turinic
28.05.08,15:05
zdravim vas,
po 7 rokoch som sa rozhodol dat zrekonstruovat novu strechu na rod.dome z dovodu nekvalitne odvedenej prace - strecha zatekala. sklon je 18 stupnov, skridla bramac, stresne okna velux, debnenie. firma mi mala dat zmluvu o dielo, dielo malo byt vykonane v termine a faktura mala byt podla skutocne spotrebovaneho materialu. termin bol koniec augusta, trvanie 6 dni.

skutocnost: zmluvu o dielo doteraz nemam, strechu az na klampiarske veci sa podarilo ukoncit az koncom novembra, ku prevzatiu diela nedoslo, ziadal som majitela aby mi poslal fakturu na cast sumy – 80 000,- sk, ktoru som si vedel skontrolovat - kvoli uveru v banke. zhotovit suhlasil ale napriek tomu mi poslal fakturu na 155 000,- bez vysvetlenia. v den prevzatia faktury som s nim 30 minut telefonoval a vysvetlil som mu problem a oznamil som mu ze pokial to nedoriesi, viac mu nemozem zaplatit. odvtedy so mnou nekomunikuje a poslal na mna pravnika - po 1/2 roku. na fakture su polozky, ktore na stavbe neboli pouzite v takom mnozstve v akom sa fakturuju. fakturu som vcera poslal zhotovitelovi - pravnik odporucil.....

vyjadrenie advokata zhotovitela: zmluvu mi jeho mandant nemusel dat, aj ked som ho o to ziadal a ustne sme sa dohodli, napriek tomu tvrdi ze doslo k dohode ale ja nepoznam jej znenie. polozky na ponukovom liste mi prisli mailom a nezodpovedaju polozkam na fakture.

firma mi sposobila skodu na zvysenom vykurovani o viac ako 100% (viac ako 10 000,- sk) - zateplovanie podkrovia nemohlo byt realizovane inou firmou, poskodila diel na oknach velux - cena do 1000,- sk, omeskala sa v termine ukoncenia diela a zle vyhotovila fakturu ktoru nemozem uhradit. napriek tomu ma chcu dat na sud

viem ze som urobil chybu ked som im fakturu neposlal obratom spat. mozu sa mi vyhrazat sudom a nutit ma zaplatit fakturu, ktora nezodpoveda skutkovemu stavu? kto preveruje platnost poloziek na fakture? kam sa mozem obratit v pripade takehoto podvodu?

dakujem
220870
28.05.08,18:55
Prečo takéto veci neriešite priamo s právnikom?
turinic
28.05.08,19:26
je to cerstva vec,list od advokata zhotovitela som dostal len vcera, samozrejme som uz kontaktoval pravnika. Chcel som poznat nazor aj niekoho odtialto,mozno mal niekto podobny problem....

Len nerozumiem tomu,preco ludia takto konaju, namiesto toho aby dodrzali slovo a splnili to na com sa s niekym dohodli.

Ci na slovensku je taketo podnikanie to spravne podnikanie???
mlaco
29.05.08,05:31
je to cerstva vec,list od advokata zhotovitela som dostal len vcera, samozrejme som uz kontaktoval pravnika. Chcel som poznat nazor aj niekoho odtialto,mozno mal niekto podobny problem....

Len nerozumiem tomu,preco ludia takto konaju, namiesto toho aby dodrzali slovo a splnili to na com sa s niekym dohodli.

Ci na slovensku je taketo podnikanie to spravne podnikanie???

Ludia su rozni aj podnikatelia su teda rozni. Kludne to moze byt arogantny "podvodnik", ktory ide taktikou "najlepsia obrana je utok" a preto ti nic nedaruje. Zhovievavost/dobru volu od takeho necakaj.
turinic
29.05.08,05:47
nemam najmensi problem s dalsimi firmami, napr. na dofakturovanie vstavanej skrine uz cakam viac ako 2 mesiace a nic. so zhotovitelom strechy sme sa dohodli na mailovej komunikacii, ponuku mi poslal mailom, cize nema odo mna pisomne potvrdenie ponuky, aj zmluvu o dielo mi poslal mailom, ja som mu ju poslat spat zmodifikovanu ale potom uz celkovo prestak komunikovat.

cize mozem tvrdit "ak uz neplati komunikacia mailom, nemam ani ponukovy list a preto fakturu si nemam s cim skontrolovat a teda faktura je len zdrap papiera?"

na fakture nie je ani zmienka o ponukovom liste a polozky na nej nesedia so skutocnostou! a zhotovitel viac ako 1/2 roka nereaguje na osobne stretnutie, telefonicky rozhovor, sms, maily.....
AndrejG
29.05.08,05:47
Zoberte na stavbu znalca. Nech premeria skutkovy stav, material, atd a spise to na papier. To bude najlepsie porovnanie s materialom ktory je naceneny na fakture.
turinic
29.05.08,06:37
a co v pripade ked sa dokazu nezrovnalosti v skutkovom stave a to co je na fakture? mozem pozadovat aby mi zhotovitel preplatil vydavky na znalca, napravil skodu znizenim ceny, ospravedlnil sa, atd?

alebo mozem dat na neho trestne oznamenie za podvod???

existuje niekde v zakone zmienka o tom, ze na fakture musia byt polozky aj s jednotkovou cenou alebo musi ist podla nejakej pisomnej dohody?
anklar
03.06.08,13:09
Dobrý deň.
Nazbierala som odvahu, aby som na Porade položila otázku poraďákom, ktorí sa vo veci vyznajú:

Približne koľko stojí rekonštrukcia strechy RD s plochou 157 m2?

