bobaes
29.05.08,10:29
Zdravim skusených zahradkarov,

Tohto roku n ajar sme vysadili dva stromkove egrese - Biely nadherny a Citronovy obrovsky, Jeden zarodil asi 8 plodov, druhy nezrodil. na jednom z egresov som nasla plesen - pravdepodobne americku mucnatku, tak som odstranila tych par plodov, kedze na nich bola plesen.
Dnes som nasla aj na druhom egresi plesen, avsak iba taky poprasok na listoch. Vyzera to inac ako na tom druhom. Iba listy su obsypane takym akoby bielym praskom.
Docitala som sa akymi pripravkami striekat, avsak to sa malo urobit uz pred kvitnutim. Viete mi niektoporadit, co robit, ked je choroba uz vypuknuta, kolkokrat striekat a akym pripravkom?
Rada by som sa dozvedela, ci je mozne pouzit aj inu ako chemicku ochranu napr. postreky z praslicky, zihlavy, a.i.
Daju sa dopestovat zdrave egrese aj bez postrekov?
Dakujem za rady.
ludmila12
29.05.08,09:27
Ja som spravila jeden zásadný rez a vyhodila som všetky egreše ktoré mali múčnatku.Pretože z roka na rok ich bolo treba viac a viac striekať a chemikálie jesť nepotrebujem.Sú už dostať odolné odrody voči tejto pliage.Ja som si už možno pred 7 rokmi kúpila od Starkla odolné egreše, ktoré mi rodia krásne a zdravé plody. Ešte som ich ani raz nestriekala za tie roky. Jediné čo mi vadilo, že ich mal stromkové a aj tento rok sú tak veľmi obsypané plodmi, že sa bojím, že sa mi polámu. Bolo mi veľmi lúto rozlúčiť sa s predchádzajúcimi kríkmi pretože sme ich mali len pár rokov ale raz rozhodlo to, že som si spočítala koľko chemikálie je tam vystriekanej a nepomáhalo nič, vždy tam múčnatka bola jeden rok menej druhý viac a vtedy išli von. Bol to najlepší prostriedok proti múčnatke. Asi som nepotešila ale je to moja skúsenosť.

Ludka
arizona
29.05.08,09:34
Keď sme pred pár rokmi kúpili a zakladali záhradu, tiež som mala ideálne predstavy, že žiadna chémia, iba prírodné(babkovské) recepty. Pod egreše som vysadila cesnak-vraj zabraňuje múčnatke,do korún stromov som vešala lepové doštičky a fľaše naplnené cukrovou vodou-na odchyt hmyzu,sadila som askamitníky-vraj odpudzujú vošky apod.
Vydržala som dva roky a potom nastúpila chémia.Žiaľ,dnes je taká klíma a celá zemeguľa" prechemizovaná a prešľachtená", že to asi inak nejde:mee:.
V záhrade sme mali zopár starších kríkov egrešov,tiež mali múčnatku. Tak sme ich zlikvidovali a zakúpili zo Starkla nové egreše-vraj rezistentné voči americkej múčnatke. Nuž, múčnatku chytili už prvý rok po výsadbe!!! Keď sme to reklamovali, povedali, že sa s tým nič nedá robiť, je taká klíma...

