moniq81
30.05.08,06:20
Čaute poraďáci,
mám jeden problém s ktorým si neviem dať rady. Ide o lekáreň, kde sa účtuje aj na základe výstupov z lekárenského softvéru. Podľa konzultácií s daňovým úradom a na základe ich následných odporúčaní sa celkový predaj vrátane DPH účtuje podľa mesačnej uzávierky denných obratov z tohoto softvéru. Účtujeme to na nasledovne:
výdaj zo skladu v PC vrátane DPH 315/604
343
vystavená faktúra pre poisťovne /kde sa už neuvádza DPH/ 311/315

Účet 315 teda používam na to, aby som oddelila fakturáciu pre poisťovne. Zároveň by sa mal tento účet vyčistiť a všetko by sa malo presunúť na 311. Ale mám tam zostatky. Pátrala som prečo. Zistili sme, že lekárenský softvér zahrnul do výnosov aj odpisy expirovaných liekov a odpisy do spotreby. To, že je to vo výnosoch konateľka nevidí ako problém, ale keďže sú na tom účte 315 aj spomenuté odpisy neviem ho nejako vyčistiť, pretože tie nebudú nikdy a nikomu fakturované - nepresunú sa na účet 311. Prosím skúste niekto poradiť ako to dostať preč z účtu 315.
horka
30.05.08,04:44
Jednoducho preúčtuj 315 na náklady. Podla smernice by ste mali mať stanovené čo s takýmito liekmi, ak sú po expirácii podla mna je to 501 AE