Rozhodla som sa vymeniť strechu na rodičovskom dome. Samozrejme (ako vždy), učinila som rozhodnutie bez toho, aby som mala čo len minimálne znalosti, či informácie, ako na to, čo to obnáša, čoho sa varovať, čo bude lepšie, atď - a vôbec, čo všetko s tým súvisí. Bola mi odporučená jedna firma. Pán prišiel, pozrel sa zvonku, vyšiel na povalu, popozeral a povedal: materiál + práca = cca 320 tis.
Ja sa fakt nemám koho spýtať, človeka, ktorého by som mohla poprosiť o rady. Ku každému pristupujem v dobrej viere, lenže čítam o všeličom, vidím všeličo. Ak ten pán bude chcieť, kľudne si to predraží a ja o tom ani vedieť nebudem.
Myslíte si, odborníci, že 320 tis. je v poriadku? Ešte toľko, že o všetok materiál sa postará, aj dá doviesť (ja budem len platiť).
Posledná prosba: ak je to len trochu možné, ušetrite ma výsmechu pre nevedomosť. Blahosklonné úsmevy môžu byť.
Zoltán Kovács
03.06.08,13:40
Dobrý deň.
Nazbierala som odvahu, aby som na Porade položila otázku poraďákom, ktorí sa vo veci vyznajú:

Približne koľko stojí rekonštrukcia strechy RD s plochou 157 m2?

Rozhodla som sa vymeniť strechu na rodičovskom dome. Samozrejme (ako vždy), učinila som rozhodnutie bez toho, aby som mala čo len minimálne znalosti, či informácie, ako na to, čo to obnáša, čoho sa varovať, čo bude lepšie, atď - a vôbec, čo všetko s tým súvisí. Bola mi odporučená jedna firma. Pán prišiel, pozrel sa zvonku, vyšiel na povalu, popozeral a povedal: materiál + práca = cca 320 tis.
Ja sa fakt nemám koho spýtať, človeka, ktorého by som mohla poprosiť o rady. Ku každému pristupujem v dobrej viere, lenže čítam o všeličom, vidím všeličo. Ak ten pán bude chcieť, kľudne si to predraží a ja o tom ani vedieť nebudem.
Myslíte si, odborníci, že 320 tis. je v poriadku? Ešte toľko, že o všetok materiál sa postará, aj dá doviesť (ja budem len platiť).
Posledná prosba: ak je to len trochu možné, ušetrite ma výsmechu pre nevedomosť. Blahosklonné úsmevy môžu byť.


Anklar jednoznačne si vyžiadaj cenovú ponuku písomne, aj s rozpisom materiálu a práce. Dovtedy sa s ním ani nebav o objednávke. Ak budeš mať cenovú ponuku skús najsť aj inú firmu a tak isto požiadať o cenovú ponuku. Budeš mať čo porovnávať.

Netreba hneď brať prvú ponuku. Prípadne požiadaj o referencie, kde si môžeš pozrieť ich prácu, pýtať sa či predchádzajúci klienti toho pána sú spokojní alebo nie. Či vie dodržať termín atď.
turinic
03.06.08,16:30
po mojej skusenosti z opakovanej rekonstrukcie novej strechy a z dnesneho stretnutia s advokatkou firmy zhotovitela len mozem tvrdit, ze nerob nic, pokial nemas zmluvu o dielo. ak planujes skridlu bramac, vyberaj firmu len zo zoznamu autorizovanych pokryvacov ale aj tam si daj pozor. ak chces okna velux, prever si ci dana firma ma platny certifikat nielen na montaz okien ale aj na montaz prislusenstva. zmluvu si daj prekontrolovat pravnikom, nesmie tam chybat urok z omeskanie diela a doplnil by som tam formulku, ze strecha sa povazuje za dokoncenu ako cela, nie len cast, lebo toto su tahy firiem a ich pravnikov :( zmluvu aj s terminom od kedy dokedy musis mat este pred tym v ruke ako ti pride firma nieco robit. ponuku ti mozu poslat mailom ale ako suhlas s ponukou uprednosti osobne stretnutie a podpis na ponuke. nechaj si vysvetlit polozku po polozke, popr si to s jeho vedomim nahravaj....ak sa popri tom s firmou dohodnes o nejakej zmene, musi to byt tiez pisomne.dnes uz dohoda neplati tak ako pred rokmi. dnes mame vela pravnikov, ktory sa zivia obchodnym pravom a potrebuju sa uzivit.

