Milan.Žiška
30.05.08,12:53
Zdravím všetkých :),
rád by som sa poradil a zistil či má niekto podobý "problém". Pracujem vo firme (s.r.o.) a používam súkromné auto na služobné účely. Aké účtovné povinnosti prípadne odvody alebo iné výdavky mi z toho vyplývajú. Aby to nebolo také jednoduché, nie som majiteľom auta - auto patrí príbuznému na dôchodku. Nevzniknú jemu z toho nejaké povinnosti ?

Ospravedlňujem sa ale som svojím zameraním vzdialený ekonomike - možno ani tento dotaz sem nepatrí ale nevedel som kam ho zaradiť.

Ďakujem dopredu za odpovede a informácie
Milan Benka
30.05.08,10:58
Zdravím všetkých :),
rád by som sa poradil a zistil či má niekto podobý "problém". Pracujem vo firme (s.r.o.) a používam súkromné auto na služobné účely. Aké účtovné povinnosti prípadne odvody alebo iné výdavky mi z toho vyplývajú. Aby to nebolo také jednoduché, nie som majiteľom auta - auto patrí príbuznému na dôchodku. Nevzniknú jemu z toho nejaké povinnosti ?

Ospravedlňujem sa ale som svojím zameraním vzdialený ekonomike - možno ani tento dotaz sem nepatrí ale nevedel som kam ho zaradiť.

Ďakujem dopredu za odpovede a informácie

Povinnosti vznikajú Vášmu zamestnávateľovi, nie Vám.
Milan.Žiška
30.05.08,11:03
Ak som to správne pochopil "benka". Vzniknutý príjem nemá vplyv na príjem príbuzného a ani môj?
Milan Benka
30.05.08,11:50
Ak som to správne pochopil "benka". Vzniknutý príjem nemá vplyv na príjem príbuzného a ani môj?

Príjem - cestovná náhrada nie je zdaniteľným príjmom.
Milan.Žiška
30.05.08,12:21
Ďakujem "benka", veľmi mi to pomohlo, vystrašila ma pani od účtovnictva ale asi som ju zle rozumel.
Ešte raz ďakujem a prajen pekný víkend.
halluska
25.08.08,09:29
Ahojte.

Aj ja pouzivam moje sukromne auto na sluzobne ucely. Som jediny zamestananec zahranicnej firmy. Nedavno sme sa prestahovali do novych priestorov, ale zatial pouzivame postovu adresu a sluzby uctovnictva v Blave. Na cesty dva krat do mesiaca pouzivam svoje auto.

Co mam vyplnit a ako to funguje, ak si chcem tieto moje vydavky preplatit?
Velmi pekne dakujem za radu.
Chobot
25.08.08,09:51
Ahojte.

Aj ja pouzivam moje sukromne auto na sluzobne ucely. Som jediny zamestananec zahranicnej firmy. Nedavno sme sa prestahovali do novych priestorov, ale zatial pouzivame postovu adresu a sluzby uctovnictva v Blave. Na cesty dva krat do mesiaca pouzivam svoje auto.

Co mam vyplnit a ako to funguje, ak si chcem tieto moje vydavky preplatit?
Velmi pekne dakujem za radu.

Treba vyplniť Vyúčtovanie pracovnej cesty, kde si uplatníš všetky cestovné náhrady (stravné, za použitie súkromného auta, náhradu PHM,...).
halluska
25.08.08,12:14
ahoj Chobot. Dakujem za odpoved - pockam si na formularik.
Braňo
25.08.08,12:47
Formulár je v tlačivách.
Chobot
25.08.08,12:55
ahoj Chobot. Dakujem za odpoved - pockam si na formularik.

Ten link tam hodilo automaticky a nejaký nefunkčný. Tlačivá si nájdeš v sekcii Tlačivá (http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=7&sort=date).

Napr. tu máš nejaké vyúčtovania:

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=55

alebo toto:

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=7&act=down.

Je ich tam aj viac, treba si vybrať.
MartinCe
26.08.08,11:16
Ahoj,

ja mam doplnujucu otazku. Do cestaku sa dava ako miesto zaciatku skutocne miesto zaciatku alebo adresa firmy z OR ?

dakujem
Tweety
26.08.08,11:19
Ahoj,

ja mam doplnujucu otazku. Do cestaku sa dava ako miesto zaciatku skutocne miesto zaciatku alebo adresa firmy z OR ?

dakujem
Miesto sídla firmy,( napr. Košice, Bratislava) ktorá na PC vysiela.
Chobot
26.08.08,11:28
Miesto sídla firmy,( napr. Košice, Bratislava) ktorá na PC vysiela.

Nemusí byť vždy sídlo firmy. Kľudne sa môže uviesť aj iný výdhodiskový bod.

Napr. zamestnanec pracuje v BA, býva v TT a na PC pôjde ráno o 5:00 do KE. Tak začiatok cesty bude v TT, cieľ v KE a vráti sa napr. do BA. Nemá zmysel, aby ráno išiel do BA a tam začal PC.
Tweety
26.08.08,11:30
Nemusí byť vždy sídlo firmy. Kľudne sa môže uviesť aj iný výdhodiskový bod.

Napr. zamestnanec pracuje v BA, býva v TT a na PC pôjde ráno o 5:00 do KE. Tak začiatok cesty bude v TT, cieľ v KE a vráti sa napr. do BA. Nemá zmysel, aby ráno išiel do BA a tam začal PC.
Áno, uvedie sa tam to miesto, ktoré sa určí pred nástupom na PC. Ja som to aj takto myslela.
MartinCe
26.08.08,11:39
A podla coho sa mam riadit, moj pripad je:

mam sukromne auto pouzivat na PC, som z BB a sidlo je vo ZV. Ked niekam idem vzdy vyrazam z BB a vraciam sa do BB.

doteraz som robil cestaky BB -> "ciel" -> BB, ale prisla nova kolegyna a tej sa to nepozdava ...
Chobot
26.08.08,11:42
A podla coho sa mam riadit, moj pripad je:

mam sukromne auto pouzivat na PC, som z BB a sidlo je vo ZV. Ked niekam idem vzdy vyrazam z BB a vraciam sa do BB.

doteraz som robil cestaky BB -> "ciel" -> BB, ale prisla nova kolegyna a tej sa to nepozdava ...

Začiatok, cieľ, koniec pracovnej cesty ako aj použitie dopravného prostriedku určuje zamestnávateľ. Ak ti šéf schváli začiatok aj koniec PC v BB, tak nová kolegyňa nech sa do toho nemontuje. Nech len vypočíta náhrady v zmysle zákona.
halluska
26.08.08,13:57
dakujeeeeeeeem. supeeeeer. som stastna ze tato stranka existuje!
muxa
31.08.08,09:58
Chcem sa spytat ked vas zamestnavatel posle na PC a vy idete vlastnym autom musi vám prepaltit PHM? Pretoze mam taku skusenost a potom mi oznamili ze kedze to nie je sluzobne auto je problem to preplatit? Nakoniec nam cestu tam uhradia ale spat nie. Zaujima ma to pretoze v stredu mam ist znovu na PC. Velmi pekne dakujem
veronikasad
31.08.08,10:03
Chcem sa spytat ked vas zamestnavatel posle na PC a vy idete vlastnym autom musi vám prepaltit PHM? Pretoze mam taku skusenost a potom mi oznamili ze kedze to nie je sluzobne auto je problem to preplatit? Nakoniec nam cestu tam uhradia ale spat nie. Zaujima ma to pretoze v stredu mam ist znovu na PC. Velmi pekne dakujem
Ak ťa zamestnávateľ vysiela na PC, v príkaze na PC ti musí určiť spôsob dopravy - ak ti nariadi, alebo súhlasí ? s použitím súkromného mot.vozidla, patrí ti sadzba základnej náhrady + spotreba PHM, alebo sa môžete dohodnúť, že ti preplatí cestovné v cene lístka verejnej cestnej dopravy.
muxa
31.08.08,10:22
Aha takze tak dakujem velmi pekne :) Este sa chcem spytat co je zakladna nahrada ?
veronikasad
31.08.08,10:24
Aha takze tak dakujem velmi pekne :) Este sa chcem spytat co je zakladna nahrada ?
od 1.6.08 5,50sk/km,
muxa
31.08.08,10:49
Ach tak ok.Dakujeeeeem prajem pekny den ;)
martmari
04.09.08,14:57
od 1.6.08 5,50sk/km,
Prečo od 1.6.? Podľa JASPI nadobudlo opatrenie 181/2008 Zz učinnosť 24.5.2008 (samotné opatrenie hovorí v § 2, že účinnosť je dňom vyhlásenia a v Zz bolo zverejnené 24.5.2008)
Denda
04.09.08,15:00
Prečo od 1.6.? Podľa JASPI nadobudlo opatrenie 181/2008 Zz učinnosť 24.5.2008 (samotné opatrenie hovorí v § 2, že účinnosť je dňom vyhlásenia a v Zz bolo zverejnené 24.5.2008)
Pozrite si §8 ods.1 Zákona o cestovných náhradách.
Macy32
04.09.08,15:02
Prečo od 1.6.? Podľa JASPI nadobudlo opatrenie 181/2008 Zz učinnosť 24.5.2008 (samotné opatrenie hovorí v § 2, že účinnosť je dňom vyhlásenia a v Zz bolo zverejnené 24.5.2008)
Presne tak, opatrenie plati od 24.5.2008.
Chobot
04.09.08,15:18
Presne tak, opatrenie plati od 24.5.2008.

