tibor
23.06.04,13:00
Sme akciová spoločnosť s jediným akcionárom.
Chcem sa spýtať či niečo porušujem, ak mám nerozdelený zisk z predošlých rokov do roku 2002 vo výške 500. Za rok 2003 som vytvoril HV 300. Chcem vyplatiť dividendy v roku 2004 - no neviem či môžem v ľubovoľnej výške...ešte platí niečo také, že môžem vyplatiť dividendy len do výšky čistého HV z predošlého roku - alebo môžem vyplatiť dividendy vo výške trebárs 600?
Marian
23.06.04,18:38
tibor,

mám za to, že nie je rozhodujúce, z ktorého účtovného obdobia zdroj dividend pochádza. Pokiaľ najvyšší orgán a.s. rozhodne, tak sa rozdelí zisk za posledné účtovné obdobie alebo aj za hociktoré predchádzajúce obdobie. Nemám vedomosti, že by tomu aj v minulosti bolo inak. Ak sa mýlim, poučte ma.
tibor
24.06.04,05:39
neviem k tomu nikde nájsť žiadne podklady, že by sa to nemohlo...ale jeden člen z nášho predstavenstva "vraj" niekde našiel, že na dividendy sa môže požiť len zisk z predošlého roku - ani on a ani ja (môj názor je totožný so svojim) ale zatiaľ nemôžme nijako svoje tvrdenia podložiť - hoci ja si myslím, že moje netreba podkladať ničím...
Tipi
14.09.05,10:43
Dividendy sa môžu vyplácať z hospodárskeho výsledku bežného obdobia a minulých období tiež. Jediné obmedzenie výplaty dividend - spoločnosť nesmie mať neuhradenú stratu z minulých období.
KEJKA
14.09.05,14:35
a treba na zisk pozerat z hľadiska daňovej povinnosti - zisk 2003 sa zdaňuje, zisk 2004 nie