suma za prerabku strechy sa neda urcit takto z porady, presne ako pisal smith, porovnaj s inymi firmami. na stretnutie s firmou chod aj so svedkom, ktory moze v pripade sporu potvrdit o com ste sa bavili ak by si nemala nejaky papier. o rekonstrukcii strechy by som ti mohol rozpravat este vela ale nato tu neni priestor. popr sa mi ozvi sukrom. spravou......
turinic
03.06.08,16:34
neboj sa vysmechu, smiat sa ti bude len ten kto tomu nerozumie a chce sa len zviditelnit.
anklar
06.06.08,07:18
Dobrý deň.
Ospravedlňte ma, že sa ozývam až dnes. Dva dni som chodila s mojou matkou (už staršia dáma) po rôznych vyšetreniach na poliklinike. Čiže, nie je to tak ako to vyzerá (zadá otázku a zmizne).
Smith a Turinic, veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede, budem sa držať Vašich rád. A veľmi vďačne prijmem aj ďalšie, ak Vám niečo napadne. Ešte raz, vďaka.
turinic
06.06.08,08:24
velmi rad by som varoval vsetkych ludi pred podobnymi praktikami firmy, na ktoru som narazil ja. ale zial nemozem ju menovat, pretoze by ma zazalovali za poskodenie dobreho mena a co ja viem co by si este vymysleli a pri dneskych medzerach v zakone a mojich financnych moznostiach by som spor urcite nevyhral....:(
chandler
11.06.08,15:59
"firma mi sposobila skodu na zvysenom vykurovani o viac ako 100% (viac ako 10 000,- sk) - zateplovanie podkrovia nemohlo byt realizovane inou firmou"
tomuto vobec nerozumiem?
ale bez ohladu na to
1. problem maju oni, nie ty - tu zmluvu potrebuju oni, pre teba je teraz uz zbytocna, ked by si to reklamoval potrebujes doklad o zaplateni faktury
2. posli im opraveny supis prac (len to co sa skutocne realizovalo) , spocitaj kolko mas zaplatit, odpocitaj pokutu za omeskanie 0.5% za kazdy den omeskania z ceny diela, veci co poskodili . s tym ze nech ti na tu sumu vystavia fakturu, ze ju hned zaplatis - posli to doporucene nech mas doklad
chandler
11.06.08,16:08
Dobrý deň.
Nazbierala som odvahu, aby som na Porade položila otázku poraďákom, ktorí sa vo veci vyznajú:

Približne koľko stojí rekonštrukcia strechy RD s plochou 157 m2?

Rozhodla som sa vymeniť strechu na rodičovskom dome. Samozrejme (ako vždy), učinila som rozhodnutie bez toho, aby som mala čo len minimálne znalosti, či informácie, ako na to, čo to obnáša, čoho sa varovať, čo bude lepšie, atď - a vôbec, čo všetko s tým súvisí. Bola mi odporučená jedna firma. Pán prišiel, pozrel sa zvonku, vyšiel na povalu, popozeral a povedal: materiál + práca = cca 320 tis.
Ja sa fakt nemám koho spýtať, človeka, ktorého by som mohla poprosiť o rady. Ku každému pristupujem v dobrej viere, lenže čítam o všeličom, vidím všeličo. Ak ten pán bude chcieť, kľudne si to predraží a ja o tom ani vedieť nebudem.
Myslíte si, odborníci, že 320 tis. je v poriadku? Ešte toľko, že o všetok materiál sa postará, aj dá doviesť (ja budem len platiť).
Posledná prosba: ak je to len trochu možné, ušetrite ma výsmechu pre nevedomosť. Blahosklonné úsmevy môžu byť.

1. podla ceny predpokladam ze ide o kompletnu vymenu strechy, takze potrebujes najprv projekt strechy a rozpocet - na zaklade toho si vyberies dodavatela
2. ale hlavne to budes musiet ohlasit na stavebnom urade a povedia ti ci treba aj stavebne povolenie. takze projekt budes asi potrebovat tak ci tak.
3. ked by si postupovala sposobom akym si zacala tak pravdepodobne budes mat jednu z najdrahsich striech v okoli, ktora bude pravdepodobne predimenzovana alebo sa bude prehybat
Milan.Žiška
11.06.08,16:48
Ahoj "turinic", ak dobre čítam koľko financií si im vlastne zatial vyplatil?
V tvojej situácii by somriešil vec:
- odborný súdnoznalecký posudok, s vyčíslením všetkých položiek k realizácii.
- Pokus o zmier s dodavateľom resp. mimosúdne vyrovnanie.
ZoD nie je problémom - ty im nebudeš hradiť nič čo nevykonali a dokonca ceny materiálu treba počítať s koeficientom v čase nákupu. Cena práce obvyklá na trhu. Oni potrebujú zmluvu ak chcú niečo dokazovať. Jedná sa len o čiastku ktorú si uhradil, či presahuje náklady alebo nie. Ak to súhlasí s ocenením v znaleckom posudku je to OK ak nie treba doplatiť rozdiel ( samozrejme nezabudni odpočítať položku posudok).
Na stanovenú sumu vyžaduj vystavenie faktúry - odpočítaj pokuty z omeškania ( už bolo spomenuté). Poslalby som to s doručenkou alebo ak je možné osobne s doprovodom s úmyslom okamžitej úhrady.

Vždy sa dobre pozeraj, lebo nikdy nie je nič také, ako to na prvý pohľad vyzerá. :)
Milan
Milan.Žiška
11.06.08,17:00
Ahoj "anklar", nikto sa nemusí hanbiť - každý je v niečom inom dobrý a inak.

