miuka
28.05.08,09:20
dobrý deň,

potrebovala by som radu - ako je správne/možné zaraďovať majetok typu kancelárskeho zariadenia (nábytok, stoly, skrine atď). Je možné zaraďovať ho jednotlivo (vtedy bude OC nižšia ako 30 tis. - rovno do spotreby) alebo je potrebné zaradiť ho ako celok (v tom prípade OC viac než 30 tis. a pôjde to do DHM?).:confused:
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď!
Olice
28.05.08,07:42
dobrý deň,

potrebovala by som radu - ako je správne/možné zaraďovať majetok typu kancelárskeho zariadenia (nábytok, stoly, skrine atď). Je možné zaraďovať ho jednotlivo (vtedy bude OC nižšia ako 30 tis. - rovno do spotreby) alebo je potrebné zaradiť ho ako celok (v tom prípade OC viac než 30 tis. a pôjde to do DHM?).:confused:
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď!
Myslím, že je možné obidvomi spôsobmi, záleží na tom ako sa rozhodnete.
Ak sa rozhodnete zaradiť ako súbor nábytku musí byť presne vyšpecifikované, položkovite, čo všetko tento súbor obsahuje a na karte vyznačiť ceny za jednotlivé kusy, aby ste vedeli v prípade vyradenia znížiť nadobúdaciu cenu.
plavčík
28.05.08,07:55
V tvojom prípade by som to zaradil jednotlivo a to nielen dôvodu , že by si to mohla dať rovno do nákladov, ale aj z dôvodu, že je jednoduchšie prípadné vyradenie , alebo zničenie napríklad sa zlomí dáky stôl... A aj rozmiestnenie je jednoduchšie a pružnejšie v prípade ak eviduješ takýto "drobný" majetok na jednotlivé kancelárie a budeš niečo presťahovať.
Takže radšej jednotlivo a rovno do nákladov.
Nadena
28.05.08,08:00
Ak sa dajú kusy nábytku použiť jednotlivo, daj to priamo do nákladov, zároveň do knihy DHIM.
Ale ak chceš odpisovať, zaraď to sumou na 042. Je to na tebe.
miuka
28.05.08,08:00
ďakujem za rady - ešte jedna podotázka - Ak mám napríklad faktúru na 500 tis. na nábytok a tá je obsahuje položky po 20 tis. - je možné zaúčtovať to rovno do spotreby? ako drobný majetok? alebo treba účtovať ako celok a potom ako dlhodobý HM?
Olice
28.05.08,08:15
ďakujem za rady - ešte jedna podotázka - Ak mám napríklad faktúru na 500 tis. na nábytok a tá je obsahuje položky po 20 tis. - je možné zaúčtovať to rovno do spotreby? ako drobný majetok? alebo treba účtovať ako celok a potom ako dlhodobý HM?
Myslím, že na toto si už dostala odpoveď :). Len si treba dať pozor, či sú na tej faktúre rozpísané celé kusy nábytku (napr. skriňa 5 kusov x 20 000,-) alebo aj tá jedna skriňa sa môže skladať z piatich položiek na faktúre a potom môže jeden kus presiahnuť hodnotu 30 000Sk.
A ak je tam doprava alebo montáž, nezabudnúť rozpočítať do vstupnej ceny nábytku.
Forest LK
19.10.08,20:57
FO kúpila nehnuteľnosť nebytový priestor apartmán v 05/2008.
Postupne ho zariadila v celkovej sume 120.000,- (jednotlivé položky sú do 30.000,- Sk/ks).
V 09/2008 ho prenajala svojej s.r.o. (jednoosobová, kde je konateľom), ktorá si rozšírila predmet podnikania o "prenájom nehnuteľnosti" - teda firma bude prostredníctvom apartmánu vykonávať podnikateľskú činnosť a prenajímať apartmán ďalej.

Akým spôsobom je možné prehodiť náklady na vybavenie apartmánu, ktoré zaplatila FO.

a) mala by FO cez kúpno-predajnú zmluvu odpredať firme jednotlivé zložky zariadenia (bločky z nákupov má odložené),

b) mala by FO cez nájomnú zmluvu prenajať drobný hmotný majetok svojej sro,

c) akým iným spôsobom by sa to dalo riešiť, aby to bolo z daňového hladiska ok (napr. ak by po roku FO s sro ukončila nájomnú zmluvu a sro by daný apartmán už neprenajímala - čo potom s tým zariadením, stači ho cez protokol vyradiť)?

Prosim o radu