zuzujo
28.05.08,18:16
Dobry den.
Od 09/2006 pracuji v SK nepretrzite u jednoho slov.zamestnavatele, mam na Slovensku trvale bydliste. Jsem tehotna, termin porodu mam na 13/09/08. Chtela bych jit od 01/07/08 na PN, pote na materskou.

Prosim o vysvetleni, jakym zpusobem se dopracuji k castce nemocenskeho a materskeho prispevku:

1. Podle ruznych udaju sezbiranych internetu jsem vyrozumela, ze oba prispevky se pocitaji stejnym zpusobem, tzn 55% z vymerovaciho zakladu. Je tomu tak nebo je mezi nimi prece jen rozdil?

2.Nerozumim vsak presne ani pojmu vymerovaci zaklad. Jedna se o hrubou mzdu? Pri vypoctu se vychazi z vymerovaciho zakladu z ktereho obdobi?

3. Pokud budu pred odchodem na materskou dovolenou na PN, ovlivni to nejak vysi materskeho prispevku?

3. Bude zamestnavatel povinen mi platit nejakou castku? Pokud ano, od ktereho momentu tehotnosti/nebo az rodicovstvi? Jak dlouho a jak se dopocitam k vysledne sume?

4.Docetla jsem se, ze do 15. dne od narozeni ditete je treba podat prihlasku na SP kvuli duchodovemu pojisteni. O co se presne jedna?

Predem dekuji za objasneni vsech bodu.
brčko
29.05.08,06:02
Dobry den.
Od 09/2006 pracuji v SK nepretrzite u jednoho slov.zamestnavatele, mam na Slovensku trvale bydliste. Jsem tehotna, termin porodu mam na 13/09/08. Chtela bych jit od 01/07/08 na PN, pote na materskou.

Prosim o vysvetleni, jakym zpusobem se dopracuji k castce nemocenskeho a materskeho prispevku:

1. Podle ruznych udaju sezbiranych internetu jsem vyrozumela, ze oba prispevky se pocitaji stejnym zpusobem, tzn 55% z vymerovaciho zakladu. Je tomu tak nebo je mezi nimi prece jen rozdil?
dočasnú PN za prvých 10dní platí zamestnávatel a za prvé 3 dni dostaneš len 25% z denn.vymer.základu, od štvrtého už 55%, zo soc.poistovne dostaneš nemocenskú tiež 55%z DVZ od 11dna PN

2.Nerozumim vsak presne ani pojmu vymerovaci zaklad. Jedna se o hrubou mzdu? vačšinou áno, je stanovený maxim.mesač.VZ - v r.2007: 1-7/07 25911,§ 7-12/07 suma 28142,- Pri vypoctu se vychazi z vymerovaciho zakladu z ktereho obdobi?
v tvojom prípade je to z rozhodujúceho obdobia roku 2007 (teda predch.kal.rok)

3. Pokud budu pred odchodem na materskou dovolenou na PN, ovlivni to nejak vysi materskeho prispevku? nie

3. Bude zamestnavatel povinen mi platit nejakou castku? Pokud ano, od ktereho momentu tehotnosti/nebo az rodicovstvi? Jak dlouho a jak se dopocitam k vysledne sume? materské platí soc.poistovna. počas MD (považuje sa za výkon práce) ti však vzniká nárok na dovolenku, počas RD nie

4.Docetla jsem se, ze do 15. dne od narozeni ditete je treba podat prihlasku na SP kvuli duchodovemu pojisteni. O co se presne jedna? skús pohladať v iných témach

Predem dekuji za objasneni vsech bodu.
.
Chobot
29.05.08,09:42
Dobry den.
Od 09/2006 pracuji v SK nepretrzite u jednoho slov.zamestnavatele, mam na Slovensku trvale bydliste. Jsem tehotna, termin porodu mam na 13/09/08. Chtela bych jit od 01/07/08 na PN, pote na materskou.

Prosim o vysvetleni, jakym zpusobem se dopracuji k castce nemocenskeho a materskeho prispevku:

1. Podle ruznych udaju sezbiranych internetu jsem vyrozumela, ze oba prispevky se pocitaji stejnym zpusobem, tzn 55% z vymerovaciho zakladu. Je tomu tak nebo je mezi nimi prece jen rozdil?

To ti už vysvetlil brčko celkom dobre.


2.Nerozumim vsak presne ani pojmu vymerovaci zaklad. Jedna se o hrubou mzdu? Pri vypoctu se vychazi z vymerovaciho zakladu z ktereho obdobi?

Vymeriavací základ je základ, z ktorého sa počíta výška materského (aj PN). Vychádza sa z hrubej mzdy dosiahnutom v rozhodujúcom období. Rozhodujúce obdobie je dané zákonom o soc. poistení § 54:

"(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci,v ktorom vznikladočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebov ktorom vznikol nárok na materské.

Pre teba platí bod a).

Ak chceš, podľa tabuľky v prílohe si môžeš zistiť orientačne, aký budeš mať nárok na materské. Treba si vyplniť výšku príspevku na nemocenské poistenie (máš to na výplatnej páske) a prípadne doby PN (kedy si nebola nemocensky poistená) v priebehu minulého roka.


3. Pokud budu pred odchodem na materskou dovolenou na PN, ovlivni to nejak vysi materskeho prispevku?

V podstate nie. Jedine keby si mala nejaký príjem počas doby PN (napr. mimoriadne odmeny).


3. Bude zamestnavatel povinen mi platit nejakou castku? Pokud ano, od ktereho momentu tehotnosti/nebo az rodicovstvi? Jak dlouho a jak se dopocitam k vysledne sume?

Zamestnávateľ ti neplatí nič - okrem tých prvých 10 dní PN. Materské platí soc. poisťovňa.


4.Docetla jsem se, ze do 15. dne od narozeni ditete je treba podat prihlasku na SP kvuli duchodovemu pojisteni. O co se presne jedna?

Predem dekuji za objasneni vsech bodu.


To sa týka len tých, ktorí sú majú dôchodkové poistenie v II. pilieri. Ak si na materskej, štát platí za teba dôchodkové poistenie len do I. piliera. Ak však požiadaš na SP, tak polovica príspevkov sa bude prevádzať do II. piliera.
brčko
29.05.08,22:54
Dobry den.
4.Docetla jsem se, ze do 15. dne od narozeni ditete je treba podat prihlasku na SP kvuli duchodovemu pojisteni. O co se presne jedna?


v tomto bode by som celkom nesúhlasila s CHobotom, nie je to len pre II.pilier ale aj preto, že po ukončení MD zamestnávatel odhlasuje zamestnanca z poistení v soc.poistovni, teda z nemocenského, poistenia v nezamestnanosti a aj dôchodkového. Ak by si nepodala mamička prihlášku, tak nebude dôchodkovo poistená počas rodičovskej dovolenky, čo by bola škoda.
Trochu je však v tom chaos počas MD, lebo v SP je poistená aj ako zamestanec aj ako osoba starajúca sa o dieťa - no to podla mna nemá význam riešiť :o
Ak nechce mať mamička problémy, nech to radšej do 15dní od narodenia dieťaťa vybaví. A to oznámenie o II piliery treba odovzdať zároven s ostatným, inak do II. piliera prispievať nebudú.

pozri praktické rady v tejto téme: http://www.porada.sk/t72495-socialna-poistovna-prihlasenie-po-narodeni-dietata.html

doplnam dalšiu tému, sú tam v príspevku č.8 linky na príspevky od p.Mihála a potrebné tlačivá http://www.porada.sk/t54772-co-treba-vybavit-po-narodeni-dietata.html