Prvý krok bol v celku Ok. Odborná obhliadka pri rekonštrukcii je nevyhnutná. Rozhodne by som to však neriešil formou jedného potenciálneho dodavateľa.
Minimálne by som získal prehlad v cenách materiálu a cenách prác v regione.
Postupoval by som nasledovne:
- posudok s cenovou kalkuláciou ( ak sa dá 3 sa dobre porovnávajú).
- nič neuponáhlať - staré konštrukcie je potrebné aj chemicky ošetriť proti hubám a drevokaznému hmyzu. ( má byť v ponuke).
- dodávka krytiny má veľké možnosti - objektové ceny sa dajú dohodnúť
- jedno z riešení jeden dodavateľ na materiál druhý na realizáciu ( chcet viac času a myslím že je tam dosť úšpora).
- realizátor - odborník, spôsobilosť vykonávať predmetné práce, možno až licencia, hlavne referencie veľa povedia.
- z info hrubého odhadu 320 tisíc to vyzerá na celkom slušnú striešku. Nechal by som pánov realizátorov nech sa trochu "pobijú" v cenových ponukách. Zároveň by som si dal vypracovať bezplatný návrh od obchodných firiem s krytinami ( je tam veľa priestoru v cene ...).

Všetko chce čas.
turinic
11.06.08,18:32
"firma mi sposobila skodu na zvysenom vykurovani o viac ako 100% (viac ako 10 000,- sk) - zateplovanie podkrovia nemohlo byt realizovane inou firmou"
tomuto vobec nerozumiem?
ale bez ohladu na to
1. problem maju oni, nie ty - tu zmluvu potrebuju oni, pre teba je teraz uz zbytocna, ked by si to reklamoval potrebujes doklad o zaplateni faktury
2. posli im opraveny supis prac (len to co sa skutocne realizovalo) , spocitaj kolko mas zaplatit, odpocitaj pokutu za omeskanie 0.5% za kazdy den omeskania z ceny diela, veci co poskodili . s tym ze nech ti na tu sumu vystavia fakturu, ze ju hned zaplatis - posli to doporucene nech mas doklad
je to jednoduche, firma mala prerabat strechu tyzden, ja som si na nich rezeroval 2 tyzdne - co ak....po tychto 2 tyzdnoch mala prist ina firma, ktora mala zateplovat podkrovie ale kedze sa rekonstrukcia neukoncila v lehote a boli tam stale nedoriesene veci - tahali sa od polky augusta az do decembra, firma na zateplenie nemohla vykonat svoju pracu - v septembri. a kedze mne od oktobra zacala zase skola, tak som sa nemohol venovat stavbe....tym som mal podkrovie okolo stresnych okien (mam ich az 7 :) ) nezateplene a v zime som vykuroval ulicu......
chandler
11.06.08,18:46
je to jednoduche, firma mala prerabat strechu tyzden, ja som si na nich rezeroval 2 tyzdne - co ak....po tychto 2 tyzdnoch mala prist ina firma, ktora mala zateplovat podkrovie ale kedze sa rekonstrukcia neukoncila v lehote a boli tam stale nedoriesene veci - tahali sa od polky augusta az do decembra, firma na zateplenie nemohla vykonat svoju pracu - v septembri. a kedze mne od oktobra zacala zase skola, tak som sa nemohol venovat stavbe....tym som mal podkrovie okolo stresnych okien (mam ich az 7 :) ) nezateplene a v zime som vykuroval ulicu......

uz chapem, ale asi by som sa na to vykaslal, je to prilis komplikovane na dokazovanie .... navyse by sa ohradili tym, ze si to mohol zateplit provizorne za par korun, takze skutocna strata bola asi tak 1000SK.
ale na druhej strane oni chcu peniaze a nemaju ani zmluvu :) takze ak mi zaplatis o 10tis menej tak sa s tebou sudit nebudu ;)
turinic
11.06.08,21:19
oni sa spoliehaju na ustnu dohodu....ale nemaju na to ziaden doklad....ale neva, pri stretnuti neboli ochotni znizit cenu, dohodlo sa to ze mi premeraju strechu a vyuctuju spravne polozky na fakture....teraz v sobotu to bol zhotovitel zmerat, dal mi aj rozmery co nameral so slovami ze sa mi ozve a vysledky si porovname. ale ze moze sa stat ze to bude aj viac ako pisal na fakture. a ja ze ked bude, zaplatim :) no dnes je stvrtok a este sa mi neozval, asik ma problem so vzorcami na vypocet obsahu obdlznika, trojuholnika a kosostvorca....moj vysledok - naratal mi o 17m2 viac, strecha ma plochu len 120m2 ......

a ked im nezaplatim 10 litrov, mozu mi uctovat urok z omeskania z predchadzajucej faktury z celej sumy alebo len zo zvysnej sumy? ono ja som im to nemohol zaplatit kvoli chybajucemu protokolu o odovzdani a prebrati stavby a chybnym polozkam na fakture.
turinic
11.06.08,21:24
a teraz mi chcu dat dobropis na cast sumy k predchadzajucej fakture, odovzdavaci protokol so spatnym datumom, ktory ale podpisem s aktualnym datumom a rozpis poloziek z faktury na prilozenom dokuemente, pretoze mi nechcu dobropisovat celu fakturu, ktoru vystavil z brucha, bez odsuhlasenia.... ja by som cel ale novu fakturu, jedina chyba co som urobil bola ze som im po obdrzani faktury neposlal fakturu v lehote 15 dni spat a neziadal o zmenu...len som s nim 30 minut telefonoval a napisal mail a sms....

a to co mi poskodili je necelych 1000,- sk.
turinic
11.06.08,21:28
Ahoj "turinic", ak dobre čítam koľko financií si im vlastne zatial vyplatil?
V tvojej situácii by somriešil vec:
- odborný súdnoznalecký posudok, s vyčíslením všetkých položiek k realizácii.
- Pokus o zmier s dodavateľom resp. mimosúdne vyrovnanie.
ZoD nie je problémom - ty im nebudeš hradiť nič čo nevykonali a dokonca ceny materiálu treba počítať s koeficientom v čase nákupu. Cena práce obvyklá na trhu. Oni potrebujú zmluvu ak chcú niečo dokazovať. Jedná sa len o čiastku ktorú si uhradil, či presahuje náklady alebo nie. Ak to súhlasí s ocenením v znaleckom posudku je to OK ak nie treba doplatiť rozdiel ( samozrejme nezabudni odpočítať položku posudok).
Na stanovenú sumu vyžaduj vystavenie faktúry - odpočítaj pokuty z omeškania ( už bolo spomenuté). Poslalby som to s doručenkou alebo ak je možné osobne s doprovodom s úmyslom okamžitej úhrady.

