galmar
29.05.08,09:51
Dobry den,
chcela by som sa opytat ako je to s neplatenzm volnom, resp. ci mi moze zamestanavatel taketo volno prikazat?

viete mi povedat aj aky § zakonnika prace o tom pojednava?

dakujem
Zoltán Kovács
29.05.08,09:57
Dobry den,
chcela by som sa opytat ako je to s neplatenzm volnom, resp. ci mi moze zamestanavatel taketo volno prikazat?

viete mi povedat aj aky § zakonnika prace o tom pojednava?

dakujem

Neplatené voľno prikázať sa nedá. Ak ti chce nanútiť neplatené voľno z dôvodu, že nemá pre teba prácu, tak sa má postupovať v súlade s § 142 zákonníka práce, ale v takýchto prípadoch je nárok na náhradu, a nejedná sa o neplatené voľno.
SAIVI
10.06.08,12:11
...a keď už zamestnanec vyčerpal, alebo nechce čerpať dovolenku a potrebuje neplatené voľno... ako postupovať vtedy? ...treba ho odhlásiť na tú dobu zo sociálnej a zdravotnej poisťovne?
Zoltán Kovács
10.06.08,12:13
...a keď už zamestnanec vyčerpal, alebo nechce čerpať dovolenku a potrebuje neplatené voľno... ako postupovať vtedy? ...treba ho odhlásiť na tú dobu zo sociálnej a zdravotnej poisťovne?

Ak o neplatené voľno požiada zamestnanec, a zamestnávateľ tým súhlasí, tak do SP sa na RLFO vyznačí iba prerušenie poistenia. Do ZP sa neposiela nič, totiž zamestnávateľ počas neplateného voľna platí odvody z minimálneho vym.základu za zamestnanca.
SAIVI
10.06.08,12:16
ďakujem
drobeceva
19.06.08,04:58
Zamestnanec požiadal o neplatené voľno od 1.8.-31.10.2008, t.j. na 3 mesiace. Ak mu dáme súhlas, musíme za neho za tie 3 mesiace uhradiť odvody na ZP. Čo by ste radili? Tak, či tak, musíme prerušiť cez RLFO prac.pomer. Nie je pre nás výhodnejšie s ním ukončiť PP k 31.7. a od 1.11. ho znova prijať?
VERONIKA6
19.06.08,05:02
Zamestnanec požiadal o neplatené voľno od 1.8.-31.10.2008, t.j. na 3 mesiace. Ak mu dáme súhlas, musíme za neho za tie 3 mesiace uhradiť odvody na ZP. Čo by ste radili? Tak, či tak, musíme prerušiť cez RLFO prac.pomer. Nie je pre nás výhodnejšie s ním ukončiť PP k 31.7. a od 1.11. ho znova prijať?
Skús sa s ním dohodnúť na ukončení alebo v opačnom prípade sa dohodni
aby si odvody uhradil. Mali sme už aj my taký prípad a pracovník bol ochotný si odvody ktoré za neho zaplatil zamestnávateľ, uhradiť.
barborka7
20.06.08,05:42
Chcem sa opýtať, ako máme so zamestnancom vysporiadať poistné do ZP, ktoré sme za neho platili, keď mal celý mesiac neplatené voľno.

Je povinný uhradiť nám aj sumu, ktorú platila organizácia za seba /10%/, alebo iba to, čo sme odviedli za zamestnanca?:confused:

Ďakujem
Zoltán Kovács
20.06.08,05:45
Chcem sa opýtať, ako máme so zamestnancom vysporiadať poistné do ZP, ktoré sme za neho platili, keď mal celý mesiac neplatené voľno.

Je povinný uhradiť nám aj sumu, ktorú platila organizácia za seba /10%/, alebo iba to, čo sme odviedli za zamestnanca?:confused:

Ďakujem

Postup s ktorým som sa stretol v praxi je taký, že pri podpise dohody o neplatené voľno zamestnanec podpísal aj súhlas na zrážky zo mzdy z titulu platenia zdravotného poistenia zamestnávateľom. Bez tejto dohody o zrážkach neviem či je možné siahnúť na plat zamestnanca.
barborka7
20.06.08,07:00
Súhlas s neplateným voľnom si ešte neprevzal, tak by nebol problém ho prepísať a dopísať mu tam, že súhlasí so zrazením poisteného, ktoré za neho zaplatí zamestnávateľ tak za zamestnanca ako aj za organizáciu.
Viete mi ešte poradiť prosím, v ktorom § akého zákona by som našla, že sa môže zamestnancovi zraziť táto suma poisteného.
Ďakujem
jankasm
20.06.08,08:46
Súhlas s neplateným voľnom si ešte neprevzal, tak by nebol problém ho prepísať a dopísať mu tam, že súhlasí so zrazením poisteného, ktoré za neho zaplatí zamestnávateľ tak za zamestnanca ako aj za organizáciu.
Viete mi ešte poradiť prosím, v ktorom § akého zákona by som našla, že sa môže zamestnancovi zraziť táto suma poisteného.
Ďakujem

Myslím, že o tom žiadny § zákona presne nehovorí. Jednoducho počas neplateného voľna je zamestnanec aj zamestnávateľ povinný platiť odvod do ZP z minimálneho VZ. Takže zamestnancovi tým pádom vyjde výplatná páska mínusová, a je povinná rozdiel dorovnať. Čo sa však týka odvodu zamestnávateľa, ten si znáša zamestnávateľ sám. Preto sa robí tá dohoda so zamestnancom, že si tie odvody zaplatí. Ale v zákone to nenájdeš. ;) Nie je to povinnosť. Ak nechce uhradiť, môžete sa dohodnúť na ukončení PP na dobu neplateného voľna, čo si však myslím, že nie je preňho výhodnejšie.
Ak by sa totiž zaregistroval na úrade práce, tak sa musí hlásiť /čo asi nebude možné, prepokladám, že cestuje niekde za prácou v lete/. No a ak sa nezaeviduje na ÚP, tak sa musí v ZP prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaný, a tie odvody tak či tak zaplatí v rovnakej výške. :)
barborka7
20.06.08,10:31
Ďakujem za odpovede, zrazím mu z nasledujúcej mzdy, čo sme teraz za neho zaplatili.
Ďakujem.
Zoltán Kovács
20.06.08,10:33
Ďakujem za odpovede, zrazím mu z nasledujúcej mzdy, čo sme teraz za neho zaplatili.
Ďakujem.

Musiš mať od neho súhlas na zážku.
jankasm
20.06.08,10:51
Súhlasím, ale len na zrážku, za poistné hradené zamestnávateľom. Poistné, ktoré je povinný si zaplatiť zamestnanec, na to predsa nemusí mať jeho súhlas, alebo áno? :o
Šadar
20.06.08,11:05
Nie, cast positneho, ktore musi zaplatit zamestnanec sa mu stiahne v nasledujucej vyplate