bobiku
29.05.08,14:53
Robím v štátnej správe ako referent a zároveň poberám plný invalidný dôchodok, Som rada, že môžem ešte pracovať napriek svojmu ťažkému zdravotnému stavu. Ale dopočula som sa, že sa majú u nás znižovať počty a bojím sa , že ma vyhodia nakoľko bývam dosť často na PN.
Viete mi niekto poradiť, či som ako invalidný dôchodca nejakým spôsobom chránená v zamestnaní?
Počula som niekde, že s mojou výpovedou by muselo súhlasiť aj Ministerstvo práce, soc.veci a rodiny. je to pravda?
Chobot
29.05.08,14:36
Robím v štátnej správe ako referent a zároveň poberám plný invalidný dôchodok, Som rada, že môžem ešte pracovať napriek svojmu ťažkému zdravotnému stavu. Ale dopočula som sa, že sa majú u nás znižovať počty a bojím sa , že ma vyhodia nakoľko bývam dosť často na PN.
Viete mi niekto poradiť, či som ako invalidný dôchodca nejakým spôsobom chránená v zamestnaní?
Počula som niekde, že s mojou výpovedou by muselo súhlasiť aj Ministerstvo práce, soc.veci a rodiny. je to pravda?

Stačí si len pozrieť § 66 ZP, kde máš jasne uvedené:

"Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e)."

A kto je zdravotne postihnutý, to zase definuje § 40 ods. 8:

(8) Zamestnanec so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je zamestnanec uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu, ktorý svojmu zamestnávateľovi predloží rozhodnutie o invalidnom dôchodku.

Takže súhlasiť musí nie ministerstvo, ale úrad práce. A musíš zamestnávateľovi písomne oznámiť, že poberáš invalidný dôchodok.
bobiku
02.06.08,18:57
díky, dufam, že sa nebudú snažiť nejako obist zákon
Zuzka2510
21.08.08,10:57
Ahojte poraďáci. Ja by som potrebovala poradiť. Náš zamestnanec bol dlhodobo prácenesch.Priznali mu inv. dôch. a pokles schop. vyk. zár.čin. má 70%. Doniesol aj rozhodnutie zo soc.poisť. o prizn. inv. dôch. a lekársku správu od posudkového lekára. Keď som si to prečítala, tak som tam našla že môže pracovať to čo doteraz v našej firme, ale sú tam nejaké obmedzenia. On ale chce ukončiť prac. pomer ale nepodá si žiadosť o to ukonč. lebo asi nevie si ho napísať. Je tak trochu mimo. Dnes sa dohodol so šéfom, že sa dá rozviaz. prac. pomeru dohodou, ale šéf mu nechce vyplatiť žiadne odchodné ani odstupné. Neviem ako mám sformulovať ukonč.prac.pomeru, aby nebol problém. Čo mu vlastne patrí odchodné to viem pretože má pokles tých 70% a odstupné?
drobeceva
21.08.08,11:14
Ahojte poraďáci. Ja by som potrebovala poradiť. Náš zamestnanec bol dlhodobo prácenesch.Priznali mu inv. dôch. a pokles schop. vyk. zár.čin. má 70%. Doniesol aj rozhodnutie zo soc.poisť. o prizn. inv. dôch. a lekársku správu od posudkového lekára. Keď som si to prečítala, tak som tam našla že môže pracovať to čo doteraz v našej firme, ale sú tam nejaké obmedzenia. On ale chce ukončiť prac. pomer ale nepodá si žiadosť o to ukonč. lebo asi nevie si ho napísať. Je tak trochu mimo. Dnes sa dohodol so šéfom, že sa dá rozviaz. prac. pomeru dohodou, ale šéf mu nechce vyplatiť žiadne odchodné ani odstupné. Neviem ako mám sformulovať ukonč.prac.pomeru, aby nebol problém. Čo mu vlastne patrí odchodné to viem pretože má pokles tých 70% a odstupné?
Ak on chce ukončiť, nech si sám podá žiadosť o ukončenie PP dohodou. Nárok na odstupné mu nevzniká, pri prvom skončení PP po nadobudnutí nároku na SD, ID, PD má nárok na odchodné.
Zuzka2510
21.08.08,11:21
Ale to sa tej výpovede nedočkám. Už aj tak som dlho čakala na to, že sa to začína riešiť. Od priznania inv. dôch. je to 3 mesiace. Za ten čas mu musím dať buď absenciu alebo dovolenku alebo neviem čo, pretože nechodil vôbec do práce. Môžem napísať rozviazanie prac. pomeru dohodou s nárokom na odchodné (myslím v mene zamestnávateľa) a ešte tam zahrniem aj nástup na inv. dôch.? Bude to takto OK? Alebo je tu ešte jedna možnosť, že napíšem žiadosť v jeho mene a on mi to len podpíše ale neviem či mám byť taká iniciatívna, aby sa mi to nevypomstilo náhodou.
Zuzka2510
21.08.08,11:54
:( Prosím
drobeceva
21.08.08,12:43
Ale to sa tej výpovede nedočkám. Už aj tak som dlho čakala na to, že sa to začína riešiť. Od priznania inv. dôch. je to 3 mesiace. Za ten čas mu musím dať buď absenciu alebo dovolenku alebo neviem čo, pretože nechodil vôbec do práce. Môžem napísať rozviazanie prac. pomeru dohodou s nárokom na odchodné (myslím v mene zamestnávateľa) a ešte tam zahrniem aj nástup na inv. dôch.? Bude to takto OK? Alebo je tu ešte jedna možnosť, že napíšem žiadosť v jeho mene a on mi to len podpíše ale neviem či mám byť taká iniciatívna, aby sa mi to nevypomstilo náhodou.
Je to trošku na dlhé lakte. Pred 3 mesiacmi mu priznali ID ? Po 3 mesiacoch chcete dať absenciu, na základe A prerušenie PP na SP?
Keď doniesol rozhodnutie a bolo tam nejaké obmedzenie, trebalo ho poslať k lekárovi, ktorý by sa vyjadril, či môže pracovať na pôvodnom prac.mieste. Ak áno, tak niet čo riešiť. Ja som pochopila, že samotný z-c nemá záujem pracovať ďalej.
Zuzka2510
21.08.08,12:53
On mi to rozhodnutie doniesol dnes, keďže mu ho sociálna poisťovna vydala až teraz v auguste. Keď doniesol ukončenie PN v Júli povedal, že chce ukončiť prac. pomer povedal to ale ústne.Šéf bol práve v tom období na dovolenke, takže sa sním ani nestretol a ja som mu vravela, aby si podal žiadosť o uk. PP. On si nič nepodal a nechodil do práce. Vyzvala som ho písomne, aby sa vyjadril k PP, čo a ako. Dnes došiel, dal papiere, a povedal že konči. Dohodol sa zo šéfom na dohode aj to ústne a ja idem robiť uk. PP. A neviem ako ďalej.
drobeceva
21.08.08,12:56
Ak chce on, napíš v jeho mene dohodu, daj mu podpísať, odchodné mu vyplatíte.
Zuzka2510
21.08.08,13:02
Takže bude lepšie v jeho mene to napísať? Môže mať zamestnávateľ problém ak mu to dá on?
VERONIKA6
21.08.08,13:03
Takže bude lepšie v jeho mene to napísať? Môže mať zamestnávateľ problém ak mu to dá on?
Ano, napíš to v jeho mene a daj mu to podpísať.
drobeceva
21.08.08,13:04
