Purko
29.05.08,08:37
Dobry den

Potrebujem poradit ohladom ukoncenia najomnej zmluvy. Nas najomnik nam ustne oznamil, ze sa stahuje a teda, ze konci najomnu zmluvu. Oznamil nam to len ustne hoci v najomnej zmluve je uvedene, ze nam to musi oznamit pisomne. Mame trvat na tom aby nam napisal pisomnu vypoved on sam, alebo ju mame napisat my a dat mu ju len podpisat. Potrebujeme predsa nejaky pisomny doklad o tom, ze najomna zmluva skoncila, alebo nie?

Vopred Dakujem velmi pekne za radu
chlap
29.05.08,07:54
Aká je to nájomná zmluva - na nebytové priestory ?
Je uzavretá na dobu určitú alebo neurčitú ?
Je v nej dohodnuté, že sa može vypovedať ústne ? :eek:
Aký je výpovedná doba ?

Pokiaľ zmluva nie je právoplatne ukončená, je platná - ak je nájomná zmluva platná, treba platiť nájomné....
Purko
29.05.08,10:25
Zmluva je na dobu urcitu a plati do 31.12.2008. Vypovedna lehota su dva mesiace a v zmluve mame urcene, ze najomnik musi vypovedat zmluvu pisomne a jedna sa o bytove priestory.
chlap
29.05.08,10:39
Zmluva je na dobu urcitu a plati do 31.12.2008. Vypovedna lehota su dva mesiace a v zmluve mame urcene, ze najomnik musi vypovedat zmluvu pisomne a jedna sa o bytove priestory.

Ak chcete byt prenajať, a potrebujete mať vzťah ukončený, tak to urobte namiesto nájomníka - t.j. môžete pripraviť napr. dohodu o ukončení nájomného vzťahu.

Ak byt prenajať nechcete, resp. chcete, ale nemáte komu, tak to nechajte na nájomníka - pokým nevypovie zmluvu, musí platiť nájomné.

Inak, ak by bola zmluva uzatvorená podľa Zákona č.116/1990 Z.z., tak ju nie je možné predčasne vypovedať - ale nepredpokladám, že by bola podľa tohto zákona uzavretá.
Purko
29.05.08,12:04
neviete mi prosim vas poradit kde by som nasla vzor o ukonceni najomneho vztahu?
Elena Navrátilová
29.05.08,12:23
Vzor neviem, ale daj to ako výpoveď z nájomu. V zmluve máš náležitosti a podmienky nájmu. Takže teraz sa ich drž a daj výpoveď, ktorú Ti umožňuje dať zmluva o prenájme, nájme. Ak to nebudeš mať súbežné, môžu nastať zbytočné komplikácie. Určite chceš predísť predĺženiu nájmu,tak by to bolo najlepšie dodržať.
Purko
29.05.08,19:24
Neviete nahodou ako formulovat vypoved z najmu?
Orim
29.05.08,21:21
Čo najjednoduchšie tak aby to nájomca pochopil. :) Stačí pár viet.
chlap
31.05.08,16:14
Neviete nahodou ako formulovat vypoved z najmu?

..... v zmysle článku XY bodu XY zmluvy o nájme ....... Vám dávame výpoveď z nájmu. (ak je to v zmysle zmluvy nevyhnutné, treba uviesť aj dôvody) Výpovedná doba je v zmysle článku XY bodu XY zmluvy X mesačná a začína plynúť ........ (zvyčajne prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede, ale treba tam dať to, čo je v zmluve).

V ........., dňa .......






meno, funkcia a podpis oprávnenej osoby
Mária27
31.05.08,17:15
Odsťahovanie sa z bytu samo o sebe zánik nájmu nespôsobuje. Dokonca ani keby to nájomca písomne oznámil niekomu inému ako prenajímateľovi.

Nájom bytu zanikne len písomnou dohodou alebo písomnou výpoveďou nájomcu (jednostranný právny úkon); prenajímateľ môže dať výpoveď z nájmu bytu len podľa § 711 Obč. zákonníka.

Formulujte to ako dohodu (dvojstranný právny úkon).
truch
23.03.11,08:16
Motám sa tu s výpoveďou z podnájmu nebytových priestorov.
Máme uzatvorenú zmluvu o podnájme nebytových priestorov, uzatvorenú na dobu neurčitú, s výpovednou dobou 9. mesiacov.
Sme v pozícii podnájomcu. Vzhľadom na dĺžku výpovednej doby, potrebujem ukončiť zmluvu 31.12.2011, čiže výpovedná doba od 1.4.2011 do 31.12.2011.
Neviem, či môžem urobiť " Výpoveď z podnájmu nebytových priestorov", alebo niečo ako ukončenie zmluvy o podnájme, keďže som v pozícii podnájomcu. Nerada by som bola, keby na základe zle formulovanej výpovede nebol podnájom ukončený.
Poprosím o radu ako to má správne byť, výpoveď z podnájmu, alebo výpoveď zo zmluvy o podnájme?
Danielle369
23.03.11,09:38
truch
23.03.11,09:56
Danuška, ďakujem:) Mám výpoveď napísanú, len neviem, či mám dať výpoveď z podnájmu, či výpoveď zo zmluvy o podnájme. Sú to len slovíčka a ja nie som právnik:( , bojím sa, že keď zle napíšem, výpoveď nebude platná
truch
23.03.11,15:02
už viem :) ako napísala Danka, je to výpoveď z podnájmu nebytových priestorov
Mária27
23.03.11,16:55
Zákon síce hovorí o vypovedaní nájomnej zmluvy, je to ale jedno, lebo nájom je obsahom nájomnej zmluvy. O zmluve o podnájme platí to isté.

§ 677
(2) Ak osobitný zákon neustanovuje inak, nájomnú zmluvu možno vypovedať pri nájmoch nehnuteľností v trojmesačnej lehote a pri nájmoch hnuteľných vecí v jednomesačnej lehote.

§ 678
Ustanovenia o výpovednej dobe, vyprataní a odovzdaní platia iba vtedy, ak zmluva alebo osobitné predpisy neustanovujú inak.