Milan Majna
28.05.08,14:21
Zdravím všetkých,

prosím o pomoc. Môj klient - slovenská dcérska spoločnosť firmy so sídlom mimo EU ma v predmete činnosti len túto činnosť:

vývoj počítačových programov podľa zákona č. 618/2003 Z.z. - autorského zákona v platnom znení

Slovenská dcéra má v SR zamestnaných programátorov na TPP a nakupuje človekohodiny aj od SZCO.

Materská firma posiela slovenskej dcére vždy len toľko peňazí, koľko je predpoklad nákladov za dané obdobie, pričom sa páni netrápili tým, že neexistuje faktúra ani zmluva.

Moja otázka: ako chápete vývoj počítačových programov? Čo je výsledkom činnosti- TOVAR alebo SLUŽBA?
Môžu fakturovať:
a. napríklad 200 hodín programátorskej práce
alebo
b. klasické vytvorenie SW vo vlastnej réžii a nákupom človekohodín a následne, zaradenie a predaj ako produkt?

Ďakujem vopred
Zoltán Kovács
28.05.08,12:32
Zdravím všetkých,

prosím o pomoc. Môj klient - slovenská dcérska spoločnosť firmy so sídlom mimo EU ma v predmete činnosti len túto činnosť:

vývoj počítačových programov podľa zákona č. 618/2003 Z.z. - autorského zákona v platnom znení

Slovenská dcéra má v SR zamestnaných programátorov na TPP a nakupuje človekohodiny aj od SZCO.

Materská firma posiela slovenskej dcére vždy len toľko peňazí, koľko je predpoklad nákladov za dané obdobie, pričom sa páni netrápili tým, že neexistuje faktúra ani zmluva.

Moja otázka: ako chápete vývoj počítačových programov? Čo je výsledkom činnosti- TOVAR alebo SLUŽBA?
Môžu fakturovať:
a. napríklad 200 hodín programátorskej práce
alebo
b. klasické vytvorenie SW vo vlastnej réžii a nákupom človekohodín a následne, zaradenie a predaj ako produkt?

Ďakujem vopred

Vývoj SW je podľa mňa služba. Aj pri predaji nepredávaš SW ale iba licenciu na používanie.
Milan Majna
28.05.08,13:27
Vývoj SW je podľa mňa služba. Aj pri predaji nepredávaš SW ale iba licenciu na používanie.
Tiež som to tak videl. Lenže zneistel som pri uvedomení si, že to "podľa zákona č. 618/2003 Z.z. - autorského zákona v platnom znení" môže znamenať dodávku diela.

A dielo sa musí podľa môjho názoru účtovať ako predaj výrobku, resp. tovaru.

Mýlim sa?
btw nenašiel som medzi živnosťami nič, čo by rozdelovalo dodávku SW ako diela a dodávku prác pri vývoji SW...

Dokonca som nenašiel ani tu činnosť, ktorú majú klienti v predmete činnosti - namiesto toho je tam niečo v tom zmysle ako počítačové služby