Rozmýšlam Chobot, nad tými prémiami počas PN (v prvom bode 3), lebo v súvislosti s podmienkami nároku na nem. a § 30 písm.b som predpokladala, že sa z toho NP neodvádza. Pozerala som v § 138, no zatial som neobjavila vynatie z NP.
No to snád inokedy...
Chobot
30.05.08,08:49
v tomto bode by som celkom nesúhlasila s CHobotom, nie je to len pre II.pilier ale aj preto, že po ukončení MD zamestnávatel odhlasuje zamestnanca z poistení v soc.poistovni, teda z nemocenského, poistenia v nezamestnanosti a aj dôchodkového. Ak by si nepodala mamička prihlášku, tak nebude dôchodkovo poistená počas rodičovskej dovolenky, čo by bola škoda.
Trochu je však v tom chaos počas MD, lebo v SP je poistená aj ako zamestanec aj ako osoba starajúca sa o dieťa - no to podla mna nemá význam riešiť :o
Ak nechce mať mamička problémy, nech to radšej do 15dní od narodenia dieťaťa vybaví. A to oznámenie o II piliery treba odovzdať zároven s ostatným, inak do II. piliera prispievať nebudú.

Áno, máš pravdu. Treba sa prihlásiť aj na sociálne poistenie, ale tuším až po skončením MD. A tu sa zuzujo pýtala, na čo sa má prihlásiť do 15 dní po pôrode. A ten termín je pre oznámenie o účasti na starobnom dôchodkovom sporení.



Rozmýšlam Chobot, nad tými prémiami počas PN (v prvom bode 3), lebo v súvislosti s podmienkami nároku na nem. a § 30 písm.b som predpokladala, že sa z toho NP neodvádza. Pozerala som v § 138, no zatial som neobjavila vynatie z NP.
No to snád inokedy...

Ja som to neriešil teoreticky, ale som vychádzal z praxe. Manželka bola koncom roka (XI., XII.) na PN a v decembri dostávali ročné odmeny. Z týchto odmien jej odviedli príspevok na nemocenské poistenie. V tomto roku pri výpočte základu materského jej zohľadnili aj túto sumu, pričom v tomto období bolo nemocenské poistenie prerušené z dôvodu PN.

Porovnával som si ich vypočítaný základ s tou mojou tabuľkou a sekol som sa len o 70 hal. pri dennom nároku.
brčko
30.05.08,11:59
Áno, máš pravdu. Treba sa prihlásiť aj na sociálne poistenie, ale tuším až po skončením MD. A tu sa zuzujo pýtala, na čo sa má prihlásiť do 15 dní po pôrode. A ten termín je pre oznámenie o účasti na starobnom dôchodkovom sporení.

§ 22 Vznik a zánik povinného dôchodkového poistenia iných fyzických osôb

(1) Povinné dôchodkové poistenie vzniká fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) až e) odo dňa prihlásenia sa na dôchodkové poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky na dôchodkové poistenie. Fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c), ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní odo dňa narodenia dieťaťa, vzniká povinné dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa. Ak sa o dieťa uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) a d) v tom istom období riadne stará viac fyzických osôb uvedených v § 15 ods. 2, povinné dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti vznikne fyzickej osobe, ktorá podá prihlášku na dôchodkové poistenie ako prvá. Povinné dôchodkové poistenie fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) zaniká dňom skončenia riadnej starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku, najneskôr dňom dovŕšenia šiestich rokov veku dieťaťa. Povinné dôchodkové poistenie fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. d) zaniká dňom skončenia riadnej starostlivosti o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, najneskôr dňom dovŕšenia 18 rokov veku tohto dieťaťa. Povinné dôchodkové poistenie fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. e) zaniká dňom skončenia poskytovania peňažného príspevku za opatrovanie podľa osobitného predpisu, 35) najneskôr dňom získania 12 rokov povinného dôchodkového poistenia podľa § 15 ods. 1 písm. e).

