Alena Šimová
29.05.08,15:00
Podnikateľ účtujúci v sústave JU kúpil v máji 2007 nehnuteľnosť. Táto nehnuteľnosť bola na neho zapísaná v katastri nehnuteľností v 5/07. Na nehnuteľnosť si vzal úver. Rozhodol sa, že úroky z úveru nebudú súčasťou vstupnej ceny. Úrok z úveru začal platiť od júna 2007. Majetok zaradil do evidencie majetku v 5/07. V roku 2007 však tento majetok neodpisoval, pretože majetok nebol v stave na používanie. Majetok začal využívať v roku 2008. Mohli úroky z úveru byť v roku 2007 daňovým výdavkom?
betka
29.05.08,13:05
Píšete majetok zaradil do evidencie. On ho má v OM, a tak si k majetku, kt. eviduje môže uplatniť VOZD-úroky. Ak by ho nemal v evidencii, potom by boli úroky VNZD.

To či už majetok evidovaný na karte opravuje, robí TZ....to nie je podstatné
Alena Šimová
29.05.08,13:15
Vďaka za rýchlu odpoveď. Na karte majetku ho mal. Len dnes sme boli na školení, ktoré robila jedna metodička a tá mi povedala, že ona by majetok odpisovala, inak má spochybnené úroky - veď kto zistí, že keď kúpil halu na skladovanie, že tam nič neskladoval. A tým pádom ani úroky z úveru nie sú spochybniteľné. Lenže keď môj klient je veľký poctivec. A čo povedala ešte jednu pikošku - výdavky musia mať vecnú a časovú súvislosť - par. 2. To je síce pekné, ale podľa toho, aj keď fyzická osoba podnikateľ má prenajaté priestory od právnickej osoby - dajme tomu v roku 2007, v zmluve je, že sa bude fakturovať na konci roka, FO zaplatí faktúru v 1/08, tak vraj [COLOR="Red"]nemôže si dať tento nájom do výdavkov, lebo ho nezaplatila v roku 2007. Nemá s tým niekto skúsenosť?
ego.mc
30.05.08,06:55
Ak bola v roku 2007 vystavená faktúra, vznikne mu záväzok evidovaný v knihe záväzkov.
Do výdavkov pôjde až pri uhradení, t.j. v roku 2008.
Alena Šimová
30.05.08,14:54
však to si aj ja myslím, ale pomýlila ma trochu lektorka na školení.
Zuziana
30.05.08,15:26
Nepomýlilo ťa náhodou toto?
§ 19 (4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
Alena Šimová
31.05.08,16:32
toto určite nie. Na školení nám lektorka povedala, že výdavky musia byť uplatnené podľa par. 2 vo vecnom a časovom súlade. A teda vraj ak FO zaplatí nájomné za rok 2007 v roku 2008, tak to nie je v časovom súlade. Údajne tak môže daňový úrad postupovať, ale mne sa to nezdá, že by si to vlastne nikdy nemohol uplatniť vo výdavkoch.
Alena Šimová
10.06.08,05:37
Píšete majetok zaradil do evidencie. On ho má v OM, a tak si k majetku, kt. eviduje môže uplatniť VOZD-úroky. Ak by ho nemal v evidencii, potom by boli úroky VNZD.

To či už majetok evidovaný na karte opravuje, robí TZ....to nie je podstatné
a keď ten majetok má v evidencii ako obstaraný, ale opravovať ho začne až v roku 2008? V roku 2008 ho bude využívať pre seba a možno aj prenajímať.