mon19
30.05.08,15:45
Dobrý den, rada by som sa spýtala ako sa vedie PÚ ručne. Existuje nejaka kniha, ako napríklad pri JÚ je penažný denník. Alebo treba kreslit šibeničky ako učia v škole? dakujem
m.hladka
30.05.08,13:56
Na to sú v ŠEVTe hárky (plachty), t.j. akože denník a jednotlivé A4 listy, ktoré majú predtlač (na tom sú vlastne jednotlivé účty) a tie sa prikladajú na tie plachty a cez kopirák sa urobí zápis.Čiže, keď urobiš zápis jeden riadok v liste A4, tak ten istý zápis je aj v tom denníku - na plachte. Ak zaplníš stranu, tak sa kalkulačkou pracne napočítava a prenáša sa to na ďalšiu stranu. Každý list A4je jeden účet, na ktoré vypisuješ údaje: buď strana MD alebo D.
Nie je to zložité, ale technika je technika.
poisonkatka
30.05.08,14:01
ja si neviem predstavit, ze by som uctovala rucne...sme robili v skole pred 7 rokmi suvisle priklady a mala som dost...je to moc pracne
mon19
30.05.08,14:17
dakujem za vysvetlenie. naozaj je to pracne. ale ked firma nemá zo zaciatku vela dokladov, SW sa neoplati.
Johanka
30.05.08,16:42
dakujem za vysvetlenie. naozaj je to pracne. ale ked firma nemá zo zaciatku vela dokladov, SW sa neoplati.
Nebude vždy začiatok a SW sa nekupuje každý rok nový ...
Stefan2005
30.05.08,16:49
dakujem za vysvetlenie. naozaj je to pracne. ale ked firma nemá zo zaciatku vela dokladov, SW sa neoplati.

... tak pre takéto prípady sa ponúkajú tzv. štart-ovacie programy na vyskúšanie / vedenie účtovníctva do určitého počtu záznamov v jednotlivých agendách... sú zadarmo.
Dav
30.05.08,17:25
Na to sú v ŠEVTe hárky (plachty), t.j. akože denník a jednotlivé A4 listy, ktoré majú predtlač (na tom sú vlastne jednotlivé účty) a tie sa prikladajú na tie plachty a cez kopirák sa urobí zápis.Čiže, keď urobiš zápis jeden riadok v liste A4, tak ten istý zápis je aj v tom denníku - na plachte. Ak zaplníš stranu, tak sa kalkulačkou pracne napočítava a prenáša sa to na ďalšiu stranu. Každý list A4je jeden účet, na ktoré vypisuješ údaje: buď strana MD alebo D.
Nie je to zložité, ale technika je technika.
Prihováram sa za techniku - teda kúpiť softwér. Ale ak si trúfaš, tak aj v Exceli sa dá podľa ŠEVT tlačív spraviť vlastné tlačivo, s tým, že účtuješ všetko v denníku, vyfiltruješ si mesačne obraty účtov, a tieto prenesieš do ďalšieho hárku, do hlavnej knihy. Samozrejme aj vytlačíš mesačné obraty, prekopíruješ do ďalších hárkov, aby bol ročný stav a pohyby účtov...Pokiaľ máš viac faktúr , a neuhrádzajú sa v lehote splatnosti, aj saldo v triede 3 sa síce dá robiť ručne, teda v Excel.tabuľke, ale veľmi ľahko sa dá spraviť chyba. Naozaj tých relatívne málo korún na overený soft stojí za to.
m.hladka
31.05.08,13:36
Prihováram sa za techniku - teda kúpiť softwér. Ale ak si trúfaš, tak aj v Exceli sa dá podľa ŠEVT tlačív spraviť vlastné tlačivo, s tým, že účtuješ všetko v denníku, vyfiltruješ si mesačne obraty účtov, a tieto prenesieš do ďalšieho hárku, do hlavnej knihy. Samozrejme aj vytlačíš mesačné obraty, prekopíruješ do ďalších hárkov, aby bol ročný stav a pohyby účtov...Pokiaľ máš viac faktúr , a neuhrádzajú sa v lehote splatnosti, aj saldo v triede 3 sa síce dá robiť ručne, teda v Excel.tabuľke, ale veľmi ľahko sa dá spraviť chyba. Naozaj tých relatívne málo korún na overený soft stojí za to.
Ale neviem, ci týmto spôsobom to uzná DU pri kontrole. Predpis je predpis.
Dav
31.05.08,19:46
Ale neviem, ci týmto spôsobom to uzná DU pri kontrole. Predpis je predpis.
Neviem, prečo by neuznali, pokiaľ dodrží všetky náležitosti. Ak si tabuľku pripraví presne podľa ŠEVT tlačív, a dodrží zásady účtovania, nevidím v tom žiadny problém, či má niečo robené ručne, alebo s pomocou Excelu. Problém vidím skôr v tom, že soft je aktualizovaný na zmeny, chyby v účtovaní ohlási chybovým hlásením, dáva možnosť vytvoriť rôzne zostavy. Soft navedie na správne účtovanie, a začiatočník, či už to bude napočítavať kalkulačkou, alebo Excelom, urobí skôr chybu, ako keď by použil overený program. Aj v Exceli vie vytvoriť denník, obratovku, hlavnú knihu a saldo, ale vyžaduje si to znalosť Excelu a znalosť väzieb účtovníctva.
m.hladka
31.05.08,20:03
Áno, ale v ručnom PU a na PC ide o dvojzápis, t.z. že ak zapíšeš na A4 listu určitého účtu, tak cez kopírak máš presne ten istý zápis na plachte, teda dnníka a taktiež ti to robí aj v programe PU na PC. A v exceli ti to nenahodí samo z účtu do denníka, preto to nemôže byť správne a ľahko sa dá pomýliť a ťažšie skontrolovať.
DanielaSL
31.05.08,20:06
dakujem za vysvetlenie. naozaj je to pracne. ale ked firma nemá zo zaciatku vela dokladov, SW sa neoplati.

