fcelicka
30.05.08,07:51
Chcem sa opytat co vsetko je potrebne viest k spotrebe PHM jednotl. vozidiel. Kniha jazd? My nevedieme nic :-( Co by sme asi mali...
m.hladka
30.05.08,08:14
No tak treba ju začať robiť na každé vozidlo zvlášť, lebo kontrola vám vyhodí všetky náklady PHM.
denisie
30.05.08,08:35
Chcem sa opytat co vsetko je potrebne viest k spotrebe PHM jednotl. vozidiel. Kniha jazd? My nevedieme nic :-( Co by sme asi mali...
..ja navrhujem ju urobiť aj spätne ku každému vozidlu. V každom softvéri by mala byť evidencia jázd...a ak nie, urob si v exceli tabulku, kde budeš mať tieto položky:
- osoba
- auto ŠPZ
- účel,
- štart, cieľ, miesto rokovania,
- dátum a čas odchodu, príchodu
- počet ubehnutých km (mesto, kombinovane, mimo mesto)
- čerpanie a cena PHM bez DPH;)
fcelicka
30.05.08,10:03
A nestaci len zaznam o prevadzke vozidiel, co sa nazyva aj staska? a nema niekto uz vzor na knihu jazd v exceli?
m.hladka
30.05.08,12:45
Ak nemaš program, tak v ŠEVTe to stoji par korun.
Milan Majna
20.06.08,10:51
Neviete nahodou ktory zakon alebo vyhlaska riesi nalezitosti knihy jazd?

Ide mi o to, ze neviem, prinutit klienta, aby ju viedol poriadne. Robi si svojpomocne exel tabulky, ktore obsahuje len: cesta BA - KE 400km. Tot vse :-)
Lucida
26.06.08,06:02
Ahojte!
Vie mi niekto poradiť čo sa deje (v účtovníctve, u daňovákov, mzdách atď.) keď je vyššia spotreba na aute ako je uvedená podľa technického preukazu?


Ďakujem!
učtovačik
28.06.08,13:34
Ahoj Lucida,

Vplyv na účtovníctvo:

- je asi taký že v priebehu roka je potrebné vystvoriť samostatné analytické účty pre každé jedno auto, pre jeho spotrebu PHM. Napr. 501.910, 501.920.... Dôvod? Uplne jednoduchý, aby na konci roka pri závierkových prácach si vedela vyrátať nadspotrebu. Netreba pri závierkových prácach zabudnúť vyňať na 381.-xxx stav PHM, ktorý bol v nádrži k 31.12.2007.

Vplyv na dane:

Následne sa podľa knihy jázd zistí koľko kilometrov bolo odjazdené, aká by mala byť spotreba podľa techničáku, porovná sa to to s účtovne evidovanou reálnou spotrebou, a nadspotreba sa vyjme z daňovo uznaných nákladov.

Vplyv na mzdy:
- podľa mňa žiaden. Pokiaľ auto vedené v majetku firmy nie je využívané na súkromné účely.

Toľko asi v skratke...
Lucida
28.06.08,14:23
Ahoj Lucida,

Vplyv na účtovníctvo:

- je asi taký že v priebehu roka je potrebné vystvoriť samostatné analytické účty pre každé jedno auto, pre jeho spotrebu PHM. Napr. 501.910, 501.920.... Dôvod? Uplne jednoduchý, aby na konci roka pri závierkových prácach si vedela vyrátať nadspotrebu. Netreba pri závierkových prácach zabudnúť vyňať na 381.-xxx stav PHM, ktorý bol v nádrži k 31.12.2007.

Vplyv na dane:

Následne sa podľa knihy jázd zistí koľko kilometrov bolo odjazdené, aká by mala byť spotreba podľa techničáku, porovná sa to to s účtovne evidovanou reálnou spotrebou, a nadspotreba sa vyjme z daňovo uznaných nákladov.

Vplyv na mzdy:
- podľa mňa žiaden. Pokiaľ auto vedené v majetku firmy nie je využívané na súkromné účely.

Toľko asi v skratke...
DAKUJEM VELMI PEKNE!!!!!

Uctujem teraz vsak v jednoduchom účtovníctve...funguje to tam nejako inac?
veronikasad
28.06.08,14:50
DAKUJEM VELMI PEKNE!!!!!

Uctujem teraz vsak v jednoduchom účtovníctve...funguje to tam nejako inac?
V jednoduchom účtovníctve - evidencia podobná, porovnáš normovanú spotrebu so skutočnou a na konci roka v rámci uzávierkových operácii o rozdiel znížiš výdavky ovpl. ZD.
marta bodonova
01.07.08,08:41
Pri vypočítaní náhrad sa zaokruhľuje na celé koruny nahor? Robím to dobre? Ďakujem
Ešte jednu otazočku, nie som platcom DPH a do nákladov si dávam z bločkov cenu aj s DPH - ale tuna v jednej odpovedi som sa práve dočítala, že do knihy jázd ide suma bez DPH.
Jana Acsová
01.07.08,14:19
Pri vypočítaní náhrad sa zaokruhľuje na celé koruny nahor? Robím to dobre?Výsledná suma základnej náhrady sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor. § 7 ods. 7 zákona o cestovných náhradách.



Ešte jednu otazočku, nie som platcom DPH a do nákladov si dávam z bločkov cenu aj s DPH - ale tuna v jednej odpovedi som sa práve dočítala, že do knihy jázd ide suma bez DPH.Ak ste neplatiteľ dane, nemusíte zvažovať. Náhradu počítate z ceny PHL s daňou. Pre Vás vstupuje do ceny "tovaru alebo služby" ... v tomto prípade PHL. Údaj ceny PHL bez dane pre Vás nemá osobitný význam. Okrem toho kniha jázd nemusí obsahovať cenu PHL. Cena PHL je potrebné k účtovnému dokladu k výpočtu nároku na cestovné náhrady a k preukázaniu daňového výdavku. Spravidla sa uvádza na vyúčtovací doklad. Málokedy ním býva kniha jázd, aj keď ani to nemusíme úplne vylúčiť. Ale ako uvádzam. Málokedy ním je.
Rybarička
21.07.08,05:04
čaute, chcela by som sa poradiť, som platcom DPH a chodia mi faktúry v cudzej mene. Faktúru prepočítavam kurzom vystavenia FA, alebo kurzom zdaniteľnoho plnenia?? Ďakujem
Manual
21.07.08,05:22
čaute, chcela by som sa poradiť, som platcom DPH a chodia mi faktúry v cudzej mene. Faktúru prepočítavam kurzom vystavenia FA, alebo kurzom zdaniteľnoho plnenia?? Ďakujem
Tu ti nikto neporadí, pozri kde si zadala otázku do akej témy = Kniha jázd. Najdi si správnu tému a tam zadaj otázku. A možno podobný problém je tam už aj vyriešený. Nerobme si tu neporiadok !!!
pivko
24.07.08,15:53
Ktorá spotreba sa berie pri výpočte? mesto? mimomesta, priemer?ktorých hodnot?uvedených v TP.
palčo
30.07.08,18:08
To by zaujímalo aj mňa, ale keď idem napr, do Bratislavy, tak vykážem "mimo mesto" a približné km po meste? Veď hádam nikto nechce odomňa, aby som vedel presne, koľko km som najazdil po Bratislave. A keď chodím za prácou, po úradoch,... po meste, tak vykazujem spotrebu "mesto". Je to tak správne?
palčo
06.08.08,18:25
To by zaujímalo aj mňa, ale keď idem napr, do Bratislavy, tak vykážem "mimo mesto" a približné km po meste? Veď hádam nikto nechce odomňa, aby som vedel presne, koľko km som najazdil po Bratislave. A keď chodím za prácou, po úradoch,... po meste, tak vykazujem spotrebu "mesto". Je to tak správne?

Nikto mi neporadí?
Prosím. Veď sme na PORADE.
m.hladka
06.08.08,18:45
Ak ideš napr. do Blavy vieš koľko km je to z tvojho mesta, takže napr.: KE- Blava 405 km
Blava - mesto 78 km
Blava - KE 405 km
atď.
potom si napočítaš zvlášť mesto a zvlášť mimo mesta a prepočítaš. Ak máš program tak ti to robí pekne samo.
V skratke asi tak.
palčo
06.08.08,19:07
Super, srdečná vďaka. Toto som chcel počuť, vlastne čítať.
Muška
06.08.08,20:40
Palčo,
trošku zo zákona:
4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:

a) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa inej normy, na výpočet sa použije spotreba určená na rýchlostný režim jazdy cestného motorového vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty.
palčo
07.08.08,19:22
Veľmi pekne ďakujem.
Lucida
08.08.08,14:48
Veronika dakujem velmi pekne!!!
pivko
09.08.08,08:33
Ak ideš napr. do Blavy vieš koľko km je to z tvojho mesta, takže napr.: KE- Blava 405 km
Blava - mesto 78 km
Blava - KE 405 km
atď.
potom si napočítaš zvlášť mesto a zvlášť mimo mesta a prepočítaš. Ak máš program tak ti to robí pekne samo.
V skratke asi tak.
Pred mesiacom som kúpil auto a v TP nieje uvedená žiadna spotreba.
Iba v knihe ku autu, kde ju uvádza výrobca pre daný tip.
Možem počítať spotrebu podľa knihy?:confused:
Fragaria
09.08.08,09:05
Pred mesiacom som kúpil auto a v TP nieje uvedená žiadna spotreba.
Iba v knihe ku autu, kde ju uvádza výrobca pre daný tip.
Možem počítať spotrebu podľa knihy?:confused:

A nemáš napísané dole v TP že spotrebu paliva si určí prevádzkovaťeľ sám, lebo mi to máme tak napísané. a daľšie auto sme davali prelitrovať úradne.
Muška
09.08.08,09:49
Pred mesiacom som kúpil auto a v TP nieje uvedená žiadna spotreba.
Iba v knihe ku autu, kde ju uvádza výrobca pre daný tip.
Možem počítať spotrebu podľa knihy?:confused:

zo zákona:
(6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.
Jana Acsová
09.08.08,10:49
Pred mesiacom som kúpil auto a v TP nieje uvedená žiadna spotreba.
Iba v knihe ku autu, kde ju uvádza výrobca pre daný tip.
Možem počítať spotrebu podľa knihy?:confused:Výpočet spotreby záleží od zaradenia automobilu do obchodného majetku. Možno predpokladať, že ste FO a teda pri výpočte daňovo limitovaných výdavkov môžete postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. e) alebo písm. l) ZoDP.

Písm. e) sa uplatní pri nezaradení automobilu do obchodného majetku. Písm. l) pri zaradení.

Od 1.1.2008 došlo v oboch ustanoveniach k zmenám. Napr. § 19 ods. 2 písm. l znie:

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok.