Vždy sa dobre pozeraj, lebo nikdy nie je nič také, ako to na prvý pohľad vyzerá. :)
Milan
inak zatial som im nezaplatil ani korunu, lebo zalohu pred zacatim prac nechcel....
ale nakoniec planujem napisat list do bramacu, aku super firmu maju, ktora im skor skodi.....a tiez aj na komoru pravnikov a popisat nieco o tej jeho pravnicke nech sa na jej praktiky pozru blizsie.....mozno to nebude k nicomu ale aspon to skusim :)
chandler
12.06.08,06:08
a teraz mi chcu dat dobropis na cast sumy k predchadzajucej fakture, odovzdavaci protokol so spatnym datumom, ktory ale podpisem s aktualnym datumom a rozpis poloziek z faktury na prilozenom dokuemente, pretoze mi nechcu dobropisovat celu fakturu, ktoru vystavil z brucha, bez odsuhlasenia.... ja by som cel ale novu fakturu, jedina chyba co som urobil bola ze som im po obdrzani faktury neposlal fakturu v lehote 15 dni spat a neziadal o zmenu...len som s nim 30 minut telefonoval a napisal mail a sms....

a to co mi poskodili je necelych 1000,- sk.

ziadny odovzdavaci protokol so spatnym datumom nepodpisuj !!!
mozu opravit existujuci fakturu na to co ste sa dohodli a s dostatocne dlhou lehotou splatnosti .... k vystaveniu faktury nepotrebuju odovzdavaci protokol
ak nezaplatis 10tis mozu ti uctovat uroky z omeskania iba z dlznej sumy.... naopak ak nedodrzia termin platia pokutu z celej sumy
nemusis sa nicoho bat.... ste dohodnuty na cene, a jediny problem je spocitat objem prac... to spravite, zaplatis a vsetci budu spokojny - okrem pravnikov teda :)
anklar
12.06.08,09:44
Milučko Vás pozdravujem. Ľudia, takú mám radosť že mi pomáhate! Ďakujem. Už teraz vidím, že sa púšťam do niečoho, čo nie je až také jednoduché. Navyše, keď ani neviem, "na akom strome to rastie".

Chandler a Milan.Žižka, veľmi pekne Vám ďakujem za "vodítka".

Tak teraz: skutočne pôjde o kompletnú výmenu strechy. Chandler, hovoríš, že budem potrebovať projekt. Prosím ťa, kde sa to "kupuje"? (No dobre, kľudne sa zabávajte.)
Ten stavebný úrad - no, asi idem študovať zákon.
Milan.Žižka: odporúčaš mi dať si vypracovať bezplatný návrh na cenu od obchodníkov s krytinami. Aj také jestvuje? Odkedy som sa začala vykrucovať kvôli streche, obvolala som pár okolitých firiem ale s bezplatnou cenovou ponukou som sa nestretla. Resp., bezplatná by bola, ak materiál kúpim od, povedzme jednej z nich. Čo znamená, že cenová ponuka je zakalkulovaná v cene materiálu. Ale veď, to by bolo v poriadku!
Inak, ako píšeš, Milan, že to vyzerá na celkom slušnú striešku, tak z toho som nadobudla pocit, že tá suma je dosť vysoká vzhľadom na to, že ide o RD taký veľmi klasický, stavaný pred 33 r. Vtedy to bolo asi tak, že boli dva projekty a vyberte si!
chandler
12.06.08,10:46
nemusis studovat stavebny zakon :) staci ked pojdes na urad a vsetko im vysvetlis a oni ti povedia co a ako - hlavne musis hovorit, ze strechu date prec a postavite novu ale taku istu - v tom pripade mozno nebude treba stavebne povolenie.
projekt sa kupuje u projektanta, stavebneho inziniera (nie architekta - to len keby si nevedela aku farbu na strechu pouzit)
pozri www.sksi.sk vlavo je sksi - zoznam clenov -autorizovani ing., vyberies si galantu alebo nieco co je blizko, a hladas odbornost: statik - pozemne stavby (to by bolo najlepsie ale najtazsie zohnat), alebo pozemne stavby, stavebne konstrukcie alebo komplexne architektonicke sluzby - nie su tam telefony len adresy, tak to bude troska tazsie.
povies ze potrebujes novu strechu, oni uz pozru ci ju treba celu vymenit alebo staci zrekonstruovat
anklar
12.06.08,11:07
nemusis studovat stavebny zakon :) staci ked pojdes na urad a vsetko im vysvetlis a oni ti povedia co a ako - hlavne musis hovorit, ze strechu date prec a postavite novu ale taku istu - v tom pripade mozno nebude treba stavebne povolenie.
projekt sa kupuje u projektanta, stavebneho inziniera (nie architekta - to len keby si nevedela aku farbu na strechu pouzit)
pozri www.sksi.sk (http://www.sksi.sk) vlavo je sksi - zoznam clenov -autorizovani ing., vyberies si galantu alebo nieco co je blizko, a hladas odbornost: statik - pozemne stavby (to by bolo najlepsie ale najtazsie zohnat), alebo pozemne stavby, stavebne konstrukcie alebo komplexne architektonicke sluzby - nie su tam telefony len adresy, tak to bude troska tazsie.
povies ze potrebujes novu strechu, oni uz pozru ci ju treba celu vymenit alebo staci zrekonstruovat
Ahoj, Chandler.
Odvtedy, ako som si dnes prečítala rady od Teba a Milana.Žižku, som aj konala. Volala som na stavebný úrad, dali mi kontakt na projektanta, statika aj stavebný dozor - býva blízko, len som o ňom nevedela. Aj stavebné povolenie bude - k tomu bude potrebné predložiť projekt. Strecha nebude taká istá. A stihla som sa posekať aj s pánom, ktorý mi chcel urobiť strechu za 320 tis. :). A som ochotná sa s ním aj udobriť, ak mi všetko vysvetlí - prisľúbil (?).
Vďaka, vďaka, vďaka.:):):)
chandler
12.06.08,11:22
no tak to je obdivuhodna akcnost :) naozaj
ze si sa sa pohadala s tym panom nevadi.... zasluzil si to :) mal ti dat nejaku orientacnu cenu a povedat presne to co si sa dozvedela tu ... ak by bol seriozny teda... potom by si si ho mozno vybrala za dodavatela aj ked by nebol najlacnejsi.
a k cene za projekt, malo by to byt do 10tis. cim menej tym lepsie, nie? :)
Karas Milan
12.06.08,11:34
1,A stihla som sa posekať aj s pánom.. ..strechu za 320 tis ..
2, .. A som ochotná sa s ním aj udobriť, ak mi všetko vysvetlí ..



