katarinaX
29.05.08,12:35
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či sa MUSIA faktury zaokruhlovat na cele koruny, pripadne
na 50 halierniky????
Za odpoved dakujem
Milan Benka
29.05.08,10:36
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či sa MUSIA faktury zaokruhlovat na cele koruny, pripadne
na 50 halierniky????
Za odpoved dakujem

Nemusia. Zaokrúhlená musí byť iba DPH, ak je na fa uvedená ( na celé 10 hal. )
KvetkaK
29.05.08,10:37
Iba doplním, že ak sa platí faktúra v hotovosti, tak sa zaokrúhluje na 0,50hal.
Milan Benka
29.05.08,10:43
Iba doplním, že ak sa platí faktúra v hotovosti, tak sa zaokrúhluje na 0,50hal.

Je to zvykom, ale nijaký predpis to neprikazuje.
Prikazuje to zákon o cenách - viď prísp. č.8
Zoltán Kovács
29.05.08,10:45
Je to zvykom, ale nijaký predpis to neprikazuje.

Ak sa nezaokruhlí na 50 halierov, ako v hotovosti uhradíš napr. 30 halierov? :D
Milan Benka
29.05.08,11:07
Ak sa nezaokruhlí na 50 halierov, ako v hotovosti uhradíš napr. 30 halierov? :D


Týmto mi chcete naznačiť, že ak nepredpokladám úhradu v hotovosti a teda v zmysle Vašich príspevkov by som nemusel zaokruhľovať na 50 hal, nechal by som sumu k úhrade napr 10000,68 Sk (bezhotovostne nie je problém to uhradiť presne ), nemohol by som prijať úhradu tejto fa v hotovosti ? Alebo by som pred prijatím tejto úhrady musel fa opraviť a zaokrúhliť to na 50 hal. príp. na celé Sk ?
Anja111
29.05.08,11:16
Týmto mi chcete naznačiť, že ak nepredpokladám úhradu v hotovosti a teda v zmysle Vašich príspevkov by som nemusel zaokruhľovať na 50 hal, nechal by som sumu k úhrade napr 10000,68 Sk (bezhotovostne nie je problém to uhradiť presne ), nemohol by som prijať úhradu tejto fa v hotovosti ? Alebo by som pred prijatím tejto úhrady musel fa opraviť a zaokrúhliť to na 50 hal. príp. na celé Sk ?
Fa opravovať nebudeš... Úhradu v hotovosti môžeš prijať aj v tomto prípade. Halierové vyrovnanie, ktoré vznikne pri úhrade v hotovosti, zaúčtuješ buď do výnosov, alebo do nákladov...
ego.mc
29.05.08,11:19
Je to zvykom, ale nijaký predpis to neprikazuje.

A čo zákon o cenách? ;)

§ 3 :

(4) Cena, ktorá sa platí v hotovosti a ktorú nemožno bez zvyšku rozčleniť na nominálnu hodnotu platných bankoviek a mincí, sa zaokrúhľuje tak, aby túto cenu bolo možné zaplatiť platnými bankovkami a mincami; celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny, ktorý je nižší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince, sa zaokrúhľuje nadol a celkový zvyšok platby, ktorý sa rovná polovici alebo je vyšší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince, sa zaokrúhľuje nahor. Ak je platená cena súčtom cien za viac kusov tohto istého tovaru alebo viac kusov rôznych tovarov, zaokrúhľuje sa takto až celková suma platenej ceny. Takéto zaokrúhľovanie ceny nie je porušením cenovej disciplíny podľa tohto zákona.
Milan Benka
29.05.08,11:26
A čo zákon o cenách? ;)

§ 3 :

(4) Cena, ktorá sa platí v hotovosti a ktorú nemožno bez zvyšku rozčleniť na nominálnu hodnotu platných bankoviek a mincí, sa zaokrúhľuje tak, aby túto cenu bolo možné zaplatiť platnými bankovkami a mincami; celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny, ktorý je nižší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince, sa zaokrúhľuje nadol a celkový zvyšok platby, ktorý sa rovná polovici alebo je vyšší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince, sa zaokrúhľuje nahor. Ak je platená cena súčtom cien za viac kusov tohto istého tovaru alebo viac kusov rôznych tovarov, zaokrúhľuje sa takto až celková suma platenej ceny. Takéto zaokrúhľovanie ceny nie je porušením cenovej disciplíny podľa tohto zákona.

