anakin
28.05.08,21:29
Ahojte,som momentálne pred 7.pojednávaním o vysporiadanie BSM s exmanželom a stále neviem ako to dopadne. Rozvedená som od 2005 a na súd podal ex žalobu o vysporiadanie v ten istý rok.S hnutelnými vecami sme sa dohodli bez problémov ,no najväčší problém ja náš byt. Najskôr sme sa nevedeli zhodnúť na cene,keďže cena bytov rástla rýchlejšie ako frekvencia samotných pojednávaní a môj ex nechce prísť ani o korunu takže z 850 tis. sme sa zastavili na 1 500tis,škoda ,že aj moja finančná situácia sa takto neprejavila. Z manželstva máme jedno dieťa,teraz má 6 rokov. Takže byt sme kupovali od mojích rodičov,bol to papierový predaj kôli získaniu úveru zo stavebnej spor.Jedinou podmienkou zo strany rodičov bolo vyplatiť môjho brata a to sumou 275tis na zmluve sme kupovali byt za 400tis a to bola aj výška úveru,ostatné peniaze sme použili na prerobenie bytu,ktorý nám od búracích prác cez vyrobenie kuch.linky,dverí a zárubní,položenie podlahy urobil výlučne môj otec s dvoma bratmi bez nároku na zaplatenie, další členovia mojej rodiny bratranci vymalovali a kompletne spravili kúpelňu.Úver od rozvodu splácam sama. Na úver sme použili časť spoločných peňazí a časť nám prispel jeho otec.Uznávam mu časť podielu ale on chce presne pol na pol bez ohľadu na to, že nebyť bytu rodičov nemáme sa o čo súdiť a bez ohľadu na naše dieťa. Mám šancu získať väčší podiel vzhľadom na dieťa a na spôsob nadobudnutia a zhodnotenia?
Chobot
29.05.08,07:45
Ahojte,som momentálne pred 7.pojednávaním o vysporiadanie BSM s exmanželom a stále neviem ako to dopadne. Rozvedená som od 2005 a na súd podal ex žalobu o vysporiadanie v ten istý rok.S hnutelnými vecami sme sa dohodli bez problémov ,no najväčší problém ja náš byt. Najskôr sme sa nevedeli zhodnúť na cene,keďže cena bytov rástla rýchlejšie ako frekvencia samotných pojednávaní a môj ex nechce prísť ani o korunu takže z 850 tis. sme sa zastavili na 1 500tis,škoda ,že aj moja finančná situácia sa takto neprejavila. Z manželstva máme jedno dieťa,teraz má 6 rokov. Takže byt sme kupovali od mojích rodičov,bol to papierový predaj kôli získaniu úveru zo stavebnej spor.Jedinou podmienkou zo strany rodičov bolo vyplatiť môjho brata a to sumou 275tis na zmluve sme kupovali byt za 400tis a to bola aj výška úveru,ostatné peniaze sme použili na prerobenie bytu,ktorý nám od búracích prác cez vyrobenie kuch.linky,dverí a zárubní,položenie podlahy urobil výlučne môj otec s dvoma bratmi bez nároku na zaplatenie, další členovia mojej rodiny bratranci vymalovali a kompletne spravili kúpelňu.Úver od rozvodu splácam sama. Na úver sme použili časť spoločných peňazí a časť nám prispel jeho otec.Uznávam mu časť podielu ale on chce presne pol na pol bez ohľadu na to, že nebyť bytu rodičov nemáme sa o čo súdiť a bez ohľadu na naše dieťa. Mám šancu získať väčší podiel vzhľadom na dieťa a na spôsob nadobudnutia a zhodnotenia?

Stala si sa obeťou vlastných špekulácií v minulosti. Teraz je jedno, či išlo o rodičovský byt alebo by to bol nejaký úplne cudzí byt. Papierovo ste ho spoločne kúpili za 400 tisíc a byt ste nadobudli asi do BSM. Darmo budeš teraz tvrdiť, že to bol rodičovský byt, z ktorého si musela vyplatiť brata.

Preto tu zdôrazňujem, že pokiaľ sa byt daruje, tak nech sa spíše darovacia zmluva, pokiaľ kupuje, tak, kúpna. Tebe byt asi fakticky darovali, ale pretože ste to kvôli úveru chceli nejako zakamuflovať, použili ste kúpnu zmluvu s fiktívnou sumou, čo sa ti teraz vypomstilo.

Keby ti byt vtedy darovali, patril by iba tebe a manžel by nemal nárok na polovicu. Takto patrí vám obom a bohužiaľ má nárok na polovicu bytu bez ohľadu na to, či máš dieťa alebo nie. Na druhej strane, ty máš nárok na primerané výživné na dieťa.

A ešte doplním tú tvoju zvýraznenú vetu - keby nebolo bytu rodičov, tak by ste si asi kúpili iný byt a súdili by ste sa o ten byt.
anakin
29.05.08,16:21
Ďakujem za názor,v tom čase nebolo mojím zámerom špekulovať i keď odstupom času to tak vyzerá. Súhlasím aj s tým,že keby nebolo bytu mojích rodičov tak by sa teraz rozdeľoval byt,ktorý by sme kupovali štandartným spôsobom. V takom prípade ak by sme sa rovnako podieľali pri získaní bytu,uznala by som mu aj polovičnú časť pri rozdeľovaní. Pokiaľ viem posudzuje sa pri vysporiadaní bezpodielového BSM aj to kto a akou mierou sa pričinil o majetok. AK by platilo,že je to stále 50 na 50,tak to bude sudcom stačiť kalkulačka ,aby spočítali dohromady majetok a potom vydelili dvoma. Aj tak ešte raz ďakujem.