Pre účely daňového uznania je možné postupovať iba podľa toho, čo v tejto oblasti umožňuje daňový zákon. Jedná sa o limitované výdavky. Trochu odchylne je to v prípade uplatnenia náhrad podľa § 19 ods. 2 písm. e), kde je potrebné pozrieť ešte do zákona o cestovných náhradách a možnostiach, ktoré dáva v prípade, že spotreba nie je v osvedčení uvedená.
pivko
09.08.08,13:13
zo zákona:
(6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.
Ospravedlňujem sa poradcom, zle som preštudoval TP:mad:
Tak že nakoniec v mojom TP je uvedená iba jedna spotreba:) a nie ako bolo zvykom že mesto,mimo mesta atď.
možem použivať tento údaj na výpočet spotreby pri všetkých jazdách?t.zn. v meste aj mimo mesta?
tinaM
09.08.08,13:56
Ospravedlňujem sa poradcom, zle som preštudoval TP:mad:
Tak že nakoniec v mojom TP je uvedená iba jedna spotreba:) a nie ako bolo zvykom že mesto,mimo mesta atď.
možem použivať tento údaj na výpočet spotreby pri všetkých jazdách?t.zn. v meste aj mimo mesta?
- ak je v TP uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy, pri jazde cestného MV v mesta sa spotreba určená podľa STN zvýši o 40%,

- ak je v TP uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom, pri jazde vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,

- ak je v TP uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy vozidla,

- ak je v TP uvedená spotreba podľa inej normy, na výpočet sa použije spotreba určená na rýchlostný režim jazdy vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty.
pivko
09.08.08,14:10
- ak je v TP uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy, pri jazde cestného MV v mesta sa spotreba určená podľa STN zvýši o 40%,

- ak je v TP uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom, pri jazde vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,

- ak je v TP uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy vozidla,

- ak je v TP uvedená spotreba podľa inej normy, na výpočet sa použije spotreba určená na rýchlostný režim jazdy vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty.
A ako zistím podľa akej normy je uvedená?/ nemám momentálne pri sebe TP/
tinaM
09.08.08,14:27
A ako zistím podľa akej normy je uvedená?/ nemám momentálne pri sebe TP/ jedná sa o nové AUDI:rolleyes:
Ďakujem za bodík.
No musíš sa pozrieť do TP. Máš tam buď STN, EHK alebo ES.
Je to V TP - "EMISIE a SPOTREBA"
pivko
10.08.08,16:20
Ďakujem za bodík.
No musíš sa pozrieť do TP. Máš tam buď STN, EHK alebo ES.
Je to V TP - "EMISIE a SPOTREBA"
Tak že mám tam : Emisie ES/EHK 70/220*2006/96B
možem teda pre výpočet spotreby používať tu uvedenú spotrebu? 5,7l/100km?:rolleyes:
Orsz
10.08.08,20:31
Tak že mám tam : Emisie ES/EHK 70/220*2006/96B
možem teda pre výpočet spotreby používať tu uvedenú spotrebu? 5,7l/100km?:rolleyes:

Ak máš uvedenú len túto jednu spotrebu v TP - počítaš len podľa nej. V súčasnosti v TP uvádzajú len jednu spotrebu, už sa nestretávam s tromi ... mesto, mimo mesto, kombin, a pri jednotl. rýchlostiach.
KaaaJa
14.08.08,09:30
Ak máš uvedenú len túto jednu spotrebu v TP - počítaš len podľa nej. V súčasnosti v TP uvádzajú len jednu spotrebu, už sa nestretávam s tromi ... mesto, mimo mesto, kombin, a pri jednotl. rýchlostiach.


Ahoj, ano uvadza sa len jedna spotreba ale ta je v poznamkach definovana ako kombinovana. Ako sa potom vyrata spotreba, pokial sa motorove vozidlo pouziva len a len v mestskej premavke?

Osobne si myslim, ze by malo byt priechodne pocitat so spotrebou podla specifikacii vyrobcu (v sulade so smernicami ES/EHK) v mestskej premavke, pretoze je to len "lenivost" dopravakov, ze to v TP neuvadzaju.
palčo
15.08.08,18:45
Pripájam sa k predchádzajúcemu príspevku. Aj ja mám v osvedčení o evidencii spotrebu podľa ES/220*2003/76B. Spotreba je udávaná ako kombinovaná. Takže v meste počítať spotrebu zvýšenú o tých 40% a mimo mesto mám len údaj z oficiálnych prospektov výrobcu môjho auta? Tam sa tiež uvádza: spotreba v meste 8,0 ,mimomesto 5,1 a kombinovaná (tak ako v techničáku) 6,2l/100km.
KaaaJa
17.08.08,18:43
Pripájam sa k predchádzajúcemu príspevku. Aj ja mám v osvedčení o evidencii spotrebu podľa ES/220*2003/76B. Spotreba je udávaná ako kombinovaná. Takže v meste počítať spotrebu zvýšenú o tých 40% a mimo mesto mám len údaj z oficiálnych prospektov výrobcu môjho auta? Tam sa tiež uvádza: spotreba v meste 8,0 ,mimomesto 5,1 a kombinovaná (tak ako v techničáku) 6,2l/100km.
Osobne by som asi nesiel cestou 40% navysenia spotreby pre vypocet v meste. To sa vztahuje len na pripady ked je v TP uvedena spotreba podla slovenskej normy (a to uz sa hadam ani nevyskytuje).
Myslim, ze najcistejsi sposob by bol uvadzat spotrebu z oficialnych prospektov vyrobcu daneho motoroveho vozidla. Zvlast ked hodnota kombinovanej s nimi koresponduje.
palčo
18.08.08,17:22
Ďakujem. Tiež som si to myslel. Ale bol by som povďačný, keby ešte niekto pridal názor.
Manual
18.08.08,18:29
Ďakujem. Tiež som si to myslel. Ale bol by som povďačný, keby ešte niekto pridal názor.
Nič iné sa vymyslieť nedá len čo je v §7 Zákona o cest. náhradách a možnosť navýšenia spotreby o 40% v meste je len ak je v TP spotreba podľa STN viď bod a) treba použiť spotrebu vždy podľa príslušného režimu jazdy. Viď uvedený paragraf.

§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:

a) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa inej normy, na výpočet sa použije spotreba určená na rýchlostný režim jazdy cestného motorového vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty.

(5) Ak je pohonnou látkou plyn alebo plyn v kombinácii s inou pohonnou látkou, spôsob výpočtu náhrad za spotrebované pohonné látky za jednotlivé pohonné látky dohodne zamestnávateľ so zamestnancom na základe podmienok pracovnej cesty, cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla a spotreby. Ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba oboch pohonných látok podľa smerníc ES, pri dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom sa prihliadne aj na túto spotrebu.

(6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.

(7) Výsledná suma základnej náhrady a výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

(8) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.
palčo
18.08.08,18:37
Vďaka.
zuzule
24.09.08,10:27
Výpočet spotreby záleží od zaradenia automobilu do obchodného majetku. Možno predpokladať, že ste FO a teda pri výpočte daňovo limitovaných výdavkov môžete postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. e) alebo písm. l) ZoDP.

Písm. e) sa uplatní pri nezaradení automobilu do obchodného majetku. Písm. l) pri zaradení.

Od 1.1.2008 došlo v oboch ustanoveniach k zmenám. Napr. § 19 ods. 2 písm. l znie:

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok.Pre účely daňového uznania je možné postupovať iba podľa toho, čo v tejto oblasti umožňuje daňový zákon. Jedná sa o limitované výdavky. Trochu odchylne je to v prípade uplatnenia náhrad podľa § 19 ods. 2 písm. e), kde je potrebné pozrieť ešte do zákona o cestovných náhradách a možnostiach, ktoré dáva v prípade, že spotreba nie je v osvedčení uvedená.



Ďakujem za tento príspevok, objasnil mi túto problematiku, ale chcem si odobriť, či som naozaj správne pochopila:
-Ak je auto zaradené v majetku spoločnosti, do daňových výdavkkov prepočítavam spotrebu PHL podľa údajov v Osvedčení o evidencii, konkrétne Emisie ES/EHK 70/220*2003/76B, spotreba paliva 7,4l/100km pri všetkych režimoch jazdy, pretože mám uvedenú len jednu spotrebu?
-A ak spoločnosť neuskutočňuje zdaniteľné obchody, nemá nárok na uplatnenie DPH pri kúpe PHL, je cenou nákupu cena s DPH?

Vopred Ďakujem
janapill
24.09.08,18:46
A neviete náhodou ako to je s určením spotreby ak naozaj nie je táto spotreba uvedená v TP? Jedná sa o osobné auto aj nákladné auto.
Podľa § 19ods.2p.l sa pri nákl.autách môže použiť aj spotreba preukázaná vlastným meraním na základe vlastnej internej smernice, ktorou sa preukáže skutočná spotreba a postup akým spôsobom bola táto spotreba zistená.
Nemáte niekto takúto šikovnú smernicu? A čo s tým osob.autom?
Ďakujem
zuzule
24.09.08,19:30
Smernicu nemám a osobné auto tiež rieši spomínaný §. Vid CITAT v prispevku 39. Premeranie spotreby robi v Bratislave SLOVDEKRA.

A odsúhlasí mi niekto uvazovanie v prispevku 39?
Rozalka
24.09.08,19:51
Ďakujem za tento príspevok, objasnil mi túto problematiku, ale chcem si odobriť, či som naozaj správne pochopila:
-Ak je auto zaradené v majetku spoločnosti, do daňových výdavkkov prepočítavam spotrebu PHL podľa údajov v Osvedčení o evidencii, konkrétne Emisie ES/EHK 70/220*2003/76B, spotreba paliva 7,4l/100km pri všetkych režimoch jazdy, pretože mám uvedenú len jednu spotrebu?

správne


-A ak spoločnosť neuskutočňuje zdaniteľné obchody, nemá nárok na uplatnenie DPH pri kúpe PHL, je cenou nákupu cena s DPH?

Vopred Ďakujem
Čo máš na mysli s tým "neuskutočňuje" zdaniteľné obchody?
zuzule
25.09.08,06:36
kupuje - predava nehnutelnosti - §38 ZoDPH oslobodené od DPH a okrem toho už nerobí nič.

A ked si spoločnosť A prenajme auto od spoločnosti B, na základe Zmluvy o nájme na 3 mesiace, tak bude spotrebu prepočítavať podľa písmena e alebo l §19 ods.2 ZoDP?
Rozalka
25.09.08,16:28
Za týchto okolností máš pravdu, že ak spoločnosť neuskutočňuje zdaniteľné obchody, nemá nárok na uplatnenie DPH pri kúpe PHL.
esterjuca
28.12.08,13:13
V jednoduchom účtovníctve - evidencia podobná, porovnáš normovanú spotrebu so skutočnou a na konci roka v rámci uzávierkových operácii o rozdiel znížiš výdavky ovpl. ZD.
Nadväzujem na predchádzajúcu otázku. AUto mam zaradené do podnikania a má 11 rokov. V TP je spotreba 5,4 l/100km. Ale po 11 rokoch je už spotreba väčšia. V TP nemám uvenú veľkosť nádrže a tak neviem zistiť, pri mesačnom výpočte spotreby, KOĽKO JE SKUTOČNA SPOTREBA. Tak neviem koľko je skutočná a koľko normovaná spotreba auta. Poradí mi s tým niekto? ĎAKUJEM
veronikasad
28.12.08,13:21
Nadväzujem na predchádzajúcu otázku. AUto mam zaradené do podnikania a má 11 rokov. V TP je spotreba 5,4 l/100km. Ale po 11 rokoch je už spotreba väčšia. V TP nemám uvenú veľkosť nádrže a tak neviem zistiť, pri mesačnom výpočte spotreby, KOĽKO JE SKUTOČNA SPOTREBA. Tak neviem koľko je skutočná a koľko normovaná spotreba auta. Poradí mi s tým niekto? ĎAKUJEM
Pokial si nedáš auto "prelitrovať" platí spotreba v TP. Účtuješ v JU alebo PU ?
esterjuca
28.12.08,13:42
Pokial si nedáš auto "prelitrovať" platí spotreba v TP. Účtuješ v JU alebo PU ?
Účtujem v JU, ale som štvrťročný platca DPH. A už v 10. mesiaci mi z výpočtov vychádza množstvo PHM v aute 59 litrov, čo nie je pravda.
veronikasad
28.12.08,14:07
Účtujem v JU, ale som štvrťročný platca DPH. A už v 10. mesiaci mi z výpočtov vychádza množstvo PHM v aute 59 litrov, čo nie je pravda.
Príčinou môže byť nesprávne vedená kniha jázd alebo bloky zahrnuté do účtov. navyše.

