dede2
30.05.08,08:30
Prosim o radu.

V ramci budovy firmy sme mali garaž, ktoru sme prerobili na kancelariu. Boli tam značne vydavky na vnutorne zateplenie, zniženie stropu, betonáž podlahy, nove radiatory, a dalsie príslušenstvo. Neviem či charakter týchto úprav ich umožňuje považovať za technické zhodnotenie budovy. Prečítal som si paragraf o TZ v zákone o DzP, podľa ktorého by som to za TZ nepovažoval. Potrebujem mať však istotu.

Dakujem
Zoltán Kovács
30.05.08,06:31
Prosim o radu.

V ramci budovy firmy sme mali garaž, ktoru sme prerobili na kancelariu. Boli tam značne vydavky na vnutorne zateplenie, zniženie stropu, betonáž podlahy, nove radiatory, a dalsie príslušenstvo. Neviem či charakter týchto úprav ich umožňuje považovať za technické zhodnotenie budovy. Prečítal som si paragraf o TZ v zákone o DzP, podľa ktorého by som to za TZ nepovažoval. Potrebujem mať však istotu.

Dakujem

Ja by som to účtoval ako technické zhodnotenie. Totiž došlo k zmene funkcie využitia.
sassi
30.05.08,06:37
TZ a opravy sú veľmi diskutabilnou témou. Aj u nás sa s tým často stretávame, ale podľa defin. v Zákone o DzP sú výdavkami na TZ:
a/ dokončené nadstavby, prístavby, stavebné úpravy
b/ rekonštrukcie
c/modernizácia
V tvojom prípade ide podľa mňa o rekonštrukciu - definícia: Rekonštrukcia je zásah do majetku, ktorrý má za následok zmenu účelu jeho využitia. Teda z garáže sa stala kancelária.
;)
dede2
30.05.08,06:47
Súhlasím, že je to diskutabilná otázka.

V inej časti budovy sme robili úpravy, ktoré sme považovali za TZ- modernizáciu /v sume viac ako 500 tis. Sk/. Takže, ked suma výdavkov na prerobenie garáže na kanceláriu nepresiahne 30000,- aj tak to môžem považovať za TZ /navýšenie hodnoty budovy/ nakoľko sa tieto zásahy berú za budovu ako celok.
sassi
30.05.08,06:52
Ak je suma nižšia ako 30 tis. môže sa daňovník rozhodnúť či to dá to TZ alebo priamo do nákladov. Ale ja by som to v tomto prípade dala z opatrnosti do TZ. Predsa len z garáže kancelária.
No toto je ten nekonečný problém.
Iwett
20.06.08,07:20
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, SZČO má v obchodnom majetku budovu, v ktorej má kaviareň, skladové priestory, kancelárie, ale aj súkromný byt. Robí sa rekonštrukcia celej tejto budovy. Poradíte mi ako mám postupovať? Mám rozčleniť všetok nakúpený materiál a práce zvlášť na súkromné priestory a zvlášť na firemné? Alebo zahrnúť všetky práce vrátane materiálu do TZ celej budovy a do nákladov a DPH si uplatniť pomernú časť?
Ak tu bol podobný problém rozoberaný, ospravedlňujem sa, ja som ho nenašla.
Ďakujem za odpovede
betka
20.06.08,11:19
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, SZČO má v obchodnom majetku budovu, v ktorej má kaviareň, skladové priestory, kancelárie, ale aj súkromný byt. Robí sa rekonštrukcia celej tejto budovy. Poradíte mi ako mám postupovať? Mám rozčleniť všetok nakúpený materiál a práce zvlášť na súkromné priestory a zvlášť na firemné? Alebo zahrnúť všetky práce vrátane materiálu do TZ celej budovy a do nákladov-vo forme odpisov a DPH si uplatniť pomernú časť?
Ak tu bol podobný problém rozoberaný, ospravedlňujem sa, ja som ho nenašla.
Ďakujem za odpovede

Je na Vás ako sa rozhodnete. Osobne by som bloky triedila, nech moje súkromné sa nepletie s firemným, ale tieto bločky by som neustále archivovala pre prípad DK, aby som vedela dokázať, že som z firemného neplatila súkromné. (;), aby to nebolo tak, že firemné TZ 990, Sk a súkromné 10 SK. Rozumieme si.:), máme takýchto šikovníčkov veľa)
Iwett
20.06.08,15:48
Ďakujem za odpoveď. A nejaké spoločné priestory? Totiž je to tak, že celá budova je v majetku firmy a tento podnikatel, a taktiež jeho syn platia nájomné firme. Je to vlastne správne?
Takže, bločky, ktoré sa týkajú súkromných priestorov ani nedať do nákladov, spoločné priestory pomerom? Uf, to by bola fuška.
A môžu sa dať všetky, a potom nejakým pomerom z celkoveho tz vylúčiť? Zdá sa mi to jednoduchšie,len či to môže byť.
Iwett
30.06.08,15:56
Ďakujem za odpoveď. A nejaké spoločné priestory? Totiž je to tak, že celá budova je v majetku firmy a tento podnikatel, a taktiež jeho syn platia nájomné firme. Je to vlastne správne?
Takže, bločky, ktoré sa týkajú súkromných priestorov ani nedať do nákladov, spoločné priestory pomerom? Uf, to by bola fuška.
A môžu sa dať všetky, a potom nejakým pomerom z celkoveho tz vylúčiť? Zdá sa mi to jednoduchšie,len či to môže byť.
Prosím, môžete mi poradiť o horeuvedený problém??? MOŽE sa dať do nákladov a uplatniť dph z nákupov celkom, a prepočítať dph koeficientom ? Alebo sa MUSIA nákupy na priestory súkromné musia vylúčiť. Budova je celá v majetku firmy a majiteľ a ešte jeden podnájomník platia firme mesačne nájom. Ďakujem
Iwett
04.07.08,09:03
Prosím, nikto mi neporadí??? Ja som pobehala celú poradu, všetky príspevky sú, že FO vlastní rodinný dom a v ňom si zriadi kanceláriu firmy. Toto je prípad opačný. Firma si kúpila budovu, ktorú využívala na podnikanie. Po rokoch sa tam presťahoval majiteľ firmy, takže v budove firmy má aj súkromný byt. Platí firme prenájom za súkromné priestory.Teraz sa celá budova rekonštruuje. Môžu sa všetky náklady na rekonštrukciu dať do nákladov a odrátať DPH, keďže budova je v majetku firmy??? Alebo len určité percento z nákupov??? Neviem ako to správne zaučtovať. Prosím, poraďte mi niekto...:mee: