zuzujo
31.05.08,14:04
Dobry den, prosim, poradil by niekto internetovemu laikovi co treba k bezdratovemu pripojeniu na internet a co je najlepsie riesenie? Pouzivam notebook s Windows XP, vraj treba volaku kartu, Orange a T-mobil ich ponukaju zdrama ku internetovemu balicku, ale tam sa treba casovo viazat. To ja zial nemozem, lebo potrebujem takeho pripojenie iba asi na pol roka.

Ake parametre si treba vsimat pri kupe takejto karty?

Ake parametre mi stacia na pozeranie mailovych sprav, pocuvanie hudby, pozeranie web-televizie a komunikaciu ces skype? Vsade udavane parametre o prenosovej rychlosti a mnozstva stiahnutych dat mi nic nehovoria. Neviem si pod tym nic konkretne predstavit...

Co si myslite o pripojenie cez wi-fi? Niviete ci existuju v Trnave volake spolocnosti ktore toto ponukaju?

Vopred velmi pekne dakujem za pomoc
michaela15
31.05.08,13:27
T-mobile sa dá zobrať internet aj bez viazanosti stačí mobil GPRS pripojenie so sim kartou a mesačný poplatok za 2GB je950,80 sk a jednorázový za zavedenie je 299sk ide o dátovú kartu do notebook alebo počítača len mobil použiješ ako modem
Katabaticky
01.06.08,14:20
No tak
1. dnes bez casovej viazanosti daleko nezajdes :)
ono totiz bez casovej viazanosti su pripojenia o kategoriu drahsie
2. pises velmi siroky okruh zaujmov :)
rozdelil by som to na 2 casti
skype
mail
hudba
tam vystacis s pripojenim do 512kb
kdez to taka televizia zozere od 2048kb po 5120kb co je radovo niekolko nasobne viac cize je tam aj ovela vyssia cena :) preto skus prehodnotit ci trvas na web televizi :)
3. v trnave je viac poskytovatelov bezdrotoveho internetu ale zalezi od toho ktoru presne cast myslis :)
4. s bezdrotovim internetom je to na slovensku dost mizeria nechcem byt nejak zatrpknuty a prehnane pesimisticky ale zazraky necakaj :) ak mas velke stastie ta budes mat vypadky len obcas :)
5. ak sa smiem spytat preco len na pol roka a kde by to malo byt konkretne v trnave :) (radsej odpoved PM ak nechce zverejnovat )
zuzujo
01.06.08,16:18
Viem, ze bez viazanosti to bude financne narocnejsie, ale je to pre mna bezpredmetne, nakolko sa o niekolko mesiacov, o pol roka alebo o rok, budem stahovat do zahranicia...

Viem, ze napriklad telefonny operatori ponukaju pripojenie aj bez viazanosti, ale v tom pripade treba kupit datovu kartu, ktora je v pripade casovej neviazanosti u tychto operatorov velmi draha. Doporucuju ju kupit volakde inde, ale prave to je ten oriesok, ze ja vobec neviem akych parametrov si vsimat. A potom mi nebola jasna ta predstava objemu stahovanych dat...ale to si mi osvetlil, za co ti velmi pekne dakujem...:-)
Fero11
01.06.08,17:06
Urcite mas nejakych susedov ktory inet maju, dnes wireles router stoji cca 1000Sk a mozno ho aj sused ma a kludne ta moze napojit (prip. cez LAN kabel) a s platenim pojdete na polovicu (samozrejme ak s tym bude suhlasit (ja by som urcite suhlasil napajam po kably 8 ludi a najvzdialenejsi klient je az 70m :) )
Katabaticky
02.06.08,10:38
presne to som jej chcel navrhnut :)
lebo ak byva v baraku tak je to najrozumnejsia cesta :)

a este by som nehadzal ako bezpredmetne porovnavanie cien viazanostnych programov a free pretoze uz pri pol az rocnom uzivani ta moze net bez viazanosti vist viac ako ten s viazanostou ktory sice nebudes viuzivat a platit ale je to lacnejsie :)

mne to napr vychadzalo 7 mesiacov bez viazanosti viac ako 2 roky s viazanostou :)

