TBMB
29.05.08,08:28
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Sme RO a nezamestnávam pracovníka ZŤP. Tým pádom musíme platiť štátu Sk.. ALE.

Jeden náš pracovník nám povedal , že už niekolko rokov je ZŤP, ale nemá priznaný invalidný dôchodok.
Nevieme, čo musí spĺňať pracovník aby som ho mohla zarátať do stavu plnenia ZŤP. Aké kritéria sú pri tom.

Ďakujem.
judita1971
29.05.08,07:24
musíš sa riadiť týmto :

zákon o službách zamestnanosti,
§ 9

Občan so zdravotným postihnutím


(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je

a) občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu, 14)

b) občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20 %, ale najviac o 40 % podľa osobitného predpisu.15)

(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)
TBMB
29.05.08,10:40
Ďakujem
Ešte by som sa chcela opýtať.
V tomto roku som zakúpila v chránených dielňach za cca 10.000,- Sk.
Naša org. by mala zamestnávať dvoch ZŤP .
Môžeme si to prí ročnóm odvode zohladniť, ak áno ako.
Ďakujem.
judita1971
29.05.08,16:59
ja osobne s tým nemám skúsenosti, lebo my stanovené percento plníme, toľko som našla v § 64 zákona o službách zamestnanosti.

§ 64
Zadávanie zákaziek na účely plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím


(1) Povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a) vo výške povinného podielu podľa § 63 ods. 1 písm. d) môže zamestnávateľ plniť aj zadaním zákazky vhodnej na zamestnávanie týchto občanov v rozsahu podľa odseku 2, ktorú preukázateľne bude realizovať občan so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a).

(2) Na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a) na účely podľa odseku 1 je potrebné preukázať, že súčasťou ceny za realizovanú zadanú zákazku sú náklady na mzdu občana so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), na preddavok na poistné na zdravotné poistenie, na poistné na sociálne poistenie a na príspevok na starobné dôchodkové sporenie platené zamestnávateľom, vo výške trojnásobku minimálnej celkovej ceny práce platnej k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý zamestnávateľ plní povinnosť podľa § 63 ods. 1 písm. d).

(3) Zamestnávateľ, ktorý zadaním zákazky podľa odseku 1 splní povinnosť podľa § 63 ods. 1 písm. d), je povinný úradu preukázať, že súčasťou ceny za realizovanú zadanú zákazku sú náklady na mzdu, preddavok na poistné, poistné a príspevok podľa odseku 2, najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka.