apepe
29.05.08,21:27
ahojte,moze mi niekto poradit - ak je v dedine kanalizacia -musim sa na nu napojit ? alebo možem si dat ČOV,alebo žumpu.
Zoltán Kovács
30.05.08,04:17
Keď je vybudovaná kanalizácia, tak myslím si, že je povinné sa napojiť.
Miru
30.05.08,05:14
ak máš čov tak nie ,ale pridu ta skontrolovat ako si ekologický,kam vypustas cistenu vodu ,či sa staraš o bakterie v čov atd´, ak nemas dostatočne velku zahradu alebo pozemok na vypuštanie, tak vyčistenu vodu musiš odviesť do kanalizácie a tu sa efekt stráca ,načo čov
skypie
06.06.08,15:46
Aký to je "dostatočne veľký pozemok" cca na COV pre 5 clennu rodinu. Je problém s vypustanim vody do potoka? aj ja by som radsej COV, ale nevieme sa rozhodnut medzi nou a zumpou.
AndrejG
06.06.08,16:56
To mi pripada ako keby niekto povedal, ze nukaju mi Mercedes vymenou za moju Feliciu, ale neviem ci to mam prijat. Ja som v dome kde je klasicka zumpa a neviem sa dockat kym budem vo svojom s kanalizaciou.
220870
06.06.08,18:12
To mi pripada ako keby niekto povedal, ze nukaju mi Mercedes vymenou za moju Feliciu, ale neviem ci to mam prijat. Ja som v dome kde je klasicka zumpa a neviem sa dockat kym budem vo svojom s kanalizaciou.
Aj ja .
skypie
07.06.08,07:37
No ok, len my nemáme kanalizáciu a keď už o to ide, platiť vodné stočné sa mi moc nechce, bo sú to nenormálne peniaze, preto máme aj vlastnú studňu. No a práve preto by sme chceli aj COV, aby sme sa nemuseli, v prípade ak napoja kanalizáciu na ňu pripájať. Tak som chcela vedieť, koľko treba ten pozemok rozlohovo, do ktorého treba vypúšťat odpad z COV, abo či ak vylievaš odpad z COV do potoka, či sa budeme musieť napojiť neskôr na kanalizáciu.
Miru
08.06.08,10:44
da sa aj do potoka ale to neviem ako sa to schvaluje a čo k tomu potrebuješ ale viem že sa to da ,ja mam asi 1ha pozemok tak nemám problem ,vlastne mam keď je sucho tak nestačí množstvo vody z nádrže od čov a musím polievať aj zo studne, ale je to super že sa dá tá voda využiť .Skusim ti zistiť ako to je s tým potokom ale bude to trošku trvať majitelia tejto kombinácie sa totiž túlajú po svete
robin78
09.06.08,06:09
No ok, len my nemáme kanalizáciu a keď už o to ide, platiť vodné stočné sa mi moc nechce, bo sú to nenormálne peniaze, preto máme aj vlastnú studňu. No a práve preto by sme chceli aj COV, aby sme sa nemuseli, v prípade ak napoja kanalizáciu na ňu pripájať. Tak som chcela vedieť, koľko treba ten pozemok rozlohovo, do ktorého treba vypúšťat odpad z COV, abo či ak vylievaš odpad z COV do potoka, či sa budeme musieť napojiť neskôr na kanalizáciu.

Ked sa vypusta voda z COV do vodnych tokov, tak je mozne na vybudovanie COV ziskat aj nejake dotacie.
veva125
09.06.08,06:30
Ak ti schvalia COV, tak sa nemusis napojit, ale nie vsade schvaluju COV... Ale ked skolaudujete pred tym, ako bude kanalizacia v dedine, tak sa napajat nemusite, ale mozno vam schvalia iba zumpu.
Najlepsie spytat sa na obecnom urade.
stepo
09.06.08,12:14
Ked uz sa tu o tom bavite, mozete mi napisat rozdiel v cene zumpy a COV?
KEJKA
09.06.08,21:06
ČOV = technologia plus zásobník. Kolko to vyjde komplet?
