jankakle
29.05.08,11:05
Dobrý deň,

1. chcela by so si overiť nárok na materskú z DNP, nakoľko mi to z príspevkov nie je celkom jasné. Dočítala som sa, že ak si budem platiť DNP do odchodu na MD minim 26 týždňov, vznikne mi nárok na materské z DNP, ak nie, tak to bude základ 8100,- Sk.

V iných príspevkoch sa spomína 270 dní poistenia do dňa pôrodu. Pýtala som sa aj na SP, tam mi povedali, že si musím platiť minim 270 dní.

Vie mi to prosím niekto objasniť?



Ďakujem ;)
Chobot
29.05.08,09:16
Dobrý deň,

1. chcela by so si overiť nárok na materskú z DNP, nakoľko mi to z príspevkov nie je celkom jasné. Dočítala som sa, že ak si budem platiť DNP do odchodu na MD minim 26 týždňov, vznikne mi nárok na materské z DNP, ak nie, tak to bude základ 8100,- Sk.

V iných príspevkoch sa spomína 270 dní poistenia do dňa pôrodu. Pýtala som sa aj na SP, tam mi povedali, že si musím platiť minim 270 dní.

Vie mi to prosím niekto objasniť?



Ďakujem ;)

Na to, aby si získala nárok na materské, musíš byť poistená minimálne 270 dní v období 2 rokoch pred pôrodom.

A otázku si zle zaradila.zlezaradil
jankakle
29.05.08,10:31
OK, ďakujem, hm, nevedela som kam to mám zaradiť.

1. ak by som sa teraz prihlásila na DNP a potom by som otehotnela, mám si platiť DNP až do pôrodu? momentálne som nezam. /mám odpracované 4 mesiace 12/07-03/08/

2. kamoška je zamestnaná, v 7. týžni tehotenstva, chcela si doplácať z rozdielu /platu a max VZ/ formou DNP, na SP nám však povedala, že jej to nepomôže. Tak tomu celkom nerozumiem, oná má zaplatené NP 270 dní pred pôrodom, ak by si teraz platila, stihla by aj 26 týždňon pred odchodom na MD, tak by predsa mala nárok na materské z oboch poistení. Alebo sa mýlim?

Ďakujem:confused:


PS: čítala som nejaké príspevky a rady z 11/07, tak neviem či dotyční už mali aktuálne info
brčko
29.05.08,11:56
OK, ďakujem, hm, nevedela som kam to mám zaradiť.

1. ak by som sa teraz prihlásila na DNP a potom by som otehotnela, mám si platiť DNP až do pôrodu? momentálne som nezam. /mám odpracované 4 mesiace 12/07-03/08/ áno, aj ked by ti (podla teraz platných zákonov) stačilo sa prihlásiť na DNP až zistíš, že si tehotná - vzhladom na to, že si bola nem.poistená už aspon 88dní (12/07-3/08), takže by ti malo stačiť sa prihlásiť na DNP aj v 6tt, najneskôr do 8tt.- ale radšej skôr. A samozrejme najlepšie z maximálneho VZ. Potom by ti uplynulo do nástupu na MD v 34tt.(6týzdnov pred pôrodom) tých potrebných 26týždnov do nástupu na MD, čo je 182dní. Ked zrátaš 182 + 88 = 270 potrebných dní (a už do nástupu na MD!). Ale pozor, ak by si nastúpila na MD do 26týždnov vrátane, tak tvoja materská bude minimálna, resp. ak by si nesplnila 270dní (čo však nepredpokladám), tak žiadna. Viac sa dozvieš, ak budeš sledovať tému "materská 2008"

2. kamoška je zamestnaná, v 7. týžni tehotenstva, chcela si doplácať z rozdielu /platu a max VZ/ formou DNP, na SP nám však povedala, že jej to nepomôže. Tak tomu celkom nerozumiem, oná má zaplatené NP 270 dní pred pôrodom, ak by si teraz platila, stihla by aj 26 týždňon pred odchodom na MD, tak by predsa mala nárok na materské z oboch poistení. Alebo sa mýlim?
270dní NP má splnených z pracovného pomeru. Podla výkladu SP musí byť splnených 270dní aj z DNP. Ku dnom DNP by sa pripočítali len dni iného ukončeného NP (nie toho trvajúceho PP, z ktorého si bude tiež uplatnovať nárok na materskú) v období dvoch rokov pred pôrodom.
Ďakujem:confused:


PS: čítala som nejaké príspevky a rady z 11/07, tak neviem či dotyční už mali aktuálne info
.
jankakle
29.05.08,12:38
Ďakujem veľmi pekne, už tomu celému rozumiem, prečítala som veľa príspevkov, len som nechápala, prečo by kamoške neuznali aj to DNP, nakoľko v mnohých príspevkoch sa uvádza, že do doby poistenia sa zrátavajú doby rôznych poistení.