Ja som začala robiť účtovníctvo , kde tiež nie je veľa dokladov..ale napriek tomu som si objednala Omegu. Neviem si predstaviť, žeby som robila ručne..v dnešnej dobe, keď technika je na to, aby nám slúžila a uľahčovala prácu. Napokon ako písal Štefan...sú demo verzie, ktoré sa dajú na začiatok použiť...Ja by som si hoc aj požičala na kvalitný softvér ako sa mala trápiť ručne a už vonkoncom nie v čase , keď sa čaká na euro.
cloe
31.05.08,20:17
Tiež som kedysi začínala s ručným vedením PU a keď si predstavím to hľadanie halierov a koruniek, bŕŕŕŕŕ.....
Nechce sa mi veriť, že nejaká firma v dnešnej dobe vôbec o tom uvažuje.
liba2
01.06.08,06:37
Tiež som si to vyskúšala v rokoch 1992-3.
Dnes by som takúto myšlienku ručného účtovania ani nepripustila.
Treba si na začiatku stiahnuť program ktorý je bezplatný - ale určite pracovať s programom ! :)
Dav
01.06.08,07:39
Áno, ale v ručnom PU a na PC ide o dvojzápis, t.z. že ak zapíšeš na A4 listu určitého účtu, tak cez kopírak máš presne ten istý zápis na plachte, teda dnníka a taktiež ti to robí aj v programe PU na PC. A v exceli ti to nenahodí samo z účtu do denníka, preto to nemôže byť správne a ľahko sa dá pomýliť a ťažšie skontrolovať.
V Exceli vediem denník, a z neho vyfiltrujem účty, čiže z denníka si robím zároveň účet.A k denníku otváram v Excel.zošite nové hárky,na jednotlivé použité účty, kde prekopírujem prefiltrované údaje účtu. Preto hovorím, že k tomu treba "EXCELentnú" znalosť Excelu. A skúseného účtovníka.
m.hladka
01.06.08,19:27
No, klobuk dole.
Alexandra777
12.02.09,11:00
Prosím Vás a keď začínam účtovať živnostníka, ktorý mal ručne vedené účtovníctvo, čo mu mám na začiatku roka zapísať do softwéru? Má jednoduché účtovníctvo
Martasch
12.02.09,11:25
Prosím Vás a keď začínam účtovať živnostníka, ktorý mal ručne vedené účtovníctvo, čo mu mám na začiatku roka zapísať do softwéru? Má jednoduché účtovníctvo

Otvoríš si novú firmu s jeho identifikačnými údajmi a nahodíš počiatočné stavy bank. účtu, pokladne, pohľadávky, záväzky.... Popíš, o čom ssa účtovalo ručne.
Paula
12.02.09,11:27
Prosím Vás a keď začínam účtovať živnostníka, ktorý mal ručne vedené účtovníctvo, čo mu mám na začiatku roka zapísať do softwéru? Má jednoduché účtovníctvo


Táto téma je o vedení PÚ. On "zostáva" pri JÚ, alebo ako?
falco2005
15.02.09,21:02
Musíš kresliť šibeničky.