Janusa
29.05.08,21:36
Ahojte,
súrne by som potrebovala poradiť v takejto veci:
Dodávame zariadenie platiteľovi DPH z ČR na Ukrajinu. Tovar si ale prevezmú u nás svojim kamiónom a uskladnia ho v slobodnom colnom pásme. Tovar si potom prevezú na Ukrajinu kde ho naši montéri zmontujú a uvedú do prevádzky. Ako je to s DPH v tomto prípade.
Ja som im vystavovala zálohovú faktúru v čiastočnej výške, ktorú zaplatili. K tejto zálohe som vystavila daňový doklad a tam som uviedla par. 15,16,73 a poznámku že osobou povinnou platiť daň je osoba ktorej je služba dodaná.
Je to tak správne???
Po tom ako si u nás tovar prevzali som im vystavila vyúčtovaciu faktúru s doplatkom. Montáž sa bude faktúrovať zvlášť. Bude to celé bez DPH a samozdaní si to český odberateľ???
Janusa
30.05.08,06:09
Prosím veľmi súrne potrebujem poradiť. Montáž sa bude faktúrovať zvlášť. Vopred ďakujem.
Janusa
03.06.08,05:08
Naozaj mi nikto neporadí???? Robím to prvý krát a fakt si s tým neviem poradiť ...:(
Vladimír Ozimý
03.06.08,08:03
no treba to popísať bližšie. Kto vyvezie to zariadenie. Musíme určiť miesto dodania tovaru. Osobou povinnou platiť daň nie je vhodné používať v tomto prípade pretože nejde o dodanie medzi členskými krajinami. T.j. zariadenie by muselo byť vyvezené do ČR. Ak je vyvezené na Ukrainu potom pôjde o vývoz podľa § 47 pričom musíte vývoz do tretích krajín dokladovať vývozným JCD do 6 mesiacov.
Montáž na Ukraine nebude predmetom dane v SR
Janusa
03.06.08,12:41
Zariadenie si u nás prebral český odberateľ a odviezol ho do colného skladu (do slobodného pásma), pričom nám poslali potvrdenie o umiestnení v tomto sklade. Tovar po niekoľkých dňoch vyviezol odberateľ vlastným kamiónom na Ukrajinu. Na žiadosti o umiestnenie do colného skladu sme ako žiadateľ my. Faktúru za hmotnú dodávku som vystavila. Montáž sme previedli teraz a bude faktúrovaná zvlášť.
Vyzerá to tak že som urobila chybu, keď som to brala ako dodávku s inštaláciou a montážou pre českého odberateľa. Miesto dodania je na Ukrajine, preto to asi bude ako píšeš vývoz do tretej krajiny. Vývozné JCD by nám zrejme mali poslať z firmy v colnom sklade. Mám teda použiť par. 47 a potom na montáž na Ukrajine tiež par. 47 ?????
Naozaj by mi nejaké názory pomohli. Ďakujem.
Janusa
04.06.08,19:04
Posúvam ....
Vladimír Ozimý
05.06.08,05:42
Zariadenie si u nás prebral český odberateľ a odviezol ho do colného skladu (do slobodného pásma), pričom nám poslali potvrdenie o umiestnení v tomto sklade. Tovar po niekoľkých dňoch vyviezol odberateľ vlastným kamiónom na Ukrajinu. Na žiadosti o umiestnenie do colného skladu sme ako žiadateľ my. Faktúru za hmotnú dodávku som vystavila. Montáž sme previedli teraz a bude faktúrovaná zvlášť.
Vyzerá to tak že som urobila chybu, keď som to brala ako dodávku s inštaláciou a montážou pre českého odberateľa. Miesto dodania je na Ukrajine, preto to asi bude ako píšeš vývoz do tretej krajiny. Vývozné JCD by nám zrejme mali poslať z firmy v colnom sklade. Mám teda použiť par. 47 a potom na montáž na Ukrajine tiež par. 47 ?????
Naozaj by mi nejaké názory pomohli. Ďakujem.

na vývoz tovaru par. 47
na montáž - nie je aký par. použiť pretože to nie je predmetom dane v SR
Janusa
09.06.08,18:43
Takže mám na faktúru za montáž napísať "oslobodené od DPH" ??? a bez ohľadu na to, že si to objednal český odberateľ platca DPH?