Opatrenie platí od 24.5.2008, ale sadzby sa uplatňujú od 1.6.2008. Pozri sem a čítaj pozorne:

http://www.porada.sk/737329-post20.html
Macy32
04.09.08,15:21
Opatrenie platí od 24.5.2008, ale sadzby sa uplatňujú od 1.6.2008. Pozri sem a čítaj pozorne:

http://www.porada.sk/737329-post20.html
tak potom neviem, vsade pisu nieco ine !! http://www.zervan.sk/indexN.php?id=68&n=opatrenie-mpsvar-o-nahradach-za-pouzivanie-sukromneho-motoroveho-vozidla
martmari
04.09.08,15:36
Uz viem, § 8 zak 283/2002 Zz o cestovnych nahradach (tych predpisov je tolko, kto si to ma vsetko pamatat)
Chobot
04.09.08,15:37
tak potom neviem, vsade pisu nieco ine !! http://www.zervan.sk/indexN.php?id=68&n=opatrenie-mpsvar-o-nahradach-za-pouzivanie-sukromneho-motoroveho-vozidla

Nepíšu iné, píšu presne to čo my. Len oni povedali A a zabudli povedať B.

Tu ti povieme A, B a ešte aj C. ;) :D
Macy32
04.09.08,15:39
Nepíšu iné, píšu presne to čo my. Len oni povedali A a zabudli povedať B.

Tu ti povieme A, B a ešte aj C. ;) :D
oceňujem !
človek sa asi nemôže spoliehať na úplné a presné informácie :-)
Body_
05.09.08,09:16
Ahojte, mal by som na Vas jenu otazku. Zalozil som jednoosobovu s.r.o. kde som aj konatel a vedeny som aj ako zamestnanec. Ako zamestnanec pouzivam auto na sluzobne cesty (auto nieje mojim vlastnictvom ale je vo vlastnictve pribuzneho). Pravidelne si robim cestaky. Moze si s.r.o. dat do nakladov pouzitu PHM a aj amortizaciu vozidla?
Vdaka za odpoved
Milan Benka
05.09.08,09:37
Ahojte, mal by som na Vas jenu otazku. Zalozil som jednoosobovu s.r.o. kde som aj konatel a vedeny som aj ako zamestnanec. Ako zamestnanec pouzivam auto na sluzobne cesty (auto nieje mojim vlastnictvom ale je vo vlastnictve pribuzneho). Pravidelne si robim cestaky. Moze si s.r.o. dat do nakladov pouzitu PHM a aj amortizaciu vozidla?
Vdaka za odpoved

Máte nárok na náhrady v zmysle zák. o cest. náhradach. Tie su potom uznaným daňovým nákladom pre s.r.o.
babi2
05.09.08,09:55
Podľa mňa ak nie vlastníkom auta, nemôže uplatňovať paušálne náhrady
Milan Benka
05.09.08,10:25
Podľa mňa ak nie vlastníkom auta, nemôže uplatňovať paušálne náhrady

Pozrite §7 ods. 1 zák. 283/2002 Zz.
Body_
05.09.08,11:03
Pozrite §7 ods. 1 zák. 283/2002 Zz.
Dakujem za rychlu odpoved, nasiel som si to v tom zakone
----------------
§7 ods. 1 zák. 283/2002 Zz. ------> Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávatelom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové
vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávatela, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (dalej
len „základná náhrada“) a náhrada za spotrebované pohonné látky.
babi2
05.09.08,12:32
Našla som na DRSR:
Ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie vlastné motorové vozidlo (nie prenajaté,vypožičané alebo nákladné) nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy.
KvetkaK
05.09.08,12:45
Našla som na DRSR:
Ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie vlastné motorové vozidlo (nie prenajaté,vypožičané alebo nákladné) nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy.
Ale tu sa jednalo o zamestnanca nie SZČO. ;)
Zoltán Kovács
10.09.08,09:05
Dnes som dostal z DÚ na dotaz:

Platnosťou od 01.01.2008 bol novelizovaný zákon č.595/2003 z.z. o dani z príjmov. Okrem iného aj § 19 ods.2 písm. e)

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Ako by som mal v praxi aplikovať zelenou označené? Pri vyúčtovaní náhrad je nutné predkladať doklad o nákupe, teda aj o cene PHL, alebo je prípustné aj iné relevantné dokazovanie ceny PHL v čase nákupu?

nasledujúcu odpoveď:

„ uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu“

Znamená, že spotrebu pohonných látok musí daňovník rovnako ako podľa § 19 ods. 2 pism. l / ZDP preukazovať dokladom o ich nákupe.
Chobot
10.09.08,09:38
Dnes som dostal z DÚ na dotaz:

Platnosťou od 01.01.2008 bol novelizovaný zákon č.595/2003 z.z. o dani z príjmov. Okrem iného aj § 19 ods.2 písm. e)

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Ako by som mal v praxi aplikovať zelenou označené? Pri vyúčtovaní náhrad je nutné predkladať doklad o nákupe, teda aj o cene PHL, alebo je prípustné aj iné relevantné dokazovanie ceny PHL v čase nákupu?

nasledujúcu odpoveď:

„ uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu“

Znamená, že spotrebu pohonných látok musí daňovník rovnako ako podľa § 19 ods. 2 pism. l / ZDP preukazovať dokladom o ich nákupe.


Nie, že by som sa chcel chváliť, ale......:rolleyes:

http://www.porada.sk/740159-post20.html
Zoltán Kovács
10.09.08,09:42
Nie, že by som sa chcel chváliť, ale......:rolleyes:

http://www.porada.sk/740159-post20.html

Súhlasím Chobot s tvojím príspevkom. Dal som dotaz na DÚ z dôvodu, že niektorí moji známi účtovníci interpretovali znenie zákona inak. Tiež som za bločky.
Chobot
10.09.08,09:44
Súhlasím Chobot s tvojím príspevkom. Dal som dotaz na DÚ z dôvodu, že niektorí moji známi účtovníci interpretovali znenie zákona inak. Tiež som za bločky.

Zase to neber tak vážene, len som chcel trochu zažartovať...:D .. nech nie sme takí vážni...:(
nika.sum
29.10.08,21:49
Prosim Vas ako je to ked konatel v jednoosobovej s.r.o., pouziva sukromne auto vo firme, chcela by som vediet ako to dostat do nakladov s.r.o.? Moze si spisat nejaku zmluvu? Nejedna sa len sluzobne cesty mimo mesta kde sa nachadza s.r.o., ale hlavne jazdy po meste. Ak neoznamil konatel pouzivanie auta na DU a spravi to dodatocne, ake su za to postihy?
veronikasad
29.10.08,22:01
Dnes som dostal z DÚ na dotaz:

Platnosťou od 01.01.2008 bol novelizovaný zákon č.595/2003 z.z. o dani z príjmov. Okrem iného aj § 19 ods.2 písm. e)

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Ako by som mal v praxi aplikovať zelenou označené? Pri vyúčtovaní náhrad je nutné predkladať doklad o nákupe, teda aj o cene PHL, alebo je prípustné aj iné relevantné dokazovanie ceny PHL v čase nákupu?

nasledujúcu odpoveď:

„ uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu“

Znamená, že spotrebu pohonných látok musí daňovník rovnako ako podľa § 19 ods. 2 pism. l / ZDP preukazovať dokladom o ich nákupe.

