Natalyk
28.05.08,09:31
Ahojte poraďáci a krásny slnečný horúci deň prajem!
Hľadala so všade aj cez Google, ale nedostala som žiadne uspokojujúce informácie ohľadne môjho problému s jahodami. Jednoducho zo dňa na deň začnú vädnúť, celé trsy. Nevidím na nich žiadne zvieratká, čo by ich žrali, neviem, či je to nejaká choroba alebo ich vyciciavajú zvieratká pod zemou. Chcela by som len vedieť, či ste sa už s takýmto problémom stretli. Mne sa to opakuje už druhý rok a musela som likvidovať celé jahodovisko. Teraz mám nové a krásne jahody sú krásne zarodené a zrazu som si včera všimla, že už to začína zase celé odznova.( Nie je to zo sucha). Ďakujem za odpovede.:)
fusta
02.06.08,19:31
Ja mám ten istý problém, tiež pozorujem pár dní, že z ničoho je celý trs zvädnutý. Ozvite sa , ak má ešte niekto tieto skúsenosti, možno tomu prídeme na koreň, že z čoho to je.
velvet
02.06.08,19:50
Treba o tom viac popísať...kde to pestujete, pri akých rastlinách, v tieni či na slnku, kedy polievate, čím polievate a pod...a potom možno zistíme čo je vo veci ;)
holubek
02.06.08,19:52
Pokial ste zem prihnojovali, alebo davali ste kompost, typoval by som to na krtonozku nazyvanu aj ako Medvedik obycajny.
Viac info o tom co sposobuje a ako na nu PORADA.sk > PORADY > Rôzne Porady > Záhradka > Medvedík obyčajný
bef
03.06.08,09:13
Môžu to byť aj v zemi sa nachádzajúce larvy chrústa.
sú takéto:
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=1953&poradie=5655

Skúste vybrať jahodu a prekopať pôdu.

Pekný deň :)
Natalyk
06.06.08,10:47
Ďakujem všetkým za odpovede, ale už som aj vytiahla tie zvädnuté jahody zo zeme, a korene boli nepoškodené a v poriadku, ani zhnité, ani vysušené, ani zvieratká žiadne na nich.
Len čo som si všimla, to sú chrobáčiky, ktoré cicajú asi len plody, a sú to ľudovo povedané "električky", neviem, ako sa volajú odborne tie červené chrobáčiky. Pekný deň!
Simmak
22.06.08,07:59
Stáva sa to aj vtedy, ak sa jahody umelo zavlažujú. Znie to paradoxne ale mám to odskúšané.