Porovnanie spotreby nemusíš robiť každý mesiac, stačí na konci roka.
Najazdené km uvedené v knihe jázd prepočítaš priemernou spotrebou uvedenou v TP´= normovaná spotreba.
Skutočná spotreba = počet lt uvedených na blokoch PHM, zaúčtovaných v danom roku v účtovnícve /na konci roka treba urobiť aj inventúru v nádrži./
Ak je skutočná spotreba vyššia ako normovaná, na konci roka to zaúčtuješ cez interný doklad mínusovým znamienkom z výdavkov ovpl. základ dane.
marcelaStanakova
19.01.09,07:01
Je treba viesť knihu jázd, ide o automobil zaradený v podnikaní SZČO alebo stačí len učotvať PHM?
Manual
19.01.09,07:17
Je treba viesť knihu jázd, ide o automobil zaradený v podnikaní SZČO alebo stačí len učotvať PHM?
KJ je treba viesť vždy, či je auto v majetku firmy alebo nie.
daniver
20.01.09,18:42
Príčinou môže byť nesprávne vedená kniha jázd alebo bloky zahrnuté do účtov. navyše.

Porovnanie spotreby nemusíš robiť každý mesiac, stačí na konci roka.
Najazdené km uvedené v knihe jázd prepočítaš priemernou spotrebou uvedenou v TP´= normovaná spotreba.
Skutočná spotreba = počet lt uvedených na blokoch PHM, zaúčtovaných v danom roku v účtovnícve /na konci roka treba urobiť aj inventúru v nádrži./
Ak je skutočná spotreba vyššia ako normovaná, na konci roka to zaúčtuješ cez interný doklad mínusovým znamienkom z výdavkov ovpl. základ dane.

Prosím o radu, ak zostane v nádrži PHM učtuje sa to niekde? v JU všetky bločky PHM bez DPH som učtovala do prev.réžie. Podľa knihy jázd mi zostali PHM v nádrži, čo aj súhlasí so skutočnosťou. Treba zostatok vystornovať z prev.réžie alebo čo s tým ? prenesie sa to ako počiatoč.stav nádrže do roku 2009 a neučtujem nikde? Ďakujem vopred za radu.
AlkaS
26.01.09,09:55
Prosím o radu, ak zostane v nádrži PHM učtuje sa to niekde? v JU všetky bločky PHM bez DPH som učtovala do prev.réžie. Podľa knihy jázd mi zostali PHM v nádrži, čo aj súhlasí so skutočnosťou. Treba zostatok vystornovať z prev.réžie alebo čo s tým ? prenesie sa to ako počiatoč.stav nádrže do roku 2009 a neučtujem nikde? Ďakujem vopred za radu.
Ten zostatok by sa ti mal preniesť ako píšeš ako počiatočný stav v nádrži. nič nevymazávaš z PR.
AlkaS
26.01.09,09:57
Prosím o radu, ak zostane v nádrži PHM učtuje sa to niekde? v JU všetky bločky PHM bez DPH som učtovala do prev.réžie. Podľa knihy jázd mi zostali PHM v nádrži, čo aj súhlasí so skutočnosťou. Treba zostatok vystornovať z prev.réžie alebo čo s tým ? prenesie sa to ako počiatoč.stav nádrže do roku 2009 a neučtujem nikde? Ďakujem vopred za radu.
všetko sa ti prenáša do budúceho roku , nič sa nevymazáva s prev. réžie.:)
daniver
27.01.09,10:08
všetko sa ti prenáša do budúceho roku , nič sa nevymazáva s prev. réžie.:)

ďakujem za radu.
andrea70
27.01.09,20:25
Čítala som si všetky príspevky a neviem či pohonné látky účtujem dobre.

Nákup nafty dávam do VNZD v členení základ+DPH a vždy na konci mesiacia vypočítam priemernú cenu nafty z bločkou. Z knihy jázd potom prepočítam

početnajazdených km x spotreba podľa TP x priemerná cena nafty_
100
a toto dám cez interný doklad/nepeňažné operácie/ do prevádzkovej réžie

prosím môže to takto byť, alebo je to zle ?
andrea70
28.01.09,14:49
Čítala som si všetky príspevky a neviem či pohonné látky účtujem dobre.

Nákup nafty dávam do VNZD v členení základ+DPH a vždy na konci mesiacia vypočítam priemernú cenu nafty z bločkou. Z knihy jázd potom prepočítam

početnajazdených km x spotreba podľa TP x priemerná cena nafty_
100
a toto dám cez interný doklad/nepeňažné operácie/ do prevádzkovej réžie

prosím môže to takto byť, alebo je to zle ?


pekne prosím odpovie niekto?????????:mee:
ZuzanaP
29.01.09,05:05
pekne prosím odpovie niekto?????????:mee:

http://www.porada.sk/t6837-p16-cena-phm-a-spotreba.html
príspevok napr. 152

http://www.porada.sk/t17643-p6-zasa-na-temu-automobil-v-podnikani.html
od príspevku č. 53
Betina2
16.02.09,09:07
Príčinou môže byť nesprávne vedená kniha jázd alebo bloky zahrnuté do účtov. navyše.

Porovnanie spotreby nemusíš robiť každý mesiac, stačí na konci roka.
Najazdené km uvedené v knihe jázd prepočítaš priemernou spotrebou uvedenou v TP´= normovaná spotreba.
Skutočná spotreba = počet lt uvedených na blokoch PHM, zaúčtovaných v danom roku v účtovnícve /na konci roka treba urobiť aj inventúru v nádrži./
Ak je skutočná spotreba vyššia ako normovaná, na konci roka to zaúčtuješ cez interný doklad mínusovým znamienkom z výdavkov ovpl. základ dane.

Ako vykonám inventúru PHM v nádrži ? Auto má palubný počítač a tam mi uvádza prepočítaný dojazd v km na základe momentálneho zostatku v nádrži a priemernej rýchlosti. Mohla by som použiť z neho údaje a vypočítať približný zostatok v nádrži? A čo ak auto nemá palubný počítač? To mám ten benzín ťahať z nádrže hadičkou a premeriať a potom ho bandaskou a lievikom naliať späť do nádrže ? Zdá sa mi to absurdne, na mojom OA sa vytiahnuť benzín ani nedá, musela by som s tým ísť do servisu, aby mi to rozobrali a pre možno 5 L PHL by som tam nechala 5000 Sk za servisné služby. Poraďte niekto, ako to má byť spravené OK. Najjednoduchšie je asi pred polnocou 31.12. natankovať do plna, cenu viem z bločku a aj objem nádrže viem, zinventarizujem bez problémov, ale zdá sa mi absurdné behať ešte na silvestra po pumpách a myslieť na knihu jázd a u zamestnancov je to takmer nemožné.
Moja druhá otázka: ak napr. jazdím prevažne po Bratislave, treba uvádzať v knihe jázd konkrétne ulice odchodu, presnú trasu podľa ulíc a ukončenie konkrétnou ulicou (napr.odchod Ba-Miletičova, trasa: Ba-Miletičova-Košická-Vígľašská a späť na Ba-Miletičova), alebo stačí len Bratislava-mesto, uviesť dôvod cesty (napr. nákup kancelárskych potrieb alebo rokovanie u klienta) a počet ubehnutých km ? Ako to robíte Vy?
bravaSK
26.02.09,17:07
Ja mam otázku z iného súdka: ako evidovať PHM v nádrži? Po novom máme povinnosť uvádzať nie priemernú cenu ale cenu podľa bločkov. Keďže používam súkromné auto na podnikanie, tak tankujem častejšie ako jazdím na SC, tzn. väčšinu PHM miniem súkromne, ale to nemám kde v knihe jázd vykázať, a tak mi tam veľa zostane a zrazu mám v knihe jázd viac PHM ako je objem nádrže. Čo s tým?
natascha
27.02.09,20:22
Manžel začína s podnikaním (servis PC) od tohto roku a veľa vecí nám ešte nie je jasných.

Mám otázku k spotrebe, ktorá možno trošku predbieha:

Spotreba podľa výrobcu
mesto 5,7
mimo mesto 4,0
kombi 4,6
toto uvádza výrobca na svojej webovej stránke
Nemám po ruke techničák, a neviem podľa akej normy má uvedenú spotrebu, pamätám si len, že je tam číslo 4,6 l. Konkrétne sa jedná o novú FABIU.

Uvažujeme o uplatňovní 80% z PHM do nákladov. Manžel jazdí prevažne v meste, s akou spotrebou môžem počítať, aby to daňovákom "vyhovovalo" a bolo to v rámci "normy".
Betina2
05.03.09,09:12
Ja mam otázku z iného súdka: ako evidovať PHM v nádrži? Po novom máme povinnosť uvádzať nie priemernú cenu ale cenu podľa bločkov. Keďže používam súkromné auto na podnikanie, tak tankujem častejšie ako jazdím na SC, tzn. väčšinu PHM miniem súkromne, ale to nemám kde v knihe jázd vykázať, a tak mi tam veľa zostane a zrazu mám v knihe jázd viac PHM ako je objem nádrže. Čo s tým?

Sú dve riešenia:
1) dopíšeš služobné jazdy do knihy jázd (určite sa dôvod cesty nájde)
alebo
2) vyradíš niekoľko nákupov PHL ( z pokladne, z režijného výdavku v JU resp. z nákladu v PU, a snáď nie si registrovaný platiteľ DPH- ak si a uplatnila si odpočet DPH tak zvoľ radšej tú 1.možnosť)

Treba ju písať priebežne, lebo potom sa ozaj nevie, kde sa jazdilo a za koľko. Pri súkromnom aute nemusíš evidovať začiatočný stav tachometra nap. k 1.1. a konečný stav k 31.12. na počítadle tachometra. Iba vzdialenosť jednotlivých ciest. Súkromné jazdy na súkromnom aute nikde nevykazuješ.

K otázke evidencie PHL podľa skutočnej ceny v čase tankovania - lepší soft ti to prepočíta, ak vložíš údaje o čerpaní priamo do knihy jázd. Ak ju robíš ručne, tak prvý úbytok prepočítaš prvou cenou. natankuješ napr. 1.5. 40 l po 35 Sk. minieš podľa prepočtu podľa spotrby uvedenej v TP 10 l á 35,- čiže 350 Sk. POtom natankuješ napr. 15.5. po 36 sk/l a minieš na cestu 18.5. 5l á 36, tj. 180 Sk., na dalšiu cestu 19.5. minieš znovu 5l á 36, čiže 180. na dalšiu cestu ideš 25.5., ale tankovala si 20.5. naposledy pred cestou, tak použiješ cenu z 20.5. atd.
dúfam, že som Ťa nedoplietla.
Stitch
05.03.09,18:23
Živnostník má osobné auto nezahrnuté do podnikania. Prihlásil sa na Cestnú daň, aby si mohol v účtovníctve uplatniť kilometre najazdené pre zabezpečenie chodu živnosti.
Je potrebné v tomto prípade zahŕňať do účtovníctva bloky za PHM? Alebo stačí písať knihu jázd na km najazdené na uvedenom aute pre živnosť a vypočítať priemerná spotreba x km x cena PHM v aktuálnom mesiaci + k uvedenému suma 6,20/5,50 za km?
esterjuca
08.03.09,16:49
Skutočná spotreba je vyššia ako normovaná.ID na konci roka znamiekom - z výdavkov ovplyvňujúcich ZD. Ale som platcom DPH. Čo s tým?
alfaekon
09.03.09,12:10
Ako je to teraz s tými 80%??? Ak dám do nákladov len 80% ceny PHM nemusí sa viesť kniha jázd??
marta bodonova
10.03.09,08:03
Vedel by mi niekdo tak polopate na príklade vysvetliťtoto?
Som živnostník, auto nezaradené, ale používam ho na podnikateľské účely a od 01/03/2009 som platca DPH.
Vôbec neviem ako tie sumy z bločku mám rozdeliť, čo ide kam.
Ďakujem pekne.
Lianka
10.03.09,08:13
Ako je to teraz s tými 80%??? Ak dám do nákladov len 80% ceny PHM nemusí sa viesť kniha jázd??

"Daňovník (právnická osoba i fyzická osoba) si môže sám určiť, ako bude uplatňovať preukázateľne vynaložené daňové výdavky na spotrebované PHL, pričom má tri možnosti:
• podľa súčasného právneho stavu uplatňovania PHL,
• na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z údajov o satelitnom sledovaní pohybu vozidla,
• vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkovej preukázateľnej spotreby pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie, pričom daňovník je povinný evidovať stav tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
Tretia možnosť znamená, že daňovník nemusí viesť knihu jázd, ale uplatní si paušálne výdavky 80% z celkovej preukázateľnej spotreby."

Zdroj: Jozef Mihal
Lianka
10.03.09,08:15
Vedel by mi niekdo tak polopate na príklade vysvetliťtoto?
Som živnostník, auto nezaradené, ale používam ho na podnikateľské účely a od 01/03/2009 som platca DPH.
Vôbec neviem ako tie sumy z bločku mám rozdeliť, čo ide kam.
Ďakujem pekne.

Pozri sem: http://www.porada.sk/t79047-odpocet-dph-z-phm-blokov-u-mv-nezar-v-om.html
ranelx
10.03.09,08:17
Ako je to teraz s tými 80%??? Ak dám do nákladov len 80% ceny PHM nemusí sa viesť kniha jázd??
Pripájam sa:
80% je pekná vec, čo však ďalej? Ponížim aj ostané náklady na vozidlo o 20% - údržba, poistky, majetok (lízing)?
Lianka
10.03.09,08:21
Živnostník má osobné auto nezahrnuté do podnikania. Prihlásil sa na Cestnú daň, aby si mohol v účtovníctve uplatniť kilometre najazdené pre zabezpečenie chodu živnosti.
Je potrebné v tomto prípade zahŕňať do účtovníctva bloky za PHM? Alebo stačí písať knihu jázd na km najazdené na uvedenom aute pre živnosť a vypočítať priemerná spotreba x km x cena PHM v aktuálnom mesiaci + k uvedenému suma 6,20/5,50 za km?

Musi mat aj doklady preukazujuce nakup phm. Do VOZD ide pausal 5,50 Sk/km (od 1.6.2008, rok 2008) + suma skutocne spotrebovaneho phm vypocitaneho podla uvedeneho vzorca. Je nutne viest knihu jazd.
Lianka
10.03.09,08:28
Pripájam sa:
80% je pekná vec, čo však ďalej? Ponížim aj ostané náklady na vozidlo o 20% - údržba, poistky, majetok (lízing)?

Tu som nasla aj novelu zakona: http://www.porada.sk/t104087-zakon-o-dani-z-prijmov-ucinnost-od-1-3-2009-a.html.
V § 19 ods. 2 písm. l) najdes zmienku o phm.
ranelx
10.03.09,08:39
Tam sa píše:
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,“.

Bude k tomu aj nejaký výklad? Doteraz, keď MV slúžilo na osobné účely (napr. vo výške 20% - podľa knihy jázd), tak všetky náklady boli ponížené. Platí to aj pre tento prípad?

Ešte pripájam: a čo DPH, môžem v tomto prípade (paušálne výdyvky 80%), ak som platiteľ DPH, dať do odpočtu celú DPH?
marta bodonova
10.03.09,09:59
Pozri sem: http://www.porada.sk/t79047-odpocet-dph-z-phm-blokov-u-mv-nezar-v-om.html
Prečítala som to včera a aj dnes, ale múdrejšia veru nie som.
Z bločku o nákupe benzínu, budem dávať cenu bez DPH do réžie, DPH do DPH ?
Predtým som to robila tak, že som si za mesiac sčítala z blokov ceny za 1L a delila počtom blokov,potom sumou násobila vzorec, ale teraz to ako mám robiť, čim viacej čítam - tým sa mi zdá, že menej viem.:mad:
takto som to robila:
km : 100x spotreba x tá cena z blokov, čo som písala vyššie.
km x 5 ,50
Dakujem
ranelx
11.03.09,07:07
Vyjadrí sa k tomu niekto? Ďakujem.
ranelx
11.03.09,07:10
Tam sa píše:
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,“.

Bude k tomu aj nejaký výklad? Doteraz, keď MV slúžilo na osobné účely (napr. vo výške 20% - podľa knihy jázd), tak všetky náklady boli ponížené. Platí to aj pre tento prípad?

Ešte pripájam: a čo DPH, môžem v tomto prípade (paušálne výdyvky 80%), ak som platiteľ DPH, dať do odpočtu celú DPH?

?
Forest LK
05.04.09,19:32
No to by aj mňa zaujímalo.
1.
Keď je firemné auto využívané aj na súkromné účely, môže sa stanoviť, že tých 20% budú súkromné jazdy a 80% firemné?

Tým pádom sa v takom pomere (80:20) uplatní aj odpočet DPH, a aj všetky ostatné náklady na dané auto?

2.
Ak by bolo auto využívané len na firemné účely, odpočet DPH aj všetky ostatné náklady (okrem PHL ktoré by boli 80%) by sa uplatnili 100% ?
Hanka
06.04.09,04:27
verca2
08.04.09,18:50
Palčo,
trošku zo zákona:
4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:

a) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa inej normy, na výpočet sa použije spotreba určená na rýchlostný režim jazdy cestného motorového vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty.


Muška, tento odstavec tu bol zverejnený milión krát a ja som si už veeeľa krát prečítala, že treba viesť knihu jázd a počítať nadspotrebu..., ale stále mi to nie je jasné:mad:

Skúsim dať príklad:
Január
Sledujem si počet prejazdených kilometrov pri každej ceste - cez knihu jázd. Prejazdené kilometre násobím cenou posledného tankovania a priemernou spotrebou uvedenou v TP vozidla. Dostanem sumu s DPH - v mojom prípade za január. Je to čiastka, ktorú si môžem uplatniť ako daňový výdavok. Zaúčtujem (JU) dátumom 31.1. a priložím bločky PHM. V tomo prípade mám v daňovým výdavkoch presne sumu, na ktorú mám zo zákona nárok, kedže som platca DPH, uplatním si aj sumu DPH z danej čiastky.

Je to tak?
alebo sa ešte musí vypočítať aj nadspotreba koncom roka? (čo sa mi nezdá)
praktizovať teóriu budem až cez weekend, tak možno preto mi to nedochádza, ako to vlastne je.

ďakujem a prajem príjemný zvyšok večera
junes
08.04.09,21:27
verca 2

neviem, ci som tvoj postup pochopila spravne, mozes prepocitavat spotrebu mesacne, ale definitivne nadspotrebu odpocitas /upravis v PD/ az koncom roka jednou sumou a nie po mesiacoch - mesacne urobis prejazdené km prepocitas cenou PRIEMERNEHO tankovania /nie posledneho/ pocet km v mesiaci x (priemerna cena pohonnych hmot podla blockov / 100) x norma z TP , vycislis nadspotrebu pripadne mensiu spotrebu a na konci roka porovnas normovanu spotrebu za cely rok so skutocnou a urobis pripadne upravu do PD, resp. DPH , ak mas nadspotrebu.
To, co ty vypocitas na konci JANUARA podla spravneho vzorca, je len normovana spotreba, nemusi suhlasit s vyskou vydavku, ktory si mozes uplatnit do nakladov. Bolo by to mozne len v pripade, ze ti na konci kazdeho mesiaca vyjde nadspotreba.

Moze sa stat, ze skutocna spotreba je nizsia ako normovana /napr. ak casto jazdis po BA - okrajovych castiach resp. po dialnicnych usekoch, kde je povolena vyssia rychlost
a uvadzas spotrebu "mesto"/, potom si mozes dat do nakladov len do vysky skutocne natankovanych litrov.




80% pausal z PHM !!!!!!!! tiez cakam, ze sa niekto jasnejsie vyjadri, ci treba upravovat aj ostatne vydavky spojene s obstaranim a pouzivanim MV. Dnes som pocula debatu uctovniciek, ktore sa bavili na tuto temu a zaver bol, ze treba upravit aj ostatne vydavky. Tak mi to vychadza, ze je vyhodnejsie viest knihu jazd, ak su na to podklady /napr. zmluvy o zakazkach a ine.../ , tak uvadzat 100% na podnikanie a ked pride danova kontrola a bude namietat, ze to neexistuje, aby niekto odjazdil 100% len vylucne v suvislosti s podnikanim, tak radsej zaplatit nejaku malu pokutu /ak vobec za to nejaku pokutu kontrola vyrubit moze/, ako sa zaoberat prepoctami firemne/ sukromne a este prist o dalsie /nie male/ danove vydavky.

Neviete niekto poradit, v ktorom zakone/ paragraf/odsek sa hovori o vyske danovych vydavkoch za automobil ,FO SZCO , vozidlo v majetku firmy, v suvislosti s prepoctom SUKROMNE: NA ZABEZP. PODNIKANIA? Nasla som len PHM. Kde sa spominaju ostatne naklady spojene s prevadzkou MV?
marcelaStanakova
14.07.09,16:27
Má otázku ku knihe jázd v roku 2009, neviem či mám mylnú informáciu vraj netreba viesť knihu jázd a do nákladov ide 85% pohonných hmot ?
veronikasad
14.07.09,16:37
Má otázku ku knihe jázd v roku 2009, neviem či mám mylnú informáciu vraj netreba viesť knihu jázd a do nákladov ide 85% pohonných hmot ?
Platí od 1.3.2009 - ak máš auto v obchodnom majetku a nie si plátca DPH, nemusíš viesť knihu jázd. Uplatníš si 80 % ceny PHM. Hľadaj na PORADe, nájdeš na túto tému veľa príspevkov
Lenka1979
14.07.09,16:49
milosko991
17.05.10,06:51
Tak padla tu už raz táto otázka ale pokiaľ som správne videl tak na nu nikto neodpovedal. Preto by som sa ešte raz chcel spýtať... sú nejaké zákonom určené náležitosti, ktoré musí tákáto "staska" obsahovať? Ako napr. vyplnení stav počítadla km, súčtové riadky, časy alebo je to len o dohode?
ALEXOLIVER
25.05.10,06:18
chcela by som sa spýtať, či stačí ako kniha jázd ručne vedený Výkaz o prevádzke cvičného vozidla AŠ. Jedná sa o autoškolu, výkaz obsahuje účel jazdy, meno vodiča, najazdené km, doplnenie Phm, cieľ jazdy, skrátka všetko. Len počíta sa to ručne a často sa v tých prepočtoch aj pomýli. Ja to prehrávam do SW a robím Knihu jázd. Zamestnávateľ mi však tvrdí že to netreba, že to robím zbytočne. Myslíte že stačí pre DU takáto ručne vedená evidencia, navyše ked sa v nej môžu nájsť aj chyby?
Inga6
25.05.10,11:14
Ja ti viem poradit zo svojej skusenosti a z toho, ze taketo knihy jazd presli aj danovou kontrolou:

Nalezitosti KJ - presne ako uvadas, my sme vsak knihu jazd museli na zaklade pripomienok danovej kontroly doplnit este aj o:
- cas zaciatku a ukoncenia sluzobnej cesty:)
- pocet najazdenych km za danu sluzobnu cestu alebo den
- ucel - teraz to robime detailne a presne tam napiseme ucel sluzobnej cesty (napr. danovy urad, klient XY a pod.)
- kniha jazd mala na mesacnej baze rovno aj prepocet spotreby/nadpostreby

My vedieme knihu jazd v exceli, sice ju prepisujeme z "papierovej" formy do excelu, ale mame dam nadefinovane vzorce a ono nam to vsetko krasne rata. Knihy jazd v nasom SW su o nicom, pretoze vyzaduju kontroly pri kazdej zmene a doplneni jazdy a preto je to jednoduchsie pre nas robit v exceli.

Ci by danovnici uznali aj klasicku "papierovu" knihu jazd - neviem, ale osobne si myslim, ze ak splna tie nalezitosti, ktore su tu uvedene, tak by s tym nemali mat ziaden problem.
Betina2
25.05.10,15:10
STAčí AJ RUčNE, AK Má šETKY NáLEžITOSTI. pOTOM PREPISOVAť NETREBA DO pc.
Ale treba si dať pozor na podrobnosti, o ktorých písala vyššie Inga6 - t.j. presný čas začiatku a konca jazdy s dátumami, podrobný účel cesty a miesto, kam smeruješ. Pokial jazdíš po meste, ja odporúčam uvieť stručnú trasu s ulicami - nestačí len BA-BA, ale uviest z ktorej ulice kadiaľ až po ktorú konečnú ulicu. Toto vyžadovali aj u nás. A aby s tým sedel samozrejme účel. Dobré je mať tam ku každej jazde počiatočný stav počítadla km na začiatku jazdy a konečný na konci jazdy a k tomu ako rozdiel vyčíslené km. V knihe jázd treba mať uvedenú aj normovanú spotrebu podľa TP a je dobré vykonávať mesačný súhrn počtu najazdenýmch km a k tomu prepočítanú normovanú spotrebu a nadspotrebu. A ešte, optimálne je v kolonke pre danú jazdu uviesť aj tankovanie - presný dátum a čas podľa bločku, miesto (ulicu, mesto), počet litrov a cenu za liter. dAť TO DO SAMOSTATNéHO STLPCA ALEBO DO POZNáMKY, FORMA JE Už NA tEBE. Proste aby bolo všetko čo najpodrobnejšie na jednom mieste. V exceli to ide tiež v pohode.Ale žiaden zákon neprikazuje robiť to na PC, takže kludnej aj ručne pekne s kalkulačkou a vpisovaním do zošitka. a ešte jedna vec - osoba, ktorá auto používa, by sa mala pod knihu jázd aj podpísať. Aj je len jeden, tak stačí len jeho podpis aj len raz za mesiac, ale ak sú viacerí používatelia, je dobré nechať si podpísať každú jazdu tou osobou, ktorá ju vykonala. Alebo jednou ustanovenou zodpovednou osobou.
Betina2
25.05.10,15:12
Tak padla tu už raz táto otázka ale pokiaľ som správne videl tak na nu nikto neodpovedal. Preto by som sa ešte raz chcel spýtať... sú nejaké zákonom určené náležitosti, ktoré musí tákáto "staska" obsahovať? Ako napr. vyplnení stav počítadla km, súčtové riadky, časy alebo je to len o dohode?

Myslím, že aj STASka sa dá kúpiť v Ševte alebo v ELITE v klasickej papierovej forme. A tá predávaná je schválená, takže by mala obsahovať všetky potrebné kolónky.
ALEXOLIVER
26.05.10,03:46
ďakujem Vám za Vaše odpovede.
Llívia
26.05.10,04:51
Ja ti viem poradit zo svojej skusenosti a z toho, ze taketo knihy jazd presli aj danovou kontrolou:

Nalezitosti KJ - presne ako uvadas, my sme vsak knihu jazd museli na zaklade pripomienok danovej kontroly doplnit este aj o:
- cas zaciatku a ukoncenia sluzobnej cesty:)
- pocet najazdenych km za danu sluzobnu cestu alebo den
- ucel - teraz to robime detailne a presne tam napiseme ucel sluzobnej cesty (napr. danovy urad, klient XY a pod.)
- kniha jazd mala na mesacnej baze rovno aj prepocet spotreby/nadpostreby

My vedieme knihu jazd v exceli, sice ju prepisujeme z "papierovej" formy do excelu, ale mame dam nadefinovane vzorce a ono nam to vsetko krasne rata. Knihy jazd v nasom SW su o nicom, pretoze vyzaduju kontroly pri kazdej zmene a doplneni jazdy a preto je to jednoduchsie pre nas robit v exceli.

Ci by danovnici uznali aj klasicku "papierovu" knihu jazd - neviem, ale osobne si myslim, ze ak splna tie nalezitosti, ktore su tu uvedene, tak by s tym nemali mat ziaden problem.

Máte aj iní podobné skúsenosti ako Inga6, že DÚ vyžaduje aj začiatok a koniec služobnej cesty, podrobný účel, príp. meno vodiča?
(Účtujem v Omege. Tu sa dajú evidovať aj jazdy, len mi ten formulár príde zbytočne komplikovaný, keď sa musia zadávať aj časy, meno vodiča, stále vyberať auto. Doteraz (v iných firmách) bola evidencia jázd robená len v exceli v úplne jednoduchej podobe: dátum, odkiaľ - kam, počet prejdených km, stav tachometra, účel. Tiež som si to chcela takto robiť, ale podľa toho, čo píše Inga6, to môžem robiť rovno "komplikovane" :) v Omege.)
Betina2
26.05.10,04:57
u nás to chceli takto dopodrobna, našťastie sme to mali robené v Pohode a tam to išlo docela hladko.
aj v Omege si viš určite predvoliť šablóny na pravidelné cesty alebo jednoducho kopírovať riadky a uporaviť len to, čo treba, nie? Určite aj tam sa dá práca zjednodušiť.
Manual
26.05.10,05:11
Ak bola KJ vedená tak, že neobsahovala tie náležitosti, ktoré tam Inga nemala, tak to KJ nebola. Veď to sú základné náležitosti KJ.
-čas odchodu a príchodu je potrebný na určenie výšky cestovnej náhrady ak sa vypláca
-počet km je potrebný na určenie spotreby PHL alebo výpočet kilometrovného
-účel je potrebný na určenie či sa jedná o súkromnú alebo služobnú cestu
Takže DU nič naviac vlastne nechcel, len to čo má KJ obsahovať
Llívia
26.05.10,05:45
u nás to chceli takto dopodrobna, našťastie sme to mali robené v Pohode a tam to išlo docela hladko.
aj v Omege si viš určite predvoliť šablóny na pravidelné cesty alebo jednoducho kopírovať riadky a uporaviť len to, čo treba, nie? Určite aj tam sa dá práca zjednodušiť.

To dúfam, že to pôjde :)
ccokoladecka
09.09.10,05:37
dobry den,
nasa firma prenajimala vozidlo inej firme na zaklade zmluvy. Teraz sa zmluva ukoncila a bolo nam vozidlo vratene, avsak bez jedinej ciarky v knihe jazd.
chcem sa spytat, ci ju mam vyzadovat? potrebujeme ju mi vobec, kedze auto vyuzivali a vydavky na PHM isli do ich nakladov?
alebo staci, ked zalozime novu odteraz, kedze auto budeme vyuzivat my - teda majitel.
Zita5
09.09.10,06:00
dobry den,
nasa firma prenajimala vozidlo inej firme na zaklade zmluvy. Teraz sa zmluva ukoncila a bolo nam vozidlo vratene, avsak bez jedinej ciarky v knihe jazd.
chcem sa spytat, ci ju mam vyzadovat? potrebujeme ju mi vobec, kedze auto vyuzivali a vydavky na PHM isli do ich nakladov?
alebo staci, ked zalozime novu odteraz, kedze auto budeme vyuzivat my - teda majitel.

Z môjho pohľadu , o prenájme motorového vozidla máte k dispozícii a založenú v účtovníctve Zmluvu o prenájme , z ktorej by malo vyplývať jasne , že vozidlo v čase od dátumu xxxxx po dátumxxxx bolo v prenájme, za čo ste vystavili aj Faktúru .
Pri odovzdaní predmetu nájmu nájomcovi mali byť zaznamenané ubehnuté km a taktiež aj pri vrátení vozidla nájomcom pri ukončení zmluvy, t.j. počiatočný stav km pri odovzdaní nájomcovi a konečný stav km pri prevzatí od nájomcu .
Čiže zdieľam názor, že Vy ako prenajímateľ evidenciu ubehnutých kilometrov , ktoré najazdil nájomca nie ste povinný viesť. Len v tom čase vo Vašej evidencii KJ by mala byť poznámka , vozidlo v prenájme v dátume , v ktorom skutočne bolo prenajaté .
Vy dňom použitia uvedeného vozidla pre Vaše účely musíte však mať Knihu jázd , kde budete vykazovať Počiatočný stav tachometra , ktorý by mal byť zhodný so stavom v deň vrátenia vozidla nájomcom t.j. konečným stavom pri prevzatí predmetu nájmu od nájomcu.