Ahoj Anklar.

1, Najprv to treba brať s úsmevom.Sekať , až keď niet inej cesty.
2, Mne kedysi povedali : " Ak ti niekto spustí viac ako 15 % z prvej ceny , ďalej sa s ním nebav = je nedôveryhodný."

Ahoj
Ka Mil
anklar
12.06.08,12:00
Chandler: tak, mne toho netreba veľa, aby som sa dostala na plafon. Pánovi som vytýkala, že sa so mnou o ničom nebavil, stále len sľuboval, že sa zastaví.
Napriek tomu, som sa jeho seróznosti nedotkla, vopred neodsudzujem. Ja som mu do telefonu povedala to, čo som sa dozvedela od Vás tu na Porade. Tak bol trochu zaskočený a prisľúbil, že mi všetko povysvetľuje na budúci týždeň. No, už čakám. Takže, projekt do 10 tis.? To je skvelé.
A približne koľko stojí statik a stavebný dozor?

Kamil: ja som sa kľudne usmievala doteraz, lebo som nič nevedela - kto nič nevie, nič ho netrápi, však?
Dotyčný pán mi povedal pri prvej obhliadke že ak chcem papier, bude to drahšie, ak bez papiera, tak lacnejšie. Tak som mu pred chvíľou po telefóne skočila po krku aj kvôli cene. No, fakt som nevedela či teraz tých 320tis. bude papierom alebo bez?
Však keď berie zákazku má mi dať predsa nejakú tú kalkuláciu - a na tú čakám doteraz. On si tú sprchu zaslúžil.

Ďakujem Vám obom.
chandler
12.06.08,12:32
mimo BA sa robia projetky RD za 60-70tis. tak cisto len strecha by mohla byt 10tis. za cely projekt strechy... teoreticky mozno ani netreba projektanta, mozno by mal stacit aj statik na vsetko, zalezi od toho ako si trufa. statika je v tomto pripade najdolezitejsia, projektant navrhne len izolacie, odvodnenie ... a mozno som na nieco zabudol.
a stavebny dozor moze teoreticky spravit aj ten projektant alebo statik, ak chces len aby tam prisiel a kukol ci sa to nesnazia odflaknut.
inac by ten stavebny dozor mohol stat tak 5tis... zalezi co vsetko od neho budes chciet
a bud k nim slusna a mila, tie ceny co spominam su tiez velmi slusne takze si to zasluzia :)
anklar
12.06.08,13:35
mimo BA sa robia projetky RD za 60-70tis. tak cisto len strecha by mohla byt 10tis. za cely projekt strechy... teoreticky mozno ani netreba projektanta, mozno by mal stacit aj statik na vsetko, zalezi od toho ako si trufa. statika je v tomto pripade najdolezitejsia, projektant navrhne len izolacie, odvodnenie ... a mozno som na nieco zabudol.
a stavebny dozor moze teoreticky spravit aj ten projektant alebo statik, ak chces len aby tam prisiel a kukol ci sa to nesnazia odflaknut.
inac by ten stavebny dozor mohol stat tak 5tis... zalezi co vsetko od neho budes chciet

a bud k nim slusna a mila, tie ceny co spominam su tiez velmi slusne takze si to zasluzia :) - neboj sa, moje prirodzené, vrodené správanie sa, je slušné. Som normálna "slušáčka" , len mi rýchlo zovrie krv, ako sa vraví. Ak si u mňa niekto objedná nejakú prácu, podrobne ho informujem čo, ako a prečo to budem tak robiť a, prečo to bude práve pre neho práve takto dobré. A niečo podobné očakávam aj v prípade, keď si ja niečo objednám.
Čo sa týka stav. dozoru, tak už viem, s ním som sa už dohodla.
Čo sa týka projektanta - hľa aký malý je svet - po minúte telefonovania sme zistili, že sa poznáme, len sme sa 30 rokov nevideli. Pomôže mi.