Môžeš namietať, že zamestnaná osoba je počas MD dôchodkovo poistená, takže nepatrí do § 15 ods.1 písm.c. Po podaní prihlášky je od pôrodu do ukončenia MD vlastne dôchodkovo poistená aj ako zamestnanec na MD a aj ako osoba strarajúca sa o dieťa do 6rokov. Tiež som to zo začiatku riešila, no po prečítaní niektorých diskusií som zistila, že v tomto smere nemá pre mna cenu sa hádať so SP. :o:(TAká je prax v SP, že aj zamestnané mamičky sa majú prihlásiť do 15dní po pôrode a vo vyhlásení prehlasujú, že "nie sú poistené ako zamestnanec".


Ja som to neriešil teoreticky, ale som vychádzal z praxe. Manželka bola koncom roka (XI., XII.) na PN a v decembri dostávali ročné odmeny. Z týchto odmien jej odviedli príspevok na nemocenské poistenie. V tomto roku pri výpočte základu materského jej zohľadnili aj túto sumu, pričom v tomto období bolo nemocenské poistenie prerušené z dôvodu PN.

Porovnával som si ich vypočítaný základ s tou mojou tabuľkou a sekol som sa len o 70 hal. pri dennom nároku.

TAkže do VZ zobrali aj prémie z decembra, ale žiadne kal.dni z decembra? Zaujímavé.
Chobot
30.05.08,12:15
§ 22 Vznik a zánik povinného dôchodkového poistenia iných fyzických osôb

(1) Povinné dôchodkové poistenie vzniká fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) až e) odo dňa prihlásenia sa na dôchodkové poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky na dôchodkové poistenie. Fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c), ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní odo dňa narodenia dieťaťa, vzniká povinné dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa. Ak sa o dieťa uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) a d) v tom istom období riadne stará viac fyzických osôb uvedených v § 15 ods. 2, povinné dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti vznikne fyzickej osobe, ktorá podá prihlášku na dôchodkové poistenie ako prvá. Povinné dôchodkové poistenie fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) zaniká dňom skončenia riadnej starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku, najneskôr dňom dovŕšenia šiestich rokov veku dieťaťa. Povinné dôchodkové poistenie fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. d) zaniká dňom skončenia riadnej starostlivosti o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, najneskôr dňom dovŕšenia 18 rokov veku tohto dieťaťa. Povinné dôchodkové poistenie fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. e) zaniká dňom skončenia poskytovania peňažného príspevku za opatrovanie podľa osobitného predpisu, 35) najneskôr dňom získania 12 rokov povinného dôchodkového poistenia podľa § 15 ods. 1 písm. e).

Môžeš namietať, že zamestnaná osoba je počas MD dôchodkovo poistená, takže nepatrí do § 15 ods.1 písm.c. Po podaní prihlášky je od pôrodu do ukončenia MD vlastne dôchodkovo poistená aj ako zamestnanec na MD a aj ako osoba strarajúca sa o dieťa do 6rokov. Tiež som to zo začiatku riešila, no po prečítaní niektorých diskusií som zistila, že v tomto smere nemá pre mna cenu sa hádať so SP. :o:(TAká je prax v SP, že aj zamestnané mamičky sa majú prihlásiť do 15dní po pôrode a vo vyhlásení prehlasujú, že "nie sú poistené ako zamestnanec".

Nehádam sa, len som si myslel, že je to tak. Pre istotu je lepšie poprihlasovať všetko možné aj nemožné. Alebo sa osobne spýtať priamo na pracovisku SP.


TAkže do VZ zobrali aj prémie z decembra, ale žiadne kal.dni z decembra? Zaujímavé.


Presne tak. Žiadny deň z decembra, pritom v decembri boli odvody.
zuzujo
01.06.08,12:44
Chobot, Brcko,
moc moc dekuju za Vase odpovedi. Velmi mi to pomohlo, i z pripnutych linku jsem vycetla spoustu potrebnych informaci. Jste perfektni. Jeste jednou diky. Tento server jsem objevila nahodou a jsem moc rada, ze existuje a vy s nim...