Dnes som bola na školení k Zákonu o DPH ... Lektora som sa pýtala na jeho názor na právo odpočítania DPH z PHM pri aute nezaradenom do majetku daňovníka, ktorý si uplatňuje paušálnu náhradu + spotrebu PHM. Jeho odpoveď bola jednoznačná - nemá nárok na odpočet DPH, nákup PHM je jeho osobnou spotrebou. Argumentovala som stanoviskom DR SR uverejneným na PORADe, neuspela som. Ide o skúseného daňového poradcu Ing. Minárskeho z Bratislavy. Aký je názor daňových poradcov na PORADe ?

K preukazovaniu ceny PHM sa vyjadril, že v tejto oblasti sa od 1.1.08 tiež nič nezmenilo - účastníčky školenia mu citovali § 19 odst. 2 písm. l ZoDP. Trval na tom, že pri súkromnom aute nezaradenom do majetku daňovníka nikto od neho nemôže vyžadovať doklad o cene len formou bloku z čerpacej stanice. Stačí ako doteraz aj cena nákupu zverejnená napr. na natankuj.
Alča
06.11.08,16:11
Prosím poraďte mi. Šéf podpísal trom kolegom cesťák s tým, že im povoľuje použiť vozidlo a preplatiť v hodnote cestovného prostriedkami hromadnej dopravy. Všetci traja si vyúčtovali AUV na jednu ŠPZ a jedno číslo poistky.
Poraďte, môže sa im každému preplatiť cestovné, keď podľa dokladov išli jedným vozidlom? Neviem, ale mne sa to nepozdáva. Ďakujem.
Chobot
06.11.08,16:19
Prosím poraďte mi. Šéf podpísal trom kolegom cesťák s tým, že im povoľuje použiť vozidlo a preplatiť v hodnote cestovného prostriedkami hromadnej dopravy. Všetci traja si vyúčtovali AUV na jednu ŠPZ a jedno číslo poistky.
Poraďte, môže sa im každému preplatiť cestovné, keď podľa dokladov išli jedným vozidlom? Neviem, ale mne sa to nepozdáva. Ďakujem.


Ak sa dohodne, že použijú iné auto, než služobné, pričom sa náklady uhradia vo výške bežného cestovného hromadnej dopravy, vtedy nemusia preukazovať, akým autom išli. Teda v takom prípade vôbec netreba preukazovať doklady od auta ani žiadne vyúčtovanie km alebo PHM a netreba prikladať kópiu TP. Zamestnanec môže teoreticky vtedy ísť aj stopom, alebo na bicykli a dostane náhradu vo výške ceny cest. lístka.

Preto si myslím, že náhrada patrí každému z nich. Keby išli autobusom, tak firma má rovnaké náklady na dopravu, ako keď išli iným dopravným prostriedkom. Najlepšie by bolo, keby každý uviedol na vyúčtovaní len to, že išiel súkromným autom a neuvádzať EČV auta.

Takže navrhoval by som preplatiť každému.
jurko456
10.11.08,09:18
Zdravim,

planujem pouzivat vlastne auto na sluzobne ucely vo vlastnej s.r.o, ktorej som jedinym konatelom aj spolocnikom. Firma je zaregistrovana v SR, ale moj osobny automobil je zaregistrovany v CR, kedze mam v CR trvaly pobyt.

Preto by som sa chcel spytat, ci to nebude vadit, teda ci je mozne pouzivat na sluzobne ucely vlastne vozidlo nezaregistrovane v SR (a teda uplatnovat si zakladnu nahradu + PHM)?

Dakujem za odpoved.
Chobot
10.11.08,10:39
Zdravim,

planujem pouzivat vlastne auto na sluzobne ucely vo vlastnej s.r.o, ktorej som jedinym konatelom aj spolocnikom. Firma je zaregistrovana v SR, ale moj osobny automobil je zaregistrovany v CR, kedze mam v CR trvaly pobyt.

Preto by som sa chcel spytat, ci to nebude vadit, teda ci je mozne pouzivat na sluzobne ucely vlastne vozidlo nezaregistrovane v SR (a teda uplatnovat si zakladnu nahradu + PHM)?

Dakujem za odpoved.

Je to možné, môžeš si uplatňovať CN aj na také auto.

Daňový zákon neobmedzuje, že by náhrady za vlastné MV mohli byť uznané len pri aute evidovanom na SK. Musí ísť len o vlastné motorové vozidlo.
workerka
11.11.08,12:24
Dobrý deň poraďáci,

chcem Vás týmto požiadať o radu, resp. o odobrenie postupu pri preplácaní nákladov na prevádzkovanie súkromného vozidla na služobné účely.

Počas "pobytu" nášho jediného služobného automobilu v servise, som používala vlastné motorové vozidlo na služobné účely po dobu cca 1 mesiaca. Súhlas a dohodu na používanie automobilu mám so zamestnávateľom uzavretú.

Vyúčtovanie som urobila nasledovne:
"amortizácia vozidla" - Sk 5,20 / km
náhrada PHM - podľa TP + 40% z dôvodu používania vozidla len v mestskej prevádzke
cena PHM - cenu som použila z web stránky natankuj sk

Chcem sa hlavne uistiť, či ešte stále platí tých 40% pohonných hmôt pri mestskej prevádzke a tiež, či som dobre použila priemerné ceny PHM. Tiež sa chcem spýtať, či stačí ak ako vyúčtovanie použijem vypracovanú tabuľku v Exceli, kde sú uvedené všetky potrebné údaje k výpočtu cestovných náhrad.

Ďakujem všetkým za odpoveď
Manual
11.11.08,12:40
Dobrý deň poraďáci,

chcem Vás týmto požiadať o radu, resp. o odobrenie postupu pri preplácaní nákladov na prevádzkovanie súkromného vozidla na služobné účely.

Počas "pobytu" nášho jediného služobného automobilu v servise, som používala vlastné motorové vozidlo na služobné účely po dobu cca 1 mesiaca. Súhlas a dohodu na používanie automobilu mám so zamestnávateľom uzavretú.

Vyúčtovanie som urobila nasledovne:
"amortizácia vozidla" - Sk 5,20 / km už je 5,50
náhrada PHM - podľa TP + 40% z dôvodu používania vozidla len v mestskej prevádzke
cena PHM - cenu som použila z web stránky natankuj sk

Chcem sa hlavne uistiť, či ešte stále platí tých 40% pohonných hmôt pri mestskej prevádzke a tiež, či som dobre použila priemerné ceny PHM. Tiež sa chcem spýtať, či stačí ak ako vyúčtovanie použijem vypracovanú tabuľku v Exceli, kde sú uvedené všetky potrebné údaje k výpočtu cestovných náhrad.