Dík ešte raz a pekný deň :D
Ingrid Ondruskova
29.05.08,15:28
S tým DNP je to pekná blbosť...vystihuje to presne systém poistenia ako takého...ak si poistím dom proti požiaru, tak čakám /?/, kedy ten požiar príde a ja to využijem...Keďže je žena tehotná cca 270 dní, mala by sa poistiť ešte predtým ako otehotnie a čo si budeme nahovárať, tehotenstvo nie je ako vypísať objednávku do Quelle katalógu, čiže chcem povedať, že niekedy si žena môže platiť DNP aj 3 roky a potom otehotnie a nechá v sociálke kopec prachov...oplatí sa to vôbec?
jankakle
29.05.08,17:58
Ahoj, jasné, to je riziko investovania :D

Ale v určitých prípadoch, ak skoro zistíš, že si tehotná, ti to pomôže,

pokiaľ sa nezmenia zákony.

A tiež ženám, ktoré berú lieky na podporu otehotnenia, vtedy je vyššia šanca.

... je to na dlhšiu debatu, ja to už študujem zo tri dni

tak pekný večer
brčko
29.05.08,18:51
S tým DNP je to pekná blbosť...vystihuje to presne systém poistenia ako takého...ak si poistím dom proti požiaru, tak čakám /?/, kedy ten požiar príde a ja to využijem...Keďže je žena tehotná cca 270 dní, mala by sa poistiť ešte predtým ako otehotnie a čo si budeme nahovárať, tehotenstvo nie je ako vypísať objednávku do Quelle katalógu, čiže chcem povedať, že niekedy si žena môže platiť DNP aj 3 roky a potom otehotnie a nechá v sociálke kopec prachov...oplatí sa to vôbec?

Ingrid, z tvojho príspevku je cítiť, že ta niečo rozčúlilo alebo ti nevyšlo.
Ak by sa dalo prvýkrat DNP-tiť s nárokom na materskú z DNP aj po zistení tehotenstva, podla môjho názoru by to nebolo "poistenie" ale "bezrizikové investovanie s vysokou návratnosťou" a ""velmi neefektívne"" (čo je slabé slovo) pre soc.poisťovnu.
Len si napr. zober, aké sú možnosti dnes:
Ak sa prihlásiš dnes na DNP z minima (vidíš, že dieťa je nejaké prechladnuté), od zajtra máš nárok na ošetrovné. Hned máš nárok na dávku za maximálne 10dní ošetrovného 1485,-Sk! Ak sa potom hned odhlásiš z DNP, tak zaplatíš len napr. 12Sk alebo 24,-sk za 1-2dni.
Ak sa DNP-íš z minima aspon na obdobie 88dní, potom odhlásiš a prihlásiš sa nanovo až po otehotnení v 6tt. najneskôr v 8tt (medzera môže byť aj 14 možno až 15mesiacov), tak môžeš získať maximálnu materskú!

Sú sice prípady, kedy je DNP nevýhodné (tiež som ho z toho dôvodu zrušila, lebo ak by som si ho nechala, nemala by som nárok na to, na čo mám nárok bez neho). No ak zorientovaniu sa v DNP a materskej podla zákona o soc.poistení venuješ nejaký čas, nie si príliž komplikovaný prípad a nepostretne ta napr. predčasný pôrod (viac než 6týždnov pred termínom)alebo nepriaznivá zmena zákona, tak sa to dá celkom finančne využiť.

No a to porovnanie s požiarom. Predsalen sa mi zdá pravdepodobnejšie že otehotniem, než že by som vyhorela. Nechcem byť pichlavá, len chcem aby bol vidieť rozdiel v pravdepodobnosti týchto dvoch vecí. A to som ten prípad, čo čakal 3roky. ;) :)
ajobs
29.05.08,19:11
Ingrid, z tvojho príspevku je cítiť, že ta niečo rozčúlilo alebo ti nevyšlo.
Ak by sa dalo prvýkrat DNP-tiť s nárokom na materskú z DNP aj po zistení tehotenstva, podla môjho názoru by to nebolo "poistenie" ale "bezrizikové investovanie s vysokou návratnosťou" a ""velmi neefektívne"" (čo je slabé slovo) pre soc.poisťovnu.
Len si napr. zober, aké sú možnosti dnes:
Ak sa prihlásiš dnes na DNP z minima (vidíš, že dieťa je nejaké prechladnuté), od zajtra máš nárok na ošetrovné. Hned máš nárok na dávku za maximálne 10dní ošetrovného 1485,-Sk! Ak sa potom hned odhlásiš z DNP, tak zaplatíš len napr. 12Sk alebo 24,-sk za 1-2dni.
Ak sa DNP-íš z minima aspon na obdobie 88dní, potom odhlásiš a prihlásiš sa nanovo až po otehotnení v 6tt. najneskôr v 8tt (medzera môže byť aj 14 možno až 15mesiacov), tak môžeš získať maximálnu materskú!

Sú sice prípady, kedy je DNP nevýhodné (tiež som ho z toho dôvodu zrušila, lebo ak by som si ho nechala, nemala by som nárok na to, na čo mám nárok bez neho). No ak zorientovaniu sa v DNP a materskej podla zákona o soc.poistení venuješ nejaký čas, nie si príliž komplikovaný prípad a nepostretne ta napr. predčasný pôrod (viac než 6týždnov pred termínom)alebo nepriaznivá zmena zákona, tak sa to dá celkom finančne využiť.

No a to porovnanie s požiarom. Predsalen sa mi zdá pravdepodobnejšie že otehotniem, než že by som vyhorela. Nechcem byť pichlavá, len chcem aby bol vidieť rozdiel v pravdepodobnosti týchto dvoch vecí. A to som ten prípad, čo čakal 3roky. ;) :)


Súhlasím s Gabikou, ak sa inštitút DNP využíva rozumne, môže veľmi pomôcť. V zásade je potrebné niektoré veci naštudovať, ale ide o pomerne jednoduchý súbor pravidiel, ktoré je možné aplikovať na rôzne prípady, a pre mamičky, ktoré majú malé deti, plánujú ďalšie a navyše bývajú aj chorľavé môže môže byť tento systém veľmi (ešte raz VEĽMI) užitočný.
Bagovka
16.01.09,19:49
Dobrý deň!
Mám takú kontrolnú otázku. Som nezamestnaná a koncom roka plánujem otehotnieť. Z akého základu mi bude rátaná materská ak: začiatkom apríla sa dobrovolne poistím z minima na tri mesiace. Potom sa odhlásim a znovu prihlásim v októbri, ale už z maxima a povedzme že v novembri otehotniem. Kedže materskú budem žiadať až nasledovný rok, základ bude rátaný z obdobia od októbra do decembra/čiže z maxima/, mala by som tak splniť aj 270 dní a zároveň 26 týždnov pred pôrodom. Je tak? Alebo ked máte lepšiu radu, veľmi rada si ju prečítam. Ďakujem vopred za odpoveď. Na Slovensku budem iba na pár dní v aprlí, tak preto už teraz špekulujem.
Bagovka
16.01.09,20:57
Ahoj Brčko. Mám od teba súhlas, tak to beriem, že malo by to fungovať, ako som napísala. Ďakujem za odpoved.
brčko
16.01.09,21:02
Ahoj Brčko. Mám od teba súhlas, tak to beriem, že malo by to fungovať, ako som napísala. Ďakujem za odpoved.

áno máš, no neviem, či som ti tú radu nedávala ja :) , takže snád sa ešte niekto pripojí, kto to odobrí ;)
Bagovka
16.01.09,21:19
Aha, no toto som vydedukovala z príspevkov, ale hádam mi to ešte niekto odsúhlasí.
ajobs
16.01.09,23:33
Dobrý deň!
Mám takú kontrolnú otázku. Som nezamestnaná a koncom roka plánujem otehotnieť. Z akého základu mi bude rátaná materská ak: začiatkom apríla sa dobrovolne poistím z minima na tri mesiace. Potom sa odhlásim a znovu prihlásim v októbri, ale už z maxima a povedzme že v novembri otehotniem. Kedže materskú budem žiadať až nasledovný rok, základ bude rátaný z obdobia od októbra do decembra/čiže z maxima/, mala by som tak splniť aj 270 dní a zároveň 26 týždnov pred pôrodom. Je tak? Alebo ked máte lepšiu radu, veľmi rada si ju prečítam. Ďakujem vopred za odpoveď. Na Slovensku budem iba na pár dní v aprlí, tak preto už teraz špekulujem.

...áno, je to OK, len si treba uvedomiť, že od nového prihlásenia od 1.10.2009 musíš platiť DNP z maxima (VZ bude okolo 1100 €, čiže poistné 48,4 €) minimálne 26 týždňov, aby si mala nárok na materské z maxima. Čiže maximálne materské až po 2.4.2010.
Bagovka
17.01.09,17:19
Ďakujem ešte raz za potvrdenie, myslím, že to spravím tak.:)