//
a este si nenapisala ci si sa rozhodla pre alebo upustis od webtelky pretoze to som ti len rozpisal rycholst pripojenia :)
pri mobilnych operatoroch mas sice dajme tomu dostatocnu sirku pasma ale nemas dostatocne velky limit pretoze pri pozerani televizie cez mobilne pripojenie dajme tomu 2Mb/s prenesies pocas hodiny okolo 900MB dat a pri dnesnych limitoch 2GB az 20GB(vacsie pokial viem su neni)
ti vide pozeranie 2 a pol az 24hod videa mesacne :) (plus su tam este mensie haciky)
takze na televiziu je mobilny net nepouzitelny principialne :)
diry
02.06.08,17:09
Doporučujem pozrieť stránku : http://komunikuj.sk/search/internet/?podla=2&skupina=1083&druhotna=1172&cas=0&okres=68 . Nastav si parametre, ktoré potrebuješ a porovnaj ceny a možnosti a rozhodni sa.
endrju
02.06.08,17:52
... ja by som urcite suhlasil napajam ... 8 ludi ...
Netuším, či o Tvojom súhlase vie aj Tvoj poskytovateľ internetového pripojenia. :rolleyes:
Ak nevie a v zmluve o poskytovaní internetového pripojenia také niečo vylúčil (priamo alebo nepriamo), predpokladám, že po zistení niečoho takého asi od prenáramnej radosti z Tvojho súhlasu zruší s Tebou zmluvu o poskytovaní internetového pripojenia. :cool:
Fero11
02.06.08,19:09
No dobry provider si to dokaze zistit ci mam router a co je za routerom, ale myslim ze mu o to vobec nejde a dokonca pri podpisovani zmluvy ponuka wifi routery ze je mozne napojit aj viac klientov. A je mu to fuk ci som za routerom sam, alebo je nas tam 200
diry
02.06.08,19:13
Tak to sa mýliš, ja napr. ( v KE) platím neomedzene 595 Sk rýchlosť 3Mb od 22.00 x 10 rýchlejšie, ale môžem pripojiť iba 1 PC, druhý môžem nahlásiť fyzickú adresu sieťovky a striedať, ale vždy pripojený iba 1 PC. 2 PC spolu za príplatok 95 Sk mesačne
Fero11
02.06.08,19:41
Tak to su nejake komunisticke maniere nejakeho providera (co mas antik ?) mozes pripojit aj viac PC kup si router
Katabaticky
03.06.08,05:17
wow ake krute maniere veru...
ved on ti poskytuje sirku pasma a nie pocet pripojeni na tvoju linku... to je cista spinavost...
ak ovsem nieje v cene 95 korun zahrnuta montaz dalsej pripojky atd co pochybujem :D:D:D
diry
03.06.08,16:24
nie antik, ale extel(sidl. Tahanovce). Router sa dá, ale iba taký, cez ktorý nezistia, že máš viac PC pripojených
Katabaticky
03.06.08,18:43
to zistia vzdy :)
musel by si mat profi bridge aby ti nedosli nato ze mas za nim napojenu dalsiu strukturu :)

a hento je naozaj spinava praktika to treba niekde pozriet ci sa to vobec moze :)

//resp co mas napisane v zmluve o pripojeni?
Mas ako sluzbu uvedenu poskytnuie linky alebo pripojky?
diry
03.06.08,18:51
To je práve to - majú to ošetrené - 1 PC na jednej prípojke. Až časom umožnili pripojiť striedavo ešte jeden, ale nie súčasne. Ináč za 595 SK neobmedzene a pri tej rýchlosti je to dobré. Sme pripojení na optickom káble, takže hlavne výmenná sieť v rámci sídliska je super a hlavne rýchla-DVD film za nejakých 5-6 min.
Katabaticky
03.06.08,18:53
mnam aj ja by som chcel :)
ale aj tak je to bordel kedze platis za pripjenie nie pripojku :)
ale ked to maju tak skaredo osetrene...
ja sa este posturam niekde lebo sa mi to nezda ako korektne kedze su zapisany urcite ako poskytovatelia internetoveho pripojenia
a toto je jasne obmedzenie zakaznika :)
diry
03.06.08,18:56
Pozri si extel.sk - je tam všetko o službách,...
Fero11
04.06.08,18:37
wow ake krute maniere veru...
ved on ti poskytuje sirku pasma a nie pocet pripojeni na tvoju linku... to je cista spinavost...
ak ovsem nieje v cene 95 korun zahrnuta montaz dalsej pripojky atd co pochybujem :D:D:DNo ved prave, jak pises, poskytuju sirku pasma a ty ked si to rozdelis medzi 10 PC, tak ak bude kazdy tahat, tak rychlost bude mat 1/10 , pokial si to na routery nenastavis inak;)
Marecek88
06.06.08,12:18
to zistia vzdy :)
musel by si mat profi bridge aby ti nedosli nato ze mas za nim napojenu dalsiu strukturu :)

a hento je naozaj spinava praktika to treba niekde pozriet ci sa to vobec moze :)

//resp co mas napisane v zmluve o pripojeni?
Mas ako sluzbu uvedenu poskytnuie linky alebo pripojky?
prpeco spinava praltika? myslim ze takkmer kazdy poskytovatel ak aj nie kazdy, ci uz internetovy alebo aj hlasovy ma v zmluve o pripojeni klazulku drobnym pismom napisanu ze naozaj nemas pravo pripajat dalsich ludi;)
Fero11
06.06.08,13:52
Nepoznam velmi zakony a ani velmi necitam, tie ich zmluvy (na 20 stran pisane velkostou 4-5 vo worde (citanie asi tak na 2 veceri aj s pochopenim)).
Priklad: provider mi poskytuje sluzbu dajme tomu 5Mbps garantovanu a tym, by to malo u neho koncit, klient si moze za router dat co chce.
Priklad: napojili ma vodary, dali mi vodomer, ale do zmluvy napisali, ze vodu mozem pouzivat iba ja, pripadne ludia ktory ziju v domacnosti............ to je somarina. Ja mozem kludne napustit susedovy 20000l bazen za moje peniaze a tak by to malo byt aj z netom
Katabaticky
06.06.08,20:26
spravne idem ti aj suhlas nahodit kedze nato vzdy zabudnem kym dopisem prispevok :)

