michaela15
30.05.08,18:23
Živnosť som si otvorila v januári tohto roku. Zo zdravotných dôvodov odídem do zahraničia,treba to niekde nahlásiť? Ako zdokladovať že budem pár mesiacov bez príjmu alebo je lepšie živnosť zrušiť?
zalobaba
30.05.08,18:05
Živnosť som si otvorila v januári tohto roku. Zo zdravotných dôvodov odídem do zahraničia,treba to niekde nahlásiť? Ako zdokladovať že budem pár mesiacov bez príjmu alebo je lepšie živnosť zrušiť?

.... nemusíš živnosť hneď rušiť, dá sa aj pozastaviť, min na 6 mesiacov...
michaela15
30.05.08,18:13
Čo ak pôjde o menej ako 6 mesiacov? Ako je to s dokladovaním prijmu?
zalobaba
30.05.08,18:39
Čo ak pôjde o menej ako 6 mesiacov? Ako je to s dokladovaním prijmu?

Pozastavenie živnosti na 6 mesiacov je minimum, maximálna doba pozastavenia určená nie je. Treba sa rozhodnúť.
veronikasad
30.05.08,18:41
Čo ak pôjde o menej ako 6 mesiacov? Ako je to s dokladovaním prijmu?
Nemusíš dokladovať žiaden príjem počas pobytu v zahraničí. Do daň. priznania zahrnieš príjmy, ktoré si skutočne dosiahla v r.2008 /nesledujú sa po mesiacoch/. Budeš však platiť odvody do zdr.poisťovne /ak nepodnikáš popri zamestnaní/ vo výške 1134.-sk mesačne. Ak si dobrovolným platitelom v SP, aj odvody do soc.poisťovne.

Živnosť sa dá pozastaviť najmenej na 6 mesiacov, keby si chcela na kratšie obdobie, musela by si ju zrušiť a po návrate znova obnoviť.

-------
Veronika
michaela15
30.05.08,18:50
Čo sa stane ak ju nepozastavím,odídem,ale prídem len na konci roka ani potom nikoho nebude zaujímať môj nízky príjem? Zrušiť ju nemôžem,lebo by som sa musela evidovať na úrade práce a tý liečbu v zahraničí neakceptujú.
veronikasad
30.05.08,18:56
Čo sa stane ak ju nepozastavím,odídem,ale prídem len na konci roka ani potom nikoho nebude zaujímať môj nízky príjem? Zrušiť ju nemôžem,lebo by som sa musela evidovať na úrade práce a tý liečbu v zahraničí neakceptujú.
Neboj, naozaj nebude. Ak neplatíš odvody do SP, možno by bolo dobré prihlásiť sa na dobrovolné nem.poistenie v SP, aby si dostala nejaké korunky z nemocenského. Snáď sa k tomu ešte niekto vyjadrí, od 1.1. tam boli zmeny a do 270 dní sa započítava aj ukončené poistenie napr. z prac.pomeru, ak si bola v r.2007 zamestnaná.

--------
Veronika
michaela15
30.05.08,19:01
To určite nedostanem,lebo PN by museli vystaviť v zahraničí a to tu určite neuznajú. Ja som na takýto prípad poistená,peniaze ma netrápia len daňové priznanie a obava , že tu ešte nebudem
veronikasad
30.05.08,19:07
To určite nedostanem,lebo PN by museli vystaviť v zahraničí a to tu určite neuznajú. Ja som na takýto prípad poistená,peniaze ma netrápia len daňové priznanie a obava , že tu ešte nebudem
S tou PN-kou máš pravdu, neuvedomila som si to pri písaní príspevku.
Na daňové priznanie máš čas do 31.3.2009...
michaela15
30.05.08,19:14
Musím ho podať osobne?
veronikasad
30.05.08,19:17
Musím ho podať osobne?
Nie nemusíš, môžeš ho poslať poštou zo zahraničia. Aktuálne tlačivo sa dá stiahnuť zo stranky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk). Do 15. marca môžeš požiadať aj o odklad na podanie DP z dôvodu pobytu v zahraničí - až do 30.9.
tetrisss
30.05.08,19:19
Nie, mozes ho kludne poslat.