Ďakujem všetkým za odpoveď
Pozri si § 7 zákona o cest. náhradách, výpočet musíš robiť podľa toho, akú spotrebu máš v TP (§7 ods.4 písm a), b), c)
Cena PHL zo stránky natankuj už neplatí, treba použiť pre výpočet cenu PHL platnú v čase nákupu PHL a cenu doložiť bločkom z pumpy minimálne na toľko litrov, koľko si najazdila
http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html
stiplava
11.11.08,14:02
1, dohoda medzi tebou a príbuzným musí byť.
2, ak si vyplácaš cestovné náhrady podľa zákona o cestovných náhradách musíš po novom zaplatiť aj daň z motorových vozidiel do 31.1.2009
Sadzbu dane si najdeš vo všeobecnom záväznom nariadení samostprávneho kraja kam budeš uhrádzať daň. NApr. Púchov tak to je Žilinský kraj.
workerka
13.11.08,19:07
Manual,
ďakujem veľmi pekne za odpoveď!
saskia26
13.11.08,20:30
K preukazovaniu ceny PHM sa vyjadril, že v tejto oblasti sa od 1.1.08 tiež nič nezmenilo - účastníčky školenia mu citovali § 19 odst. 2 písm. l ZoDP. Trval na tom, že pri súkromnom aute nezaradenom do majetku daňovníka nikto od neho nemôže vyžadovať doklad o cene len formou bloku z čerpacej stanice. Stačí ako doteraz aj cena nákupu zverejnená napr. na natankuj.[/quote]

Tak môžem uplatniť bez bločku alebo nie. Práve som zistila, že som neodkladala žiadny blok. Môžem uplatniť priemernú cenu?
Chobot
14.11.08,11:11
K preukazovaniu ceny PHM sa vyjadril, že v tejto oblasti sa od 1.1.08 tiež nič nezmenilo - účastníčky školenia mu citovali § 19 odst. 2 písm. l ZoDP. Trval na tom, že pri súkromnom aute nezaradenom do majetku daňovníka nikto od neho nemôže vyžadovať doklad o cene len formou bloku z čerpacej stanice. Stačí ako doteraz aj cena nákupu zverejnená napr. na natankuj.

Tak môžem uplatniť bez bločku alebo nie. Práve som zistila, že som neodkladala žiadny blok. Môžem uplatniť priemernú cenu?[/quote]

Toto ustanovenie sa menilo k 1.1.2008 a to konkrétne doplnilo sa slovné spojenie "podľa cien platných v čase ich nákupu"

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Myslím, že to zásadne mení preukazovanie - musí preukázať dokladom, nestačí cena z internetovej stránky. Bližšie som to rozoberal tu:

http://www.porada.sk/740159-post20.html

a tu je to potvrdené z DÚ:

http://www.porada.sk/815944-post38.html

Takže školiteľ mal buď zlé informácie, alebo vám to zle podal.
Erricco
26.08.09,15:56
Prosím vás , ako je to s amortizáciou momentálne ?
Zamestnávateľ mi tvrdí, že suma 0,183 EUR/Km je už aj s pohonnými hmotami a teda kedže mi platí pohonné hmoty tak amortizáciu mi bude platiť len v prepočte 1 Sk/Km, no všade čítam že amortizácia je 0.183 EUR/Km + pohonné hmoty.
Viete mi prosím dať prípadne odkaz aj na nejaký oficiálny zdroj, odkiaľ by som to vedel zamestnávateľovi vytlačiť a ukázať ?
Chcem aby to videl "na papieri" a nemohol sa už viac vykrúcať !!!

Vdaka
veronikasad
26.08.09,16:35
Prosím vás , ako je to s amortizáciou momentálne ?
Zamestnávateľ mi tvrdí, že suma 0,183 EUR/Km je už aj s pohonnými hmotami a teda kedže mi platí pohonné hmoty tak amortizáciu mi bude platiť len v prepočte 1 Sk/Km, no všade čítam že amortizácia je 0.183 EUR/Km + pohonné hmoty.
Viete mi prosím dať prípadne odkaz aj na nejaký oficiálny zdroj, odkiaľ by som to vedel zamestnávateľovi vytlačiť a ukázať ?
Chcem aby to videl "na papieri" a nemohol sa už viac vykrúcať !!!

Vdaka
§ 7 Zákona o cestovných náhradách

Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.
Erricco
26.08.09,21:46
poprosím viac "polopatickejšie" :D

Je to teda tak ako som písal ja ? 0,183 + pohonné hmoty ?

Vdaka
Chobot
26.08.09,22:11
poprosím viac "polopatickejšie" :D

Je to teda tak ako som písal ja ? 0,183 + pohonné hmoty ?

Vdaka

Áno, presne tak. Tých 0,183 je za opotrebenie auta a k tomu máš nárok ešte na náhradu spotrebovaných PHM.
Erricco
26.08.09,23:24
ďakuje veľmi pekne za pomoc.

Takže ak zamestnávateľovi vytlačím ten § 7 Zákona o cestovných náhradách, mal by to pochopiť aj on :D
Chobot
26.08.09,23:32
ďakuje veľmi pekne za pomoc.

Takže ak zamestnávateľovi vytlačím ten § 7 Zákona o cestovných náhradách, mal by to pochopiť aj on :D

Snáď áno. Ak neuverí, nech sa spýta na porade, vysvetlíme mu to.
xv50
27.08.09,06:53
A ešte niečo, ak sa nemýlim, zamestnávateľ nebude platiť ani daň z motorových vozidiel, keďže auto nie je registrované na meno zamestnanca
Tweety
27.08.09,06:55
A ešte niečo, ak sa nemýlim, zamestnávateľ nebude platiť ani daň z motorových vozidiel, keďže auto nie je registrované na meno zamestnanca
Áno, nebude.
retko
27.08.09,21:08
Situacia:
s.r.o., sukromne vozidlo konatela nim aj pouzivane, takmer kazdy den, odvoz predaneho tovaru vramci mesta napr. na postu, aj 2x za den, cca 4km za jazdy. je treba robit cestovny prikaz na kazdu jazdu alebo staci robit priebezne nejaky mesacny rozpis jazd a jednorazove si potom preplatit nahrady ? je treba vobec robit zakazdym cestovny prikaz ? ak dam uctovnicke za mesiac 40-50ks vydavkovych dokladov za preplatenie nahrad tak ona bude velmi rychlo bohata a ja v minuse. pripadne staci si to vyplatit naraz napr. raz za mesiac ?

v TP mam 2 typy udajov o spotrebe
1. podla EHK - 90, 120, mesto
2. podla ES - v uradnych zaznamoch v TP je napisane nasl:
Vozidlo je schvalene z hladiska spotreby paliva podla smernice 93/116/EU. Spotreba paliva ... a vymenovane: mesto, mimomesto, kombinovana spotreba.

tyka sa ma tym padom moznost c) ? vid. nizsie
ak ma trasa napr. 80km, z toho kusok v jednom meste, potom cesta medzimesto a kusok v druhom meste, mozem pocitat na celych 80km kombinovanu spotrebu ?

b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla
uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu
EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije
spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom;
pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije
spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla
uvedená spotreba podľa smerníc ES (ES a EU je dufam to iste), na výpočet sa použije
spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo
kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej
smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného
motorového vozidla,
retko
03.09.09,16:49
skusim sa spytat jednoduchsie, da sa spravit nejake mesacne vyuctovanie jazd kvoli znizeniu poctu poloziek v uctovnictve a nechat si nahrady preplatit len raz za mesiac alebo treba kazdu sluzobnu cestu vyuctovat zvlast ?

cital som tu ze niekto si to dal vyuctovat raz za rok, ale treba to robit priebezne, priebezne pre niekoho moze znamenat aj raz za mesiac, nie ?
VERONIKA6
30.09.09,07:36
Ak sa dohodne, že použijú iné auto, než služobné, pričom sa náklady uhradia vo výške bežného cestovného hromadnej dopravy, vtedy nemusia preukazovať, akým autom išli. Teda v takom prípade vôbec netreba preukazovať doklady od auta ani žiadne vyúčtovanie km alebo PHM a netreba prikladať kópiu TP. Zamestnanec môže teoreticky vtedy ísť aj stopom, alebo na bicykli a dostane náhradu vo výške ceny cest. lístka.

Preto si myslím, že náhrada patrí každému z nich. Keby išli autobusom, tak firma má rovnaké náklady na dopravu, ako keď išli iným dopravným prostriedkom. Najlepšie by bolo, keby každý uviedol na vyúčtovaní len to, že išiel súkromným autom a neuvádzať EČV auta.

Takže navrhoval by som preplatiť každému.

Zamestnanci chodia na stavbu súkromným vozidlo zamestnanca, ktorému platia cestovné vo výške ceny lístka autobusu. Môžu si toto cestovné bez cestovného lístka uplatniť u zamestnávateľa?
Zlata
30.09.09,08:03
Zamestnanci chodia na stavbu súkromným vozidlo zamestnanca, ktorému platia cestovné vo výške ceny lístka autobusu. Môžu si toto cestovné bez cestovného lístka uplatniť u zamestnávateľa?

