Viera
12.04.05,09:09
Chcela by som poprosiť o radu.
Rozhodli sme sa v rámci marketingovej akcie ponúkať predaj na splátky cez splátkovú spoločnosť a to úver zdarma, pri ktorom zákazník zaplatí v splátkach našu predajnú cenu bez navýšenia. My ako predajca sme sa zaviazali, že zaplatíme splátkovej spoločnosti úroky z čerpaného úveru. Prakticky sa to uskutoční tak, že nám splátková spoločnosť nepreplatí celú sumu predaného tovaru, ale ju zníži o dohodnutú sumu úroku, podľa dĺžky splácania a výšky akontácie.

Dá sa suma úroku, ktorú zaplatíme za zákazníka, považovať za daňovo-uznateľný náklad ?
dara
12.04.05,08:36
Ja osobne si myslím, že by to ako daňovo uznateľný výdavok mohlo byť.
Viera
12.04.05,09:53
Splátková spoločnosť nám však nebude úroky z jednotlivých predajov faktúrovať. Jedinný doklad, ktorý máme je zmluva, ktorá úver zdarma upravuje, vrátane zápočtu.
Môžem cez interný doklad zaúčtovať do výdavkov úroky z jednotlivých predajov alebo mám požadovať faktúru od splátkovej spoločnosti ?
Naile
12.04.05,09:57
Ak v účtovníctve tento výdavok bude sformulovaný ako "zaplatený úrok za...", tak nie je to daňový výdavok, podľa podstaty je to výdavok na prezentáciu.
Rešte to zaúčtovaním nižších tržieb, a úrok nespominajte.
Viera
12.04.05,10:18
V zmluve je to sformulované nasledovne :

Predajca sa zaväzuje zaplatiť splátkovej spoločnosti aktuálnu hodnotu budúcich úrokov z čerpaného úveru....

Čiže nie je tam vyslovene napísané, že to platíme za niekoho, ale nepriamo to z textu vyplýva...

Naile :"Rešte to zaúčtovaním nižších tržieb, a úrok nespominajte"

Nad zľavou ( dobropisom ) som uvažovala, ale potom vznikajú nezrovnalosti, že zákazníkovi najskôr poviem, že niečo stojí napr. 10 000,- , urobím mu zmluvu o úvere na túto sumu a potom mu dám faktúru, kde bude faktúrovaná suma znížená o zľavu vo výške úroku. Účtovne by to bolo možno v poriadku , ale to by sme si asi pohnevali zákazníkov. Naile, alebo si to myslela ináč ?
Naile
12.04.05,13:30
Myslela som práve na zľavu. Skuste pošpekúlovať nad "tajnými dohodami" a v papieroch mať tú zľavu.
Zaplatený za inú osobu úrok je rozhodné nedaňový výdavok. Viac neviem poradiť.