Twiggy
01.06.08,09:40
Vie mi niekto poradiť?
Staviame dom - material Ytong Lambda 375. Robili nam preklady na buduce okna, vyska okien je 130 cm. Neviem, ci sa mi podari prilozit fotku ako to spravili - zaujima ma totiz ako to je s tepelnymi stratami, pokial namiesto kusku Ytongu dali pod to lepiacu hmotu (cca 3-4 cm)... skusim prilozit foto, snad to pojde. Ide o to, ze stavbyveduci mi hovori ze na takychto malych plochach su straty zanedbatelne, kdezto druha strana (nie odbornici) tvrdia, ze tam budu straty a rosenie okien atd...
AndrejG
01.06.08,07:55
Toto je presne problem jednovrstvovych konstrukcii. Ked stavias z tenkeho muriva, vsetko dodatocne vyriesis dostatocnou izolaciou, v tvojom pripade treba ustrazit prave taketo detaily, to sa ale nikdy neda, kedze ti co robia robotnikov, to nerobia preto, lebo je to ich zivotny sen, ale preto, ze maju na vyber bud to alebo byt nezamestnany.

Nechal by som ich to urobit znova a tentokrat tam namiesto lepidla narezat pekne presny kus ytongu.
Twiggy
01.06.08,08:00
:confused: a ten odrezany kusok Ytongu bude drzat tie preklady tak dobre ako ten kus lepidla?
Budu tam fakt tie straty?
:( najhorsie su tieto "konflikty"... ale vdaka za nazor!
AndrejG
01.06.08,15:29
No bude tam tepelny most. O tepelne straty sa nebojim, tie budu zanedbatelne, skor ten "most". Aby ta stena neplesnivela, lebo bude na nej podstatne mensia teplota(v okoli toho lepidla). Pokial budes ale dostatocne vetrat, nemusis mat problemy.

Co sa tyka pevnosti, samotne lepidlo ma pevnost minimalnu, takze odrezany kusok ytongu urcite situaciu nezhorsi.
Twiggy
01.06.08,15:31
No dozvedela som sa dnes, ze to nie je to lepidlo ale nejaka malta :confused: ktora je mimoriadne tvrda a kedysi sa nou ohadzovali stare domy. A vraj sa nemam nicoho bat... nerozumiem o akej malte hovoria a na stavbu pojdem az cez tyzden, nevies o co sa moze jednat?
AndrejG
01.06.08,16:13
No asi klasicka murarska malta. O to vobec nejde, malta, lepidlo ani nic podobne, neizoluje. Ale zasa tragedia to nieje, na stavbe si este uzijes...:)
Twiggy
01.06.08,16:20
Dakujem... vyzera to ze si budem uzivat, aj ked je pravda ze samotnu stavbu paradoxne neprezivam a nehystercim ja ale okoli :cool:
mlaco
01.06.08,18:27
Hm... a suvisiaca otazka: ked ide o tehlovy dom (dierovana tehla) a nad nosnym prekladom je medzera dorovnana plnymi tehlami, to je nakolko zle?

Je to rovnako ako pise AndrejG vyssie na priklade Ytong/malta? T.j. ze to bude tepelny most - v pripade ze sa nezatepli?
A suvisiaca otazka: zateplenie mineralnou vatou 6 cm je dostatocne na to, aby namiesto rezania dierovanej tehly stacilo pouzit jednoducho plnu tehlu?

Alebo aj ked bude zateplenie aj tak mam radsej pozadovat rezanie tehly namiesto pouzitia plnej tehly?

Tesim sa na nazory, na toto som zvedavy uz dlhsie...
AndrejG
01.06.08,18:39
Kombinacia dierovana/plna tehla bude tiez tepelny most, urcite radsej rezat. Zateplenie od 10-15cm vyssie riesi tepelne mosty.
Jurko-3
01.06.08,20:09
Zateplenie 6 cm minerálom sú vyhodené peniaze. Na to aby sa dostal rosný bod z muriva do izolantu je treba minimálne 10 cm. Záleží aké má murivo vlastnosti.
mlaco
02.06.08,05:35
Zateplenie 6 cm minerálom sú vyhodené peniaze. Na to aby sa dostal rosný bod z muriva do izolantu je treba minimálne 10 cm. Záleží aké má murivo vlastnosti.

Uplne vyhodene asi nie, kedze 6 cm zateplenie sposobuje teplenu izolaciu.

To ze bude rosny bod v tehle, to asi nie je ideal, ale je to nejaka tragedia?

(Murivo bude tehla a lokalita je JZ Slovenska.)
Twiggy
02.06.08,05:46
Este otazka odo mna- material je Unimalt... vraj je to bezny technologicky postup, pokial mame rozmer okien taky ako mame. Keby vyrezal L-ko z lambdy, rozmrvila by sa, lebo naspodu by jej bolo 3-4 cm...

Otazka je, aka je pravdepodobnost plesnivenia okien pri standardnom vetrani?
Je nieco o rozmeroch ako vidite na obrazku problemom pre ktory treba tie preklady rozobrat a urobit inak (napr. zmensit rozmer okien aby to vyslo)??? vsak sa nedoplatim :mad:
Twiggy
02.06.08,05:52
este dodatok - sorry nie rozmrvila, ale by to tak dobre neunieslo a dozivotne by nam tam praskala stena vraj.
AndrejG
02.06.08,14:45
Preco tam vlastne nieje rovnako hruby preklad ako je samotne murivo? Ved take tusim vyrabaju, pokial sa nemylim. Namiesto toho je to pozlepovane z viacerych tenkych.

"bezny technologicky postup", to pouziva na stavbe kazdy, aj ked moze robit vsetko zle, ale pre neho je to bezny postup. Robotnikov nenechavajte rozmyslat, to musite robit za nich vy alebo stavebny dozor.

Tiez by som v tejto faze neriesil to ci to bude alebo nebude plesniviet, to je snad vrchol uz teraz "hasit" chyby a to este nieje prve podlazie hotove. Nech to pekne rozoberu a urobia poriadne.

p.s. Doplatit sa doplatite, lebo za rozobratie a urobenie tak ako to ma byt, im nedate ani korunu. Ked budu pytat, rovno ich poslite prec.
Twiggy
02.06.08,15:30
;) dakujem

dnes to prerobili,vytlkli maltu a spravili s ytongom ;)
AndrejG
02.06.08,16:16
Super. :)