Súhlasím s Vaším argumentom, na toto som si nespomenul.
Za predpokladu, že je jasne definovaná platba v hotovosti, je takéto zaokrúhlenie povinné.

Máte o do mňa bod.
berry
20.08.08,11:44
Ja by som zas chcela otvoriť túto tému. práve mi prišla faktúra, kde som mala platiť - celková fakturovaná suma s DPH 17 671,50 a plus mi k tomu pripočítali halierové vyrovnanie 0,50 hal. Takže výsledná suma na fa je 17 672,- Sk. Je to normálne?
Ja viem, že sa jedná o smiešnu sumu, ale od tejto firmy som už viac takýchto Halierových vyrovnaní dostala. Ale 0,50hal je už podľa mňa trošku prehnané.
Milan Benka
20.08.08,12:45
Ja by som zas chcela otvoriť túto tému. práve mi prišla faktúra, kde som mala platiť - celková fakturovaná suma s DPH 17 671,50 a plus mi k tomu pripočítali halierové vyrovnanie 0,50 hal. Takže výsledná suma na fa je 17 672,- Sk. Je to normálne?
Ja viem, že sa jedná o smiešnu sumu, ale od tejto firmy som už viac takýchto Halierových vyrovnaní dostala. Ale 0,50hal je už podľa mňa trošku prehnané.

Je to normálne. ........... čo na Slovensku nie je normálne ?
Šadar
21.08.08,08:17
Ja taketo faktury dostavam bezne, jednoducho v tej firme nehraju na nejake 50 haliere...
Ninna
19.10.08,16:36
Ja mám opačný prípad, faktúra bola na 2301,50 a zaplatili mi 2302,-Sk. Čo s tými 0,50 halierami? Kam to zaúčtovať v JÚ?
Tweety
19.10.08,16:53
Ja mám opačný prípad, faktúra bola na 2301,50 a zaplatili mi 2302,-Sk. Čo s tými 0,50 halierami? Kam to zaúčtovať v JÚ?
Je to príjem OZD.
Ninna
19.10.08,17:20
ďakujem za odobrenie . Ako príjem ostatný?
Jana Acsová
20.10.08,12:50
ďakujem za odobrenie . Ako príjem ostatný?
Je možné odporučiť účtovať príjem spolu s ostatnou úhradou, t.j. bez členenia na fakturovanú čiastku a prípadný minimálnyn preplatok, resp. rozdiel zo zaokrúhlenia. Do PD jednou sumou uveďte príjem zahrnovaný do ZD napr. za predaj tovaru v uhradenej sume t.j. 2302,00 Sk. Nie je podľa môjho názoru účelné účtovanie príjmu deliť. Fakturovali ste napr. za tovar, prijali ste tržbu za jeho predaj.
certik
20.10.08,15:11
Ako prosím zaokrúhľujete DPH krátenú koeficientom?
Napríklad DPH na doklade je 95,60 a koeficient 0,95.
95,60 x 0,95 = 90,82
Mám to zaokruhľovať vôbec v takomto prípade? Lebo par. 50 nič také nehovorí iba o zaokrúhľení koeficienta ako takého.
Rozalka
20.10.08,17:43
DPH zaúčtuješ tak, ako je na doklade. Až podľa priznania krátiš zaúčtovanú DPH, rozdiel účtuješ do VOZD.
certik
20.10.08,18:02
Účtujem v podvojnom účtovníctve a ked mám faktúru na ktorej DPH krátim tak zaúčtujem takto:
základ dane 1250,- 5xx/321
DPH 237,50 343/321