Konečný stav pri odovzdaní vozidla nájomcom = počiatočný stav u prenajímateľa v deň použitia vozidla na prvú služobnú jazdu .
ccokoladecka
09.09.10,08:46
dakujem za odpoved, v preberacom protokole je uvedený stav tachometra, ked nam vozidlo vracali spat. Takze mozeme zacat robit novu knihu. Avsak budem musiet najst staru knihu, pred tym, nez sme ho dali do prenajmu, ci tam bol tiez vyznaceny stav a ostatne nalezitosti ako pisete.
daniver
26.11.10,10:42
Prosim Vas o radu, Mám osob.automobil zaradený v majetku firmy,
ktorý vačinou využívam na súkromné účely, zaujímalo by ma, či súkromné jazdy mám uvádzať v KJ, a bločky za PHM v JU učtujem
na súkromné účely ako osobnú spotrebu, bez uplatnenia DPH,je to správne? a ešte sem tam jazdím služobne ohladom spolupráce s odberatelom, tak tieto jazdy dám ako služobné s uplatnením DPH, alebo si vystavím na túto cestu lestovný príkaz?a cestu do práce dám teiž ako služobnú?
Betina2
26.11.10,14:56
Prosim Vas o radu, Mám osob.automobil zaradený v majetku firmy,
ktorý vačinou využívam na súkromné účely, zaujímalo by ma, či súkromné jazdy mám uvádzať v KJ, a bločky za PHM v JU učtujem
na súkromné účely ako osobnú spotrebu, bez uplatnenia DPH,je to správne? a ešte sem tam jazdím služobne ohladom spolupráce s odberatelom, tak tieto jazdy dám ako služobné s uplatnením DPH, alebo si vystavím na túto cestu lestovný príkaz?a cestu do práce dám teiž ako služobnú?

1) Auto máte zaradené v majetku firmy, čiže každý km jazdy takýmto autom by mal byť podchytený v knihe jázd. Teda aj súkromné aj služobné jazdy.
2) Zo súkromnej jazdy si nemôžeš odpočítať DPH a aj výdavok vynaložený na nákup PHL by nemal byť v alikvótnej čiastke daňovom uznateľný. Na to slúži kniha jázd, aby si vedela presne vyčísliť (pomerovo), kolko to bude činiť.
3) Predpokladám, že si SZČO a auto nevyužívajú zamestnanci na súkromné účely, ale iba Tvoja osoba ako SZČO na súkromné aj na firemné.
4) Nemusíš vystavovať cestovný príkaz sám sebe, ak sa jedná o bežné, krátkodobé jazdy.
5) Ty ako SZČO máš sídlo v mieste svojho bydliska. Prevádzku alebo miesto výkonu práce môžeš mať kdekolvek. Ak denne cestuješ do svojej vlastnej prevádzky alebo do miesta prevádzkovania živnosti (uvedené v ŽL), tak by som to ako služobnú cestu nepovažovala a teda ani by som o nej neúčtovala ako o služobnej, ale súkromnej. Ak ale napríklad zo svojho sídla denne cestuješ za svojimi obchodnými partnermi do ich firiem (rokovania, nákup, vykonávanie práce u nich), tak by som to považovala za služobnú jazdu a v tomto zmysle ju aj evidovala a o nej účtovala.
nikulik
10.01.11,11:21
Vedeli by ste mi povedat niekto ako sa spravne ma pisať kniha jazd. Ak ide szčo z košic do prešova, ale v prešove najazdi po meste par km, a potom ide naspäť do košic? Dvojzapisom alebo trojzapisom?
nikulik
12.01.11,12:01
Vedeli by ste mi povedat niekto ako sa spravne ma pisať kniha jazd. Ak ide szčo z košic do prešova, ale v prešove najazdi po meste par km, a potom ide naspäť do košic? Dvojzapisom alebo trojzapisom?

neviete mi poradit niekto?
Betina2
12.01.11,13:48
neviete mi poradit niekto?

Tak, aby si vedela preukázať oprávnenosť jazdy.
Osobne by som to rozpísala na cestu z jedného mesta do druhého, potom ďalší riadok nejaká trasa po uliciach navštíveného mesta (popísať názvy ulíc-samozrejme len tie najhlavnejšie, nemusíš každú jednu napísať) a tretí riadok cesta späť z daného mesta (tak ako ten prvý riadok len opačne).
Ak v danom navštívenom meste nejazdíš alebo len minimum, zahrň kilometre už do spomínanej trasy medzi oboma mestami (napr. prídeš rovno na rokovanie, po rokovaní ideš rovno späť a nikde mimo trasy sa nezdržíš)

Napríklad:
1./ odchod dátum čas 7,00 miesto, trasa Košice (ja zvyknem aj ulicu)-Prešov, účel jazdy, počet najazdených km, príchod o 9,00 miesto (Prešov)
2/ napr. 11.30-12,45 Prešov, trasa ulice, účel, km
3/ Prešov-Košice, účel, km, odchod príchod, dátum, čas, účel
Ak sa medzitým počas cesty tankuje, tak aj to uvádzam spolu s miestom, časom čerpania a počet litrov a typ + prípadne cenu za liter
......
niekto toto všetko píše stručnejšie do 1 riadku asi takto:
odchod, dátum, čas, miesto, trasa Košice-Prešov-Košice, počet km, účel, príchod dátum, čas, miesto

Ak máš soft na vypracovanie knihy jázd, malo by Ťa to navádzať.
Ak nie, treba si urobiť knihu jázd v Exceli podla vzoru volnopredajnej papierovej knihy jázd. Či zvolíš podrobnejší popis alebo stručnejší závísí od Vás, ale treba splniť podmienku preukázania oprávnenosti (tak ako pri všetkom)
nikulik
12.01.11,18:49
Ďakujem pekne :) len som sa chcela uistiť lebo ako pozeram kazdy to robí ináč.
smia
24.01.11,06:09
Ahojte, chcela by som sa spytat na potrebu vedenia knihy jazd. Docitala som sa v jednom clanku toto:
http://podnikam.webnoviny.sk/automobil/kniha-jazd-uz-nie-je-potrebna/11956

Avsak nie je i jasny najma tento odstavec: Na uplatňovanie výdavkov na spotrebované PHL do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona od dani z príjmov majú nárok daňovníci (podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) len v takom prípade, ak na podnikanie alebo inú zárobkovú činnosť využívajú iné ako vlastné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, čiže automobil, ktorý je zahrnutý v obchodnom majetku (firemný automobil) alebo auto požičané, či prenajaté.

Akych aut sa to teda tyka? Akym sposobom si moze teda Szco uplatnit 80perc. vydavky za PHL ak ma auto prenajate? Uz niekolko dni si nad tym lamem hlavu , mam blocky za tankovanie a nie som si ista ako ich zauctovat.

Poradi mi niekto?
alusa783
16.03.11,12:39
Zdravím

hned na začiatku témy je otazka a odpoved že - mam si viest analityku na tankovanie ku konkrétnemu vozidlu a ak mi to na konci roka nesení s knihou jázd si rozdielnu sumu dám ako odpoč. alebo pripč. položku k základu dane
mne nosí šéf bločky z nafty kde je aj umyvárka alebo voda do ostrekovačou a tak, musím to teda rozučtovavať? nejde to dako upraviť precentami že 10% z analityky je vyhradené na umyvárku a vodu do ostrekovačou? prípadne niečo jednoduchiš? (napríklad keby som dorobila do knihy jázd cestu naviac kde by som dala že tankoval ale bločik by nebol v nákladoch? lebo sa mi to fakt nechce stále rozučtovávať
Betina2
16.03.11,14:28
Zdravím

hned na začiatku témy je otazka a odpoved že - mam si viest analityku na tankovanie ku konkrétnemu vozidlu a ak mi to na konci roka nesení s knihou jázd si rozdielnu sumu dám ako odpoč. alebo pripč. položku k základu dane
mne nosí šéf bločky z nafty kde je aj umyvárka alebo voda do ostrekovačou a tak, musím to teda rozučtovavať? nejde to dako upraviť precentami že 10% z analityky je vyhradené na umyvárku a vodu do ostrekovačou? prípadne niečo jednoduchiš? (napríklad keby som dorobila do knihy jázd cestu naviac kde by som dala že tankoval ale bločik by nebol v nákladoch? lebo sa mi to fakt nechce stále rozučtovávať

Nie nejde !
Použitie umývarky je služba - oprava a údržba, kým nákup PHL je nákup materiálu, ktorý má mať samostatné analytické vymedzenie, najlepšie pre jednotlivé autá, pre jednoduchšiu preukáznosť a kontrolu. Nemôžeš spájať nákup materiálu a nákup služieb do jednej analytiky. Je to ako by si dala do jedného vreca hrušky a dopravu masla. Proste sú to úplne rozdielne veci. A keby si to dala na jeden účet, tak by si nevykázala reálny stav, skreslila by si výkaz ziskov a strát (služby vs.materiál) a takisto by si porušila preukázateľnosť oprávnenosti nákladov na PHL. Resp. by si ich z daného účtovania nevedela preukázať.
Každopádne to znovu zopakujem, nákup PHL a využitie služieb umývarkz nedávaj dokopy. Okrem toho odlišuj aj nákup iných materiálov, napríklad čistiacich alebo iných údržbových látok, napr. voda do ostrekovača, motorový olej, čo kúpiš sama na pumpe alebo v markete (t.j. ak to nie je vrámci servisných služieb od autoservisu....) Aj pre Vás bude lepšie podrobnejšie členenie nákladov, lepšie si ich zanalzyujete a vyvodíte potrebné rozhodnutia....
Ak sa Ti to nechce rozúčtovávať, tak načo to potom robíš.....
ale nie, urob si jednoduchú AE osnovu a sprav si ku každej analytike nejakú používanú predkontáciu a doklady nahadzuj na položky, na bločku sú predsa jednotlivé položky rozpísané....a ku každej položke dokladu si pričleň zvolenú predkontáciu.....pôjde to rýchlo.....alebo si sprav Zberný účtovný doklad, napr, na každé auto na konci mesiaca jeden doklad, tabulku s rozpisom a súčtami v exceli a k tomu pripneš očíslované bločky. Potom budeš účtovať o jednom doklade s minimálnym počtom položiek (PHL, spotreba ostatného materiálu-voda do ostr.+olej....oprava a údržba., to máš účtovanie na 3 AE + DPH + 211 (261) V prvom rade by si ale mala zistiť možnosti Tvojho SW na účtovníctvo a podla toho sa rozhodneš, čo bude výhodnejšie.
Betina2
16.03.11,14:38
Ahojte, chcela by som sa spytat na potrebu vedenia knihy jazd. Docitala som sa v jednom clanku toto:
http://podnikam.webnoviny.sk/automobil/kniha-jazd-uz-nie-je-potrebna/11956

Avsak nie je i jasny najma tento odstavec: Na uplatňovanie výdavkov na spotrebované PHL do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona od dani z príjmov majú nárok daňovníci (podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) len v takom prípade, ak na podnikanie alebo inú zárobkovú činnosť využívajú iné ako vlastné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, čiže automobil, ktorý je zahrnutý v obchodnom majetku (firemný automobil) alebo auto požičané, či prenajaté.

