luckapastvova
28.05.08,13:07
Ahojte!

Šéf mi dal zistiť nasledovnú vec:

Kúpime výrobok, na ktorom bude DPH 10 Sk. Následne ho predáme za nižšiu cenu a DPH bude napr. len 8 Sk. Čiže zdaníme tovar len vo výške 8 Sk, ale odpočítame si ju vo výške 10 Sk.

Sme maloobchod a viem, že je nelogické predávať pod cenu, ale šéf sa rozhodol.

Nebude robiť problémy daňový úrad, keď sme si odpočítali viac ako sme zdanili? Môžu to nejakým spôsobom skontrolovať?

Veľmi pekne ďakujem za radu
luckapastvova
29.05.08,09:34
Odpovie mi prosím niekto?
Milan Benka
29.05.08,09:41
Ahojte!

Šéf mi dal zistiť nasledovnú vec:

Kúpime výrobok, na ktorom bude DPH 10 Sk. Následne ho predáme za nižšiu cenu a DPH bude napr. len 8 Sk. Čiže zdaníme tovar len vo výške 8 Sk, ale odpočítame si ju vo výške 10 Sk.

Sme maloobchod a viem, že je nelogické predávať pod cenu, ale šéf sa rozhodol.

Nebude robiť problémy daňový úrad, keď sme si odpočítali viac ako sme zdanili? Môžu to nejakým spôsobom skontrolovať?

Veľmi pekne ďakujem za radu

Skontrolovať to môžu. Budú chcieť nejaké zdôvodnenie, takže si ho pripravte. Máte kopec možností, ako takýto predaj zdôvodniť.
VladoaKatka
29.05.08,09:57
Ahojte!

Sme maloobchod a viem, že je nelogické predávať pod cenu, ale šéf sa rozhodol.

Nebude robiť problémy daňový úrad, keď sme si odpočítali viac ako sme zdanili? Môžu to nejakým spôsobom skontrolovať?

Veľmi pekne ďakujem za radu

Šéf sa rozhodol zlikvidovať konkurenciu, alebo má iný dôvod na takéto konanie ... a tu už je ten problém, ktorý sa musí logicky vysvetliť.
Zoltán Kovács
29.05.08,09:59
A ako potom odôvodňujú hyper a supermarkety, že napr. rohlík predávajú pod výrobnú cenu?
Milan Benka
29.05.08,10:12
A ako potom odôvodňujú hyper a supermarkety, že napr. rohlík predávajú pod výrobnú cenu?

Určite si to vedia zdôvodniť.

V konečnom dôsledku zákon o DPH tým neporušujú. Základ dane pri dodaní tovaru je definovaný v §22 dostatočne jasne a vôbec nie je viazaný na nákupnú cenu tovaru.
VladoaKatka
29.05.08,10:58
Práve tie hyper a supermarkety už zlikvidovali vo väčších mestách všetky maloobchodné predajne, ktoré sa snažili rožky predávať s min. rabatom. Určite chodíš do Vášho okresného mesta a spomeň si kde všade boli malé potraviny a už nie sú, kde všade boli predajne rozličného tovaru a už nie sú...mohli by sme pokračovať.

Stretávam sa s takýmto konaním majiteľov predajní, že na rovnaký sortiment aký má predajňa o 200 m ďalej určí cenu o 10-15 Sk nižší.
Niekedy zákazníci narobia cirkus aj kvôli takejto sume, len aby "ukázali" tomu predajcovi, že tam sme to kúpili lacnejšie...
Ide každému o prežitie... aj tento článok hovorí o tom, treba vidieť súvislosti.. V každom meste, kde pribudli obchodné centrá malé predajne, obchodíky ledva prežívajú.

http://tvojepeniaze.pravda.sk/nakupne-centra-pohltia-krajske-mesta-ds4-/sk_phypo.asp?c=A080522_051727_sk_phypo_p01
Vladimír Ozimý
29.05.08,14:39
Ahojte!

Šéf mi dal zistiť nasledovnú vec:

Kúpime výrobok, na ktorom bude DPH 10 Sk. Následne ho predáme za nižšiu cenu a DPH bude napr. len 8 Sk. Čiže zdaníme tovar len vo výške 8 Sk, ale odpočítame si ju vo výške 10 Sk.

Sme maloobchod a viem, že je nelogické predávať pod cenu, ale šéf sa rozhodol.

Nebude robiť problémy daňový úrad, keď sme si odpočítali viac ako sme zdanili? Môžu to nejakým spôsobom skontrolovať?

Veľmi pekne ďakujem za radu

nie je dôvod sa niečoho obávať pretože ak je súčasťou ceny zľava tak základ dane je cena znížená o zľavu. Nikto vám nemôže prikázať akým systémom chcete pritiahnúť klientelu. Na jednej veci ste stratoví na ďalších troch ziskoví. Je to otázka konkurenčného boja a všetkých chytríkov z daňových úradov treba nahnať do praxe lebo oni ani nemajú šajnu ako to chodí...ale kritizovať by vedeli...čo ma však hnevá že kopeckrát nemajú šajnu ani o zákonoch a keď sa človek ohradí tak nemajú protiargument lebo to nečakali :)