Zamestnanci sú na stavbu vysielaní ako na pracovnú cestu? Ak áno , tak si môžu uplatniť cestovné vlastným autom do výšky cestovného autobusom. Doporučila by som preveriť ako znie pracovná zmluva. S pracovníkmi na stavbách to býva rôzne. Firma im zabezpečuje dovoz rôznymi aviami, lenže oni to nevyužívajú.
VERONIKA6
30.09.09,08:39
Zamestnanci sú na stavbu vysielaní ako na pracovnú cestu? Ak áno , tak si môžu uplatniť cestovné vlastným autom do výšky cestovného autobusom. Doporučila by som preveriť ako znie pracovná zmluva. S pracovníkmi na stavbách to býva rôzne. Firma im zabezpečuje dovoz rôznymi aviami, lenže oni to nevyužívajú.
Jedná sa o pracovnú cestu. To je v poriadku. Vozí ich jeden pracovník svojim autom a oni mu platia do výšky cestovného lístka. Ide mi o to, či si pracovník môže vypísať cesťák, uviesť cestu vlastným autom a cestovné mu vyplatiť do výšky cestovného lísta bez priloženia cestovného lístka.
Zlata
30.09.09,09:03
Jedná sa o pracovnú cestu. To je v poriadku. Vozí ich jeden pracovník svojim autom a oni mu platia do výšky cestovného lístka. Ide mi o to, či si pracovník môže vypísať cesťák, uviesť cestu vlastným autom a cestovné mu vyplatiť do výšky cestovného lísta bez priloženia cestovného lístka.

Môže , podľa §7,
písomne dohodnúť znamená vypísať a hlavne podpísať cestovný príkaz

(8) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.
Chobot
30.09.09,09:39
Jedná sa o pracovnú cestu. To je v poriadku. Vozí ich jeden pracovník svojim autom a oni mu platia do výšky cestovného lístka. Ide mi o to, či si pracovník môže vypísať cesťák, uviesť cestu vlastným autom a cestovné mu vyplatiť do výšky cestovného lísta bez priloženia cestovného lístka.

Dá sa to, ale musí takýto postup vopred schváliť zamestnávateľ. Samotný lístok síce nemusia predložiť, ale musia preukázať cenu takého lístka (napr. z internetu, alebo prefotiť nejaký iný lístok z tejto trasy).

Vo vyúčtovaní musia uviesť, že použili iné než firemné auto.
pivanek
12.10.09,09:32
Chcem sa opýtať, keď zamestnanec použije svoje súkromné auto na služobnú cestu, kde vlastníkom je samotný zamestnanec, platí sa daň z motorových vozidiel. Kedy sa táto daň vykazuje (mesačne, ročne), a aká je ich sadzba.
Ďakujem
Zlata
13.10.09,06:45
Chcem sa opýtať, keď zamestnanec použije svoje súkromné auto na služobnú cestu, kde vlastníkom je samotný zamestnanec, platí sa daň z motorových vozidiel. Kedy sa táto daň vykazuje (mesačne, ročne), a aká je ich sadzba.
Ďakujem
áno, platí sa daň osobné motorové vozidlo, daňové priznanie podáva zamestnávateľ, vykazuje sa podľa použitia os. auta podľa počtu mesiacov, sadzba je podľa druhu vozidla. Daňové priznanie sa podáva k 31.1. za predchádzajúci rok, aj splatná je k 31.1.
JANULA999
12.11.09,22:49
zdravím, chcem sa spýtať , ak používa zamestnanec je aj konateľ svoje súkromné auto ktoré teda nieje zapísané v majetku firmy, može si dať do nákladov aj kúpu prívesného vozíka - nového?
paťuška
16.11.09,11:44
Určite nemôže dať do nákladov firmy vozík, veď k čomu by ho pripojil, ak vo firme nemá evidované vozidlo?
Nech zaradí do majetku vozidlo a nebude problém aj s vozíkom.
fisch
20.11.09,23:45
Hľadala som odpoveď, ale neviem ju nájsť....preto vás prosím o radu.
Sme s.r.o., konateľ, ktorý je zároveň zamestnancom, používa súkromné auto na služobné cesty. V majetku firmy nie sú žiadne autá.
1) Počula som, že tu vzniká povinnosť platiť cestnú daň, resp. priznať príjem zo služobných ciest.
2) Ak je to pravda, je tiež pravdou, že ak je súkromné auto zamestnancovho príbuzného, nemusí platiť nič?
Vie ma niekto informovať alebo navigovať, kde sa o tom dočítam?
Srdečná vďaka :)
fisch
21.11.09,12:00
Zabudla som, že je víkend :D
...tak možno v pondelok mi niekto odpovie.
Ďakujem a želám pekný víkendík ;)
fisch
24.11.09,08:28
Hľadala som odpoveď, ale neviem ju nájsť....preto vás prosím o radu.
Sme s.r.o., konateľ, ktorý je zároveň zamestnancom, používa súkromné auto na služobné cesty. V majetku firmy nie sú žiadne autá.
1) Počula som, že tu vzniká povinnosť platiť cestnú daň, resp. priznať príjem zo služobných ciest.
2) Ak je to pravda, je tiež pravdou, že ak je súkromné auto zamestnancovho príbuzného, nemusí platiť nič?
Vie ma niekto informovať alebo navigovať, kde sa o tom dočítam?
Srdečná vďaka :)
zdravím,
nikto mi nevie poradiť?
vikinka
24.11.09,09:05
Ak zamestnanec použije na služobnú cestu automobil,ktorého je zapísaný v TP ako držiteľ-vlastník,v takom prípade sa platí daň z MV,za mesiace na ktoré bolo použité,ale ak nie je vlastníkom,daň sa neplatí.
Zákon o dani z MV
§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
fisch
24.11.09,22:42
Ďakujem za odpoveď Vikinka, snáď som to pochopila správne.
Dalo by sa povedať, že je výhodnejšie používať auto zamestnancovho príbuzného na služobné účely a nemať povinnosť platiť daň z MV.
Pochopila som to? :confused:
pavol54
09.12.09,21:25
Nevidím dôvod prečo by obchodná spoločnosť nemohla mať v evidencii prívesný vozík, ak nemá osobné motorové vozidlo, podľa tejto logiky si firma nemôže napríklad ani zaobstarať chladiarenský náves pretože nemá ťahač? len preto že náves funguje aj ako sklad a podľa požiadaviek odberateľa v ňom prevezie z času na čas tovar prenajatým ťahačom? prívesný vozík nie evidenčne spojený s vozidlom
zuzana164
05.01.10,12:49
Čo robiť v prípade, ak konateľ sro a zároven zamestnanec tejto sro používa svoje sukromné auto na služobné účely ale pri tankovaní platil firemnou kartou?
Ak ho beriem ako zamestnanca - urobila by som cesták kde mu preplatím PHM + náhrady, ale bločky nedávam do učt. ani do pokladne iba ich mam vo vyučtovaní kvoli preukázaniu.
Ale ked on už natankoval cez firemnú kartu tak učtovať toto vo výpise ako nedanový? nejak na 355 ako pohladavku voči spoločnikovi alebo zamestnancovi a vratit tie platby zas do pokladne aby som to vyrovnala?
Alebo na 512 - cestovné a potom mu to už nepreplacat cez vyučtovanie prac. cesty? - iba náhrady za km, lebo na 501 to mi je jasné že nie - ked je to sukr. auto
Hlavne by nemal tankovať cez kartu do svojho auta na benzin ked firmené auto je na naftu že?
neviem ako to mam teraz poučtovať a ako mu vysvetliť nech neplati firemnou kartou svoje veci - lebo podla neho je to jeho firma a používa obe auta tak prečo vraj nie? .... je to kríž s "NEučtovníkmi" :(
A este je problém že konateľ a zároven zamestnanec jazdí viac svojim sukr. autom nez firemným -1 auto písané aj na s.r.o.? Nepovedia mi danováci že prečo tento človek nejazdí na firemnom ale na sukromnom, načo potom firemné kupoval a odpisuje ked jadzí viac na súkromnom...
fisch
28.01.10,06:43
Ďakujem za odpoveď Vikinka, snáď som to pochopila správne.
Dalo by sa povedať, že je výhodnejšie používať auto zamestnancovho príbuzného na služobné účely a nemať povinnosť platiť daň z MV.
Pochopila som to? :confused:
Ahojte. Myslela som, že ak použije zamestnávateľ súkromné auto zamestnancovho príbuzného, že sa vyhne plateniu dane, ale po prečítaní uvedeného paragrafu som na pochybách. Vedel by mi to niekto vysvetliť polopatisticky?
§ 85 ods.1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá - písm.c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie....kto teda platí daň z MV??? :-(
zamako
28.01.10,07:03
Ahojte. Myslela som, že ak použije zamestnávateľ súkromné auto zamestnancovho príbuzného, že sa vyhne plateniu dane, ale po prečítaní uvedeného paragrafu som na pochybách. Vedel by mi to niekto vysvetliť polopatisticky?
§ 85 ods.1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá - písm.c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie....kto teda platí daň z MV??? :-(