Ale veď Ty sa ho opýtaj, či máš to v jeho mene napísať, ak on to nevie. On tú dohodu podpíše a Vy /z-ľ/ budete reagovať. Dáte mu súhlas. Odchodné vyplýva v tomto prípade zo ZP.
Jara
21.08.08,13:16
Myslím, že najlepšie by bolo nadiktovať mu. Jednu vetu hádam dokáže napísať, že žiadam o skončenie PP dohodou ku dňu... Potom by sa zamestnavateľ vyjadril, že súhlasi. Zároveň, ale je potrebné myslieť na doriešenie času keď mal absencie, prípadne dať mu podpisať zrážku na odvody, prepočítať dovolenku /krátenie za absencie, či náhodou nemá prečerpanú/ ap.... To v prípade, že bude mať ešte odchodné, tak bude z čoho zraziť. Urobiť prerušenie a následne ukončenie PP.
Zuzka2510
21.08.08,13:44
:mee:Ešte prosím o takú menšiu radu. V lekárskej správe má napísané:
Navrhované pracovné zaradenie na pôvodnom pracovisku: áno
Obmedzenie schopností, môže vykonávať prácu len v prostredí bez: fyzicky náročnej práce a bez práce na rizikových pracoviskách.
On bol u nás zamestnaný ako pomocný stav. robotník a keď to čítam viackrát, pretože si už pripadám ako blbec, tak to chápem že môže vykonávať prácu ale úplne ľahkú, čiže to skončenie prac. pomeru sa netýka § 63 ZP ods. 1 c.
drobeceva
22.08.08,05:29
Zuzka, ešte raz. Ak z-c má, že môže vykonávať aj naďalej túto prácu, Ty, aby si bola tiež krytá, daj mu papier na preventívnu lekársku prehliadku a nech Ti lekár potvrdí. Ak to budeš mať, nie je o čom sa baviť. Potom už nech sa rozhodne z-c, či nastúpi, alebo si požiada o ukončenie PP.
Zuzka2510
22.08.08,05:51
Neviem či to mám vôbec hovoriť šéfovi stou lekárskou prehliadkou, ako ho poznám a trochu aj toho zamestnanca (je totálne neochotný)tak budú tvrdiť, že je to dlhé naťahovanie času a oni to chcú ukončiť. Takže asi bude najlepšie ak si podá tu žiadosť a ukončíme to s tým odchodným. Pradpokladám, že na tú preventívnu lek. prehl. musí k tomu lekárovi, čo má sním spísanú zmluvu zamestnávateľ to je tá pracovná zdravotná služba. Alebo stačí ak pôjde k svoju obvodnému?
elenka
22.08.08,05:54
Chce skončiť pracovný pomer dohodou - dohoda je dvojstranný akt - môžeš ju napísať aj ty a to tak že obe strany sa dohodli na skončení pracovného pomeru dohodu ku dňu ... a podpíše ju zamestnanec aj zamestnávateľ. Môže v nej byť uvedené že dohoda je spísaná na základe ústneho návrhu na skončenie PP zo strany zamestnca.
Odchodné mu vyplaťte, na to má nárok po nadobudnutí dôchodku (to je jedno či starobného alebo invalidného).
Zuzka2510
22.08.08,07:36
Ďakujem pekne všetkým za rady
amazoncanka
13.09.08,08:22
Ahoj Zuzka, nie je to také jednoduché ukončiť prac.pomer z dôvodu invalidity ako sa na prvý pohľad zdá. Aby to bolo právne čisté, najlepšie bude, ak si dotyčný podá sám žiadosť o skončenie prac.pomeru zo zdravotných dôvodov. Ale ak ešte nemal rozhodnutie a len ústne oznámil zamestnávateľovi že končí, tak má smolu on, môžete mu dať absenciu, lebo samotná invalidita nezakladá právo zamestnávateľa skončiť so zamestnancom pracovný pomer. Invlid môže tiež pracovať ak chce. A ten váš asi nechce. Ak zamestnávateľovi neoznámil písomne že chce skončiť PP a prestal chodiť do práce, mal by mať absenciu. Ak má rozhodnutie Soc.posťovne že je invalidný na 70% a môže vykonávať tú istú prácu ako pred vznikom invalidity ale za uľahčených pracovných podmienok (napr. nevykonávať ťažkú prácu, zdvíhať bremená, alebo pracovať na skrátený prac.úväzok), tak mu zamestnávateľ musí vyhovieť, ale ak nemá možnosť mu takú prácu poskytnúť, alebo zamestnávateľ ho nemôže naďalej zamestnávať, tak najlepšie by bolo pre zamestnávateľa keby takýto zamestnanec dal sám výpoveď zo zdravotných dôvodov. Ale pre zamestnanca je lepšie, ak to urobí zamestnávateľ.
POZOR: je to vážna vec ukončiť s invalidným zamestnancom prac.pomer. Taký zamestnanec je zákonom chránený a treba veľmi opatrne postupovať. Ten váš zamestnanec asi fakt nechce pracovať, ale keď nechce, aj on musí dodržať určitý postup, inak má smolu a ak vám to včas neoznámil a najmňa písomne, teda že chce skončiť, ale len prestal chodiť do práce, tak mu môžete dať absenciu a následne skončiť prac.pomer.
Záver: ak to bol človek, s ktorým ste ako zamestnávateľ boli spokojný, skúste urobiť nejaký kompromis, ten invalid to nemá v živote ľahké a ak bol pracant, myslím si, že by si odchodné z dôvodu invalidity, resp. zmeny zdravotného stavu, aj zaslúžil.
Ale to je na dlhú debatu, bolo by treba vedieť podrobnosti. Držím palce aby ste to vyriešili k spokojnosti oboch strán.
amazoncanka
15.09.08,21:47
Stačí si len pozrieť § 66 ZP, kde máš jasne uvedené:

"Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e)."

A kto je zdravotne postihnutý, to zase definuje § 40 ods. 8:

(8) Zamestnanec so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je zamestnanec uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu, ktorý svojmu zamestnávateľovi predloží rozhodnutie o invalidnom dôchodku.

Takže súhlasiť musí nie ministerstvo, ale úrad práce. A musíš zamestnávateľovi písomne oznámiť, že poberáš invalidný dôchodok.

Chobot, nemáš až tak celkom pravdu, lebo na štátneho zamestnanca sa nevzťahuje Zákonník práce, ale Zákon o štátnej sluužbe a ten sa dosť líši od Zákonníka práce. Najnovšiu novelu zákona o štátnej službe nemám naštudovanú, ale ovládam verziu tohto zákona, ktorá platila vo februári 2007, vtedy som ja v štátnej službe prišla o prácu a to aj napriek tomu, že som bola čiastočne invalidná a zamestnávateľ o tom vedel, lebo každú zmenu môjho zdravotného stavu som mu predložila písomne, teda vždy som do osobného spisu založila rozhodnutie Sociálnej poisťovne. Tento problém je dosť náročný, pri skončení štátnozamestnaneckého vzťahu nebolo vlani potrebné mať súhlas ani z úradu práce, ani z ministerstva práce, soc.vecí a rodiny, lebo zákon o štátnej službe to zamestnávateľovi neukladá. Ale je pravdou, že invalidný zamestnanec je zákonom chránený a rozviazať s ním akýkoľvek druh pracovného pomeru nie je také jednoduché ako so zdravým zamestnancom. Jedine z organizačných dôvodov nie je problém aj so štátnym zamestnancom rozviazať štátnozamestnanecký pomer, ale najprv ak je ten zamestnanec v stálej štátnej sližbe, tak mu musí byť ponúknutí iné vhodné štátnozamestnanecké miesto, ak služobný úrad také miesto nemá, tak sa dohodne so zamestnancom na skončení štátnozamestnaneckého pomeru.

Autorke tohto príspevku odporúčam, aby sa informovala na osobnom úrade príslušného ministerstva o voľných miestach ešte skôr, ako budú obsadené a hlavne, NEDAJ sa kočka obabrať, aj keď ľahké to nie je, viem o čom hovorím, lebo to mám čerstvo v pamäti a súdim sa s bývalým zamestnávateľom.
Držím palce, aby si dopadla lepšie ako ja, resp. mala viacej šťastia. Aj keď ja verím, že súdny spor vyhrám, aspoň podľa dôkazov ktoré mám v ruke to tvrdí moja advokátka.
michelle84
11.02.09,12:14
Zamestnanec - invalidný dôchodca ukončí PP uplynutím výpovednej doby na konci apríla. V priebehu apríla dovŕši 60 rokov. Čiže môže požiadať o predčasný starobný dôchodok. Čo je pre neho výhodnejšie? Prihlásiť sa na úrad práce, stať sa práceneschopným na dva mesiace a do konca roka byť evidovaný na úrade práce, aby si mohol požiadať o dôchodok v januári 2010? Bude sa mu krátiť dávka v nezamestnanosti tým, že je poberateľom invalidného dôchodku?