Akych aut sa to teda tyka? Akym sposobom si moze teda Szco uplatnit 80perc. vydavky za PHL ak ma auto prenajate? Uz niekolko dni si nad tym lamem hlavu , mam blocky za tankovanie a nie som si ista ako ich zauctovat.

Poradi mi niekto?


chápem to tak, že ak Ty ako SZČO použiješ auto, ktoré je písané na Tvoju osobu, ale nie je zaradené do obchodného majetku (nemáš ho písané na firmu, figuruje teda na Tvoje RČ, nie na IČO), tak nemôžeš postupovať podla vyššie uvedeného, teda si nemôžeš dávať výdavky na PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) ....
ak ale budeš mať auto manželove, dedkove, bratove.....alebo prenajaté, alebo vlastné firemné, ktoré máš zaradené do obchodného majetku, tak potom tento postup môžeš uplatniť.
S prenajatým autom problém nemáš....potrebuješ len nájomnú zmluvu, TP a bločky.
alusa783
16.03.11,14:48
betina diky za odpoved si ma trochu naštartovala aby som to učto robila poctivejšie idem sa hned pustit do toho...
mamina h.
31.05.11,20:32
prosim vas, kto vsetko moze viest knihu jazd?
robi to sofer auta, alebo to moze robit aj uctovnik v sro alebo?
pekne dakujem za vyjasnenie :)
katka 23
01.06.11,09:45
mali by ju správne viesť šoféri, oni jazdia , ale pretože sú lajdáci a nevedú ju pravdivo a presne trápia sa s tým účtovníci.
mondes
07.07.11,14:28
Prosím Vás pekne o radu. Klient má dodávku v obchodnom majetku a predchádzajúca účtovníčka účtovala PHM v plnej výške do nákladov, pričom ale neviedla evidenciu jázd. Klient je štvrťročný platca DPH. Ako mám teraz postupovať? To musím robiť knihu jázd od začiatku roka? (dokonca ani za minulý rok neviedli evidenciu jázd) Ako sa to dá ešte riešiť, aby to bolo menej náročné? Klient si vraj vypisuje nejaké "stazky". Mám na základe tých staziek urobiť knihu jázd? Poraďte prosím.
mondes
07.07.11,20:33
Prosím Vás pekne o radu. Klient má dodávku v obchodnom majetku a predchádzajúca účtovníčka účtovala PHM v plnej výške do nákladov, pričom ale neviedla evidenciu jázd. Klient je štvrťročný platca DPH. Ako mám teraz postupovať? To musím robiť knihu jázd od začiatku roka? (dokonca ani za minulý rok neviedli evidenciu jázd) Ako sa to dá ešte riešiť, aby to bolo menej náročné? Klient si vraj vypisuje nejaké "stazky". Mám na základe tých staziek urobiť knihu jázd? Poraďte prosím.
Prosím Vás, kniha jázd a stazky nie je to jedno? Musí sa vypisovať aj to aj to? Dik.
veronikasad
07.07.11,20:35
Prosím Vás, kniha jázd a stazky nie je to jedno? Musí sa vypisovať aj to aj to? Dik.
o aké motorové vozidlo ide - nákladné alebo osobné ?
mondes
08.07.11,05:23
o aké motorové vozidlo ide - nákladné alebo osobné ?

Ide o dodávku Fiat Ducato. Práve mi klient priniesol stazky na ktorých je len:
napr. Dátum: 17/3 Cieľ cesty: Sabinov - Rim. Sobota - Sabinov
a ubehnuté km: 119 840 (t.j. vlastne len stav tachometra). Čo ja mám s tým teraz robiť? Treba mi podľa toho (neviem ako) vyplniť knihu jázd? Dokonca tie stazky nie sú úplné. Som z toho paf. Ďakujem Vám.
katka 23
08.07.11,08:34
Ja som tento problém riešila toho roku tiež. Postupovala som takto : ku koncu mesiaca som si zistila spotrebu PHM od začiatku roka podľa bločkov a tiež stav tachometra k tomuto dátumu, zistila som spotrebu PHM z techn.preukazu na 100 km, z týchto údajov som vypočítala ubehnuté km za dané obdobie , od konečného stavu tachometra som odrátala tieto ubehnuté km , dostala som poč.stav tachometra zaevidovala som to do knihy jázd , pozisťovala som kde sa jazdilo, na stránke http://www.viamichelin.com/ som zistila km jednotlivých trás a dosadzuješ km - trasy kým nedostaneš konečný stav tachometra. Teraz si priebežne evidujem kde sa jazdí a je to celkom OK.
mondes
08.07.11,08:53
Ďakujem veľmi pekne za radu. Len ma ešte zaujíma, prečo sa Veronikasad pýtala, či ide o osobné, alebo nákladné auto? V čom je rozdiel? Ani vlastne neviem, že či dodávka je osobným, alebo nákladným autom.
mondes
08.07.11,14:50
Prosím Vás do akej kategórie mám zaradiť Fiat Ducato? Myslím, čo sa týka evidencie jázd. Je to osobné alebo nákladné? Vďaka.
katka 23
09.07.11,07:55
preštuduj technický preukaz auta
mondes
21.07.11,07:14
Zdravím Vás, práve študujem techničák na FIAT DUCATO, potrebujem zistiť spotrebu auta, ale tam to nie je napísané. Čo mám teraz robiť? Ako zistím spotrebu, ked v technickom nie je uvedená? Ďakujem.

A vôbec, môže sa stať, že nie je v techničáku uvedená spotreba auta? Sú tam rôzne rozmery a hmotnosti, ale pri spotrebe paliva je len: -l.100 km. Čo mám robiť? Ako zistiť spotrebu???
mondes
22.07.11,06:00
Prosím Vás, nemá niekto auto FIAT DUCATO, rok výroby 2005, 2,0 JTD? Potrebujem zistiť,akú má spotrebu, v technickom to nie je. Ďakujem.
alusa783
29.07.11,06:50
ak nie, urob si v exceli tabulku, kde budeš mať tieto položky:
- osoba
- auto ŠPZ
- účel,
- štart, cieľ, miesto rokovania,
- dátum a čas odchodu, príchodu
- počet ubehnutých km (mesto, kombinovane, mimo mesto)
- čerpanie a cena PHM bez DPH;)

prosím Vás je potrebné aj začiatočný a konečný stav tachometra pokial bolo auto kúpené už použité?

a ešte je potrebné tlačit knihu jázd?? alebo ju môžem mať len v programe a v prípade kontroli ju až budem tlačit?
a bola tu otázka min. 2x ale nenašla som odp. ktorý zákon upravuje náležitosti knihy jazd? pri. kt. §
Rozi23
29.07.11,08:30
Prosím Vás, nemá niekto auto FIAT DUCATO, rok výroby 2005, 2,0 JTD? Potrebujem zistiť,akú má spotrebu, v technickom to nie je. Ďakujem.
Mali sme Fiat Ducato z roku 2006 (ukradli ho) a ten mal v technickom uvedené 8,7 l/100 km.
alusa783
01.08.11,07:08
ešte sa chcem opýtať, kniha jazd a zahraničná jazda, stačí ak uvediem odkial kam nemusím rozpisovat hranice ako pri vyučtovaní však?
ak sa šéf rozhodne že chce diety tak mu spravím vyučtovanie tam budu rozpísané hranice a uvedené že firemné auto je tak?
mizu24
16.08.11,10:10
Chcem sa spýtať, keď má účtovníčka kúpený SW na Knihu jázd na svoju firmu, môže na ňom viesť evidenciu áut pre svojich klientov? To znamená, že by klient bol vedený napr. ako šofér a ručne by sa tam dopísalo, že kniha jázd je vedená v programe účtovníčky (SW vypisuje ičo, dič a adresu účtovníčky ako majiteľa auta, pričom auto patrí klientovi). A tiež ručne dopísať údaje klienta? Alebo treba kúpiť na každého klienta SW Knihy jázd? Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne :( a ďakujem za odpoveď.
veronikasad
16.08.11,10:12
Chcem sa spýtať, keď má účtovníčka kúpený SW na Knihu jázd na svoju firmu, môže na ňom viesť evidenciu áut pre svojich klientov? To znamená, že by klient bol vedený napr. ako šofér a ručne by sa tam dopísalo, že kniha jázd je vedená v programe účtovníčky (SW vypisuje ičo, dič a adresu účtovníčky ako majiteľa auta, pričom auto patrí klientovi). A tiež ručne dopísať údaje klienta? Alebo treba kúpiť na každého klienta SW Knihy jázd? Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne :( a ďakujem za odpoveď.
Stiahni si DEMO verziu ALFy, kde máš tiež knihu jázd.
mizu24
16.08.11,19:24
Ďakujem za info, ale ja už SW mám a chcela by som robiť v ňom, keďže už to mám všetko odskúšané, len chcem vedieť, či môžem viesť knihu jázd tak, ako som písala vyššie.
veronikasad
16.08.11,20:01
Ďakujem za info, ale ja už SW mám a chcela by som robiť v ňom, keďže už to mám všetko odskúšané, len chcem vedieť, či môžem viesť knihu jázd tak, ako som písala vyššie.
tak ako si to písala, sa mi to nepáči. Nedá sa ti pridať firma, v ktorej budeš viesť len evidenciu jázd ?
mizu24
17.08.11,11:44
Myslíš v Alfe? Tá kniha jázd sa tam dá viesť, ale ten program mi nevyhovuje, nie je tam všetko, čo potrebujem... Preto chcem vedieť, či sa to dá riešiť takýmto spôsobom. Aj na JU a PU mám SW na svoje meno a v ňom účtujem firmy, ale tu mi všade vypisuje moje údaje (vyzerá to, akoby tie autá boli moje, čo nie sú :D).
A SW pre každého klienta zvlášť sa mi nechce kupovať, lebo je to dosť nákladné. :(
zk24
23.12.11,22:04
Ahojte,

chcela by som sa opytat ako riesite ked klient strati blok z ERP o tankovaní PHM? Viem ze nakupil naftu na OMV - platil kartou a mam teda na vypise z banky tuto platbu a mam od toho ten malicky blok co je ako potvrdenka o platbe kartou. Nemam vsak regulerny danovy doklad.

Ked to vyhodim z nakladov a dam to ako nevydokladovanu platbu 355/221 alebo nejaky nedanovy vydavok, tak mi nebude sediet kniha jazd. Ale ja z tej malej potvrdenky ani neviem samozrejme kolko litrov natankoval, za aku cenu za liter, a samozrejme ze si pred danovou kontrolou ani neobhaji ci vobec tankoval do svojho auta alebo ci v tej cene neni aj cola a sendvič.

Najradšej by som to vyhodila ale kedze na plnu nadrz spravi cez 1,000 km budu mi do knihy jazd chybat.

Ako prosim riesite tuto situáciu?