Daň z MV naozaj neplatí nikto...ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cest. náhradách za použitie MV, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, zamestnávateľ nespĺňa podmienku daňovníka dane z MV a nemusí podať DP za rok 2009 a teda ani platiť daň!
fisch
28.01.10,07:38
Daň z MV naozaj neplatí nikto...ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cest. náhradách za použitie MV, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, zamestnávateľ nespĺňa podmienku daňovníka dane z MV a nemusí podať DP za rok 2009 a teda ani platiť daň!
srdečná vďaka :-)
wasko
05.02.10,23:03
Prosím vedel by mi niekto poradiť?
Jedná sa o to že konateľ s.r.o, ktorý nie je zamestnancom firmy používa svoje osobné auto na pracovné cesty. Auto nie je majetkom firmy. Firma účtuje v podvojnom účt. a použ. program Pohodu kde rozpíše jazdy. Firma vypláca konateľovi základnú náhradu + náhradu za PHM podľa prejazdených km.
Moja otázka je:
Musí mať konateľ a s.r.o. uzavretú dohodu o používaní motor.voz.na prac.cesty? Ak áno musí byť táto dohoda uzavretá vždy na konkrétnu prac.cestu alebo to môže byť zovšeobecnené na rok.Pýtam sa preto lebo som tu našla vzor dohody len na konkrétnu prac. cestu.
Musia byť vypisované aj cestovné príkazy alebo stačí tá kniha jázd ktorá obsahuje:
odchod-príchod, čas,účel,km prejazdené,cena PHM v čase tankovania,náhrada, náhrada za PHM, náhrada za km,uplatniteľná náhrada.??? Konateľ má tých pracovných ciest dosť veľa a neviem si predstaviť na každú prac.cestu robiť cest.príkaz alebo dohodu o použití vozidla.

Vopred ďakujem za každú pomoc
UFO.ar
06.02.10,09:24
Dohoda o použití súkromného vozidla konateľa, alebo zamestnanca je dokument, v ktorom spoločnosť písomne deklaruje súhlas s použitím vozidla na služobné účely - na pracovné cesty, buď jednorazovo alebo na počas určeného obdobia ( polrok, rok, príp. na dobu neurčitú). Určite v nej máte dohodnuté aj podmienky, za ktoré budete zamestnancovi, či konateľovi náhrady na pracovné cesty poskytovať. Keďže táto dohoda neslúži ako doklad na zúčtovanie pracovnej cesty, konateľ musí mesačne predložiť vyúčtovanie všetkých pracovných ciest, v ktorej musí uviesť základné údaje pre výpočet cestovných náhrad (t.j. popis - miesto, účel pracovnej cesty, počet najazdených km, bloček o nákupe PHL (kvôli informácii o cene), ... atď. Toto vyúčtovanie je účtovným interným dokladom, ktorý nevyhnutne potrebujete k vyplateniu cestovných náhrad. Cestovný príkaz na jednotlivú pracovnú cestu nepotrebujete - v dohode o použití súkromného vozidla organizácia dáva súhlas na všetky pracovné cesty, ktoré konateľ, či zamestnanec počas dohodnutého obdobia bude vykonávať. Cestovný príkaz má význam pri jednorazovom vyslaní zamestnanca na pracovnú cestu. V tejto súvislosti pripomínam, že spoločnosť má povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel aj za vozidlo, ktoré nemá v obchodnom majektu, ale ho využíva za účelom dosahovania zisku, t.j. podnikania.

Alena
wasko
06.02.10,20:36
Ďakujem pekne za vyčerpávajúcu odpoveď.Daň z motorových vozidiel má firma už zaplatenú ale ďakujem za pripomienku.
matisova
12.02.10,11:50
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať. Som SZČO, mám požičané auto od manžela /dohoda /, zaplatená daň z MV. Aké náklady si môžem dať do účtovníctva v súvislosti s používaním auta? Ďakujem.
andrea palcova
12.02.10,12:10
Do nákladov môžu ísť výdavky na benzín a amortizácia 0,183 na km, pokiaľ je auto v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.
Laco-monter
12.02.10,12:14
A čo tak použiť súkromné auto na účely podnikania ,

no z vlastnou dotáciou na PHL bez možnosti refundácie ?
myma
19.02.10,07:07
Dobrý deň!
Je daň z motorových vozidiel platená zamestnávateľom za zamestnancove auto daňovým nákladom spoločnosti? Prosím o odpoveď. Ďakujem.
Zoltán Kovács
19.02.10,07:09
Dobrý deň!
Je daň z motorových vozidiel platená zamestnávateľom za zamestnancove auto daňovým nákladom spoločnosti? Prosím o odpoveď. Ďakujem.

Jednoznačne. Veď daňová povinnosť na MV zamestnanca vzniká vtedy, ak zamestnanec svoje auto použije pre účely firmy.
myma
19.02.10,07:36
Ďakujem za odpoveď.
tobu
22.02.10,10:39
Ahojte. Nie je mi aj po precitani diskusii stale jasne nasledovne.

Som konatelom s.r.o. (nie zamestnancom). Uzivam vozidlo vo vlastnictve mojej mamy. Mozem vozidlo pouzit na sluzobne ucely firmy a dat si vyuctovat PHM a pausalnu nahradu(amortizaciu) ?

Ako ano, co mi je potrebne?
1. Uzavreta dohoda medzi mamou a mnou, moze byt ustna?
2. Uzavreta zmluva medzi s.r.o. a mnou
3. Kniha jazd, cestne prikazy

Diky za rady resp. upresnenia.
jeny9999
23.02.10,09:24
PROSIM!

Zamestnanec pouziva na cestu do prace sukromne auto.
Firma mu chce preplacat naftu/benzin.
Ako to ovplyvnuje Firmu z pohladu dane? Je to tax free?
Existuje nejaky limit?

Pekne prosim o odpoved,
Vrela vdaka
Milan Benka
23.02.10,09:55
PROSIM!

Zamestnanec pouziva na cestu do prace sukromne auto.
Firma mu chce preplacat naftu/benzin.
Ako to ovplyvnuje Firmu z pohladu dane? Je to tax free?
Existuje nejaky limit?

Pekne prosim o odpoved,
Vrela vdaka
http://www.porada.sk/t132772-surne-cestovne-nahrady.html#post1309401
Evanka
24.02.10,08:42
PROSIM!

Zamestnanec pouziva na cestu do prace sukromne auto.
Firma mu chce preplacat naftu/benzin.
Ako to ovplyvnuje Firmu z pohladu dane? Je to tax free?
Existuje nejaky limit?

