Miruška
12.04.05,07:19
Ahojte. Vyskytol sa mi problém a chcela by som ho riešť zatiaľ mimosúdnou cestou. Prenajímam priestory a posledný nájomník neuhradil za energiu. Je to dosť veľká čiastka. Odmieta túto sumu uhradiť. Počula som niečo o predaní pohľadávky. Vedel by mi niekto poradiť ako by som mala postupovať? Vyzvať nájomníka najskôr písomne, pokiaľ neuhradí pohľadávku tak bude predaná, alebo sa priamo obrátiť na nejakú spoločnosť? ďakujem
Miruška
12.04.05,17:30
Ahojte. Nemá nikto s takýmto prípadom skúsennsoti?
Vyriešim to asi jednoducho cez právnika.
andrej_rv
12.04.05,17:52
Postúpenie pohľadávky (bezodplatné i predaj) musí mať vždy písomnú formu. Zmluva sa uzatvára medzi doterajším veriteľom (postupcom) a treťou osobou (postupníkom), ktorému postupca postúpi svoju pohľadávku voči druhej osobe (dlžníkovi). Postúpená pohľadávka musí byť v zmluve presne špecifikovaná (dátum vzniku, presné označenie dlžníka, výška pohľadávky, odkaz - najlepšie fotokópia - na faktúru či zmluvu, na základe ktorej vznikla). Uzavretím zmluvy postupca stráca pohľadávku vrátane jej príslušenstva (úroky z omeškania a pod.). Postúpená môže byť len existujúca pohľadávka (teda nie tá, ktorá zanikla). K platnosti zmluvy o postúpení pohľadávky sa nevyžaduje súhlas dlžníka, zmluva môže byť uzavretá aj bez vedomia resp. proti vôli dlžníka, ale dlžník musí byť o postúpení vyrozumený formou písomného oznámenia. Povinnosť oznámiť dlžníkovi postúpenie pohľadávky má postupník (pôvodný veriteľ), a to bezodkladne. Problematiku postúpenia pohľadávok rieši § 524 až 530 Občianskeho zákonníka.
Miruška
13.04.05,05:46
Ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúce informácie. Myslím si, že pri tomto probléme sa bez právnika nezaobídem. Všetky zmluvy o nájme riešime už len cez právnika aj keď to stojí nemalé peniaze. Ešte raz ďakujem.