Simuška
30.05.08,20:53
Ahojte. Vedel by mi niekto poradiť presný postup ako získať postrek proti plesni z modrej skalice a vápna? Myslím že sa to volá Bordeaux /neviem ale či som to presne napísala/. Ďakujem.
Antea
01.06.08,07:29
Bordeauxská zmiešanina - sa nekupuje hotová, ale vždy ju treba pripraviť čerstvú. Na prípravu potrebujeme tri betónové, drevené alebo smaltované náboby. Na prípravu napr. 1% zmiešaniny rozpustíme v jednej nádrži v 50 l vody 1 kg kryštalickej modrej skalice a do druhej nádrže si pripravíme vápenné mlieko rozpustením 1 až 1,5 kg vápna alebo 0,50 až 0,75 kg páleného vápna v 50 l vody. Potom obe tekutiny za stáleho miešania zlievame tenkým prúdom do tretej nádrže alebo vlievame roztok modrej skalice do vápenného mlieka/nie obrátene/. Napokon kontrolujeme reakciu lakmusovým papierikom a prípadne upravujeme vlievaním vápenného mlieka až dokiaľ ponorený červený lakmusový papierik nermodrie. Hotová zmiešanina nesmie byť kyslá a nie staršia ako 24 hodín. Oddelené roztoky sa môžu uchovávať aj dlhší čas.
Zdroj: Gustáv Čejka a kolektív- Radíme záhradkárom. Dúfam, že ti to pomôže. Množstvo si uprav podľa potreby
legolas
07.06.08,08:43
Ahojte. Vedel by mi niekto poradiť presný postup ako získať postrek proti plesni z modrej skalice a vápna? Myslím že sa to volá Bordeaux /neviem ale či som to presne napísala/. Ďakujem.

Prepáč, ale na jednú vec si zabudla: proti akej plesni?:)