Pekne prosim o odpoved,
Vrela vdaka
Je to možné, ale jedná sa o položku nad zákonom stanovený rozsah.
V takom prípade je to pre zamestnanca príjem a pre zamestnávateľa je to nedaňový náklad.
sophya
24.02.10,14:09
Neviem celkom ako sa tu mam nieco spytat... :(
Mam taky problem - mame zamestnanca, ktory nema svoje auto (kupi v priebehu dvoch mesiacov) a tak chodi na sluzobky bratovym. Ale na toto auto mu predpokladam cestaky pisat nemozem. Sluzobne auto mu dat nemozme, lebo je obsadene, ale iny zo zamestnancov by mu mohol pozicat svoje sukromne (je ochotny), mohla by som teda pisat cestaky zamestnancovi A, pricom by jazdil sukromnym vozidlom zamestnanca B?
Lebo v §7 zakona o cestovnych nahradach nie je vyslovene napisane, ze to musi byt vozidlo zamestnanca A, ak mu chcem preplacat cestovne vydavky... Alebo ako inak to mam riesit?
Vopred velka vdaka.
Evanka
24.02.10,14:18
Neviem celkom ako sa tu mam nieco spytat... :(
Mam taky problem - mame zamestnanca, ktory nema svoje auto (kupi v priebehu dvoch mesiacov) a tak chodi na sluzobky bratovym. Ale na toto auto mu predpokladam cestaky pisat nemozem. Sluzobne auto mu dat nemozme, lebo je obsadene, ale iny zo zamestnancov by mu mohol pozicat svoje sukromne (je ochotny), mohla by som teda pisat cestaky zamestnancovi A, pricom by jazdil sukromnym vozidlom zamestnanca B?
Lebo v §7 zakona o cestovnych nahradach nie je vyslovene napisane, ze to musi byt vozidlo zamestnanca A, ak mu chcem preplacat cestovne vydavky... Alebo ako inak to mam riesit?
Vopred velka vdaka.
Zamestnanec môže vykonávať pracovnú cestu aj na automobile, ktorého nie je vlastník.
sophya
24.02.10,14:44
Vazne??? To znamena, ze to nemusim ani takto komplikovat cez zamestnanca B a mozem pisat cestaky na auto brata zamestnanca A? S tym ze buduci rok zaplatime za toto "cuzdie" auto cestnu dan a je to vysporiadane?
Boze, to by bolo skvele. Je to zalozene len na tom, ze co nie je zakazane, je dovolene, alebo sa nieco take nikde vyslovene pise?
Dakujem Evanka ;))
Evanka
24.02.10,15:30
Vazne??? To znamena, ze to nemusim ani takto komplikovat cez zamestnanca B a mozem pisat cestaky na auto brata zamestnanca A? S tym ze buduci rok zaplatime za toto "cuzdie" auto cestnu dan a je to vysporiadane?
Boze, to by bolo skvele. Je to zalozene len na tom, ze co nie je zakazane, je dovolene, alebo sa nieco take nikde vyslovene pise?
Dakujem Evanka ;))
Napríklad aj tu. Pozri si zákon o cestovných náhradách.

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Ešte doplním:
Ak zamestnanec využíva na pracovné cesty auto, v dokladoch ktorého nie je zapísaný ako vlastník, firma nie je povinná zaplatiť za tento A daň z MV.
chausj
16.03.10,22:44
Napríklad aj tu. Pozri si zákon o cestovných náhradách.

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Ešte doplním:
Ak zamestnanec využíva na pracovné cesty auto, v dokladoch ktorého nie je zapísaný ako vlastník, firma nie je povinná zaplatiť za tento A daň z MV.

Chcem sa opytat, v tomto pripade kto potom plati dan z MV? Alebo sa v takychto pripadoch sa nemusi platit?

Dakujem!
uNreal_saTch^
23.03.10,17:19
Po viacerych telefonatoch na danovy a komunikaciach s uctovnikmi sa mi krizi zopar nazorov, co vsetko si mozem dat do nahladov (tykajuce sa auta). Problem je v tom, ze ked som kupil auto napisal som ho na brata, teda nefigurujem na technickom preukaze. Mozem si v takomto pripade davat do nakladov iba naklady na palivo?
Ako je to s odpisovanim 0.183 eura za kazdy kilometer jazdy? Mozem si odpisovat aj ten + blocky za palivo?
na webe som nasiel iba toto


POZOR!
Na paušálnu náhradu má podnikateľ nárok iba v prípade, ak používa motorové vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaný ako majiteľ alebo držiteľ. V prípade, že nepoužíva na podnikanie svoje vlastné motorové vozidlo, má nárok na daňové výdavky vo výške spotrebovaných pohonných hmôt a vedľajších výdavkov.som vdacny za kazdy prispevok tykajuci sa tejto temy.
uNreal_saTch^
23.03.10,22:19
Po viacerych telefonatoch na danovy a komunikaciach s uctovnikmi sa mi krizi zopar nazorov, co vsetko si mozem dat do nahladov (tykajuce sa auta). Problem je v tom, ze ked som kupil auto napisal som ho na brata, teda nefigurujem na technickom preukaze. Mozem si v takomto pripade davat do nakladov iba naklady na palivo?
Ako je to s odpisovanim 0.183 eura za kazdy kilometer jazdy? Mozem si odpisovat aj ten + blocky za palivo?
na webe som nasiel iba toto


POZOR!
Na paušálnu náhradu má podnikateľ nárok iba v prípade, ak používa motorové vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaný ako majiteľ alebo držiteľ. V prípade, že nepoužíva na podnikanie svoje vlastné motorové vozidlo, má nárok na daňové výdavky vo výške spotrebovaných pohonných hmôt a vedľajších výdavkov.som vdacny za kazdy prispevok tykajuci sa tejto temy.

no uz som to tu cele pobehal a teda som sa dozvedel, ze musim auto zrejme prepisat na seba :] vdaka
Evanka
23.03.10,22:45
Po viacerych telefonatoch na danovy a komunikaciach s uctovnikmi sa mi krizi zopar nazorov, co vsetko si mozem dat do nahladov (tykajuce sa auta). Problem je v tom, ze ked som kupil auto napisal som ho na brata, teda nefigurujem na technickom preukaze. Mozem si v takomto pripade davat do nakladov iba naklady na palivo?
Ako je to s odpisovanim 0.183 eura za kazdy kilometer jazdy?
Na paušálnu náhradu za km nemáš nárok, pretože sa nejedná o tvoje vlastné vozidlo. Máš auto od brata prenajaté. Na prejazdené PHL máš nárok. Ostatné náklady podľa zmluvy....
uNreal_saTch^
24.03.10,07:06
Na paušálnu náhradu za km nemáš nárok, pretože sa nejedná o tvoje vlastné vozidlo. Máš auto od brata prenajaté. Na prejazdené PHL máš nárok. Ostatné náklady podľa zmluvy....
vdaka. este mala podotazka...staci, ze budem v technickom preukaze vedeny ako drzitel vozidla? (nie majitel).
Pretoze ak by som si ho prepisal na seba, suvisi s tym zaplatenie novej poistky :\
haanah
24.03.10,09:26
Zdravím, už tu boli viaceré príspevky, ale chcem sa spýtať ešte raz. Som SZČO a pri pracovnej ceste používam moje súkr. os. auto.
Pri uplatnení výdavkov na prac. cestu sa rozchádzame v názore s mojou účtovníčkou. Ja tvrdím, že pri vyúčtovaní prac. cesty nemusím dokladať všetky bločky o PHM, ale postačí min. jeden bločik - doklad PHM pre určenie ceny. Účtovníčka tvrdí, že sa majú dokladať všetky doklady PHM a účtovať PHM len toľko koľko mám dokladov a prepočítať k tomu aj kilometre samozrejme podľa spotreby. Otázka majú sa dokladovať všetky bločky PHM , čo ak idem napr. z Bratislavy do Prešova a späť (cca 900 km) a mám doklad iba na 40 l PHM, resp. som tankoval PHM dva - tri dni predtým alebo po skončení cesty som tankoval plnú nádrž a na pracovnú cestu som šiel opäť o týždeň.
Evanka
24.03.10,09:30
vdaka. este mala podotazka...staci, ze budem v technickom preukaze vedeny ako drzitel vozidla? (nie majitel).
Pretoze ak by som si ho prepisal na seba, suvisi s tym zaplatenie novej poistky :\
Nie, u SZČO na uplatňovanie paušálu za km to nestačí, musí to byť tvoje vlastné auto, musíš byť jeho majiteľom. http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Evanka
24.03.10,09:37
Zdravím, už tu boli viaceré príspevky, ale chcem sa spýtať ešte raz. Som SZČO a pri pracovnej ceste používam moje súkr. os. auto.
Pri uplatnení výdavkov na prac. cestu sa rozchádzame v názore s mojou účtovníčkou. Ja tvrdím, že pri vyúčtovaní prac. cesty nemusím dokladať všetky bločky o PHM, ale postačí min. jeden bločik - doklad PHM pre určenie ceny. Účtovníčka tvrdí, že sa majú dokladať všetky doklady PHM a účtovať PHM len toľko koľko mám dokladov a prepočítať k tomu aj kilometre samozrejme podľa spotreby. Otázka majú sa dokladovať všetky bločky PHM , čo ak idem napr. z Bratislavy do Prešova a späť (cca 900 km) a mám doklad iba na 40 l PHM, resp. som tankoval PHM dva - tri dni predtým alebo po skončení cesty som tankoval plnú nádrž a na pracovnú cestu som šiel opäť o týždeň.