Za všetko, čo som sa dnes dozvedela a čo som dosiahla, vďačím dobrým Poraďákom z Porady.:)
chandler
12.06.08,17:52
ved ja som nepochyboval o tej slusnosti :)
tak uz je vsetko na dobrej ceste ked uz mas aj kamarata projektanta, zelam vela stavebnych uspechov
turinic
23.06.08,11:54
neviete niekto nahodou ako to je s ratanim spotrebovaneho mnozstva materialu pri rekonstrukcii strechy? moze mi firma uctovat cele balenie ci uz folie alebo inych veci ked z neho pouzije iba malu cast a zbytok si zoberie? nemala by nahodou uctovat len to co spotrebuje v skutocnosti?
chandler
23.06.08,12:14
ak si to zoberie tak urcite nie
turinic
24.06.08,11:38
no zobrala si to, mne sa cena na fakture nezdala a akurat v nedelu som to pozeral....tak mam strechu 122m2 a foliu na debnenie bramac - s mi firma naratala ze spotrebovali 3 baliky, pricom jeden balik ma 75m2 co znamena ze spotrebovali na 122m2 strechce 225 m2 folie.....1 balik stoji 6 litrov.... aj ked sa ku 122m2 streche pripocita stratne do 25%, stale to je 150m2....
no je to normalne???
chandler
24.06.08,13:45
no zobrala si to, mne sa cena na fakture nezdala a akurat v nedelu som to pozeral....tak mam strechu 122m2 a foliu na debnenie bramac - s mi firma naratala ze spotrebovali 3 baliky, pricom jeden balik ma 75m2 co znamena ze spotrebovali na 122m2 strechce 225 m2 folie.....1 balik stoji 6 litrov.... aj ked sa ku 122m2 streche pripocita stratne do 25%, stale to je 150m2....
no je to normalne???

no jasne ze je to normalne :)
teda je normalne ze to skusaju, lebo to tak robia :) ale napises im aka bola skutocna spotreba a vybavene, nemozu si vyskakovat ak si dobre pamatam ani zmluvu nemaju :)
Milan.Žiška
24.06.08,17:27
Výpočet spotreby sa počíta z technologického predpisu systému ktorý firma používa. Už do cenovej ponuka sa uvádza koeficien väčší ako jedna celá a zohľadnuje strarné a prekrytia materiálu ktoré má spĺňať montáž.
Tie čísla sú minimálne nekorektné. Najlepšie riešenie je premerať množstvo použitého materiálu ( buď osobne alebo to nechať na odborníka - znalca) a hradiť len materiál podľa skutočnej spotreby. Vo väčšine prípadov sa aj cena za montáž vypočítava do fakturácie podla m2 spotrebovaného materiálu. Tak načo platiť za to čo tam nemáš namotované.
Myslím si že spomenuté " skúšajú " tu platí v plnej výške. Reklamuj spotrebu a žiadaj zmenu faktúry ( môžeš ich postrašiť aj spracovaním znaleckého posudku a súdom) väčšinou to stačí na to aby dostali rozum a zostali korektný.

Veľa šťastia.

Vždy sa dobre pozeraj, lebo nikdy nie je nič také, ako to na prvý pohľad vyzerá. :)
Milan
Manual
24.06.08,18:01
Dobrý deň.
Nazbierala som odvahu, aby som na Porade položila otázku poraďákom, ktorí sa vo veci vyznajú:

Približne koľko stojí rekonštrukcia strechy RD s plochou 157 m2?

Rozhodla som sa vymeniť strechu na rodičovskom dome. Samozrejme (ako vždy), učinila som rozhodnutie bez toho, aby som mala čo len minimálne znalosti, či informácie, ako na to, čo to obnáša, čoho sa varovať, čo bude lepšie, atď - a vôbec, čo všetko s tým súvisí. Bola mi odporučená jedna firma. Pán prišiel, pozrel sa zvonku, vyšiel na povalu, popozeral a povedal: materiál + práca = cca 320 tis.
Ja sa fakt nemám koho spýtať, človeka, ktorého by som mohla poprosiť o rady. Ku každému pristupujem v dobrej viere, lenže čítam o všeličom, vidím všeličo. Ak ten pán bude chcieť, kľudne si to predraží a ja o tom ani vedieť nebudem.
Myslíte si, odborníci, že 320 tis. je v poriadku? Ešte toľko, že o všetok materiál sa postará, aj dá doviesť (ja budem len platiť).
Posledná prosba: ak je to len trochu možné, ušetrite ma výsmechu pre nevedomosť. Blahosklonné úsmevy môžu byť.
anklar, neviem z akého si regionu. Sú rôzni majstri a firmy. Osobne poznám firmy, kde na jednu strechu = rekonštrukciu sa cena v tom istom regione, dokonca meste líšila o 70%. Ale ak tam chceš mať rýny a zvody a celé oplechovanie z medi alebo titanzinku, tak to asi moc nebude. Záleží akú požiadavku máš.
Takže tých 320 tis. je diskutabilných. Daj si spraviť cenovú ponuku od viacerých firiem, súčasťou ktorej je podrobný rozpis prác a použitého materiálu.
PS: u slušnej firmy je povinnosťou postarať sa o všetok material a samozrejme aj o odvoz sute zo starého krovu !!! To nie je nič výnimočné.
Asi toľko.
turinic
26.06.08,18:14
napisal som firme list, dnes ho mali mat, tak uvidim ci ho prevezmu, lebo predchadzajuci list s fakturou a so sprievodnym listom akosi odmietli prevziat a vratil sa mi spat. podla mojich prepoctov a to som laik mi vyslo ze si naratali o 20 000,- sk viac.....tak zostava mi cakat ci list preberie, povodnu fakturu dobropisuje a vystavi novu spravnu alebo sa bude donekonecna vykrucat....
220870
27.06.08,08:22
Celkom dobrý príklad zmluvy o dielo sa nachádza aj na PORADE.Oplatí sa ho prečítať je pomerne jednoduchý a presný.
anklar
27.06.08,11:08
Vážení páni, je mi nesmierne ľúto, že Vám nemôžem prideliť bod.
Bodom by som stokrát ocenila rady a usmernenia od Chandler, Milan.Zižka, Manual, Karas.Milan a Turinic, ktorý ma SS-kou podporil aby som neustupovala od svojho zámeru.