Dakujem.
willma
24.12.11,07:42
sú pumpári, ktorí semo tamo odkladajú bloky.
mondes
16.01.12,10:42
Dobrý deň, robím knihu jázd s.r.o., uplatňuje si 100% PHM. Je platiteľom DPH. Už mám pol roka urobené a teraz ma napadlo, že či cena za PHM pri tankovaní za liter sa uvádza s DPH, alebo je potrebné to prepočítať a uviesť cenu bez DPH. Vďaka.
UFO.ar
16.01.12,14:52
Platiteľ DPH, pri prepočte normovanej spotreby (v knihe jázd) použije cenu PMH bez DPH.
Neplatiteľ DPH - použije cenu s DPH. T.j. obidvoch prípadoch sa použije cena PHM, ktorú má účtovná jednotka zaúčtovanú v nákladoch na účte 501 AE.
mondes
16.01.12,20:22
Platiteľ DPH, pri prepočte normovanej spotreby (v knihe jázd) použije cenu PMH bez DPH.
Neplatiteľ DPH - použije cenu s DPH. T.j. obidvoch prípadoch sa použije cena PHM, ktorú má účtovná jednotka zaúčtovanú v nákladoch na účte 501 AE.

Vďaka, veľmi ste ma nepotešili. Musím spätne aceny prepočítať. Ak môžem poprosiť, v ktorom § sa to dočítam?
avalik
16.01.12,20:28
je nutne v knihe jazd uvadzat aj cenu paliva, nestaci len pocet litrov?
mondes
16.01.12,20:43
Musím tam uviesť, že koľko stál liter nafty v čase tankovania.
zk24
17.01.12,05:35
je nutne v knihe jazd uvadzat aj cenu paliva, nestaci len pocet litrov?

Ak máš soft na KJ, tak ti počíta aj presne koľko si prejazdil finančne. Nahadzujem do nej presné dni a hodiny tankovania v takej a takej sume. Tuším počíta aj priemernú cenu za liter... asi kvôli nadspotrebe a tak...
mondes
17.01.12,06:15
Ak máš soft na KJ, tak ti počíta aj presne koľko si prejazdil finančne. Nahadzujem do nej presné dni a hodiny tankovania v takej a takej sume. Tuším počíta aj priemernú cenu za liter... asi kvôli nadspotrebe a tak...

Tiež robím KJ v softe. Prosím Ťa, keďže sme platcami DPH, tak z ceny na bločku odpočítam DPH? Napr. som natankovala 40 litrov za 1,345 Eur/l. Tak z 1,345 odpočítam DPH a tak to vynásobím x 40?
zk24
17.01.12,06:17
Tiež robím KJ v softe. Prosím Ťa, keďže sme platcami DPH, tak z ceny na bločku odpočítam DPH? Napr. som natankovala 40 litrov za 1,345 Eur/l. Tak z 1,345 odpočítam DPH a tak to vynásobím x 40?

Na blocku by si mal/a mať vyčíslenú jednotkovú sumu bez DPH aj celkovú cenu bez DPH. Nemal/a by si nič potrebovať počítať.
mondes
17.01.12,07:49
Na blocku by si mal/a mať vyčíslenú jednotkovú sumu bez DPH aj celkovú cenu bez DPH. Nemal/a by si nič potrebovať počítať.

No práveže ja mám bločky na naftu a tam je napr. 36,5 L 1,370 JC /l. Ale tá jedn. cena je s DPH a až potom sa celková cena t.j. 50,01 rozpočíta na základ a DPH.

Ale rozmýšľam, je to chyba, ak som dávala cenu s DPH? Veď v KJ ide len o km. Prosím Vás, vyjadrite sa ešte niekto, akú cenu za PHM dávate do KJ. Vďaka.
zk24
17.01.12,08:07
ja vlastne do KJ nezadavam cenu za liter, ale celkovú cenu bez DPH a pocet litrov a samo si to vypocita cenu bez dph za liter.
Vlastas
17.01.12,08:10
Kto robí Knihu jázd v MRP WIn???? ako súčasť podvojného účto. (nie samostatný program na KJ) potrebujem poradiť či program vypočíta aj skutočnú spotrebu PHM, a ak áno kde a ako to nastavím......
avalik
17.01.12,08:11
Ak máš soft na KJ, tak ti počíta aj presne koľko si prejazdil finančne. Nahadzujem do nej presné dni a hodiny tankovania v takej a takej sume. Tuším počíta aj priemernú cenu za liter... asi kvôli nadspotrebe a tak...

ano pouzivam Oberon, ale dovoli mi zadat tankovanie aj bez sumy, len v litroch. Ano aj ja nahadzujem presne tankovanie - dokonca na minuty podla blocku :).

este sa opytam, v TP mam kombinovanu spotrebu 5 l/100km. Ine udaje tam uvedene nemam. Na stranke predajcu aj v jeho propagacnych materialoch je ale uvedena aj spotreba mesto 6,1l a mimomesto 4,4 l ... kedze vacsinou jazdim v meste je pre mna lepsie davat konkretnu spotrebu.

staci na dokladovanie pouzitej normy spotreby prilozit ku knihe jazd vytlacenu stranku z internetu (resp. ofotenu stranku z katalogu vozidla) kde to predajca uvadza alebo si musim vyziadat nejaky oficialny papier od predajcu?

ZoDzP: §19 ods.2:

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
mondes
17.01.12,08:11
Ďakujem, ja robím KJ v Alfe a tam to prepočítava litre x cena/l.

....Ak niekto robíte KJ v Alfe, prosím napíšte, akú cenu tam zadávate. Vďaka. ....Aj Vám zk24:)
avalik
17.01.12,08:15
No práveže ja mám bločky na naftu a tam je napr. 36,5 L 1,370 JC /l. Ale tá jedn. cena je s DPH a až potom sa celková cena t.j. 50,01 rozpočíta na základ a DPH.

Ale rozmýšľam, je to chyba, ak som dávala cenu s DPH? Veď v KJ ide len o km. Prosím Vás, vyjadrite sa ešte niekto, akú cenu za PHM dávate do KJ. Vďaka.

nebudu ti sediet sumy v KJ a v uctovnictve ... preto platca DPH dava cenu bez DPH a neplatca s DPH (je to aj v prisp. 129 vyssie)
mondes
17.01.12,09:02
nebudu ti sediet sumy v KJ a v uctovnictve ... preto platca DPH dava cenu bez DPH a neplatca s DPH (je to aj v prisp. 129 vyssie)

....tak teraz tomu nerozumiem. Veď ak máme auto v podnikaní, tak si uplatňujeme 100% z ceny PHM. Takže aj s DPH. Či?
avalik
17.01.12,09:08
....tak teraz tomu nerozumiem. Veď ak máme auto v podnikaní, tak si uplatňujeme 100% z ceny PHM. Takže aj s DPH. Či?

zle som sa vyjadrila - v uctovnictve myslim na prislusnom ucte - zvlast mas ucet na DPH a zvlast nakladovy ucet (501AE).

na prislusnom nakladovom ucte k danemu autu mas uctovane bez dph a ten sa ma rovnat sume v KJ daneho auta - uctovnici, dobre to chapem?
Vlastas
17.01.12,09:11
Kto robí Knihu jázd v MRP WIn???? ako súčasť podvojného účto. (nie samostatný program na KJ) potrebujem poradiť či program vypočíta aj skutočnú spotrebu PHM, a ak áno kde a ako to nastavím......

POSÚVAM
zk24
17.01.12,10:58
....tak teraz tomu nerozumiem. Veď ak máme auto v podnikaní, tak si uplatňujeme 100% z ceny PHM. Takže aj s DPH. Či?

mondes.... ste platcami DPH ci neplatcami? Ak ste neplatci DPH, tak celá suma na bločku (vrátane DPH) je tvojim nákladom. Ak ste platitelia DPH, tak iba suma bez DPH je vašim nákladom.
Vlastas
17.01.12,13:02
Kto robí Knihu jázd v MRP WIn???? ako súčasť podvojného účto. (nie samostatný program na KJ) potrebujem poradiť či program vypočíta aj skutočnú spotrebu PHM, a ak áno kde a ako to nastavím......

NIKTO nevie poradiť????
zk24
17.01.12,13:05
Rada by som, ale ja mam Oberon.
Vlastas
17.01.12,13:09
ďakujem za ochotu, práve niečo zisťujem na stránke MRP
mondes
17.01.12,20:50
Tak, aby si vedela preukázať oprávnenosť jazdy.
Osobne by som to rozpísala na cestu z jedného mesta do druhého, potom ďalší riadok nejaká trasa po uliciach navštíveného mesta (popísať názvy ulíc-samozrejme len tie najhlavnejšie, nemusíš každú jednu napísať) a tretí riadok cesta späť z daného mesta (tak ako ten prvý riadok len opačne).
Ak v danom navštívenom meste nejazdíš alebo len minimum, zahrň kilometre už do spomínanej trasy medzi oboma mestami (napr. prídeš rovno na rokovanie, po rokovaní ideš rovno späť a nikde mimo trasy sa nezdržíš)

Napríklad:
1./ odchod dátum čas 7,00 miesto, trasa Košice (ja zvyknem aj ulicu)-Prešov, účel jazdy, počet najazdených km, príchod o 9,00 miesto (Prešov)
2/ napr. 11.30-12,45 Prešov, trasa ulice, účel, km
3/ Prešov-Košice, účel, km, odchod príchod, dátum, čas, účel
Ak sa medzitým počas cesty tankuje, tak aj to uvádzam spolu s miestom, časom čerpania a počet litrov a typ + prípadne cenu za liter
......
niekto toto všetko píše stručnejšie do 1 riadku asi takto:
odchod, dátum, čas, miesto, trasa Košice-Prešov-Košice, počet km, účel, príchod dátum, čas, miesto

Ak máš soft na vypracovanie knihy jázd, malo by Ťa to navádzať.
Ak nie, treba si urobiť knihu jázd v Exceli podla vzoru volnopredajnej papierovej knihy jázd. Či zvolíš podrobnejší popis alebo stručnejší závísí od Vás, ale treba splniť podmienku preukázania oprávnenosti (tak ako pri všetkom)

Tak takto robím aj ja knihu jázd. Prosím Vás, to zvýraznené, cena za liter - uvádza sa s DPH alebo bez DPH? Sme platcami DPH. Vďaka
marta bodonova
24.02.12,11:15
Ja robím knihu jazd v ALFE raz za mesiec. Keď si ale prepočítam za každý deň zvlášť, tak na konci mesiaca mi vyšla ina suma, rozdiel tak 1-3 EURA.
Som platca DPH a zatiaľ som to nechala tak.
Robi to niekto tak ako ja, alebo to prepočítavate každý deň?
Ďakujem


Nikto sa mi na to nepozrie?
Miroslav
12.03.12,11:23
Ja robím knihu jázd v AUTOPLANe. Cenu PHM tam nahodím s daňou a automaticky mi to vypočíta aj cenu bez DPH. Pri tlači a vyúčtovaní spotreby si len zvolím či chcem používať pri výpočtoch cenu bez DPH, s DPH alebo oboje naraz.
marta bodonova
12.09.12,07:52
Podľa ktoreho zákona sa musí v knihe jázd uvádzať cena PHM bez DPH?
Kde by som si to mohla prečítať?
Sharon
08.10.12,07:50
Dobrý deň, máte niekto skúsenosti s online evidenciou jázd na internete zdarma: kniha-jizd-zdarma.cz
milos572
30.01.14,15:30
kolko rokov sa odklada zaznam o prevadzke vozidla osobnej dopravy