rene
11.04.05,17:39
SZCO dostal pozvanie na odborný seminár a kontraktačnú výstavu do USA.
Poletí tam spolu s manželkou, ktorá mu bude robiť tlmočníčku,keďže on neovláda dokonale angličtinu.
Ako dostať do výdavkov jej letenku a ubytovanie, ak túto prekladateľskú činnosť bude robiť bez nároku na odmenu?

Vopred všetkým vďaka za nápady !
accad
11.04.05,16:10
Možno by sa dla použiť DVP na tlmočnícke a prekladateľské služby, kde by bola dohodnutá minimálna odmena napr.3000, miesto výkonu USA a čas termín pobytu, súčasťou dohody by bola klauzula s odvolávkou na zákon o cestovných náhradách pre uplatnenie výdavkov za ubytovanie a diéty. Úplne super by bolo, keby manželka vedela preukázať znalosti angličtiny certifikátom jazykovej školy, diplomom o jazykovej skúške, maturitnou skúškou príp. iným dokladom o tom, že tento cudzí jazyk skutočne ovláda a nebude robiť manželovi iba turistického spievodcu.
Evanka
11.04.05,16:12
SZCO dostal pozvanie na odborný seminár a kontraktačnú výstavu do USA.
Poletí tam spolu s manželkou, ktorá mu bude robiť tlmočníčku,keďže on neovláda dokonale angličtinu.
Ako dostať do výdavkov jej letenku a ubytovanie, ak túto prekladateľskú činnosť bude robiť bez nároku na odmenu?

Vopred všetkým vďaka za nápady !Urob s nou DoVP s nejakou mzdou, aby bola tvoja pracovnicka. V zmluve uved ze cestovne vydavky budu pracovnikovi uhradene.
Evanka
11.04.05,16:16
Vidim, ze accad reagovala rychlejsie, aloe v podstate sme sa zhodli na DoVP. Treba vsak nahlasit soc. poistovni a odviest urazove poistenie a dan.
ondrejvla
11.04.05,16:46
Súhlasím s Editou a Evičkou. Alebo ak je manželka SZČO môže byť aj zmluva podľa Obch.zákonníka. Čím viac dokladov priložíš, tým lepšie-máš preukázateľný dôvod.
Vlasta
rene
11.04.05,16:59
Asi to budeme musieť riešiť dohodou.
Chceli sme sa vyhnúť prihlasovaniu,odhlasovaniu na SP,ale asi nás to neminie.
Vďaka Vám !
ondrejvla
11.04.05,17:08
Asi to budeme musieť riešiť dohodou.
Chceli sme sa vyhnúť prihlasovaniu,odhlasovaniu na SP,ale asi nás to neminie.
Vďaka Vám !
A čo tak už spomínaná Príkazná zmluva? Bolo to tu dnes na Porade. Skús to pozrieť.
rene
11.04.05,17:11
Jdu na to !!!
Ešte som sa tým v živote nestretla, zas budem vďaka Porade múdrejšia.
rene
11.04.05,17:20
No neviem, tá príkazná zmluva by mi ušetrila prihlasovanie, odhlasovanie na SP a možno aj čosi z dane, ale ako by som dostala do výdavkov jej ubytovanie a letenku ? Bola by zahrnutá už v tej zmluve ? A keď by sa tá jej doprava a letenka platili z podnikateľovho účtu, bola by to ako záloha k tejto zmluve, alebo ako ?
Muška
11.04.05,17:26
Ak si potrebuješ dať do nákladov aj výdavky na cestu tlmočníčky, radšej by som to neriešila príkaznou zmluvou. Lebo nezáleži na FORME zmluvy, ale na OBSAHU zmluvy. Mohol by to DU prekvalifikovať na § 5. Radšej by som volila DoVP.
rene
11.04.05,17:29
Tak som zase tam, kde som nechcela byť, návšteva SP ma neminie .
Keby to nebolo toľko papierovania a vystávania, ale tá letenka je taká drahá, že budem musieť.
Ešte raz Vám všetkých vďaka.
Evanka
11.04.05,18:09
Ak si potrebuješ dať do nákladov aj výdavky na cestu tlmočníčky, radšej by som to neriešila príkaznou zmluvou. Lebo nezáleži na FORME zmluvy, ale na OBSAHU zmluvy. Mohol by to DU prekvalifikovať na § 5. Radšej by som volila DoVP.To by asi nevadilo, ved aj to je zamestnanec, ktory ma narok na vyplatenie vydavkov PC. Viem vsak, ze prikaznu zmluvu som pouzivala este v roku 1995 a vtedy sa neodvadzali z tejto zmluvy ziadne preddavky. Takze si musel prikaznik sam podat DP a zaplatit dan. Teraz su na to dva rozne nazory. Podla Ing. Mintala, ktory je poradcom je tato cinnost zavisla a prikazca zaplati za prikaznika preddavok na dani. Podla JUDr. Kovacikovej je to tak ako to platilo v minulosti. Citujem: " Je možné použiť zmluvné typy upravené v Občianskom zákonníku (zákon č. 40/1964 Zb. v znení neskorších predpisov), napr. zmluva o dielo, príkazná zmluva a ďalšie, pre zamestnanca to však znamená nutnosť podať daňové priznanie a sám si zaplatiť daň z príjmov, keďže v tomto prípade by spoločnosť musela odmenu vyplácať nezdanenú." Takze radsej to vybav dohodou o vykonani prace a je to jednoznacne.