mihalkova
28.05.08,08:12
Poradte mi prosim ako prinutit suseda aby dovolil opravit nam nas dom z tej strany kde je jeho pozemok? Mame starsi rodinny dom, ktory lezi presne na hranici so susedovym pozemkom on robotnikov ktori chceli odizolovat a omietnut stranu domu, ktora je od susedov vyhodil s vidlami a pustil na nich psou... Skuzali sme sa s nim slusne dohodnut ale nieje s nim rozumna rec. nadal nam mne aj matke do kur...
AndrejG
28.05.08,08:29
Mate na to zakonne pravo, tak prinajhorsom zavolajte policiu. Povedal by som, ze najlepsie je sa rozumne dohodnut, ale ked uz zasiel tak daleko ako zasiel, asi to nema v hlave usporiadane ako ma mat, takze by to nepomohlo.
NInive
28.05.08,09:47
Predpokladám, že ten váš sused je niečo také ako môj a tu vám ústnu dohodu neodporúčam, pretože viem, že pre neho je to neznámy pojem. Títo susedia kričia ešte sa ich ani nespýtate . A vulgarizmy tiež poznám, tiež už som bola všeličím.
Jediná rada, ktorú vám dám, všetko riešte caz listy, obecný úrad, právnika. Kontakt zoči- voči je viac na škodu ako na úžitok. Sú to ľudia, ktorí si stále potrebujú dačo dokazovať a na niekom sa vyvršovať.......
Zypsik
28.05.08,10:36
Mate na to zakonne pravo, tak prinajhorsom zavolajte policiu.

Podobny problem sa tu riesil asi pol roka dozadu. A nakoniec sa doslo k tomu, ze nova fasada a zateplenie domu nie su cinnosti, kvoli ktorym je povinny ta sused pustit na pozemok...
hanelie
28.05.08,10:56
§ 127 odsek 3 občianskeho zákonníka - na základe tohto zákona môžete požiadať aj súdnou cestou o vstup na susedov pozemok z dôvodu:

Sused je povinný umožniť vám vstup na svoj pozemok, prípadne na stavby stojace na ňom v takom prípade, ak si to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie vašich pozemkov a stavieb. A naopak takú istú povinnosť máte i vy voči svojim susedom. Ide najmä o situácie, keď by sa údržba a obhospodarovanie pozemkov bez vstupu na susediaci pozemok alebo stavbu nemohli vôbec alebo sčasti vykonať – pomerne častým príkladom je výmena odkvapových ríms. Vstup sa však musí uskutočniť iba na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere. Vlastník pozemku je povinný umožniť vstup na pozemok aj iným osobám, ktoré majú na starosti údržbu stavby alebo obhospodarovanie pozemku pre susedného vlastníka.

Ak v súvislosti so vstupom vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, potom ten, kto škodu spôsobil, je povinný ju nahradiť. Pritom nerozhoduje, či škodu spôsobil sused osobne, alebo prostredníctvom iných osôb, jeho zodpovednosť je daná objektívne.
wagner
28.05.08,11:11
Čo takto požiadať stavebný úrad? :---

§ 135
Opatrenia na susednom pozemku alebo stavbe


(1) Na uskutočnenie stavby alebo jej zmeny a na uskutočnenie nevyhnutných úprav udržiavacích alebo zabezpečovacích prác a na odstránenie stavby a informačných, reklamných a propagačných zariadení môže stavebný úrad uložiť tým, ktorí majú vlastnícke alebo iné práva k susedným pozemkom alebo stavbám, aby trpeli vykonanie prác zo svojich pozemkov alebo stavieb.

(2) Ten, v prospech ktorého uložil stavebný úrad opatrenie podľa odseku 1, je povinný dbať, aby čo najmenej rušil užívanie susedných pozemkov alebo stavieb a aby vykonávanými prácami nevznikli škody, ktorým možno zabrániť; po skončení je povinný uviesť susedný pozemok alebo stavbu do pôvodného stavu, a ak to nie je možné alebo hospodársky účelné, poskytnúť vlastníkovi náhradu podľa všeobecných predpisov o náhrade škody.
Zypsik
28.05.08,11:14
§ 127 odsek 3 občianskeho zákonníka

A prave na slovicku "nevyhnutne" to v tej povodnej teme spred pol roka stroskotalo, kedze zateplenie domu vraj (podla nazoru vtedy prispievajucich) nie je nevyhnutna udrzba. Neviem tu temu nikde najst...
Zoltán Kovács
28.05.08,11:18
A prave na slovicku "nevyhnutne" to v tej povodnej teme spred pol roka stroskotalo, kedze zateplenie domu vraj (podla nazoru vtedy prispievajucich) nie je nevyhnutna udrzba. Neviem tu temu nikde najst...

Podľa mňa izolácia steny (hydro) je nevyhnutná rekonštrukcia, ktorá má zabrániť znehodnoteniu budovy.
Zypsik
28.05.08,11:21
OK, pri hydroizloacii by sme mohli polemizovat, ja som predpokladal zateplenie domu...
Zoltán Kovács
28.05.08,11:34
OK, pri hydroizloacii by sme mohli polemizovat, ja som predpokladal zateplenie domu...

V zadaní je uvedené "odizolovanie", tak som automaticky myslel na hydroizoláciu. A to je podľa mňa nevyhnutná. Alebo by si nechal vlastný dom zvlhnúť, len kvôli blbej nálade suseda, ktorý ťa nepustí na svoj pozemok?

Ale už sme trošku mimotemy.
zajicum
28.05.08,18:13
budme v reale,ak sa aj spolu dohodnu,tak najst toho co to vyhotovi bude problem...murar,izolater atd.....inak nic nezmozete,to je moja skusenost a aj z pocutia,ale aj tak Vam drzim palce
misomiso
28.05.08,18:17
A prave na slovicku "nevyhnutne" to v tej povodnej teme spred pol roka stroskotalo, kedze zateplenie domu vraj (podla nazoru vtedy prispievajucich) nie je nevyhnutna udrzba. Neviem tu temu nikde najst...

Zateplenie je predsa nevyhnutne nato, aby stavba splnala sucasne normy.