jales
30.05.08,14:03
Chcem sa spýtať ako je to zo zrážkami zo mzdy pri splátkových spoločnostiach (ako napr. Pohotovosť). Prišli mi pre jednu zamestnankyňu 3 zrážky. Vo všetkých má podpísanú dohodu o zrážkach zo mzdy. Viem, že sa pri takýchto zrážkach má postupovať podľa času, ktorá 1. dôjde prvá sa platí, ale chcem sa spýtať na to, či som povinná ich robiť, ak s tým momentálne zamestnanec nesúhlasí a či tam platia tie 1/3 zrážky ako pri exekúciách.
Barbara
30.05.08,12:26
podľa § 551 občianského zákonníka si povinná to zrážať.

A to, že s tým zamestnanec/ kyňa nesúhlasí vôbec nemôžeš brať do úvahy, lebo ty si povinná zrážať zrážky zo mzdy podľa horeuvedeného paragrafu . Iné by bolo, keby si jej/mu spravila Ty vo výplate nejakú chybu, tak vtedy áno, môže s tým nesúhlasiť, ale v tomto prípade nie.
tigy
31.05.08,07:35
Mám tiež zamestnanca, ktorému mám zrážať zo mzdy 2400,- kvôli spl. spoločnosti, avšak o dva dni neskôr mi prišiel aj exekučný príkaz na zrážky zo mzdy, kvôli inej dlžobe. Mám postupovať tak, že najprv vybavím splátkovú spoločnosť a potom začnem zrážať exekučné zrážky (t.j. podľa poradia), alebo má exekučný príkaz prednosť, aj keď prišiel neskôr (podľa príjmu zamestnanca by prišli exekučné zrážky na rad tak cca o 2 roky :o) ? Ani jedno nie je prednostná pohľadávka.

Vopred ďakujem
Muška
31.05.08,09:19
tigy
01.06.08,16:58
Čiže mám to chápať tak, že najprv platí:
(1) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok, jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky - to jest aj bez rozdielu, či je to exekučná zrážka, alebo nie?

A až potom len pre exekučné zrážky platí:
(3) Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie; ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne.

Pochopila som správne?