dara
12.04.05,07:04
Mám otázku, nezachytila som či tu bola riešená.


SZČO navštevuje kurzy angličtiny. Ako je to s výdavkom uznateľný alebo nie ?
pyton
12.04.05,06:36
Tak ako s každým iným výdavkom. Musíš posúdiť, či to bol výdavok nevyhnutný na dosiahnutie,..........príjmov. Každá SZČO si to samozrejme nemôže uplatniť.
Tana74
21.08.06,09:50
Ak má SZČO v predmete činnosti aj ubytovávanie, vtedy by si to mohol uplatniť?
Jana Acsová
21.08.06,10:24
Predmet činnosti nie je rozhodujúci, rozhodujúce je, či pri jeho výkone angličtinu využije, využíva, prípadne využívať bude.
Jara
21.08.06,10:24
Myslím, že ak ubytováva hostí zahraničných, čiže vykazuje príjem tak možno aj áno, ale to by musel byť z tých zahraničných hostí aj značný príjem, pretože daniari by mohli namietať, že stačí zamestnať recepčnú za min. mzdu so znalosťou angličtiny, ak sa jedna o SZČO ktorý zamestnáva zamestnancov. Ak pracuje sám, tak aj áno. Skôr ale ak obchoduje so zahraničím a potrebuje angličtinu na rokovania s partnermi. Jedno je najdôležitejšie si uvedomiť, všetko sa môže len si to treba vedieť aj obhájiť pri kontrole, že príjmy boli väčšie ako náklady s tým spojené...
Jana Acsová
21.08.06,10:29
Jedno je najdôležitejšie si uvedomiť, všetko sa môže len si to treba vedieť aj obhájiť pri kontrole, že príjmy boli väčšie ako náklady s tým spojené...Hm ... a prečo by sa potom uvažovalo v zákone o daniach z príjmov s "daňovou stratou"? .-)
Jara
21.08.06,10:37
V podstate máš pravdu, ale dôležité je obhájiť si to. Nikto nezačína podnikať keď si nemyslí, že bude mať z toho príjem. Teda každý si to najprv preráta:confused: . Ak to dopadne tak, že má prvé roky stratu je to v pohode. Ale nech mi nikto nehovorí, že podniká 20 rokov a stále ma stratu a neskončí podnikanie... :eek: :eek: :eek: Tam už je myslím podozrenie daniarov jasné.:rolleyes: Takže ak si to obháji, tak s kľudným svedomím. No myslím, že ak napríklad zaplatí za angličtinu 50 tis. a bude mať príjem napr. tisícku, tak ozaj neviem či to dokáže obhájiť a či to daniari nevyhodia z nákladov.:confused:
Denda
21.08.06,10:40
Mám otázku, nezachytila som či tu bola riešená.


SZČO navštevuje kurzy angličtiny. Ako je to s výdavkom uznateľný alebo nie ?
Prikladám pokyn z drsr.
Jana Acsová
21.08.06,10:44
Nemyslím si, že by bolo nevyhnutné upínať pozornosť len na otázku príjmov. Dôležité je využitie angličtiny pri plnení predmetu činnosti. Tu bude kladený dôraz aj v prípade daňovej kontroly a túto otázku je potrebné vedieť zodpovedať. Samozrejme, že sa predpokladá, že SZČO naplní to, za akým účelom bola zriadená a to je podnikanie: činnosť vykonávaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Avšak na dosiahnutie príjmov sa môže aj pripravovať. Napríklad štúdiom angličtiny ... príjmy môžu prísť aj s istým oneskorením. Hlavné je, že prídu ... Dôležitá je však súvislosť s predmetom činnosti podnikateľa.
Jara
21.08.06,10:51
Janka preštuduj si priložený súbor od Dendy. Je to tam krásne rozpísané, čo a kedy.
Jana Acsová
21.08.06,10:52
Janka preštuduj si priložený súbor od Dendy. Je to tam krásne rozpísané, čo a kedy.Ja viem .-)
Tana74
21.08.06,12:39
Ak má SZČO v predmete činnosti aj ubytovávanie, vtedy by si to mohol uplatniť?

My máme vlastne aj prevádzku, kde chodievajú aj cudzinci, ale to sa asi ťažko dokazuje..... :D . Skúsim to tam dať a uvidím, čo na to povedia..... alebo že by som sa ich (daniarov) opýtala dopredu?
Jana Acsová
22.08.06,07:15
Máte predsa evidenciu ubytovaných.

Tak ako bolo uvedené. Preukázať to, že pri plnení predmetu činnosti sa vyžaduje napríklad komunikácia v cudzom jazyku je na osobe podnikateľa.
mcsaba
22.08.06,14:16
OTÁZKA : Živnostník projktant statiky ,odbor stavebníctva.

Môžem dať do výdavkov kurz cudzieho jazyka, keď ho priamo nevyužívam pri svojej práci, ale
1) komunikácia s investormi, 50% zahraničný, komunikácia v angličtine
2) zahraničné materialy potrebné pfre svoju prácu.

Dá sa toto považovať za nepotrebnú súčasť ?
kattka.c
28.12.06,12:19
ahojte
moze si podla Vas SZCO (predmetom podnikania je vyucba AJ) dat do danovych vydavkov sumu za skusku na certifikat z anglictiny (Cambridgeska skuska FCE)?
dakujem:)
sway
28.12.06,12:30
ahojte
moze si podla Vas SZCO (predmetom podnikania je vyucba AJ) dat do danovych vydavkov sumu za skusku na certifikat z anglictiny (Cambridgeska skuska FCE)?
dakujem:)

určite áno ;)
sway
28.12.06,12:31
OTÁZKA : Živnostník projktant statiky ,odbor stavebníctva.

Môžem dať do výdavkov kurz cudzieho jazyka, keď ho priamo nevyužívam pri svojej práci, ale
1) komunikácia s investormi, 50% zahraničný, komunikácia v angličtine
2) zahraničné materialy potrebné pfre svoju prácu.

Dá sa toto považovať za nepotrebnú súčasť ?

dala by som si to kľudne do nákladov - obhájila by som to tak ako to píšeš tu... - môj názor;)
kattka.c
28.12.06,12:32
Dakujem,
myslela som si to ale, pre istotu sa pytam. ;)