a teraz je tu DP a tam odpočítam DPH vo výške 237,50 x koef. 0,95 = 225,625

a tomuto nerozumiem, dobre v DP to zaokrúhlim na 226,- ale do nákladov mi vstupuje neodpočítaná DPH v akej výške? 11,50 alebo 11,87?
Ja viem že ide o haliere ale mám toho dosť čo krátim a nakoniec z toho môže byť väčšia suma. A hlavne ked ide o viac dokladov tak zaokrúhlim výslednú sumu DPH na odpočítanie na celé koruny nahor ale čo jednotlivé doklady, z každého musím určitú časť DPH krátiť a práve toto mi robí starosti. Alebo mám spočítať DPH z všetkých dokladov ktoré krátim a súhrnne to vypočítať?
Rozalka
21.10.08,18:45
Nekrátiš DPH podľa jednotlivých dokladov, ale sumu DPH celkom, ktorú máš krátiť a len túto zaokrúhliš.
certik
25.10.08,11:24
Rozalka, trochu neskôr odpovedám.
ďakujem aj Tebe :)
123sivak
29.10.08,11:44
Ak sa nezaokruhlí na 50 halierov, ako v hotovosti uhradíš napr. 30 halierov? :D


Odsekneš y 50haliernika hodnotu 20 halierov.
seventeen
05.11.08,13:47
Ako sa bude zaokrúhľovať DPH na faktúre ktorú vystavím po 1.1.2009? Tiež v prospech odberateľa nadol, alebo matematicky dľa generálneho zákona?
Rozalka
05.11.08,18:38
Ako sa bude zaokrúhľovať DPH na faktúre ktorú vystavím po 1.1.2009? Tiež v prospech odberateľa nadol, alebo matematicky dľa generálneho zákona?

DPH na faktúre sa bude uvádzať na eurocenty - matematicky.
Zákon ... zo dňa 28.10.2008, ktorým sa menia a dopĺňajú zákony v pôsobnosti MF SR v súvislosti so zavedením meny euro v SR, čl. III. bod 8:

§ 26
Prepočet cudzej meny
a zaokrúhľovanie dane
(3) Daň vypočítaná pri dodaní tovaru, dodaní služby a nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa zaokrúhľuje na desaťhaliere do 0,05 Sk smerom nadol a od 0,05 Sk najbližší eurocent do 0,005 eura nadol a od 0,005 eura vrátane smerom nahor.
(4) Daň vypočítaná pri dovoze tovaru sa zaokrúhľuje na celé koruny smerom najbližší eurocent do 0,005 eura nadol a od 0,005 eura vrátane nahor.

Zákon ešte nevyšiel v zbierke, ale bol schválený, jeho znenie je možné pozrieť ako ČPT 743na nrsr.sk


Mňa by teraz zaujímalo, ako sa budú môcť zaokrúhľovať faktúry v eurách, keď Zákon o cenách § 3, ods. 4:

Cena, ktorá sa platí v hotovosti a ktorú nemožno bez zvyšku rozčleniť na nominálnu hodnotu platných bankoviek a mincí, sa zaokrúhľuje tak, aby túto cenu bolo možné zaplatiť platnými bankovkami a mincami; celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny, ktorý je nižší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince, sa zaokrúhľuje nadol a celkový zvyšok platby, ktorý sa rovná polovici alebo je vyšší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince, sa zaokrúhľuje nahor. Ak je platená cena súčtom cien za viac kusov tohto istého tovaru alebo viac kusov rôznych tovarov, zaokrúhľuje sa takto až celková suma platenej ceny. Takéto zaokrúhľovanie ceny nie je porušením cenovej disciplíny podľa tohto zákona.

Asi to nebude zrovna férové, ak sa budú zaokrúhľovať na 10 centy, prípadne celé eurá. Ani jednu faktúru z EÚ vystavenú v eurách som nevidela zaokrúhlenú.
berry
06.11.08,10:28
ja len tak by som chcela vyjadriť svoj názor, že ma zaráža princíp niektorých firiem čo sa týka zaokrúhľovania.
Jedna firma (ktorej pravidelne vystavujeme faktúry) mi nikdy nezaplatí hal. vyrovnanie(ak ho má ona zaplatiť). Teda vždy mi príde na účet suma ponížená o ten rozdiel
To naozaj niektoré firmy sa snažia zarobiť aj na tom?
Mne to vždy príde také smiešne, že ja si neoprávnene vyžiadam od nich nejakých 0,20 hal.
Ale keď je to opačné , teda ponížim faktúru o nejaké tie halieriky , tak vždy mi uhradia plnú sumu na faktúre. :)
marta bodonova
10.02.09,11:51
Vie mi tu niekdo povedať, či na tlačive o registráciu DPH, mám sumu 48 213,77 € nejak zaokrúhliť.
Dakujem