Celé množstvo PHL nemusí byť pokryté, v zákone je v tomto prípade povinnosť vychádzať z ceny PHL v čase nákupu.
Pozri si aj tento príspevok
http://www.porada.sk/1298993-post1034.html (http://www.porada.sk/1298993-post1034.html)
haanah
24.03.10,10:11
Neviem či to patrí sem, ale ešte jedna otázka. Ako SZČO pri PC si môžem uplatňovať náhradu za stravné podľa zákona o cestovných náhradách aj keď mám stravné lístky na deň v hodnote 3,60 € ?
Ďakujem za odpoveď.
haanah
24.03.10,10:57
Ďakujem za odpoveď Evanka.
Zimama
14.04.10,12:29
Ahojte! Práve som si vypisovala CP na zajtra, pričom používam AUV na služobné účely, a tak sa chcem opýtať, či niekto viete, čo všetko musí takýto CP obsahovať, lebo môj každý jeden CP musí podľa zamestnávateľa obsahovať: 1) klasické tlačivo na CP (zo ŠEVTu), 2) dohodu medzi mnou a zamestnávateľom o použití AUV na PC, 3) správu zo služobnej cesty, 4) fotokópiu technického preukazu, 5) fotokópiu o zaplatení zákonnej poistky, 6) fotokópiu o zaplatení havarijnej poistky, 7) fotokópiu preukazu o absolvovaní povinného školenia vodičov MV. Aj keď mi je ľúto našich lesov, nepodarilo sa mi všetky tie kópie urobiť úspornejšie, než že ku každému CP takto prikladám minimálne 3 papiere formátu A4... U predchádzajúceho zamestnávateľa sa však všetky tie fotokópie založili len raz do "spisu", kde som ich len obmieňala pri novom zaplatení ZP alebo HP..., ale nemusela som všetko toto kopírovať pri každej jednej PC - k CP bola takto priložená len dohoda s aktuálnymi údajmi (dátum, miesto začiatku a skončenia PC, miesto a účel PC...). Poradíte mi niekto, či je naozaj potrebné robiť to takým zložitým (a k lesom nešetrným) spôsobom, ako to musím robiť teraz??? Ďakujem! Zimama
Lila
14.04.10,17:41
Predpokladám,že pracujete vo verejnej sfére, ale veľmi mi nesedí,že od Vás žiadajú vždy tieto pridružené doklady / t.j.fotokópie zmluvy so zamestnávateľom, technický preukaz, uhradenie zák.poistky.../. Tieto doklady zamestnávateľ nezakladá priamo do cest.príkazu, ale do "šanónov" podľa mien, ak ste ich už raz dávali - nemajú dôvod pýtať si ich znovu /samozrejme ak nie sú spred pár rokov a sú aktuálne a ešte platné/
Ak pracujete vo verejnej sfére,tak žiaľ vopred mi je Vás ľúto,lebo tam neplatia zákony, tam platí tvrdý socializmus a to viem o čom hovorím. :(
Zimama
14.04.10,20:27
Predpokladám,že pracujete vo verejnej sfére, ale veľmi mi nesedí,že od Vás žiadajú vždy tieto pridružené doklady / t.j.fotokópie zmluvy so zamestnávateľom, technický preukaz, uhradenie zák.poistky.../. Tieto doklady zamestnávateľ nezakladá priamo do cest.príkazu, ale do "šanónov" podľa mien, ak ste ich už raz dávali - nemajú dôvod pýtať si ich znovu /samozrejme ak nie sú spred pár rokov a sú aktuálne a ešte platné/
Ak pracujete vo verejnej sfére,tak žiaľ vopred mi je Vás ľúto,lebo tam neplatia zákony, tam platí tvrdý socializmus a to viem o čom hovorím. :(

Vďaka za odpoveď i za poľutovanie... :) Odhadli ste to dobre, akurát že to nie je tá "najverejnejšia" sféra, ale len "obyčajné" školstvo, ale práve preto som sa zaregistrovala tu na Porade, lebo by som veľmi rada preniesla zákony aspoň do našej organizácie... Akurát zajtra si idem nakopírovať novú zákonnú i havarijnú poistku, tak skúsim ešte raz prehovoriť šéfa, aby mi založil šanón, ktorý budem priebežne dopĺňať aktuálnymi kópiami, ale iba v 1 vyhotovení. A máte pravdu, škoda mlčať... Zimama
MKŠS
15.04.10,06:09
Dobrý deň,

som na Porade nová tak sa popredu ospravedlňujem ak som príspevok nezaradila do správnej témy.
Prosím o radu, sme príspevková organizácia (verejná správa), zriaďovateľ je mesto. Ak zamestnanec použije na služobné účely vlastné motorové vozidlo, musí mať naša organizácia zaplatenú daň z motorového vozidla? Nie sme zriadení na podnikanie, ani žiadnu podnikateľskú činnosť nemáme.
Ďakujem.
Lila
15.04.10,11:36
aspoň čo viem čo sa týka prísp. organizácií, poväčšine je to tak, že Vám nepreplatia použitie súkr. mot. vozidla podľa spotreby...atď, ale Vám to preplatia v cene lístka SAD resp. ŽSR, najskôr si zistite túto skutočnosť, potom sa môžte zaoberať čo ďalej...:),
A malo by to byť uvedené v ich internej smernici.
jomis20
15.04.10,13:40
Ahojte,
prepáčte som prvýkrát na porade, musím sa naučiť s ňou pracovať.
Potrebujem radu: Otvorila som živnosť , potrebovala by som vedeiŤ hodnotu pre výpočet amortizácie vozidla na 2010.
Ďakujem
Tweety
15.04.10,13:45
0,183 €
Jana Acsová
15.04.10,13:49
Ahojte,
prepáčte som prvýkrát na porade, musím sa naučiť s ňou pracovať.
Potrebujem radu: Otvorila som živnosť , potrebovala by som vedeiŤ hodnotu pre výpočet amortizácie vozidla na 2010.
Ďakujem


0,183 €
Pre osobné cestné motorové vozidlo vo vlastníctve fyzickej osoby - živnostníka za účelom výkonu činnosti na mieste inom, ako je miesto jej pravidelného výkonu. Žiadny príjazd na prevádzku, do kancelárie, ateliéru a podobne, kde sa činnosť pravidelne vykonáva.
jomis20
15.04.10,13:56
Veľmi pekne ďakujem.
uNreal_saTch^
19.04.10,08:10
Ahojte, som zivnostnik a prave dnes (19.04.2010) som prepisal auto na seba. Predtym som ho takisto pouzival na sluzobne ucely, ale nebol som vlastnikom. Idem z danoveho uradu, kde som auto prihlasil a v tlacive bola kolonka "datum vzniku danovej povinnosti". Spytal som sa tety (odhliadnuc od toho, ze nevedela ze auto som cerstvo prepisal na seba) ci tam mozem dat 01.01.2010...povedala ze ano, robi sa to tak. Dal som tam tento datum, opeciatkovala to a bolo vybavene. Je ale zrejme, ze si od tohto datumu (01.01.2010) nemozem davat do nakladov pausalne poplatky za auto, ci?
renkulka
04.05.10,13:05
PROSÍM. SZCO ma vlastné motor.vozidlo,ktoré používa na podnikanie.Platí v tomto prípade daň z motor.vozidiel? Može si uplatnit paušalne nahrady?