vladoa
12.04.05,06:37
Dobry deň,

v roku 2004 som zdedil po otcovi chatu s pozemkom. Túto nehnuteľnosť využíval 15 rokov. Teraz ju chcem predať. Budem platiť daň z príjmu v roku 2006, alebo nie? Nerozumiem veľmi paragrafu 9c odstavcu 1 o dani z príjmu.
Za odpovede vopred ďakujem.
Naile
12.04.05,06:05
Ak Váš otec vlastnil tú chatu aspoň 5 rokov bezprostredne predtým, ako ste to zdedili, tak nebudete platiť daň.
vladoa
12.04.05,06:19
Áno, on ju postavil a bol jej jediným vlastníkom. Chcel by som len podotknúť, že pri dední vznikol jediný problém, že pozemok aj zastavaná časť figurovala v katastri, avšak samotná stavba chaty nie, aj keď bola postavená v roku 1979 (stavebné povolenie otec mal). Musel som dodatočne všetky tieto veci dať do poriadku, tzn. dodatočná kolaudácia, geometrický plán atď. Môže to mať vplyv na platenie dane?
Naile
12.04.05,06:52
Ak vo výpise z listu vlastníctva máte, že chata je viac ako päťročná, tak podľa mojho názoru no problem.
tess
12.04.05,15:15
Mám podobný problém. Predávame neskolaudovanú novostavbu RD, máme stavebné povolenie z r. 1998, na LV máme iba pozemok - na rozdiel od Vladoa, nemáme v katastri vnesený ani pôdorys stavby. Predpokladám, že oslobodenie od dane je len vtedy, ak existuje LV, starší ako 5 rokov, na ktorom bude stavba zapísaná- takze počítam s daňou, ale otázka znie: Ak dáme stavbu zapísať do katastra, môžeme si od základu dane z predaja stavby odpočítať cieľové sumy zmlúv o stavebnom sporení, z ktorých ešte stále splácame úvery, ktoré sme použili na danú stavbu a zdokladovali bločkami = teraz nemáme čo predložiť pri kontrole daň.úradu? Predaj priľahlého pozemku považujem za oslobodený.

Ďakujem za radu.
mackoedy
12.04.05,19:10
Ahoj vladoa, na teba sa vzťahuje §9,odst.c - dedenie v priamom rade, pričom ak poručiteľ(otec)vlastnil chatu minimálne 5 rokov(t.j.treba sledovať na liste vlastníctva v časti B-vlastníci...riadok s titulom nadobudnutia(zápis chaty, kúpa, dedičstvo atď a rok záznamu) tak si oslobodený od dane z príjmu. Ak nie je splnená podmienka 5 rokov(v tomto prípade nie je možná 1.podmienka 2 rokov s trvalým pobytom-nakoľko chata nie je trvale obývateľná a teda ťažko by mohol otec mať trvalý pobyt) potom je potrebné sledovať §8, odst.5,písmeno b-citujem:pri príjmoch je výdavkom cena nehnuteľnosti zistená podľa osobitného predpisu -o znalcoch a tlmočníkoch č.382/2004. A tu je dilema, či rozhodnutie o dedičstve stanovené bez znaleckého posudku sa dá považovať za zistenie ceny nehnuteľnosti. Zákon taxatívne nepriamo hovorí len o znaleckom posudku! Nehovorí o nadobúdacej cene podľa nadobúdacích dokladov-kúpnej zmluvy, darovacej zmluvy, osvedčení o dedičstve, ktoré mohli byť vypracované bez znaleckého posudku. Práve pre §8 zákona o dani z príjmov doporučujem dať si stále vypracovať znalecký posudok, aj keď to iné zákony nestanovujú, ešte aj z jedného dôvodu: znalecký posudok je okrem znaleckého odhadu tržnej hodnoty nehnuteľnosti aj svedeckou výpoveďou technického stavu nehnuteľnosti v čase obhliadky znalcom. A to sa zíde jednako voči ostatným členom rodiny(však vieme že prachy dokážu rozbiť aj súrodenecké a manželské vzťahy), ako aj voči poisťovni, atď.
Naile
13.04.05,06:22
To TESS:
mali by ste prekonzultovať Váš problém so správcom dane - DÚ, len DÚ môže príjať k tomuto špecifickému prípadu záväzné stanovisko.
To Mackoedy:
Len od 1.1.2005 je v § 8 ods. 5 písm. b) ZDP taxatívne vymedzené, že cena nehnuteľností musí byť stanovená sudnoznaleckým posudkom. V konaniach pred rokom 2005 to nebola povinnosť.
tess
13.04.05,15:27
To Naile:

Už som to šupla ako dotaz na daňové riaditeľstvo, príslušný správca sa vyjadriť nevedel. Načo tam potom sú? Každopadne ďakujem za snahu pomôcť. :-)
Naile
14.04.05,07:08
To Tess:
pri predaji pozemku so stavbou cieľová suma z SS nemôže byť výdavkom.
Výdavkom bude podľa § 8 ods. 5 písm. b) znalcom stanovená cena pozemku a stavby plus súvisiacé s predajom výdavky.
Inak,úver, teda ani stavebný úver, nie je predmetom dane.