derkova
11.04.05,17:12
Dobrý deň , chcela by som sa informovať , alebo ak má niekdo skúsenosť s nasled. problémom : Pracovníci sú v nepretržitej prevádzke s pracovným časom 7,5 hod. denne . Zamestnávateľ chce , aby im bol pravidelne vyplatení mesačne fond pracovného času aj keď ho neodpracovali a zaplatené hodiny chce presúvať do tzv. časového konta , nezdá sa mi to správne nakoľko harmonogram je na celý kalen.rok a fond pracovného času sa vyrovnáva priebežne . Zákonník práce nepozná pojem " Časové konto " alebo áno ? Ďakujem pekne za prípadnú pomoc .
anto
11.04.05,15:19
Myslím si, že nie je možné nejaké presúvanie zaplatených hodín dopredu. To nepozná zákonník práce ani iné zákony. Pracovná zmena môže trvať najmenej 5 hodín, 40 hodín týždenne, čiže má 8 hodín. S pracovníkom sa môže zamestnávateľ dohodnúť na kratšom pracovnom čase, ako je zákonom stanovená doba. Potom by bolo možné posudzovať odpracované hodiny t.j. 7,5 hodiny za pracovnú zmenu, odmena bude len za 7,5 hodiny. Inak nie je možné v súlade so zákonom tento problém riešiť.
derkova
11.04.05,15:31
Dík Anto myslím si , že presúvanie zaplatených hodín je blbosť a pojem časové konto nie je právne správny ak mám celoročný harmonogram
Jozef Mihál
11.04.05,15:49
Myslím že pri vhodne právne "ošetrenej" formulácii by to mohlo byť priechodné. Inak - vadí to niekomu? Zamestnávateľovi asi nie, keď to tak chce, žeby boli proti zamestnanci? Lebo inak je to len akademické cvičenie na tému Zákonník práce a pracovný čas.
derkova
11.04.05,15:53
Problém je v tom , že zamestnanci si myslia , že ako napr. v jednom mesiaci prekročia fond pracovného času vzniká im nadčas , ale zabúdajú na harmonogram . Inak veľmi pekne šakujem za Vašu rýchlu reakciu ste veľmi zlatý
derkova
11.04.05,18:51
Ešte raz sa vrátim k danej téme či náhodou niekto nemá zamestnancov na nepretržitej prevádzke a ako rieši mesačný fond pracovného času . Pomôže dík
Deni
12.04.05,12:15
Ja by som sa chcela poradiť ako by to bolo v prípade nasledujúceho harmonogramu práce.
Zamestnanci majú v prac.zmluve prac. čas 40 hodín týždenne.

Môžu pracovať nasledovne?

PO - 12
Ut - 4
St - 12
Št - voľno
Pia - voľno
So - 12
Ne - voľno
----------------
spolu 40 hodín za týždeň

Čo všetko pre mňa vyplýva z takéhoto harmonogramu? Stačí ho rozvrhnúť na jeden
týždeň, keďže sa stále opakuje, alebo ho treba urobiť na celý rok? Je potrebné aj sledovanie fondu pracovného času alebo je to v poriadku, keďže odpracujú každý týždeň 40 hodínn.
Prosím vás poraďte mi či môžem navrhnúť zamestnancom takéto smeny.
Dosť mi to súri, tak pomôžte!
Nerada by som niečo porušila.
Ďakujem.
derkova
12.04.05,14:21
Zákonník práce udáva týždenný pracovný čas po konzultácii s pracovníkom Inšpektorátu práce pokiaľ by došli na kontrolu do firmy kde je práca zmeny v prvom rade ich zaujíma harmonogram zmien , kde spočítajú odpracované hodiny a musia dostať bud týždenný pracovný fond alebo 7,5 hod dennne . A berú ohľad na to či je harmonogram celoročný , polročný alebo iná forma od toha sa odvíja sledovanie hodín u pracovníkov je nutné každopádne zamestnancov dostať na fond pokiaľ sú tam nadčasy tie musia byť vyrovnané alebo poskytnuté volno
derkova
12.04.05,14:23
Deni ten pracovný čas u Vás asi nie je očistený o prastávky na obed
Deni
12.04.05,18:47
Deni ten pracovný čas u Vás asi nie je očistený o prastávky na obed Tých 12 hodín, myslím tým odpracovaných, čiže bez prestávky.
To znamená, že ak chcem aby zamestnanci mali iný pracovný čas ako rovnomerne rozvrhnutý 5 dní po 8 hodín, musím to konzultovať s IP?
Ja tomu pracovnému času stále akosi nerozumiem. Pomohli by ste mi zorientovať sa v tom.