jej patrí aj normálna mzda? Mala by síce nastúpiť, ale keď nebude súhlasiť s novým miestom výkonu práce (musela by dochádzať), čo s tým? Zamestnávateľ ju nechce ukrátiť, ale ani vyplácať mzdu za nič.

A ak by zamestnávateľ chcel dať zamestnankyni výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm. b/ - keď RD končí 27.9.08, to jej má zamestnávateľ výpoveď odoslať v auguste, aby výpovedná doba začala plynúť od 1.9 (dĺžka výpovednej doby 1.9 - 30.11.08), alebo odoslať až v septembri a výpovedná lehota začne plynúť od 1.10 (dĺžka výpovednej doby 1.10-31.12.08)?
brčko
04.07.08,11:25
dobrý deň, ešte by som si potrebovala potvrdiť k tej mojej zamestnankyni, ktorá je momentálne na RD, RD končí 27.9.2008:

ak zamestnankyni odošle zamestnávateľ výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm. a/ v mesiaci júl, výpovedná lehota začína plynúť od 1.8.2008, nejde o to kedy zamestnávatel výpoved odošle, ale o to, kedy ju doručí, teda kedy adresát prevezme, resp. odmietne prevziať alebo kedy sa odosielatelovi list vráti. Pozri § 38 ZP doručovanie + § 62 ods.2 plynutie VD zamestnankyňa je u neho zamestnaná viac ako 5 rokov,t.j. výpovedná doba je 3 mesiace pre dlžku VD nie je dôležité trvanie PP, ale odpracované roky §62 ods.2 ZP (rodič.dovolenka sa do odpracovaných rokov neráta § 144 ods.4 ZP), takže ak má odpracovaných aspon 5rokov, tak má 3mesačnú VD, inak 2-mesačnú (ak to nemáte inak dohodnuté v prac.zmluve) v trvaní od 1.8 - 31.10.08 (deň výpovede je 31.10. alebo až 1.11?), má nárok na odstupné nárok na odstupné má v prípade výpovede podla § 63 ods. 1 a) (ak napr. rušíte prevádzku) ale aj písm. b) (napr. ak je nadbytočná) Pred podaním výpovede by ste mali dodržať aj ods. 2 § 63 ZP (podľa mňa zmena miesta, kde sa vedie všetka firemná agenda spadá pod § 63 odst.1 písm. a/ ZP) v sume trojnásobku jej priemerného mesačného zárobku (rozhodujúce obdobie je 3Q/2008). ak trval jej PP aspon 5rokov, tak má nárok na 3-mesačné odstupné.

Čo v období od 27.9.2008 - 31.10.08? To jej patrí aj normálna mzda? Mala by síce nastúpiť, ale keď nebude súhlasiť s novým miestom výkonu práce (musela by dochádzať), čo s tým? Zamestnávateľ ju nechce ukrátiť, ale ani vyplácať mzdu za nič. ak v jej mieste výkonu práce podla prac.zmluvy nebude mať prácu a nebude chcieť dochádzať, tak to budú podla mna prekážky na strane zamestnávatela § 142 ods.3 ZP, ak ju nie je možné preradiť na základe § 55 ods.1 (čo však nepredpokladám). Ale snád by sa mohli dohodnúť napr. aj na práci doma.

A ak by zamestnávateľ chcel dať zamestnankyni výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm. b/ - keď RD končí 27.9.08, to jej má zamestnávateľ výpoveď odoslať v auguste, aby výpovedná doba začala plynúť od 1.9 (dĺžka výpovednej doby 1.9 - 30.11.08) výpoved podla § 63 ods.1 písm.b jej počas rodič.dovolenky, teda do 27.9.08 nemôže dať, lebo je v ochrannej dobe (na § 63ods.1a sa ochr.doba nevzťahuje). Ak zamestnankyna prevezme výpoved v období od 28.9. do 30.9.08, tak jej VD začne plynúť od 1.10.08. Bolo by to najlepšie vyriešiť osobne., alebo odoslať až v septembri a výpovedná lehota začne plynúť od 1.10 (dĺžka výpovednej doby 1.10-31.12.08)?

Ešte rozmýšlam. MOžno by išlo poslať výpoved poštou začiatkom septembra a napísať, že jej dávate výpoved dnom 30.9.08, takže od 1.10.08 jej začne plynúť VD.:confused:??? Snád sa k tomuto niekto vyjadrí. Ja som tiež prevzala takúto výpoved s neskorším dátumom, aj ked nie počas ochrannej doby.
Lubica H
27.11.08,06:22
dobrý deň,
znovu sa hlásim a potrebovala by som vašu pomoc-radu.
zamestnankyňa podala písomne 29.9.2008 žiadosť o zrušenie prac. pomeru výpoveďou podľa §62, s tým, že pracovný pomer by bol ukončený k 30.11.2008. Zamestnávateľ s tým v liste zo dňa 20.10.2008 súhlasil. Na mne teraz ostáva napísať výpoveď, kde by bola uvedená výpovedná lehota 2 mesiace 1.10-30.11.2008. Ale mám pocit, že to nie je dobre. nemala som to mať napísané už pred 2 mesiacmi náhodou? teda k 1.10.2008?
Livia2
27.11.08,06:27
Ty vôbec v tomto tvojom prípade nemusíš písať výpoveď, veď tú napísala zamestnankyňa tebe. Ale termín : žiadosť o zrušenie pracovného pomeru výpoveďou podľa § 62 - to je nezmysel. Mala ti dať výpoveď podľa § 67 Zákonníka práce. § 62 pojednáva len o dĺžke výpovednej lehoty. A s výpoveďou zamestnávateľ súhlasiť nemusí a žiadny jeho súhlas nie je potrebný. Pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby.
Alebo keď s tým obidve strany súhlasíte, spíš len Dohodu o skončení pracovného pomeru ku dňu 30.11.2008.
Lubica H
27.11.08,10:27
Ty vôbec v tomto tvojom prípade nemusíš písať výpoveď, veď tú napísala zamestnankyňa tebe. Ale termín : žiadosť o zrušenie pracovného pomeru výpoveďou podľa § 62 - to je nezmysel. Mala ti dať výpoveď podľa § 67 Zákonníka práce. § 62 pojednáva len o dĺžke výpovednej lehoty. A s výpoveďou zamestnávateľ súhlasiť nemusí a žiadny jeho súhlas nie je potrebný. Pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby.
Alebo keď s tým obidve strany súhlasíte, spíš len Dohodu o skončení pracovného pomeru ku dňu 30.11.2008.

Zamestnávateľ to chce dať ako výpoveď na základe listu zamestnankyne (preto písomne súhlasil a ten § 62 je tam fakt uvedený), nie ako dohodu. to znamená, že ja nemusím nič písať? len zamestnankyňu k 30.11 odhlásim z poisťovní?
Tweety
27.11.08,10:56
Zamestnávateľ to chce dať ako výpoveď na základe listu zamestnankyne (preto písomne súhlasil a ten § 62 je tam fakt uvedený), nie ako dohodu. to znamená, že ja nemusím nič písať? len zamestnankyňu k 30.11 odhlásim z poisťovní?
Pri podaní výpovede 29.9. začala plynúť 2- mesačná VD od 1.10.-a končí 30.11.08, k tomuto dátumu aj PP skončí. Je to deň, ktorým ju odhlásite z poisťovní.