Ak je nutná žumpa, lebo nie je obecná kanalizácia,
je výhodnejšie vybudovať ČOV?
Je možné riešenie ČOV bez zásobníka na vodu?
Miru
10.06.08,12:51
všetko záleží od teba ,čov je viac druhov aj kedˇ na rovnakom princípe ,nájdi na nete a pozri si ceny ,záleží kto ti to osadí do zeme ,či si kúpiš nádrž plastovú alebo betónovú alebo vybetónujete priamo na mieste , kto ti ju osadí ? firma alebo ty ? cenovo sú to strašné rozdiely ,svojpomoc robí veľa
Čov je možné riešiť bez zásobníka a to stratovou hadicou zakopanou do zeme ale k tomu sa ja vyjadrovat nebudem bo nemam skusenost a netuším či je to vôbec legálne no možné to je.
KEJKA
10.06.08,14:38
ďakujem.
Marianna01
10.06.08,14:59
O tejto problematike viem málo, ale toľko viem, že aj so žumpou sú značné problémy, nie je to také jednoduché, ako v nedávnej minulosti. Žumpa musí byť zabezpečená proti presakovaniu, odizolovaná, ak je betonová. Ak je kúpená certifikovaná plastová, je to trochu jednoduchšie, ale aj drahšie.
O ČOV neviem nič, viem si však predstaviť to množstvo financií... K tým dotáciám na vybudovanie ČOV - nie som si istá, či sa ako jednotlivec môžeš o takúto dotáciu vôbec uchádzať - mal by to byť minimálne spolok alebo obec, či iná právna forma združenia občanov.
diry
10.06.08,15:28
Ja riešim podobný problém na Kysuciach a rozhodol som sa pre malú čističku odpadových vôd pre rodinné domy. Preštuduj si napr.: tieto stránky: http://ebama.sk/vyhody.php http://www.aquatec-vfl.com/sk/preco-cov-od-aquatec-u/ http://www.vhtech.sk/mala-cistiaren-odpadovych-vod/. Výhody si spočítaj sám.
bebusyk
10.06.08,19:06
ak budes mat cov schvalenu, skolaudovanu skor ako obecnu kanalizaciu, tak sa na nu pripajat nemusis. len na stavebne povolenie treba kopu papierov a vyjadreni ako aj od "hydrometeorologov". ale cov je urcite lepsia ako zumpa ak ide o usporu. aj ked su pociatocne naklady vyssie. aspon tolko viem ja, pretoze to tiez riesime.
bebusyk
28.07.08,17:06
no asi tak
zubka
29.07.08,11:13
Nebola by som si tak ista tym, ze sa nemusis pripajat. Na zivotnom prostredi v Ziline som minuly rok riesila COVku s tym, ze v nasej obci uz je schvalena kanalizacia ale este si na vystavbu asi pockame, no prave preto, ze uz je schvalena, tak mi COVku nechceli uznat. ALE - povedali mi, ze je to aj tak jedno, pretoze ked sa postavi kanalizacia, tak do par rokov sa do nej vsetci COVkari aj tak musia pripojit. Je to sice len "ustnym podanim", ale tie zeny tam vypadaju vsemocne...
Zuzana
bebusyk
30.07.08,05:56
Nebola by som si tak ista tym, ze sa nemusis pripajat. Na zivotnom prostredi v Ziline som minuly rok riesila COVku s tym, ze v nasej obci uz je schvalena kanalizacia ale este si na vystavbu asi pockame, no prave preto, ze uz je schvalena, tak mi COVku nechceli uznat. ALE - povedali mi, ze je to aj tak jedno, pretoze ked sa postavi kanalizacia, tak do par rokov sa do nej vsetci COVkari aj tak musia pripojit. Je to sice len "ustnym podanim", ale tie zeny tam vypadaju vsemocne...
Zuzana
"zubka" veď ja netvrdím, že ak je v obci schválená kanalizácia, že ti povolia ČOV. Ja len vravím, že ak by si mala ČOV skôr ako je kanalizácia v obci tak sa po jej zriadení nemusíš pripájať na obecnú kanalizáciu. A aký bude stav či povinnosť majiteľov ČOV niekedy o pár rokov? Na to veru momentálne nemôžem zodpovedne odpovedať. Len dúfam že nebude povinnosťou pripojiť sa na obecnú kanalizáciu. A záver k téme: ak je v obci kanalizácia musíš sa na ňu pripojiť, iné riešenie nepoznám.
zubka
30.07.08,14:37
Ahoj,
nemam to podlozene ziadnym papierom, len od tych tetusiek z uradov, ale tie vraveli, ze po vybudovani kanalizacie sa budu aktualni COVkari do par rokov predsa len musiet pripojit ku kanalizacii. Asi som to povedala trosku matuco v predchadzajucom prispevku.
Zuzana
Michal789123
30.07.08,17:45
Ak je kanalazacia tak je to povinnost. Ak tam nebola kanalizacia v case ked ste budoval dom a postavil ste COV, tak vas uz nikto neprinuti.
radEg
26.01.10,12:35
Dobrý deň.
Chcem Vás poprosiť o váš názor, radu. Na parcele na ktorej chcem stavať nie sú IS. Vodu a elektriku si budem ťahať z rovnobežnej ulice (ulica A) cez pozemok starých rodičov až k domu. IS budú privedené k domu zo zadnej časti cez záhradu. Pred domom som chcel vybudovať ČOV.
Dnes mi oznámila milá pani z úradu, že nakoľko na ulici A je kanalizácia vybudovaná musím sa na ňu pripojiť a kanalizáciu mi nedovolia. Keď som oponoval, že je to 160m e ešte k tomu je môj pozemok nižšie cca o 3m ako kanalizácia na ulici A povedala mi, že ona technické detaily neskúma.
Oni tvrdia, že mám možnosť ja tvrdím, že nemám možnosť, jak technickú tak aj finančnú.
Poraďte prosím ako postupovať, je niekde v zákone napísané do akej vzdialenosti od kanalizácie som povinný sa na ňu pripojiť ? Na základe čoho mi môžu nedovoliť ČOV ?
Ďakujem.
veva125
26.01.10,13:58
Ja viem tiež tak, že ak je v obci kanalizacia - COV uz nemusia schvalit. Zalezi od rozhodnutia tetusiek... Napr. u nas v jednej dedine povolovali COV, v susednej uz nie. Iny okres, iny stavebny urad, iny odbor ziv.prostredia. V zakone to bolo tak, ze rozhodoval prislusny odbor ziv. prostredia. Ak nechcel, nemusel povolit. Je to asi 5 rokov, neviem, ci sa to zmenilo. Pritom obce su na rovnakom pieskovom podlozi, takze tu problem nebol.
radEg
26.01.10,14:30
Takže je to len na posúdení paničky na úrade ? Žiadna norma, žiaden predpis, nič ? Ak bude kanalizácia o 4 ulice ďalej tak mi nemusia povoliť ČOV na základe toho, že mám možnosť sa pripojiť ?
veva125
26.01.10,14:39
Normy su, aj predpisy, ale nie je povinnost povolit, ked splnis vsetky predpisy, zozenies vsetky povolenia. Resp. nebola, ked sme sa o to my zaujimali, co uz bude vyse 5 rokov. A nie je asi ani v zaujme obce mat kanalizaciu a nenapajat na nu obcanov...
inajana
26.01.10,18:32
Urobiť výnimku a schváliť ČOV pre domácnosť, ktorá je ku kanalizácii dosť vzdialená SA DÁ (keď sa chce) dokonca aj vtedy, ak problém s prečerpávaním "odpadu do kopca" nieje!
Takto riešia odľahlé domácnosti i vtedy, keď sa kanalizácia ešte len začína budovať.
ČOV-ka nieje žiadna sláva: keď si spočítaš kúpu a náklady na jej ok fungovanie (udržanie bio-klímy, každoročné vzorky na rozbory, el.energia)
SEPTIK - prístup na vyprázdňovanie? Firma s licenciou na také služby?
qwertin
27.01.10,11:52
Vraj medzi Cov a kanalizaciou je rozdiel ako medzi trabantom a mercedesom :) .