janka2306
28.05.08,16:22
Mám jednu otázku, som nezamestnaná a dopočula som sa že existuje nejaký zákon, na základe ktorého ked si nájdem prácu sama mozem dostat od úradu práce nejaky prispevok. Vie mi niekto poradit o aký príspevok sa jedná a pre koho je určený?
veronikasad
28.05.08,14:50
Mám jednu otázku, som nezamestnaná a dopočula som sa že existuje nejaký zákon, na základe ktorého ked si nájdem prácu sama mozem dostat od úradu práce nejaky prispevok. Vie mi niekto poradit o aký príspevok sa jedná a pre koho je určený?
Ak si počas evidencie na UP poberala dávku v hmotnej núdzi, máš nárok v zmysle § 12 odst. 9 zákona o pomoci v hmotnej núdzi na aktivačný príspevok vo výške 1900 sk. nesmieš však zarobiť menej ako 8100 sk a viac ako 24300sk.

"Aktivačný príspevok vo výške 1900 sk mesačne patrí najviac šesť mesiacov dlhodobe nezamestnanej osobe, ktorá sa zamestná a pred nástupom do zamestnania mala zabezpečované základné životné podmienky a poskytnutú pomoc v hmotnej núdzi a jej príjem zo závislej činnosti je najmenej na úrovni minimálnej mzdy a najviac však na úrovni trojnásobku minimálnej mzdy."

--------
Veronika
michaela15
28.05.08,15:02
Manžel bol nezamestnáný teraz si otvoril živnosť a nikto sa ho na príjem nepýtal a poberá 1900sk a ja som zamestnaná na znluvu a tiež mi ho priznali bez toho aby zisťovali príjem
veronikasad
28.05.08,15:04
Manžel bol nezamestnáný teraz si otvoril živnosť a nikto sa ho na príjem nepýtal a poberá 1900sk a ja som zamestnaná na znluvu a tiež mi ho priznali bez toho aby zisťovali príjem
Ja som citovala zákon, ako to funguje v praxi, neviem... Jednému zamestnancovi som však každý mesiac musela vystavovať potvrdenie o príjme a nosil to na ÚP. Možno ti to zabudli povedať.
michaela15
28.05.08,15:12
S pracovníčkou úradu práce ktorá to robila sa osobne poznám a načo mám nosiť príjam ked sme už vyradený z evidencie tých 1900 je obrazne povedané odmena za to že si niekto sám nájde prácu a má to tomu človeku pomôcť rozbehnúť sa
veronikasad
28.05.08,15:14
S pracovníčkou úradu práce ktorá to robila sa osobne poznám a načo mám nosiť príjam ked sme už vyradený z evidencie tých 1900 je obrazne povedané odmena za to že si niekto sám nájde prácu a má to tomu človeku pomôcť rozbehnúť sa
Len aby si ho nemusela niekedy vracať, ak tvoj príjem nie je "v limite" a na miesto tvojej známej nastúpi niekedy iná pracovníčka...
michaela15
29.05.08,05:16
Tú dotaciu som si dnes overila ja nemusím dokladovať príjem lebo som pred začatím podnikania robila VPP práce a priznanie príspevku mám písomné od UPSVaR v Banskej Štiavnici. Výhodné je ak dlhodobo nezamestnaný pred tým ako podpíše pracovnú zmluvu alebo začne podnikať podpíše dohodu o vykonaní VPP prác . Vysvetlím na svojom prípade naša obec má rozsah prác 12 hodín mesačne ak by som dnes podpísala dohodu o VPP prácach a do konca mesiaca odrobila 12 hodín a 9 júna začnem podnikať môj príjem od sociálky bude takýto: 20.5 dostanem plnú soc.dávku +1900za VPP toto je za apríl. 20.6,dostanem tak isto célú dávku +1900za VPP bez ohľadu na to v ktorom dni ste začali podnikať lebo soc.nepozná alikvotnu časť ako je pri materskej alebo podpore táto suma je za mesiac máj.A od 20.7.po dobu 6.mesiacov budem poberať 1900 ochranný príspevok bez dokladovania príjmu a mám to aj na papiery od úradu len v iných mesiacoch. Za pár hodín VPP som k dobru získala 3800sk. Toto asi v žiadnom zákone nenájdete a dúfam že to niekomu pomôže.