on ti poskytuje sluzbu za ktoru platis
cize preco chce dalsie peniaze za tu istu sluzbu?
toto je v zakone hodnotene ako neferove spravanie sa voci zakaznikovi ale nemozem to naist :) urcite to neni koser a moze mat v zmluve co chce ak mu tym nevzniknu vyssie naklady na prevadzku (co nevzniknu) tak nemoze ziadat viac penazi...
Fero11
07.06.08,03:15
Ale viem, ze v mensich obciach su aj taky "NET UZERNICI" ze fakt chcu za dalsi pripojeny PC nejaky poplatok, ale traffic mu nezvysia a IP tiez neni verejna. Tak ak by som ja na takeho nadabil, tak dovi dopo ....
diry
07.06.08,05:21
Extel má v zmluve uvedené: "Všetky programy sa vzťahujú na pripojenie jedného počítača s jednou registrovanou sieťovou kartou alebo striedavé (nie súčasné) pripojenie dvoch počítačov... " (http://www.extel.sk/index.php?id=7&menuid=3 - mám Program: 'Dynamic standard flat' Plus za 595 SK/mes.) Nastavené to majú tak,že vidia každý počítač podľa fyzickej adresy sieťovky - iný počítač tam skrátka nepripojíte!! Na chalupe mám druhé pripojenie cez T-COM (iné tam nieje) a tam cez router si deti pripoja každý notebook bez problémov.
Fero11
07.06.08,06:11
A ako to riesia, ak by si chcel doma pripojit napr. 3-4 PC, donesu ti switch a zvysia ti cenu (podla ich cennika ?) alebo ti dodaju router, alebo ako to je ?
Tak ak mas pripojenie registrovane na sietovu kartu, tak skus si v routery nastavit, taku istu MAC ako na sietovke (na sietovke ju musis samozrejme zmenit) a router sa bude chovat ako jeden PC s reg. MAC adresou a za NATom budes mat dalsie PC. Mozu to zistit, ale nemozu proti tomu nic robit, jedine odpojit ta...
Katabaticky
07.06.08,10:19
toto by som neriskoval
resp prejdi si tu zmluvu a maju aj klauzulku o pokutach? :)

ak nie tak hura do toho ;)
diry
07.06.08,11:00
Práve preto musíš platiť nie 595 ale 785 Sk a spravia ti prípojku na ďalší komp, alebo router a potom si môžeš zapojiť PC koľko chceš. Ináč ti zistia viac PC a odpoja ťa. Znovupripojenie je zase drahšie. Ináč paráda večer po 22.00 hodje rýchlosť pripojenia 3x20 Mb
Katabaticky
08.06.08,00:07
mozno preto to maju tak spravene :)
lebo z 60Mb by si uz uzivil na torrentoch 10 susedov ;)

keby si sa s nimi skusil dohodnut ze budes mat pripojenych viac pc len cez den a v noci ked mas vyssiu ruchlost iba jedno? :)
bepo
08.06.08,06:22
T-com uvádzal ako výhodu oproti UPC možnosť pripojenia routra a zdieľanie pripojenia medzi susedmi takže pripojenie viacerých nemusí byť nelegálne, dokonca už aj UPC dovolil v každom pripojení používanie routra a zdieľanie.
Braňo
09.06.08,08:11
Peťo, T-COM umožňuje zdieľanie pripojenia iba jedným užívateľom, nie užívateľmi (napr. susedmi).
Fero11
09.06.08,15:21
Peťo, T-COM umožňuje zdieľanie pripojenia iba jedným užívateľom, nie užívateľmi (napr. susedmi).
Preco potom k sluzbe ponuka wifi routery, alebo 4 portove routery (aby sa uzivatel mohol na zvysne 3 porty pozerat :D )
diry
09.06.08,16:03
Pripojenie cez T-COM nemá v zmluve zakázané pripojiť viac PC - mám ho na chalupe a cez ich router sa pripojí každý, kto má WiFi - nemám ho zaheslovaný (široko-ďaleko nikto nebýva), takže kto príde na návštevu a má notebook, tak sa v pohode pripojí.
bepo
09.06.08,17:49
Taký rok dozadu T-com propagoval ako výhodu-aj keď nespomenul UPC ale káblového poskytovateľa internetu- že sa môžu pripojiť aj susedia, veď kto by si s možnosťou výberu medzi UPC a T-com inak od nich objednal net pri smiešnej rýchlosti a smiešnej politike kúpy routra? A neviem si predstaviť ako by zisťovali či sú pripojené 3 vlastné počítače alebo dvaja susedia o poschodie vyššie. ;)
PS- a to som zabudol na najväčšiu srandu pri dsl pripojení a to je dátové obmedzenie ;)