Sama som sa vmanévrovala do situácie, ked si človek niečo zaumieni a po krátkom čase zistí, že nemá o veci žiadne znalosti ani informácie a vôbec nevie, z ktorého konca to začať. V podstate som len niečo chcela, čo je samo osebe primálo. Keby niet Vás, vážených Poradákov, zostala by som asi len pri predstave. Teraz je už všetko na dobrej ceste, v auguste, ak tomu nezabráni Vyššia moc, by sa mala moja predstava zrealizovať. Ešte raz, dovoľte mi vrelo sa Vám podakovať.


(Richard, nech Tvoja porada.sk slúži ešte tisíc rokov a nech sa ti tento nápad, založiť ju, tisíckrát zúročí.)
chandler
27.06.08,12:38
dakujeme za ocenenie :)
turinic
01.07.08,09:39
dakujem za ocenenie, uz len aby sa to zrealizovalo presne podla tvojej predstavy :)
Katarína Gallová
05.09.08,10:57
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci je potrebne stavebne povolenie pri rekonstrukcii strechy. Kupili sme stary dom, zhodili strechu aj krov a chceli sme tam dat vsetko nove, vymenit stary kus za novy kus. Zastavil nas vsak obecny urad, pan starosta sa dusoval, ze je potrebne stavebne povolenie. Dohodil nam projektanta, ktory si za projekt novej strechy vypytal 27.500,- SK, dva mesiace sme cakali na projekt a ked sme ho konecne dostali, tak sme zistili, ze to zakreslil uplne inak ako sme ho ziadali. Projekt sme mu vratili a zase len cakame. Do stavby nam prsi a my sa nemozeme pohnut, lebo pan starosta sa nam vyhraza dvojmilionovou pokutou.
Viete mi prosim pomoct?
Dakujem
iriska
05.09.08,11:09
Myslím, že na strechu je potrebné stavebné povolenie. Známa chcela len rovnú strechu na časti domu prerobiť na zošikmenú a vybavovala na to stavebné povolenie a projekt. Je pravda, že projekty sú drahé a už aj tí projektanti pomaly nevedia, čo by za to pýtali. Pritom len kliknú do počítača, zadajú údaje (samozrejme treba oceniť ich vedomosti a znalosti - ak ich majú a používajú ich pri tvorbe projektu), vytlačia a... hotovo.
chandler
05.09.08,11:18
napiste ohlasenie ze idete opravovat strechu, pripnite k tomu technicku spravu alebo posudok od projektanta alebo statika, ze oprava je nutna spravit kvoli havarijnemu stavu okamzite, spravte strechu a hotovo.
stavebne povolenie je treba ak by ste menili tu strechu, za to ze je starosta d...l tak vam nebude prsat na hlavu, nie? :)
turinic
06.09.08,06:10
ja som potreboval stavebne povolenie pri stavbe ale to preto lebo som zvysoval mury o 2m ;)
a to ste len tak zhodili strechu? nikde ste nezhanali info co ak? zie to logicky ked len stare vymenim za nove pricom nezmenim povodny vzhlad strechy ze nic nepotrebujem ale uz len take ohlasenie pred zacatim to chcelo a na stav.urade by ti povedali co dalej. kedze si ale na dedine kde ludia zavidia kazdemu aj nos medzi ocami...tak starosta sa musel ukazat ako vie postrasit novych obyvatelov.....kvoli dazdu by som to len prikryl ale pevne aby to nejaky silnejsi vietor neodfukol a potom sup na urad ;)
ale kde ten starosta zobral 2mil pokutu to netusim, v stav.zakone nic take neni. ze by som to prehliadol?

mam suseda ktory si stavia jak a kedy sa mu zachce. ze by som bol prizvany ku konaniu? kdeze.....ze by ho zaujimala nejake poziarnobezpecnostne hladisko? kdeze.... vzdialenost od suseda aj s oknami? kdeze..... a zeby sa mu niekto vyhrazal pokutou a este k tomu milionovou??? kdeze....a to sa deje v bratislave v II obvode :(