Kukula
11.04.05,18:48
Ahojte, potrebujem poradiť, v roku 2003 si klient kupil auto, ktore nezaradil do majetku, má kupno predajnu zmluvu o kupe auta, ale nema vo velkom technickom preukaze zmenu majitela. Otázka? Stací kupno-predajná zmluva a doklady o zaplateni za auto, aby si do nákladov mohol uplatnovat PHM a paušal, cestnu dan zaplatil za rok 2003 zaplatil v roku 2004. Prosim poradte.
rene
11.04.05,17:07
Ak je vo veľkom technickom uvedený ako vlastník niekto iný, nebude si môcť dať do nákladov aci cestnú daň, lebo ju zaplatil za iného daňovníka, ani paušál, keďže auto je písané na iného majiteľa a PHM len vtedy, ak bude mať zmluvu napr. o bezplatnom prenájme od pôvodného majiteľa. Kúpno-predajná zmluva a jej zaplatenie nie sú ,podľa mňa,dostatočným dokladom, ktorý preukazuje vlastníctvo k autu.
andrej_rv
11.04.05,18:04
Neviem, ako je to uvedené v starších TP, ale v novších nie je uvedený vlastník, ale "držiteľ" motorového vozidla. V zákone o dani z príjmov zase nikde nefiguruje pojem držiteľ, ale len vlastník. Nie som síce právnik, ale keď u ostatných hnuteľných vecí je pre určenie vlastníckeho vzťahu rozhodujúca kúpno-predajná zmluva (resp. zaplatenie kúpnej ceny, ak zmluva nie je), neviem prečo by to nemalo platiť u automobilov. Ani v definícii obchodného majetku v § 2 písmeno m) nie je napísané, že auto sa stáva obchodným majetkom vo vlastníctve podnikateľa až zápisom v TP. Keďže v § 19 ods.2 písm. e) sa píše, "..ak daňovník..použije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté..", nie "..vozidlo, ktorého je držiteľom...", ja osobne by som si PHL i paušál (pokiaľ to zákon umožňuje) uplatnil, určite je tu priestor na daňovú obhajobu (samozrejme, s rizikom).
Minárová Katarína
12.04.05,08:59
Ja by som chcela vedieť Váš názor na takýto prípad:

Manželia nezávisle podnikajú, majú v bezpod.spoluvl.MV, ktoré používaju obaja striedavo na podnikanie(súkromné). MV je vo VTP zapísané na manžela, môže si podľa Vás dať do nákladov paušál (6,20 Sk) aj manželka?
Jedna pracovníčka DÚ mi povedala, že v žiadnom prípade a z druhého DÚ mi dve pracovníčky povedali že samozrejme môže. Tak si vyberte.
andrej_rv
12.04.05,09:08
Ja by som chcela vedieť Váš názor na takýto prípad:

Manželia nezávisle podnikajú, majú v bezpod.spoluvl.MV, ktoré používaju obaja striedavo na podnikanie(súkromné). MV je vo VTP zapísané na manžela, môže si podľa Vás dať do nákladov paušál (6,20 Sk) aj manželka?
Jedna pracovníčka DÚ mi povedala, že v žiadnom prípade a z druhého DÚ mi dve pracovníčky povedali že samozrejme môže. Tak si vyberte.Aj podľa mňa samozrejme môže (len treba dbať, aby nemali cesťák v rovnakom čase).