Ja využívam hlavne predjarný postrek-voči prezimovaným škodcom, aj preventívne voči múčnatke. Na egrešoch odstrihávam napadnuté časti.Treba to sledovať, pokým je to iba na koncoch vetvičiek.
Môžeš to postrekovať aj behom sezóny, je na trhu veľa prípravkov a na každom je vyznačená ochranná doba.
Odporúčam tie z najkratšou ochr.dobou.:)
arizona
29.05.08,09:51
Ešte pre doplnenenie: odporúčam podopierať kríky, aby sa nezlomili konáriky.
Prikladám foto, ako po minulo-týždňových dažďoch skončil jeden môj krík.Odlomila sa takmer polovica kríka...:mee::mee::mee:
bobaes
29.05.08,10:32
dakujem za odpovede, tak fakt ste ma nepotesili, ale este su len jednorocne, tak mozno by bolo skusit ich na jesen zlikvidovat a nasadit nove...len som sa tesila, ze na rok bude nejaka uroda, a takto sa to este tym padom natiahne o dalsi rok..
Fakt neviem co robit, lebo su to mlade kriky a uz su chore.... som taky zacinajuci zahradnik...tak som tiez este naivna a namotana na to bezpostrekove bio zahradkarcenie....som zvedava aku budem mat prvorocnu urodu aj ostatneho ovocia a zeleniny...
arizona
29.05.08,12:33
dakujem za odpovede, tak fakt ste ma nepotesili, ale este su len jednorocne, tak mozno by bolo skusit ich na jesen zlikvidovat a nasadit nove...len som sa tesila, ze na rok bude nejaka uroda, a takto sa to este tym padom natiahne o dalsi rok..
Fakt neviem co robit, lebo su to mlade kriky a uz su chore.... som taky zacinajuci zahradnik...tak som tiez este naivna a namotana na to bezpostrekove bio zahradkarcenie....som zvedava aku budem mat prvorocnu urodu aj ostatneho ovocia a zeleniny...
Myslím, že ich nemusíš likvidovať, dajú sa zachrániť.Na foto v mojom príspevku je dnes mladý trojročný egreš,ktorý mal hneď v prvom roku múčnatku.Po preventívnom postreku (napr.Kuprikol) a predjarnom postreku má výborné a veľké plody.
Na jeseň skús ak sa začne objavovať múčnatka odstrihnúť napadnuté vetvičky a postrek.
Veď kde máš istotu, že novo vysadené stromky nebudú znovu napadnuté?
Trošku trpezlivosti a určite sa dočkáte krásnej úrody:)
ludmila12
30.05.08,03:19
Keď sme pred pár rokmi kúpili a zakladali záhradu, tiež som mala ideálne predstavy, že žiadna chémia, iba prírodné(babkovské) recepty. Pod egreše som vysadila cesnak-vraj zabraňuje múčnatke,do korún stromov som vešala lepové doštičky a fľaše naplnené cukrovou vodou-na odchyt hmyzu,sadila som askamitníky-vraj odpudzujú vošky apod.
Vydržala som dva roky a potom nastúpila chémia.Žiaľ,dnes je taká klíma a celá zemeguľa" prechemizovaná a prešľachtená", že to asi inak nejde:mee:.
V záhrade sme mali zopár starších kríkov egrešov,tiež mali múčnatku. Tak sme ich zlikvidovali a zakúpili zo Starkla nové egreše-vraj rezistentné voči americkej múčnatke. Nuž, múčnatku chytili už prvý rok po výsadbe!!! Keď sme to reklamovali, povedali, že sa s tým nič nedá robiť, je taká klíma...

Ja využívam hlavne predjarný postrek-voči prezimovaným škodcom, aj preventívne voči múčnatke. Na egrešoch odstrihávam napadnuté časti.Treba to sledovať, pokým je to iba na koncoch vetvičiek.
Môžeš to postrekovať aj behom sezóny, je na trhu veľa prípravkov a na každom je vyznačená ochranná doba.
Odporúčam tie z najkratšou ochr.dobou.:)

:eek:No tak z tohoto som veľkú radosť nemala,dúfam, že moje sa Starklovi podarili lepšie pretože naozaj za tie roky som múčnatku nemala, ani náznak. Zelený egreš mám presne tak isto obsypaný plodmi a stále sa ho chystám preriediť pretože aj keď je podopretý bojím sa, že skončí tak isto ako arizone a to by bola veľká škoda. Nie zo všetkým od Starkla som spokojná ale egreše a ríbezle mám od neho nádherné. Červený egreš mi nasadzuje ďaleko menej plodov a má dlhočizné výhonky. :)Prajem Vám aby sa vám tiež podarilo dopestovať egrešíky bez postreku alebo z minimom postreku lebo je to výborné ovocie. Ludka
beba13
30.05.08,06:01
Tiež som mávala stromkové egreše, prvé asi 10 rokov dozadu mávali bohatú úrodu prvé dva roky bez chorôb, no aked sa začala na nich postupne objavovať múčnatka americká išlo to s nimi horšie ani postreky nezaberali, tak som ich musela zlikvidovať. po dvoch rokoch som nasadila nové, ale tie mali tiež krátku životnosť, neviem čím to je ale asi som v takej oblasti kde sa múčnatka vyskytuje často. Ale zaujímavé je, že mám aj jostu a tá múčnatku nedostala a ešte nikdy som na ňu neopoužila žiadny postrek aj napriek tomu, že rástla vedľa napadnutých egrešov. Proste je odolnejšia.
airin.nice
07.05.13,13:50
​na egresoch aj niektorych ribezliach sa mi teraz objavuju nejake divne zlte sukvetia..co s tym prosim vas?......inac ma to aj iny tvar listov...neviem ci to nebude zdivene a nebudem musiet odstrihnut celu vetvu?...sorry-ale nijak inak nemam sancu zadat svoju otazku-toto je moj uz piaty pokus.:(